Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Шум в скоростите!

Спас Славчев снимка Спас Славчев 20 септември 2006 - 09:58

Здравейте!
До колкото знам скоростната ми кутия е F16 с 5 степени.
Проблема е следния:
От край време като включа 1-ва и ускоря , след което плавно отнемам газта се чува едно жужене (виене) - нещо подобно на звука издаван от задната предавка, но много по тихо.Другото нещо е , че при 5-та като карам на по-ниски обороти - поддържане на скорост се чува същия звук ,Карам тоя автомобил от около 5 месеца и не съм забелязал подобни проблеми..Маслото на скоростната кутия е сменено от предишния собственик заради виенето от 5-тата скорост.Човека ми е голям приятел и естествено ме предупреди за проблема.След смяната каза , че звука е изчезнал.
Въпросите са ми:Какво мога да очаквам за бъдеще , да мисля ли за смяна на кутията?Да направя ли промивка и наливане на ново масло?

Другото нещо, което ме притеснява - по скоро дразни е луфт , който не знам от къде е.Като карам примерно на 2- ра и поддържам скорост и двигателя прехълца се чува еднократно чукане ( това при отпуснат съединител ) и ако рязко подам газ пак се чува.Подобно е при спрян двигател и включена кола на скорост да тикаме - автомобила тръгва и като зацепис скоростната кутия спира и се чува подобно чукане.Това се появява и при ускоряване - 1-вия момент преди колата да започне да набира и при отнемане на газта и двигателя от теглене преминава в режим на спиране.Малко умотано, но не можах по по-добър начин да го опиша.Знам , че е нормално това , но до колко е нормален тоя луфт?По принцип не карам толкова динамично, но дразни.., особенно , когато двигателя реши да забучи муцуната и след това рязко да тръгне..

Ще се радвам да помогнете с идеи и съвети.
Знам , че проблема не е толкова сериозен , но до кога ще се задържи така ?? :)
Поздрави!!!
Отговори

Спас Славчев снимка Спас Славчев 21 септември 2006 - 07:50

Да допълня нещо:
Това чукане се чува и при включване на скоростите и отпускане на съединителя.Чукане няма ако преди да почна да отпускам съединителя започна да вдигам оборотите. :mhihi:

Мисля , че работата не отива на добре :mhihi: :mhihi:
:mhihi: :mhihi: :ban:

За да не пускам и нова тема:
Преди няколко дни забелязаах и друго нещо:
Като настъпя педала на газта и почва да дрънчи нещо на ламарина като че ли..и аз не знам..
Взех колата в перфектно състояние и за 4000Км се раздрънка яко!К'во става не знам, направо съм болен - всичко почна да се обажда на веднъж!!?? :ban:

П.С.Не знам и друго , но пусна ли тема почти никой не пише :) аз ли правя нещо както не трябва не знам.Вчера съм рефрешвал през 5 мин и никой не написа нищо!Май ще дойда в неделя на OMV някой да погледне колата да ми каже поне да не се притеснявам! :mhihi:
ПОЗДРАВИ! :mhihi:
Отговори

tena снимка tena 21 септември 2006 - 07:57

Хъм, прилича ми на заминал аксиален лагер на съединителя :mhihi: . При мен така дрънчеше (на тенекия) след като една хубава локва му изми смазката, ма знам ли.
Отговори

Спас Славчев снимка Спас Славчев 21 септември 2006 - 08:10

tena, на Sep 21 2006, 08:57 AM, каза:

Хъм, прилича ми на заминал аксиален лагер на съединителя :mhihi: . При мен така дрънчеше (на тенекия) след като една хубава локва му изми смазката, ма знам ли.
 

Блаодаря за отговора!Между другото сега като се замисля може да излезе и нещо такова, защото май като натисна съединителя и форсирам не се чува, но това ще го проверя при прва възможност! :mhihi:
Колега, би ли ми казал колко ти излезе ремонта?
Отговори

tena снимка tena 21 септември 2006 - 08:21

Амиии..., чакай, че вече съм забравил! Хубав лагер-нещо от порядъка на 40 до 60 лв. Горе долу толкова дадох и за феродов диск, за да не отварям пак в кратък срок там и работа...абе повече от 200лв. не трябва да ти излезе в никакъв случай.

Лека и безаварийна!!!
Отговори

Спас Славчев снимка Спас Славчев 21 септември 2006 - 08:25

tena, на Sep 21 2006, 09:21 AM, каза:

Амиии..., чакай, че вече съм забравил! Хубав лагер-нещо от порядъка на 40 до 60 лв. Горе долу толкова дадох и за феродов диск, за да не отварям пак в кратък срок там и работа...абе повече от 200лв. не трябва да ти излезе в никакъв случай.

Лека и безаварийна!!!
 

Ами при мен - преди да я взема и бяха сменили съединителя в комплект - огледален, притескателен диск.. и т.н. С тоя съединител е минато не повече от 10 000км :mhihi: :mhihi: Надявам се да не се стигне до подмяната им.Да си призная не съм много наясно със съединителите..

П.П.Има ли връзка това , че като я взех жилото беше натегнато на МАКС и педала беше с около 5-6 см над спирачката?!Като го отпуснахме педала се изравни , но сега отделя много ниско.Май пак менте майстори са пипали??? :mhihi:
Отговори

tena снимка tena 21 септември 2006 - 08:41

За десет хилки не би трябвало да му има нещо. Колкото за реглажа на съединителя някъде по темите имаше обяснено обстойно-потърси и сам ще си отговориш на въпроса менте ли са били майсторите.


Лека и безаварийна!!!
Отговори

Спас Славчев снимка Спас Славчев 21 септември 2006 - 08:48

tena, на Sep 21 2006, 09:41 AM, каза:

За десет хилки не би трябвало да му има нещо. Колкото за реглажа на съединителя някъде по темите имаше обяснено обстойно-потърси и сам ще си отговориш на въпроса менте ли са били майсторите.


Лека и безаварийна!!!
 

Реглажа толкова не ме притеснява , а и си купих от поредицата AutoPoint книжка за Vectra A и там е описано много добре и ± така го регулирахме.Това, че отделя ниско не ме притеснява много, но много си прав за нещо по самия съединител, защото си стърже(нещо все едно върти на сухо) и доста се вдигна шума в последните седмици :crazy: :mhihi: :mhihi:

Благодаря ти за помоща!Лека и безаварийна!
Отговори

tena снимка tena 21 септември 2006 - 08:56

:mhihi:


Лека и безаварийна!!!
Отговори

Спас Славчев снимка Спас Славчев 25 септември 2006 - 21:51

Момчета , локализирах 2-рия проблем - проблема с дрънченето на ламарина като подам газ!
За щастие не е аксиален лагер на съединителя , но е проблем в окачването на автомобила и се надявам да кажете дали е за притреснение.
Извинявам се за лошата снимка, но я направих току що , а и телефона ми не се спрявя добре с нощното снимане ;)
Публикувано изображение


Проблема идва от тая кръгла планка.При подаване на газ влиза в резонанс и почва яко да вибрира и да дрънчи.За да спре дова досадно дрънчене отрязах една лента дунапрен и я нарвях под тая планка като я стегнах с една кабелна превръзка ( свинско опашле ;) ) .Това беше първото дето измислих.Поне да не ме дразни до като се консултирам с вас и да я карам на майстор..
Двата предни амортесьора са аут още от както я взех , но финансите стигнаха само за задните щото бяха оше по зле :).Явно десния доста се е разлопал защото като мърдам въпросната кръгла "шайба" се чува как чука стъблото, а левия въпросното нещо е стегнато и няма луфт..Преди 2-3 седмици се надъних в една огромна дупка и то точно с дясната гума.Възможно ли е тоя луфт да се е появил от тогава?Общо взето от тогава почнаха проблемите..
Имам още един въпрос!
Със смяна на амортесьора ще се оправи ли тоя луфт или трябва да сменя и лагера (който в книжката за вектрата го водят пак аксиален??))?Цена на въпросния?

С тази интервенция дето е на снимката изчезна хем звука на ламарина хем и едно гадно тропане дето от много време ме мъчи.Сега е направо удоволствие да се шофира :) , въпреки че предницата е като лодка.. :mhihi:

В последтвтие излезнаха разбити и лагерите на динамото.Сега остана шума от него.. , но и неговото време ще дойде ! :mhihi: :mhihi:

ПО ТАЯ КОЛА, КОЕТО НЕ Е НОВО Е ОЩЕ ОРИГИНАЛНО (на 16 години) - средно положение няма.Карано е до като се скапе тотално и е купувано ново.Уви от тоя стил на каране - без сезонна поддръжка сега едвам смогвам да правя :).Как ви се струва амортесьори на 16 години - 275 000км. на какво мязат.. :mhihi:Единствено се радвам на белия ауспух , но с моя късмет до кога ли..? :mhihi:
Отговори

Спас Славчев снимка Спас Славчев 27 октомври 2006 - 10:26

Отново проблем със скоростите :19a: .Вчера както си вървях на 5-та и взе нещо да жули яко дори ми заглуши звука от плеъра :19a: Заслушах се, отпуснах газта и стърженето намаля..Настъпах пак пак зажули..Изредих всички други предавки :19a: , но това нещо се чува само на 5-та.Няма общо със звука от предишното виене, защото това направо не се трае...
Кажете какво може да се направи или направо да мисля за смяна??Промивка нещо , отново смяна на масло? :19a:
Отговори

Ross_N снимка Ross_N 28 октомври 2006 - 22:31

Колега, проблемите със скоростните кутии са страшни, защото плашат с цената си. И при мен има нещо, но още не съм я водил при доктора да постави диагноза. Но...
Малко след като я купих, я водих за друг проблем, споменах за проблема със скоростите, и след като майстора се навря под колата ми стана адски страшно. Оказа се, че в кутията няма масло. Е, изтече към 150-200 грама, ама на фона на 1 литър и нещо си е нищо. А видими течове няма!!!
Наляхме, и оттогава се оглеждам за петна под колата, обаче няма. Вчера ме светнаха че може и да не видя, пък пак да остане без масло, защото може да тече само когато е в движение.
Не съм разбирач, напротив. Обаче провери дали има нещо в скоростната, защото без масло...каквато и да е скоростната, няма да издържи. Моя майстор провери с една телчица през пробката за наливане. Колкото и да бъркаше все я вадеше суха...Успех в решаването на проблема...и дано не сме за смяна на кутиите.
Отговори

Спас Славчев снимка Спас Славчев 29 октомври 2006 - 00:09

Колега, благодаря за съвета!Ще проверя маслото.Проблема за сега се оправи!Изпънах я на 5-а и звука малко по малко изчезна.Сега въобще не се чува.Може нещо стружка или не знам какво да е правило така...Дано не се наложи да ги сменям, защото има много по належащи дупки за запълване :devil-smiley-019: Няма как ..стари коли
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg