Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Не пали?.....

vessso снимка vessso 20 март 2007 - 19:25

Здравейте....
Получи ми се много странен проблем днес... Сядам в Астрата 1.6(X16SZ) 93г., давам на контакт, вртя и к'во - нищо... Изгаснаха ми всички лампи и колата не мъцна... Замерих акумулатора, прегледах всички маси и нищо... Както и да е...
Запалих я с бутане. Изскочи обаче друг проблем - ГРЕЕ... Държи ми някакви 90-95 градуса, а това не и е нормалната температура и най-интересно не се вкючва перката когато е необходимо (преди се включваше на около 102-105 и се изключваше на около 95 градуса).
Направо недоумявам какво и стана... Някой датчик ли умря? Температурния датчик който подава информация за ECU-то и за таблото един и същ ли е? и Къде се намира?
Ще съм ви благодарен за информация!!!
Дайте някакъв изпитан диагностичен център където да свършат работа, а не да започнем със свещите и да завършим с основен ремонт на двигателя и накрая нищо... :nau:
Отговори

peterl снимка peterl 20 март 2007 - 20:14

Значи датчика за ЕКУ-то и този за таблото не е един същ.А това вентилатора да се включва на температура от 102-105 градуса според мен е много!Може да е заминал.Даи на късо изводите на датчика на вент. и ще разбереш дали е в него проблема.Това, че не е искала да завърти въобще може да не е едно нещо.Като за начало провери за лош контакт.
Отговори

пламен снимка пламен 20 март 2007 - 20:40

Фтулки на старте ра според мен.
Отговори

vessso снимка vessso 20 март 2007 - 20:47

Абе те втулките ако са те са лесни ама... Повече ме притеснява тая температура.... Не мога да си обясня каква е връзката.....
Отговори

peterl снимка peterl 20 март 2007 - 21:48

За мен няма нищо общо.Просто случаиност.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 21 март 2007 - 10:18

vessso, на Mar 20 2007, 07:25 PM, каза:

Здравейте....
  Получи ми се много странен проблем днес... Сядам в Астрата 1.6(X16SZ) 93г., давам на контакт, вртя и к'во - нищо... Изгаснаха ми всички лампи и колата не мъцна... Замерих акумулатора, прегледах всички маси и нищо... Както и да е...
Запалих я с бутане. Изскочи обаче друг проблем - ГРЕЕ... Държи ми някакви 90-95 градуса, а това не и е нормалната температура и най-интересно не се вкючва  перката когато е необходимо (преди се включваше на около 102-105 и се изключваше на около 95 градуса).
  Направо недоумявам какво и стана... Някой датчик ли умря? Температурния датчик който подава информация за ECU-то и за таблото един и същ ли е? и Къде се намира?
  Ще съм ви благодарен за информация!!!
  Дайте някакъв изпитан диагностичен център където да свършат работа, а не да започнем със свещите и да завършим с основен ремонт на двигателя и накрая нищо... :nau:
 


Вземи мултицет, накарай някой да се опита да завърти контактния ключ и измери при завъртане на контактния ключ напрежението. Под 9Волта не е добре.

Колега, според мене може и да нямаш добра маса към двигателя въпреки че си го проверил. Вземи развии масите на двигателя и на шасито и ги изчисти със шкурка и изчисти там за където се хващат.

Много вероятен друг проблем е втулките да ти затягат на стартера, лош контакт на кабелите за стартера - те са два - единия е тънък който ти влиза в стартера а другия е дебел. Много трудно се достига до стартера за съжаление при някой коли, като моя кадет например и трябва да легнеш под колата за да стигнеш до кабелите и пак си е мъка..... Тънкия кабел е за да подава сигнал и да изхвърля бендикса при завъртане на контактния ключ. Ако нямаш дори и цъкване при завъртане на ключа да знаеш той може и да е виновен.

Аз имам един майстор за стартери и алтернатори в Обеля 2 на последната спирка на трамвай номер 6 ако си от СФ и съм доволен от него. Отивай там и ще ти кажат какво е. За ремонт на стартер взимат около 40-50 лева не повече - сваляне, отваряне, смяна на втулки, а на мене и нещо по ротора ми правиха.

За температурата аз веднъж съм виждал стрелката през зимата при адски студ за 2 минути работа на двигателя дастигне от началото до малко преди червената зона. Но тогава имах толкова зацапани свещи че колата пукаше страшно и работеше на незнам си колко си цилиндри. Перката не се включи. И оттам.

Съвета ми е бързо отивай първо да ти оправят стартера, не върти защото ще го развалиш повече както аз направих и ги помоли да ти изчистят свещите.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 21 март 2007 - 10:21

Помни че ниските напрежения , които не могат да завъртят стартера могат в много случай да го развалят.

Иди и да ти натоварят акумулатора с товарна вилка някъде, където има сервиз за акумулатори, за да си знаеш читав ли ти е акумулатора или не е.
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 21 март 2007 - 13:38

както ти казаха колегите провери със закъсяване изводите на буксата на тремодатчика на радиатора дали имаш верига и въри ли перката. а това за температурата : намери датчика и му почисти хубаво буксата и контактите - изгежда като глава на пирон и в него има вкарана стандартна кабелна обувка. (възможно е да е бил понамокрен и затова да ти дава по-висока температура - действа като подава маса през определено съпротивление зависещо от температурата- което за мен означава че имаш маса на ДВГ-то )
а стартера може и да не прави хубава маса в самия стартер - пакета с четките е хванат с две болтчета за задния капак на стартера (говоря за редукторен стартер делко-реми за другите нямам опит) и като се замърси там не подава добра маса към ротора а оттам не изхвърля и бендикса (за втулки се съмнявам - не видях да си написал че бендикса изхвърля а стартера не върти ) разглобява се, почиства се и всичко е ок ...
Отговори

vessso снимка vessso 21 март 2007 - 17:11

Колеги ако ви кажа какво беше има да ми се смеете до утре.....
Разкостих цялата електросистема, мерих какво и къде ли не и не дава добър контакт, а я свалях поне 5 пъти... А се оказа мамка му, че клемата на акумулатора се била спукала и не дава добър контакт... Свалях я поне 5 пъти и съвсем случаино пипнах нея с мултицета та я разконспирирах.... ама какво да направя несъм професионалист :3:
Благодаря за съветите и безаварийно.... :nau:
Отговори

DerMeister снимка DerMeister 21 март 2007 - 17:22

Е кажи де, нали утре и аз така ще направя и ще ме е яд? :nau:
Отговори

peterl снимка peterl 21 март 2007 - 19:38

Нали си е оправил!Това е важното.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg