Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

X16XEL - Смяна на семеринг на колянов вал

marlio снимка marlio 21 ноември 2012 - 22:32

Здравейте колеги,
утре ще сменям семеринг на колянов вал, двигателя е x16xel.
Ако може някой да ми опише набързо процедурата каква е, и има ли някакви тънкости.
Взел съм си блокатор за валовете.


Като въпроси имам следните.

1. Коляновия вал има ли някъде нещо с което се блокира и той.
2.Тънкости по развиване на централната гайка.

Месри предварително

Извинявам се ако мястото на темата не е тук.
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 22 ноември 2012 - 00:19

Имам пресен опит с това колега - 2 пъти за 3 дни. Първия път я слага майстор и беше съборил пружинката и се разтече като лейка, втория път само аз и засега държи :) и преди това съм я сменял веднъж, не е прекалено сложно, но иска някои инструменти.

Не знам дали си свалял ремъка досега затова ще ти го опиша по конкретно.
Относно централната гайка - тя е болт и е доста затегнато по принцип или би трябвало. Знам един чалъм за законтряне на вала за да я развиеш - отдолу където е зацепена скоростната кутия към блока, мисля точно най отдолу се падаше, има дупка която се намира точно срещу зъбите на маховика. Ако бръкнеш там с голяма права отверка или нещо подобно и я вкараш между зъбите можеш да задържиш вала. Лошото е че не може хем да държиш хем да въртиш от другата страна.Затова аз правя друго - вкарвам пета и подпирам колата с някой голям камък или каквото има под ръка, или ако има някой да натиска спирачката също е добре. На затягане е по същия начин. Централния болт се затяга 90Nm +30 +15 градуса, ако нямаш динамометричен ключ стягаш колкото можеш, ако не си 120кила нямаш шанс да скъсаш болта :)

Процедурката е следната:
1 махаш въздушен филтър и ако има евентуално нещо друго което пречи
2 махаш пистовия ремък с ключ15 напъваш обтяжната ролка и вадиш
3 развиваш централния болт на коляновия вал и махаш шайбата за пистовя ремък
4 махаш капаците на ангренажа
5 връшаш централния болт на мястото му и с него с ключа завърташ коляновия вал за да закараш валовете на белези - разпределителните сочат един към друг а коляновия почти надолу, има белег на пластмасата отдолу
6 законтряш разпределителните валове и развиваш болта на обтяжната ролка на ангренажа, сваляш ремъка
7 махаш централния болт и сваляш зъбното колело, то е само нахлузено но вероятно е позапечено от боклуци и кво ли не и е добре да пръснеш с някво ВД40 или нещо подобно, много помага, вади се само с дърпане, не използвай ударни инструменти за да не прецакаш нещо ;)
8 вече виждаш семерингата, като я сваляш трябва да си много внимателен да не надереш вала там където ляга тя, ясно е защо. Послендия път като свалях моята си направих приспособление от стара отверка - заострих я с ъглошлайфа и направих хубав законтрящ зъб нещо като на рибарска кукичка, забих го това в меката част на семерингата точно където свършва металната и част, това е някъде на половината и по радиуса и със зъба я хванах отвътре за метала и на втория път излезе. Както и да е оставям въпоса отворен за фантазии и идеи за вадене
9 набиваш новата семеринга, с малко чукче и с подподящ дорник (тръба, вероятно става и с парче пвц водопроводна тръба ако пасва на някой размер)
10 връщаш зъбното колело, обтяжната ролка и ремъка, ако коляновия вал е избягал от белези можеш свободно да го завъртиш до нужната позиция - така както са заключени разпределителните валове всички клапани са затворении и няма да удари
11 центроваш обтяжната ролка според белега й и я затягаш 20Nm, горещо ти препоръчвам да не я презатягаш че ще си отвориш голям филм ако превърти резбата
12 правиш 2 оборота на коляновия вал и гледаш като застане пак на белези дали е обтегнат правилно ремъка (белега на обтяжната ролка), ако всичко е наред
13 връщаш обратно капаците на ангренажа
14 връщаш шайбата за пистовия ремък и затягаш централния болт както съм ти писал по горе
15 връщаш пистовия ремък и филтъра и всичко друго което си разбутал

16 палиш и заминаваш :)
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 22 ноември 2012 - 05:46

 stefan_suny, на 22 ноември 2012 - 00:19, каза:

Относно централната гайка - тя е болт и е доста затегнато по принцип или би трябвало. Знам един чалъм за законтряне на вала за да я развиеш - отдолу където е зацепена скоростната кутия към блока, мисля точно най отдолу се падаше, има дупка която се намира точно срещу зъбите на маховика. Ако бръкнеш там с голяма права отверка или нещо подобно и я вкараш между зъбите можеш да задържиш вала. Лошото е че не може хем да държиш хем да въртиш от другата страна.Затова аз правя друго - вкарвам пета и подпирам колата с някой голям камък или каквото има под ръка, или ако има някой да натиска спирачката също е добре.

Това стана като завъртане на крушка от двама души от които единия държи крушката,а другия върти масата на която е застанал първия.
Слагаш един ключ на болта и другото му рамо законтряш в земята и цъкаш съвсем леко на стартер и болта е разхлабен след което си го развиваш. Ама само цъкане -не да се остави да върти да изпотроши нещо:)
Отговори

Piron45 снимка Piron45 26 май 2014 - 18:02

 stefan_suny, на 22 ноември 2012 - 00:19, каза:


Процедурката е следната:
1 махаш въздушен филтър и ако има евентуално нещо друго което пречи
2 ...

16 палиш и заминаваш :)



Благодаря колега за изчерпателното описание. Тия дни ми предстои смяна на семеринга на коляновия че прокапа. Описанието ще ми свърши чудесна работа.
Отговори

Jivko87 снимка Jivko87 26 май 2014 - 21:50

И моя семеринг е протекъл,но днес като се мъчих да махна обтяжната ролка,болта,който е с еврейска звезда се заглади.
"Майстора",който ми сменя ролките и ремъка явно не е затегнал болта на ролката колкото трябва,ами я е стягал до колкото може или самия болт е с много мек материял.
Дайте идея как да махна болта.
Аз си мислех да го "сеча" с чук и секач,но може да стане по-голяма беля и се отказах да изпълнявам този вариянт.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 27 май 2014 - 08:50

Първо трябва да намериш друг болт. Аз един болт с еврейска звезда го развих с помоща на чук и секач. Секача върху болта и чукане докато се развие и почукване отстрани да отпече. Пръскане с ВД40 също.
Отговори

Piron45 снимка Piron45 27 май 2014 - 09:23

Ако позволява мястото можеш с малък флекс да направиш в главата на болта прав шлиц и след това с голяма права или ударна отверка.
Отговори

MladOpelist снимка MladOpelist 27 май 2014 - 22:22

Имай впредвид, че болта се навива в резба от алуминий /в корпуса на маслената помпа/ така че не е мн.удачен варианта със секача и чука. По-добре се опитай да прорежеш с ножовка /т.к там няма място за флекс/ канал за права отверка и пробвай да развиеш с такава, а ако не стане - дърпай до някой заварчик да завари камък в болта на "СО" и развивай. Най-вероятно майстора не го е пренатегнал а го е "осигурил" с оигуртел за резби /може би + 1-2кг/. Ако "изсипеш" резбата - нова помпа или пружина за резби или други съчинения.

Успех.
Отговори

Jivko87 снимка Jivko87 27 май 2014 - 22:45

Мда,говорех с познат днес,който е правил подобна операция на същия мотор и каза да не удрям с чука,защото болта се държал на кожуха на маслената помпа и рискувам да купувам нова помпа,което за мен хич не е оферта.
Мисля сега друг вариянт-принудително да махна ремъка от ролките и да режа болта с ножовка,за да излезе после обтяжачната ролка.
Има ли някаква опасност за рапрделителните валове и кол. вал ако махна ремъка насила?
Отговори

mar40-71 снимка mar40-71 28 май 2014 - 21:01

Колега прости...но защо мислиш че семеринга е проблем....??

Трябва да свалиш всичко от ангренажа.....семеринга е 10 лв.
Отговори

Jivko87 снимка Jivko87 28 май 2014 - 22:40

То има и семеринги по 3 лв. ама....
Мотора съм го гледал аз и още 2-ма човека,единия даже се води майстор :D .Целия мотор(картер и блока до масления филтър)е омазан от него,просто се вижда че той е проблема.Доскоро капеше на земята от там по малко масло като оставя колата в гаража,сега напоследък теча спря,но така или иначе на ангренажа също му наближава времето за смяна и трябва да се прави.
Мнението беше редактирано от Jivko87: 28 май 2014 - 22:41
Отговори

mar40-71 снимка mar40-71 29 май 2014 - 17:52

Мисля че е гарнитурата на картера..
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg