Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

климатика спече и качва температурата

HellRell снимка HellRell 01 юли 2010 - 17:36

Здр колеги днес тръгнах на дълъг път и пускам климатика - > нищо само един странен шум
подобен на виене леко , идва от под таблото , един два опита , като натисна копчето се чува се чува шума но нетръгва климатика да духа студено

отделно забелязах че на дълъг път колата държи по-висока температура - около 92-93 градуса, а по принцип никога извънграда не е качвала над 90 градуса, дори и в по топло и в планински условия

идей някъкви ?
Мнението беше редактирано от HellRell: 01 юли 2010 - 18:36
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 01 юли 2010 - 17:58

Колега, зад таблото, към вътрешното тяло за парното, има и един изпарител за климатика, може той нещо да се е
прецакал, не си спомням има ли реле специално за него...
Отговори

HellRell снимка HellRell 01 юли 2010 - 18:03

да изпарителя го знам, като я взех той беше проблема
но може ли от него да се покачва температурата на двигателя,
аз си мисля за радиатора на климатика, но дали той ще дава отражение в/у температурата
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 01 юли 2010 - 18:06

По принцип при работа на климатика леко се вдига температурата на двигателя.
Но в твоя случай не работи, така че е възможно нещо да се е задръстил климатичният
радиатор и оттам да не циркулира добре антифризът в системата...
Отговори

HellRell снимка HellRell 01 юли 2010 - 18:31

t.e. климатичният радиатор
не е само за климатика а и има общо с охладителната система
Отговори

Росен Желев снимка Росен Желев 01 юли 2010 - 19:30

Нищо общо няма.Тука двамата бъркате големи каши най добре отиди на майстор да ти го ведят може да е сгънал компресора.
Отговори

HellRell снимка HellRell 01 юли 2010 - 20:12

и аз си мисля , че не би трябвало да имат общо
но ме учуди как така климатика спече изведнъж / миналата седмица работеше/ и тоя странен шум
дето издава като го пусна
и в същото време забелязах това покачване на температурата. Карал съм и в по горещи дни и на дълъг път стрелката твърдо под 90 градуса, а днес или е заковала 90 или над
Отговори

bleid 2 снимка bleid 2 01 юли 2010 - 20:20

 Peshotiger, на 01 Jul 2010, 19:06, каза:

По принцип при работа на климатика леко се вдига температурата на двигателя.
Но в твоя случай не работи, така че е възможно нещо да се е задръстил климатичният
радиатор и оттам да не циркулира добре антифризът в системата...


Брейй че начетени хора има тук. И какви точни диагнози дават само :newsm05_41: .
Само искам да ми обясниш / защото аз не разбирам/ Как точно се `задръства ` климатичният радиатор от антифриза ?
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 01 юли 2010 - 20:49

Колега, ако си решил да се заяждаш, не си уцелил мястото. Вместо да спамиш, можеш да помогнеш
на човека със съвет.
А задръстени радиатори с ръжда и други мизерии съм виждал няколко, резултат от безхаберна
експлоатация.
Отговори

anton8602 снимка anton8602 01 юли 2010 - 20:53

то може да се е задрстил ама много ми е чудно като отидеш да ти заредят климата дали ти доливат и антифриз хахахахаха така ия да светним ниякои по тази тема затова има два радиютора отпреде единия за климата а другия за антифриза или кои каквото исползва нияма как да са на един радиятор това значи че всеки пт когато си отвориящ капачката за антифриза си испускащ фреона на климата :drinks: :newsm05_41:
Отговори

HellRell снимка HellRell 01 юли 2010 - 21:00

да ясно че са 2 радиатора малък за клима и голям

за климатика мен ме съмнява изпарителя , имал съм проблеми с него като я купих /беше пълен със спирт бог знае защо

по скоро питането ми е дали е възможно покачването на температурата порадя някаква причина да се дължи на проблем на климата ?
Отговори

hudson снимка hudson 01 юли 2010 - 21:01

 anton8602, на 01 Jul 2010, 21:53, каза:


Колега, правописа ти е живо мъчение за четящия.
Общото между двата радиатора си го посочил сам - климатичния е пред водния, следователно щом първия е задръстен с боклуци и преминава по-малко въздух през него, то значи и през задния ще преминава по-малко. Отделно че при работещ климатик, въздуха е допълнито подгрят от първия радиатор и затова се наблюдава леко покачване на работната температура на двигателя
Отговори

Nedqlkov снимка Nedqlkov 02 юли 2010 - 01:00

Хмммм. Тук имаме интересен казус. Климатика 'спече', радиатор ръждясва. Да не говорим и за общите неща между климатичния радиатор и антифриза.

От 10 поста никой не разбра тоя климатик тръгнал ли е аджаба, ми тоя странния шум в краката на човека от къде идва, ми дали тва, че духа топло, е плод на незатваряща клапа топло-студено или ...? Във форума има няколко теми в който се говори за устройството на климатика, ама както и да е.

Автора ако иска да му се помоген да отговори на тия въпроси.

Цитат

нищо само един странен шум
подобен на виене леко


Това ако се чуе от изпарителя на климатика значи твоя е някъв музикален, от там се чува или съскане (шум все едно празна състема се пълни с въздух) или просто вентилатора ти вие ама не си го чул правилно.

Поздрави.
Отговори

HellRell снимка HellRell 02 юли 2010 - 07:04

здр колеги
значи климатика не тръгва да духа студено,
като го пусна се чува този странен шум /да мога да го определя като съскане/
не започва да духа студено и го спирам
така направих 2-3 опита в Бургас и го спрях и не се занимавах повече

после през целия път Бургас - Хасково колата държеше между 90-93 градуса БЕЗ КЛИМАТИК,
а по принцип ВИНАГИ при извънградско ми е държала стрелката под 90 градуса
В града колата винаги ми е загрявала много бързо , дори зимата при големи студове ми е качвала до 95-96 градуса за 2-3 км
Нещата които ме интересуват са:
1- Възможно ли е двете неща да са свързани ? И ако да евентуални причини ?
2- По ме притеснява това загряване , климатика тъй или иначе не го използвам. Каква може да е евентуална причина да държи по висока темп.
3- Ако проблема е в изпарителя , то фреона ще излезе ли от системата ако сваля изпарителя за проверка ?
Мнението беше редактирано от HellRell: 02 юли 2010 - 07:08
Отговори

Nedqlkov снимка Nedqlkov 02 юли 2010 - 07:39

Проблема със загряването е най-вероятно термостат. Смени си го и си търси такъв на 89 градуса. Проблема с климатика е че най-вероятно фреона ти е много малко, НО е достатъчен за да се пусне все пак компресора. В такива случай се чува едно съскане все едно празна състема от тръби се пълни, но не е достатъчно да охлажда. В това състояние, НЕ го пускай в това състояние може да прецакаш компресора. Няма как проблема със загряването да е в изпарителя. Двата проблема нямат нищо общо. Единственно можеш да промиеш външно с маркуч климатичния радиатор, да му падне малко праха и това е. Не си бутай климатичната инсталация, заради загравянето.
Отговори

HellRell снимка HellRell 02 юли 2010 - 07:58

 Nedqlkov, на 02 Jul 2010, 8:39, каза:



Eто супер отговор благодаря колега
Климатика засега несмятам да се занимавам
Относно загряването споделете вашите красавици какви температури държат извънграда и притеснително ли е 92 -93 градуса извънградско.
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 02 юли 2010 - 09:39

Това 92-93 от къде го гледаш че толкова се притесняваш ( от таблото ? ) . Сега ще ти обесня какво беше при мен . При загряла кола където знам че температурата е към 90 то градуса на таблото ми показваше на първата бяла черта някъде по показание 80 градуса и не мърдаше от там . Чувах че перката се включва преди да е стигнало по показание 90 градуса по таблото. Затова отидох купих си един нов термо датчик и като го смених автоматично на таблото взе да ми показва 89-90 градуса. Това се оказа датчика че не мери вече правилно а не е и скъп сменя се за 5 мин. А колкото до загряването няманищо страшно 95 градуса. Дори и в големи жеги при тормоз от моя страна и климатик си седи близо на 100 градуса но повече не качва. Карай с хубав антифриз нито много концентрат нито много разреден и няма да имаш проблеми. За климатика най добре отиди на сервиз да ти премерят първо количеството фреон и тогава почвай да търсиш друг проблем. Дано нямаш нищо пукнато много е гадно минавал съм вече по тоя път.
Отговори

ndachev снимка ndachev 02 юли 2010 - 13:03

На мен цялото нещо ми звучи като спекъл компресор (вероятно оста), което допълнително тормози двигателя. Да забелязваш разлика във вървежа и харча на колата?
Отговори

HellRell снимка HellRell 02 юли 2010 - 13:34

eми аз вчера констатирах проблема, разхода още немога да засека, но дори и да е спекъл компресора/оста то като не е пуснат едва ли ще има отражение. Понеделник ще пътувам Хасковоа - Бургас и ще видя температурата по хладно рано сутринта. А климатика засега немисля да се занимавам, без това не го използвам .
Отговори

Nedqlkov снимка Nedqlkov 02 юли 2010 - 16:19

Цитат

На мен цялото нещо ми звучи като спекъл компресор (вероятно оста), което допълнително тормози двигателя. Да забелязваш разлика във вървежа и харча на колата?


А дали няма да присвири ремъка още на 2-рия метър и след 10 метра да скъса ремъка ако е блокирал компресора. Дори и да не е блокирал напълно след 10 километра или ремъка ще се скъса или ще се чува супер тракане от компресора.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg