Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Проблем с Зафира 2.2 дти 125 кс 2003г

Даниел Късов снимка Даниел Късов 18 март 2018 - 08:52

 Д-и-м-о-в, на 18 март 2018 - 01:35, каза:

Така може ако са го направили едното да "помага" на другото. Цялостно не съм навътре със самата помпа. Казах го обобщено "между терминалите". Те всъщност и двата са между тях. Само че единия е в средата - този количествения, да.
Авансът е под него.

Общо взето, колеги, бангии на по 15 години, щом не са поддържани - си остават бангии. Но ако някой се сещаше през 5-6 години да чисти тук-там - друго щеше да е . Както много от вас са казвали - кола и жена е на късмет. Ми вярно си е.
Тишо много правилно каза веднъж - проблемите идват от немърливост, незаинтересованост и също незнание.


Еха значи аз съм голям късметлия, на страшна кола съм попаднал за няма и година в мен, да се сменят две помпи :) но е така трябва да се поддържат бараките защото после ни излизат златни, и нз за жената ама след ремонтите си женен до гроб за тях :)

Ако има някакво развитие ще пиша,, По принцип ще пробвам с маслото и след това със сваляне

Едно голямо БЛАГОДАРЯ на вас,че се отзовахте и помагахте :)
Мнението беше редактирано от Даниел Късов: 18 март 2018 - 08:52
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 март 2018 - 15:58

Дано да стане с маслото. Успех!
Отговори

steve b снимка steve b 18 март 2018 - 16:18

На самата помпа отгоре между предната буксата и ангренажа има клапан - развива се отгоре и е като двустен . На последните с псг5 и на новите с псг16 тоя клапан има цедка . Може да погледнеш там какво е положението...
Този клапан определя вътрешното налягане в помпата и от там тръгва захранването към авансовото бутало което се регулира с авансовия клапан.
Отговори

Даниел Късов снимка Даниел Късов 18 март 2018 - 17:02

 steve b, на 18 март 2018 - 16:18, каза:

На самата помпа отгоре между предната буксата и ангренажа има клапан - развива се отгоре и е като двустен . На последните с псг5 и на новите с псг16 тоя клапан има цедка . Може да погледнеш там какво е положението...
Този клапан определя вътрешното налягане в помпата и от там тръгва захранването към авансовото бутало което се регулира с авансовия клапан.


моята е с две букси(трябва да гледам лявата нали така?) ами ще погледна и това нещо може ли да се развие без да се смъква помпата?

http://prikachi.com/...67/9288567v.png
Мнението беше редактирано от Даниел Късов: 18 март 2018 - 17:07
Отговори

steve b снимка steve b 18 март 2018 - 17:27

Не е това . Отгоре до лявата букса от страната на двигателя . Има достъп но трябва да откачиш буксата от помпата - под нея е.
Внимавай после като я закачаш че няма много място и не напъвай че се кривят крачетата на електрониката ...
Отговори

Даниел Късов снимка Даниел Късов 18 март 2018 - 19:12

 steve b, на 18 март 2018 - 17:27, каза:

Не е това . Отгоре до лявата букса от страната на двигателя . Има достъп но трябва да откачиш буксата от помпата - под нея е.
Внимавай после като я закачаш че няма много място и не напъвай че се кривят крачетата на електрониката ...



ето я помпата, казваш като се махне буксата от страната на двигателя е това :
http://prikachi.com/...95/9288695r.jpg
но това го има от двете страни и май не и то?
Качи някоя снимка да се види за какво става въпрос

Из нета попаднах на тази снимка за това ли говориш?
http://prikachi.com/...09/9288709d.jpg
Мнението беше редактирано от Даниел Късов: 18 март 2018 - 19:33
Отговори

steve b снимка steve b 18 март 2018 - 21:02

За 2-рата снимка става дума. Вадих го този клапан но не видях цедка на него а съм чувал че има някаква - може да е навътре някъде ...незнам... Не се цапам с нафта по принцип - утре ще попитам какво има.
Отговори

steve b снимка steve b 19 март 2018 - 15:36

Ето я цедката в дъното под клапанчето и как съм я извадил...
Моята връзка
Отговори

Даниел Късов снимка Даниел Късов 19 март 2018 - 19:35

 steve b, на 19 март 2018 - 15:36, каза:

Ето я цедката в дъното под клапанчето и как съм я извадил...
Моята връзка



Еха супер утре ще го направя и аз и дано излезе от това :)
Благодаря ти
Отговори

Даниел Късов снимка Даниел Късов 24 март 2018 - 16:36

Това утре най- после дойде днес успях да погледна цедката и да я извадя, да беше леко казано мизерна , изчистих я издухах всичко и поставих за съжаление не е от това :(
Иначе докато чукнах и запали, но както обикновено лашка се цялата и здрав пушек, остава :
1- Аванстатора
2- Центровка
Друг вариант мисля че няма нали ?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 март 2018 - 17:28

Аз все още си мисля че може да имаш и проблемна дюза.
Няма да е зле да си провериш "излишните количества" на 4-те цилиндъра с 4 бутилки малки. Ако има там проблем - ще личи ясно. Там, където "излишното" гориво е много - значи с тая дюза нещо не е наред. За там също важи стоплянето и пооправянето, ако има затлачване.

Щом палиш веднага без замисляне - значи клапанът(или и двата) се отваря и при студено - което пък по пътя на логиката значи че се "движи" на студено. Ако беше да е "запецнал" - нямаше ли да палиш много трудно или пък досега да ти е изпищяла пак електрониката.

Така или иначе си направи един курс с масло в горивото едни 100+ км и да видим..
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 март 2018 - 17:32
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 24 март 2018 - 19:29

Не е дюза, имам една астра при мен сега с дюза. Други са симптомите. За да прави това, което тази зафира прави, трябва да са поне две запушени дюзи, даже три.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 март 2018 - 19:49

 tisho.74, на 24 март 2018 - 19:29, каза:

Не е дюза, имам една астра при мен сега с дюза. Други са симптомите. За да прави това, което тази зафира прави, трябва да са поне две запушени дюзи, даже три.


Съгласен съм, Тишо. Винаги съм уважавал мнението ти, но и това не е никак изключено да са 2 или 3. Казах го защото вече е имало разхождане на боклуци из тази кола. Мисля че тази беше с резервоара и чистенето му? Или греша? Но ако е тази, нищо чудно след като и помпата е имала затлачване - да го има и в дюзите. Не е трудно по описания от мен начин с малки бутилки - откача и пали 2-3 минути на свободен ход. Поне ще е сигурен че не е от там. А е хубаво да се провери - защото ако има големи разлики, то ще е хубаво да ги мине през една "чистителна баня" да ги поотпуши. Само може да спечели от това, но не и да загуби. Е,няма да е така лесно, защото не са със соленоид, който да задействаш с една батерия или от акумулатора и да пръскаш препарат в нея, но .. все пак. Смятам че няма да загуби нищо така.

Един вид ме съветваш и мен да си проверя резервоара(първо да го поизпразня с каране), за да няма после "ти ли ме бутна или сам паднах" ? А уплътнителите в тръбите, които влизат в резервоара какви са ? Пак така ли се сменят както при капачката на филтъра ? Един ли е , два ли са ?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 март 2018 - 19:56
Отговори

Даниел Късов снимка Даниел Късов 24 март 2018 - 20:12

 Д-и-м-о-в, на 24 март 2018 - 19:49, каза:

Съгласен съм, Тишо. Винаги съм уважавал мнението ти, но и това не е никак изключено да са 2 или 3. Казах го защото вече е имало разхождане на боклуци из тази кола. Мисля че тази беше с резервоара и чистенето му? Или греша? Но ако е тази, нищо чудно след като и помпата е имала затлачване - да го има и в дюзите. Не е трудно по описания от мен начин с малки бутилки - откача и пали 2-3 минути на свободен ход. Поне ще е сигурен че не е от там. А е хубаво да се провери - защото ако има големи разлики, то ще е хубаво да ги мине през една "чистителна баня" да ги поотпуши. Само може да спечели от това, но не и да загуби. Е,няма да е така лесно, защото не са със соленоид, който да задействаш с една батерия или от акумулатора и да пръскаш препарат в нея, но .. все пак. Смятам че няма да загуби нищо така.

Един вид ме съветваш и мен да си проверя резервоара(първо да го поизпразня с каране), за да няма после "ти ли ме бутна или сам паднах" ? А уплътнителите в тръбите, които влизат в резервоара какви са ? Пак така ли се сменят както при капачката на филтъра ? Един ли е , два ли са ?



еха ами да за същата зафира става въпрос със почистването на резервоара, ще проверя дюзите както си написал и да видя какво ще покаже, маслото е налято и се кара с него,за тръбите на резервоара са на принципа на филтъра, но в резервоара вътре са хванати със скоби( нз как се казват) като цяло рез. лесно и бързо се сваля :)

Ако случайно излезе дюза или дюзи каква е процедурата как се вадят или как се чистят??
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 март 2018 - 20:23

Ако се окаже - вадят се като се махне капака на главата + разпределителния вал . После вероятно следва презацепване, тъй като ще се отвива зъбното колело на вала.
И тук само да вметна - нямам си идея защо на тия мотори няма някакво зацепване на тоя вал към зъбното колело(шпонка, шплент, зъб). Що са го оставили така , не знам. Явно да е по-flexible за настройка, ама кво да му е по-flexible след като ако избяга центровката така - значи веригите и зъбните колела са за смяна и няма никакъв смисъл да ги целим после.
Относно процедурата - според мен на стенд, няма да можеш да ги надуеш така че да започнат да се отварят и да пръскат.

Дюзите на комън рейлите в това отношение са много сладки - отваряш ги с напрежение на соленоида и флакона с чистителя го пръскаш през входа.

Но ако ще правиш това с излишното гориво, трябва от всяка дюза да извадиш маркучетата за излишно гориво, и всяка една от тях да им сложиш по-дълги маркучи и да ги вкараш в отделна бутилка. Сега не знам колко време се засичаше(мисля минута-две), но ясно ще си личи ако някоя/някои от тях дават по-голямо количество на излишното гориво. Да - ще има минимални разлики в нивата дори и ако са нови дет се вика, но разлика от двойно ниво да кажем между две дюзи си е отвсякъде проблем. Също така се вижда ако тече яко от излишното - това значи че нещо не е наред. Обикновено си капят капки ако са ОК.

Ако го правиш, снимай ги една до друга бутилките след края на упражнението.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 март 2018 - 20:38
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 24 март 2018 - 20:53

Абе я стига глупости с тия дюзи. Някой видя ли снимката със стойността на аванса? Ако още е така какви дюзи ви гонят бе, пичове?
И на второ място остава центровката. За мен друго няма.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 24 март 2018 - 21:08
Отговори

Даниел Късов снимка Даниел Късов 24 март 2018 - 21:44

 tisho.74, на 24 март 2018 - 20:53, каза:

Абе я стига глупости с тия дюзи. Някой видя ли снимката със стойността на аванса? Ако още е така какви дюзи ви гонят бе, пичове?
И на второ място остава центровката. За мен друго няма.


значи пак казвам аз съм нов в тия води :), но следвам всичко което кажете и проверявам, ще пусна отново оп-ком да видя стоиностите, ще пусна по един маркуч да видя тия дюзи, не ми пречи нищо. аз мисля че е тая центровка ама нз
Отговори

steve b снимка steve b 25 март 2018 - 10:09

Ако е центровка/зацепване ще имаш съответната грешка.Кабелите към авансовия клапан погледна ли ги - щом се е оправила за момент като си ровил покрай помпата може да е от тях . Погледни и стойностите на аванса искано/изпълнено .
Отговори

Даниел Късов снимка Даниел Късов 25 март 2018 - 11:09

 steve b, на 25 март 2018 - 10:09, каза:

Ако е центровка/зацепване ще имаш съответната грешка.Кабелите към авансовия клапан погледна ли ги - щом се е оправила за момент като си ровил покрай помпата може да е от тях . Погледни и стойностите на аванса искано/изпълнено .


ами кабелите не мога да ги видя нали са изолирани и има една пластмаса дето минават под нея,без да я смъкна трудна работа ще е. За стойности мисля ,че по нагоре някъде има снимка за аванстатора
Отговори

Даниел Късов снимка Даниел Късов 27 март 2018 - 19:03

Днес ми остана време да проверя и за излишната нафта,но ударих на камък!!! сложих дълги тръбички и шишета обаче когато запалих след 5 сек, изгасна и не запали повече, явно дърпа въздух ? защото след наместването както трябва да си е малко зар ама запали. И не успях да направя тоя тест за дюзите :( ,,, днес като карах на един два пате се опитва да вдигне обороти но за секунди и пак падат. ще я оставам няма да я бутам,като я донеса в БГ ще търся оправия че тука дерат кожи и нищо не правят.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg