Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Размразител за задното стъкло

teac снимка teac 22 януари 2006 - 22:48

имали някав начин да се възстановят изгоряли редове от размразителя за задното стъкло
Отговори

joe007 снимка joe007 22 януари 2006 - 23:00

Виж ТУК
Отговори

teac снимка teac 23 януари 2006 - 08:15

мерси
Отговори

batko32 снимка batko32 23 януари 2006 - 21:53

Незнам кое колко върши работа.И аз съм с изгорели писти ама в Бриколаж 2гр.=30 лева........ша ма прощавате ама няма да я бъде.За 30 лева ще си вземеш ново стъкло със здрави реотани от някоя морга.Пробвах със Канаколит+графит......бълна боза.Нищо нестава.След като сипах графита в канаколита се породи някаква реакция при което лепилото в тубичката взе да пари и се втвърди ама точно за секунди.Рекох добре де чакай поне да премеря с уреда......ами....нищо.Все едно си мерех безкрайност :). Това от М-Комплек 33 е май зарибявка.Казаха ми че не са имали такова лепило. :fire: На Locktite неможах да намеря в каталога това дето го обясняват.Та.......други идеи ?????
Отговори

joe007 снимка joe007 23 януари 2006 - 22:02

batko32, на Jan 23 2006, 09:53 PM, каза:

Незнам кое колко върши работа.И аз съм с изгорели писти ама в Бриколаж 2гр.=30 лева........ша ма прощавате ама няма да я бъде.За 30 лева ще си вземеш ново стъкло със здрави реотани от някоя морга.Пробвах със Канаколит+графит......бълна боза.Нищо нестава.След като сипах графита в канаколита се породи някаква реакция при което лепилото в тубичката взе да пари и се втвърди ама точно за секунди.Рекох добре де чакай поне да премеря с уреда......ами....нищо.Все едно си мерех безкрайност :). Това от М-Комплек 33  е май зарибявка.Казаха ми че не са имали такова лепило.  :fire: На Locktite неможах да намеря в каталога това дето го обясняват.Та.......други идеи ?????
<{POST_SNAPBACK}>

Винаги съм си мислел(още като нямаше такива лепила) дали със сребърен феролит или бронз няма да стане.Той все пак проводим.
П.С. Още не съм го пробвал. :fire:
Отговори

ГостD'angelo_* 23 януари 2006 - 22:39

На предишната кола имах такъв проблем и така си и замина. Какво ли не пробвах, ама не и не. Та тогава четох някакъв руснак как описваше че си ги е правил по соц. време и всичко ставало идеално, но при мен не се получи.
Та той го е правил по следния начин:
с едра пила настъргва стружки от меден проводник(или нещо медно), след това със ситна пила, разбъква ги тия щуротий(стружки) с "конторски клей"-->(преведох си го като канцеларско лепило) и с тая смес си възстановявал реотаните.
Пробвах го - не стана(може и аз да съм объркал пропорцийте) :)
Ако някой има свободно време и нерви - да пробва. :fire:
За мен решението е готовия материал, само да е квалитетен, че има една турска измишльотина с графит, дето и за ремонт на бутоните на дистанционно не изкарва и месец :fire:
Отговори

Tehni4oR снимка Tehni4oR 23 януари 2006 - 23:14

Не се мъчете с разни пили и стружки. Във всяка фирма за поставяне на авто стъкла имат въпросната субстенция(оригинална) при това. Теглят ти две ленти тиксо, почистват и нанасят , за 30мин. си готов!
Отговори

Auto снимка Auto 23 януари 2006 - 23:42

"При скъсване нагревателната спирала може да се замени с бронзова боя (например на фирмата DODUCO)". Не знам дали ще е от полза, но това пише в книгата за ремонт OPEL ASTRA. Всъщност със всякаква електропроводима боя би станало.
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 23 януари 2006 - 23:48

А Аз какво да кажа като ни 1 не ми бачка :fire:
Отговори

ГостD'angelo_* 24 януари 2006 - 10:33

VectraGT, на Jan 23 2006, 11:48 PM, каза:

А Аз какво да кажа като ни 1 не ми бачка :fire:
<{POST_SNAPBACK}>


Ами ти направо си за смяна на прозореца, освен ако проблема ти не е в реле, ключ или кабелите до нагревателя. Провери с мултицет дали ти отива ток до клемите на нагревателя.
Отговори

teac снимка teac 24 януари 2006 - 14:48

а да занаете от какъв материал са самите нагреватели
от някакъв метал ли са или някаква паста
ако е някаква медна сплав няма да е проблем да се запоят да се пуснат някви тънки жички т
ако може да се пои в/у нагревателя няма да е проблем да стане
Отговори

Иво снимка Иво 24 януари 2006 - 16:31

Ето ТУК има доста писано по проблема.
Отговори

VectraGT снимка VectraGT 24 януари 2006 - 17:19

D'angelo, на Jan 24 2006, 10:33 AM, каза:

VectraGT, на Jan 23 2006, 11:48 PM, каза:

А Аз какво да кажа като ни 1 не ми бачка :fire:
<{POST_SNAPBACK}>


Ами ти направо си за смяна на прозореца, освен ако проблема ти не е в реле, ключ или кабелите до нагревателя. Провери с мултицет дали ти отива ток до клемите на нагревателя.
<{POST_SNAPBACK}>


За джам съм аз си знам :fire:
Отговори

pug снимка pug 25 януари 2006 - 16:16

Хе хе имало и по-зле от мен. На мен ми работят само 2 реотанчета :fire:
Отговори

OMEGA_TURBO снимка OMEGA_TURBO 30 януари 2006 - 15:26

чувал сам че в такива случаи мутрите си продават колите за скраб :beer: :)
Отговори

Tramway снимка Tramway 30 януари 2006 - 17:18

OMEGA_TURBO, на Jan 30 2006, 03:26 PM, каза:

чувал сам че в такива случаи мутрите си продават колите за скраб  :beer:    :)
 

Те мутрите си продават колите даже и само като им се напълни пепелника.

Нагревателните писти на стъклата се изработват така: първо върху стъклото по предварително нанесена маска се изпарява вакуумно хром, след което маската (фоторезистивен филм) се сваля химически, при което остават метализирани само бъдещите проводници. След това по химически път върху хрома се отлага никелова сплав с високо съдържание на сребро. С помощта на електропроводимо лепило се прикрепват контактните клеми, цялото стъкло се пече при висока температура за да полимеризира лепилото - и готово.

Най-добрият начин за възстановяване на прекъснати нагреватели е скъпата проводяща паста марка "Bison" (около 30лв.). Всички други измищльотини могат да нанесат само още поражения.
1. Първо установете къде е прекъсването, като единия пробник на цифров омметър допрете до едната обща шина, а другия бавно плъзгате по проводника, започвайки от другия му край. Съпротивлението при нормален проводник ще намалява равномерно, докато при прекъснат ще расте. При преминаване през прекъсването съпротивлението рязко ще намалее. Ако има две прекъсвания, при първото съпротивлението ще стане безкрайност, при второто рязко ще падне.
2. Отбележете мястото с маркер, но не точно върху проводника (най-добре на обратната страна на стъклото, за да не се избърше при почистването).
3. Почистете мястото много добре с парцалче, което не пуска власинки (за очила), напоено с изопропилов алкохол. Не използвайте етилов спирт, защото е силно хигроскопичен и след изпаряването му остава вода!
4. От двете страни на проводника залепете книжна лепенка, като оставите свободна ивица, колкото широчината на проводника. Много добре притиснете ръбовете й, за да не подлизне пастата и да оцапа стъклото. Работете с ръкавици за да не омазните почистеното стъкло.
5. С приложената четчица нанесете паста на дължина по около 15мм от двете страни на прекъсването.
6. Изчакайте 4-5 часа и повторете още веднъж.
7. На другия ден измерете съпротивлението на снадката, като пипнете с пробниците на омметъра на по 20мм от двете страни на снадката. Съпротивлението трябва на всяка цена да е равно или по-малко от това на същата дължина здрав проводник. Ако е по-голямо, нанесете още 1-2 слоя паста през 4-5 часа. Това е важно, защото инак вместо целия проводник ще се нагрява точково само снадката.
8. Изчакайте 4-5 часа от последното мазане и внимателно свалете лепенката. Отоплението може да включите след най-малко 24 часа. В противен случай мястото може да прогори и повече няма оправяне!
9. Ако има зацапване, след два дена го очистете с линийка и моделно ножче.

Забележка: Тази операция може да се извърши при температура над 15 градуса, при напълно сухо време, без опасност от кондензация нощем и на сянка.

Вярвайте ми, така съм поправил безнадеждно скъсаните нагреватели на 3 коли и 3-4 години работят без проблеми. Бавна и връткава работа е, но си заслужава. И още: пастата дръжте в хладилник, а четчицата измийте с коресилин.

И още нещо, което забравих: измийте стъклото предварително и след това не го търкайте поне 2 седмици!
Отговори

nbr снимка nbr 30 януари 2006 - 19:34

Tramway, на Jan 30 2006, 06:18 PM, каза:

7. На другия ден измерете съпротивлението на снадката, като пипнете с пробниците на омметъра на по 20мм от двете страни на снадката. Съпротивлението трябва на всяка цена да е равно или по-малко от това на същата дължина здрав проводник. Ако е по-голямо, нанесете още 1-2 слоя паста през 4-5 часа. Това е важно, защото инак вместо целия проводник ще се нагрява точково само снадката.

с това не съм съгласен. ако съпротивленитето на снадката е по-голямо точно на снадката ще се заграва по-малко. закон на ом. I=U/R демек колкото съпротивлението е по-голямо, толкова тока е по малък=>загряването е по-малко
Отговори

Tramway снимка Tramway 31 януари 2006 - 11:09

nbr, на Jan 30 2006, 07:34 PM, каза:

с това не съм съгласен. ако съпротивленитето на снадката е по-голямо точно на снадката ще се заграва по-малко. закон на ом. I=U/R демек колкото съпротивлението е по-голямо, толкова тока е по малък=>загряването е по-малко
 

Колега, не е така. Представи си снадения проводник като 3 последователно свързани съпротивления: малко, голямо и пак малко. През тях протича един и същ ток. Върху най-голямото съпротивление ще се получи най-голям спад и съответно ще се разсее най-голяма мощност, което ще се изрази в нагряване само на това място. Установих го и на практика, когато поправях нагревател за пръв път. Затова кръпката трябва да има най-малко съпротивление, още повече така няма опасност и да прегори.
Отговори

gori снимка gori 26 февруари 2006 - 00:18

teac, на Jan 24 2006, 02:48 PM, каза:

а да занаете от какъв материал са самите нагреватели
от някакъв метал ли са или някаква паста
ако е някаква медна сплав няма да е проблем да се запоят  да се пуснат някви тънки жички та
ако може да се пои в/у нагревателя няма да е проблем да стане
 


Жичките са медни, но можеш ли да се сетиш какво ще стане със стъклото като го докоснеш с поялника. <_<
Отговори

Иво снимка Иво 28 септември 2006 - 15:30

Ето, че пак идва гадното време и изпотените стъкла. В конрад има една паста, с която се възтановявали писти по платки и ми казаха, че с нея можело да си възстановя прекъснатите реотани. Някой пробвал ли е или да търся това на Бизон?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg