Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

въпрос за момент на затягане на свещите

badmadafaka снимка badmadafaka 16 септември 2009 - 09:49

въпроса ми е следния: колко е толеранса за пренатягане на свещите - в смисъл случката е следната: като свалях старата свещ и я отвих с момент около 30Нм и новата я завих със същия (казвам около 30 защото ключа просто има скала, не е от тези дето превъртат като стигнат момента тоест не е напълно прецизен);
после видях в аутодатата, че дават момент от 25Нм... обаче не отвих вече затегнатата свещ защото прецених, че вече шайбата се е деформирала от по-големия момент и ако я отвия на 25 ще стои хлабава...
та с две думи: фатално ли е да е с около 5-6Нм пренатегната свещта и ако да, какво да направя?
Отговори

gujo78 снимка gujo78 16 септември 2009 - 09:52

Нещо се втелясваш ми се струва...карай смело и се не бои, нищо им няма на свещите :newsm05_41:
Отговори

badmadafaka снимка badmadafaka 16 септември 2009 - 10:06

абе аз толко литература изчетох по въпроса, че направо да те е страх да запалиш колата :( ама никъде не пише толеранса колко е :newsm05_41:
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 16 септември 2009 - 10:17

Епа мойте на око ги затегнахме, нямаше никакви измервателни уреди...
И още не съм гръмнал :newsm05_41:
Отговори

floyd снимка floyd 16 септември 2009 - 17:37

Ти няма да я отвиваш с 5, а ще я завиваш на 25. Демек отвий я и си я стегни колкото искаш. Шайбата не я мисли.
Отговори

Eltoro снимка Eltoro 16 септември 2009 - 17:54

 badmadafaka, на 16 Sep 2009, 10:49 AM, каза:



Завиваш до скъсване ,и 1/4 връщаш :mhihi:
Майтапа настрана.Аз като тебе се газирах,кое колко,с кво,как.И ги завиха некви "майстори".Отивам при Мишо,и той като отвори капака за кабелите нещо да види,ми вика:"А бре момче,таа свещ е цял късмет,че не е излязла през капака".Аз естествено,контра."Майстор я е натегал"....За тва както ти каза Гужо,:затегаш на усет,и смело газ :newsm05_41:
Отговори

don_ray снимка don_ray 16 септември 2009 - 17:59

Отвил си я с по-голям момент, защото двг се нагрява и тя се е позатегнала малко. Но едва ли с 5 единици, ще има голяма разлика. Просто завивай, колкото пише в книжката.
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 16 септември 2009 - 18:07

абе май много се вживявате в тея коли вече. Затягай свещите на ръка, карай и се не бой нищо му няма на двигателя ако не си я стегнал точно колкото пише. То в книгите всичко пиши кое с колко се стяга ама няма смисал чак пък толкова да гледаш.
Отговори

Auto снимка Auto 16 септември 2009 - 19:14

Аз пък правя както пише в книгата за ремонт на ОПЕЛ Астра Ф, за нови свещи (незавивани нито веднъж), се завива свещта на ръка, докато спре и после се дозавива с ключ на ъгъл 90 градуса (1/4 оборот), за употребявани свещи ъгъла е 15 градуса.
Отговори

badmadafaka снимка badmadafaka 16 септември 2009 - 22:04

мерси на всички за отговорите... явно не е голяма драмата и ще карам така без да пипам повече...

аз на корсата си ги завивах перфектно "на усет" ама там свеща влиза директно в чугуна, не е толкова драматично, а на екотека като знам, че всичко е направено от пластмаса от претопени кофички за кисело мляко и затова се филмирам с тия моменти на затягане, че не се знае като загрее мотора какво се случва точно с чаркалаците в него :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от badmadafaka: 16 септември 2009 - 22:07
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg