Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Новини

Данък МПС

jonkata007 снимка jonkata007 12 май 2010 - 09:54

Леле леле какви данъци се плащат - 17, 20, 25 лв
Преди 20 минути платих данъка на моята Вектра Б 96 г X20XEV - 93 лв и пак е добре щото можеше и да е повече ако беше една година по нова :dance: :dance: Да им пикая на данъците - да вземат да си оправят пътищата, тогава да им даваме по 100 лв данък.
Отговори

karoto снимка karoto 12 май 2010 - 10:00

С20НЕ в Смолян 170лв :dance: :dance:
Отговори

bgfrayman снимка bgfrayman 13 май 2010 - 15:57

както бях писал в друга тема 372 лв. .... е***м ти Евро 5 и облеченията дето требе да ги има...
а иначе да им пикам на улиците, пред блока ми от 12 дупки оправиха 2... не могат да ме убедят че не са ги видели другите :icon_wink2:
Отговори

V. Petrov снимка V. Petrov 10 ноември 2010 - 16:30

Според "Държавен вестник" :
1. до 37 kW включително - от 0,34 до 1,02 лв. за 1 kW;
2. над 37 kW до 55 kW включително - от 0,40 до 1,20 лв. за 1 kW;
3. над 55 kW до 74 kW включително - от 0,54 до 1,62 лв. за 1 kW;
4. над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 до 3,30 лв. за 1 kW;
5. над 110 kW - от 1,23 до 3,69 лв. за 1 kW.
В зависимост от годината на производство данъкът се умножава със следните коефициенти:
Над 14 години - 1
Над 5 до 14 години включително - 1,5
До 5 години включително - 2,8
До 74 киловата при работещ катализатор сумата пада наполовина. В различните общини данъка е различен! Във Велико Търново по точка 4 е 1,77! Може да се провери на сайта на съответната община конкретно какво са решили. За това в някои градове данъкът за по-мощни коли е по-малък от този за по-малка мощност в друга община. За моятта кола излиза 244,26 лв. За догодина предстоят местни избори, такаче едва ли ще се промени данъка, пък за по-нататък едва ли ще го намалят.
Мнението беше редактирано от V. Petrov: 10 ноември 2010 - 16:42
Отговори

V. Petrov снимка V. Petrov 15 ноември 2010 - 20:29

Ето как се смята в Търново:
За леки автомобили размера на данъка се определя съобразно мощността на двигателя, коригиран с коефициент в зависимост от годината на производство както следва:

1. до 37 kW включително - 0,68 за 1 kW;
2. над 37 kW до 55 kW включително - 0,60 за 1 kW;
3. над 55 kW до 74 kW включително - 0,81 за 1 kW;
4. над 74 kW до 110 kW включително - 1,76 за 1 kW;
5. над 110 kW – 2,21 за 1 kW.

И за София:
Чл.41. /поправка с Решение № 113 от 06.03.2008 г./ (1) За леките автомобили размера на данъка се определя съобразно мощността на двигателя, коригиран с коефициент в зависимост от годината на производство, както следва:

1. до 37 kW включително – 0.43 лв. за 1 kW;
2. над 37 kW до 55 kW включително – 0.50 лв. за 1 kW;
3. над 55 kW до 74 kW включително – 0.68 лв. за 1 kW;
4. над 74 kW до 110 kW включително – 1.38 лв. за 1 kW;
5. над 110 kW – 1.54 лв. за 1 kW;

В зависимост от годината на производство данъкът се умножава със следните коефициенти:
Над 14 години - 1
Над 5 до 14 години включително - 1,5
До 5 години включително - 2,8
Мнението беше редактирано от V. Petrov: 16 ноември 2010 - 11:04
Отговори

rockstarr снимка rockstarr 08 април 2011 - 16:56

Прясно от днес
Вектра 1998ма, 100 киловата, 136 коня, закупена март и регистрирана днес в община Връбница, София
168лв (предполагам за година ще се върже мужду 200 и 210лв, мацката я домързя да ми го сметне) - пова с 5% отстъпка за плащане преди 30 април
Мнението беше редактирано от rockstarr: 08 април 2011 - 16:57
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 07 декември 2011 - 00:45

Вчера минах през данъчното към нашата община за да видя колко ми е данкъка и колко неплатени имам. Оказа се (аз и си знаех де), че не съм го плащал 2-години. Човека ми каза, че в момента данъка ми е 27 лв. (като нали х 27 лв. за 2-те год.). Сега се разрових малко в нета, намерих калкулатор и забелязвам интересно нещо.. иии.. една още по-интересна "логика", за какво говоря..

Данъчен калкулатор за автомобили.
Данък МПС. С помощта на калкулатора може да изчислите размера на общинския данък, който дължите за вашата кола.

Моля, въведете необходимите данни
Мощност на автомобила:
Адрес на собственика (община):
Възраст на автомобила: -> тук имаме 3-възможни позиции: 1)до 5г. вкл.; 2)от 5г. до 14г.; 3)над 14г.
Катализатор:

И сега съответно при избрани варианти от 1) до 3) забележете резултатите!

Резултати 1)до 5г.

размер на данъка: 50.40 лева

Резултати 2)от 5г до 14г.

размер на данъка: 27.00 лева (точно колкото ми казаха в общината)

Резултати 3)над 14г.

размер на данъка: 18.00 лева

Е.. питам аз сега.. принципно - каква е логиката ПО-НОВАТА кола да има по-висок данък, пък колкото ПО-СТАРА и по-вредна става тя за околната среда - толкова по-малък да е данъка и !?
РезултатиX
Отговори

BiserRs снимка BiserRs 07 декември 2011 - 08:38

Логиката е данък лукс. Щом караш нова кола си заможен и може да си плащаш скъпият данък :moderator:
Това е логиката.
Отговори

kirenski снимка kirenski 07 декември 2011 - 09:18

 BiserRs, на 07 декември 2011 - 08:38, каза:

Логиката е данък лукс. Щом караш нова кола си заможен и може да си плащаш скъпият данък :moderator:
Това е логиката.

Общо взето е това логиката :mhihi:
Иначе няма никакъв друг смисъл :mhihi:
Отговори

Марто снимка Марто 07 декември 2011 - 09:40

Действително явно такава е логиката . И аз много се чудя по въпроса , защо така се получава да не се стимулира обновяването на автопарка. Незнам дали няма да ни натиснат от ЕС да се променят нещата.
Отговори

vektra1 снимка vektra1 13 януари 2012 - 20:56

Естествено че е данък лукс за нашия стандарт е правилен.Ако данъка на една 15г. кола е 400лв не виждам с какво ще стимулират собственика за нова.Всеки иска нова кола,по неволя обаче караме стари такъв е живота тук.От екологична гледна точка може да замърсяват повече,или пък не защото масово старите автомобили са на ГАЗ или МЕТАН.Точно автомобила показва стандарта на живот,а данъците трябва да са обвързани с него.В противен случаи удрят бедния още повече,дефакто го наказват защото е беден.Някои може да каже щом е беден няма да кара кола,обаче колата е необходимост а луксозната кола е лукс.
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 13 януари 2012 - 21:02

аз в Сливен на Астра Г края на 98 1.8-116 коня давам 170лв
Мнението беше редактирано от TOTTI868: 13 януари 2012 - 21:03
Отговори

Гостclavo_* 13 януари 2012 - 21:28

Колеги,за моята платих 247 лв,при условие 4е колата има катализатор,дори представих документ за изгорели газове.Колата има евро 4.Все пак това не важи.Балгария,си остава едно голямо село.
Отговори

_shady снимка _shady 13 януари 2012 - 21:34

Ще ме прощават модераторите и колегата от горния пост, никога не съм си го позволявал(дано ми е за последно),нека си понеса каквото трябва,но:
Clavo,глупак-едно голямо село е манталитета и образованието ти. Напиши си на челото името на Родината ти-БЪЛГАРИЯ
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 13 януари 2012 - 21:46

 _shady, на 13 януари 2012 - 21:34, каза:

Ще ме прощават модераторите и колегата от горния пост, никога не съм си го позволявал(дано ми е за последно),нека си понеса каквото трябва,но:
Clavo,глупак-едно голямо село е манталитета и образованието ти. Напиши си на челото името на Родината ти-БЪЛГАРИЯ

Незнам колега кво си се наел толкос-Принципно Clavo e прав!!!Държавата само гледа къде да ни надцака-сега данъка е голям за по новите автомобили-таман ще ни остареят и ще го обърнат -ще трябва да плащаме че караме стари!!!!Да не навлизам и в темата за гражданската и винетките!!!!Аз мога да изкажа мнение перефразирано по свой начин - Обичам страната,мразя държавата!!!!
Мнението беше редактирано от TOTTI868: 13 януари 2012 - 21:49
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 13 януари 2012 - 21:53

Тоти, ти не разбра какво е имал предвид колегата _shady, което не е добре. clavo е написал името на родината си по този начин: БАлгария, а не БЪлгария, което е правилното. Неграмотността шета из БЪлгария и взима застрашителни размери.
ПVС. Тоти, тази година ще ти вземат по- малък данък, защото колата става на 14 години, както и мойта.
Отговори

_shady снимка _shady 13 януари 2012 - 22:00

"Наема" се вещ,а не човек..ако искаш да ми кажеш,че съм приел въпроса лично или съм се ядосал, може да го направиш на български книжовен,а не с "лафове" някъде от сливенско...
По въпроса - "наел" съм се, колко да съм се "наел"... да се те задължили да караш МПС?! Ти сам си избрал каква кола да си купиш,нали... ми и мен не ми харесва,че за "дребна" кражба може да лежиш в затвора, а престъпници ни управляват ама какво?!
Данъци, трябва и ще има...друг е въпроса, че и аз и ти работим,за да плащаме сметки и данъци...извода е,че живееш,за да плащаш нещо. Еми да така е, като не искаш да плащаш спирай колата, интернета, кабела, телефона и така...
"Наемам" се, защото поне името на държавата си може да се знае...и после заплатата на някой форумен герой е такава или онакава, защото не си е чел буквара, когато му е било времето, а е дремал някъде!
И да данъка на моята кола е 25лв, защото съм беден човек и не мога да си позволя ново и скъпо БМВ,Мерцедес,Опел или каквото дойде...
Логиката е вярна - нова и по екологично чиста кола- по-нисък данък... логика в ЕВРОПА, при минимална заплата 800 евро и прочие. Нужно ли е да се дискутира за 1000 път,че всичко при нас е наобратно и един работещ,успешен и взет на готово модел от Германия, няма да работи правилно в България?!
Като обичаш като мен страната, помогни да се опитаме да оправим държавата! Не ми се сърди, че си позволих да направя забележка на един неграмотник!
Поздрави
Мнението беше редактирано от _shady: 13 януари 2012 - 22:01
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 13 януари 2012 - 22:06

аз въобще не съм обърнал внимание как е написано България!!!Това да го оставим настрана!!!Не съм казалл че не искам да плащам-просто искам да плащам и д аимам нещо насреща.Колега ,,здравкоп'',докато колите ни станат на 14 г,вече данъка ще се обърне и пак ще трябва да плащаме пове4е заради това че караме стара кола.Въпроса с екологичността на колите не мисля да го обсъждам ,щото по тая логика аз трябва да давам и по малко от 1.2-поради простата причина че карам на метан!!!Но това е друг въпрос!!!ПС:Да не кажете че съм неграмотен-запетайки не съм слагал защото ме мързи!!хахах :moderator:
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 14 януари 2012 - 00:27

 zdravkop, на 13 януари 2012 - 21:53, каза:

*..тази година ще ти вземат по- малък данък, защото колата става на 14 години, както и мойта.*


-Уви.. би било добре, но няма да е и тая година колега.. :biggrin: Доколкото си спомням, гледа се дата-та на първата регистрация, повечето ASTRA G са около 99-та, и ше станат на 14г. едва следващата година.. :surrender:
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 14 януари 2012 - 14:02

Ами Тоти написа, че неговата е 98 година, и за това така му отговорих. Тази година и неговата, и моята, стават на 14, така че- пей сърце, по- нисък данък. :icon_razz2:
П.С. А ти ще почакаш до догодина. :icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg