Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Drl за дълги светлини на астра г

tisho.74 снимка tisho.74 10 юли 2018 - 15:04

Това е писано подробно, ползвай търсачката, ако обичаш. А, май- знаеш къде- онази другата тема с юнака, дето си я споменал. А ако обичаш не ме пращай да стоя на улицата да не те пратя набързо теб, въпреки, че досега съм се държал прилично спрямо теб.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 10 юли 2018 - 15:10
Отговори

dream13 снимка dream13 10 юли 2018 - 17:07

7
Мнението беше редактирано от dream13: 11 юли 2018 - 08:12
Отговори

embaka снимка embaka 10 юли 2018 - 20:57

Ехе, яко сте оспамили. Сега за тея лед светлини, където става на въпрос в някой отговори ще кажа едно! Наврете си ги някъде, къде слънце не огрява. Тези светлини, където повечто хора си инсталират нямат никакви сертификати. Всеки си слага и кичи коледната елха как му е кеф. Не разбирам тея патрулки и полицаите в тях защо подяволите не ги спират и санкционират. Всеки си взема лед ленти от неясни източници и ги слага къде му душа сака без да спазва стандарти. Да не говорим, че повечето такива накачулени светлини не се виждат от 10м. Повечето са с изгорели светодиоди и не работят понеже не са изработени по стандарт. До тук с тея го-Ф-на.

Сега малко по-темата.

Разкачих всичко и вързах всичко наново. Все тая ефекта е един и същ. Смених транзистора с друг преди това. Новия малко бръмчи при пускане, след това се стабилизира. Какво да се очаква от продуктите на Елимекс, но може да се окаже, че е по-качествен.
Прикачвам малко снимков материал на старото връзване и на новото.

Старото беше вързано така:
Публикувано изображение

Разбира се, че транзистора има и радиатор, но го бях махнал, за да не ми пречи.
Публикувано изображение

Това са новите връзки.
Публикувано изображение

Това е и масата.
Публикувано изображение

Смених предпазителя от 7.5 на 5А, че може тея калПфанските да не са много качествени.
Мнението беше редактирано от embaka: 10 юли 2018 - 21:25
Отговори

embaka снимка embaka 10 юли 2018 - 21:16

 dream13, на 10 юли 2018 - 12:57, каза:

Здравейте момчета! Моля не четете през ред, написал съм ясно: "Предпологам съм ти дал малко материал за размисъл, и поне малко съм ти бил полезен."
Човека иска да му работят ДРЛ-то и толкоз - явно не е спец, щом търси помощ във форума. Затова се старая да му го обясня разбираемо. Как работели модулите, ШИМ? Що да е просто като може да е сложно? Хайде да не изпадаме в подробности електроника. Основното роля на тези светлини е да светят по подходящия начин (има норми на светлодобива: видими от другите участници движение, но не заслепяващи!) А тези 10, 20, 30 и т.н. % и др. екстри са шменти-капели за мен (законно е да се използват специални/сертифицирани дневни светлини или късите на автомобила, точка). Да не говорим кой колко си поддържа правилно полирани поликарбонатните фарове. Който иска да е в 21век да погледне водещите производители в бранша; Hella, Philips - давам Ви примерен линк https://www.hella.co...loads-1656.html Само че на някой може да му се завие свят, когато види инструкции/инструменти/материали и т.н., и да каже това не е за мен (струва пари или такива неща при нас не се продават), да си го правят онези. Или и тях слагаме в задния джоб на самозвания гаражен изпълнител, като топ-специалист. Техническото ми решение е съобразено и с новите инсталации, където всичко се следи като параметри от микроконтролери и един излишен милиампер води до диагностициране на последователни грешки/повреди в цели блокове. Интересно къде видяхте недостатък? Не претендирам за Hi-tech изпълнение, а за лесноизпълнимо от всеки. Казвате няма достатъчно защитено място в моторен отсек. Е, стига де: значи качеството на изпълнение/модул/ и др. е за in-door use, а не outdoor, т.е. да си го гледаш само в къщи, а не да го монтираш за употреба на улицата. Не ги харесвате (въпрос на вкус) - лично аз освен другите изисквания, когато ги купувах ги търсех по форма/размер - разбирай габарити и извивки, по която да паснат почти незабележимо на предвиденото място за монтаж (в решетки фарове за мъгла). Това от мен - темата я приключих.


Пич аз не съм спец и искам да ми работи ДРЛ, до тук си прав. Но човек, който няма никакви познания по темата няма да се хване да го прави. Сещаш ли се?!?! Престани да пишеш глупости и да занимаваш хората с безполезнити си коментари, че гледам имаш повече отговори по темата от мен самия. Приеми, че никои не се интересува от теб и отговорите ти, защото не са обвързани с темата. До тук мисля, че съм напълно изчерпателен и престани да отговаряш!!!
Отговори

dream13 снимка dream13 11 юли 2018 - 08:12

Остап Бендер: Спасението на давещите се е дело на самите давещи се.
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 11 юли 2018 - 09:00

Колега като махнеш бушона на модула и включиш амперметър на негово място, променя ли се консумацията в момента на включване на халогените? Ако се променя то значи халогените и дългите се оказват в паралел претоварвайки транзистора.
Релето за халогените(E18,E19) излиза по ТИС-а К4 проследи му връзките да не би там да има няква фабрична галимация.

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от dusty rain: 11 юли 2018 - 09:19
Отговори

embaka снимка embaka 11 юли 2018 - 10:41

 dusty rain, на 11 юли 2018 - 09:00, каза:

Колега като махнеш бушона на модула и включиш амперметър на негово място, променя ли се консумацията в момента на включване на халогените? Ако се променя то значи халогените и дългите се оказват в паралел претоварвайки транзистора.
Релето за халогените(E18,E19) излиза по ТИС-а К4 проследи му връзките да не би там да има няква фабрична галимация.


Тази седмица няма да имам време да разглобя всичко отново и да направя проверка, както казваш, че ме чака път. Другата седмица ще тествам. За сега няма да правя опит да пускам халогените. Човека ми отговори, че габарита няма как да работи, а модула не се връзва към тях, а към къси. Според мен модула вместо на къси трябва да е вързан на габарит, за да прекрати подаването на сигнал към дългите. За да си пусна халогени са ми нужни единствено габарит доколкото помня или първо се пускаха късите, след това халоген и мога да върна ключа на габарит и те остават работещи. Поне при мен така работи схемата.
Мнението беше редактирано от embaka: 11 юли 2018 - 12:01
Отговори

embaka снимка embaka 15 юли 2018 - 19:19

Наблюденията ми за няколко дни, след като смених транзистора са следните. Всичко работи и халогените, но забелязвам, че ако изгася колата и след това завъртя на контакт отново се включват фаровете въпреки, че двигателя не е зпален. Ако пробвам след 5-10мин. няма проблем и не се включват. За момента няма да пипам нищо.
Мнението беше редактирано от embaka: 15 юли 2018 - 23:46
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 17 юли 2018 - 11:42

 embaka, на 07 юли 2018 - 21:35, каза:

Здравейте, младежи,

радостта ми не беше дълга. Тази вечер при опит да пусна халогените модула претърпя изгаряне на транзистора. Говорих с човека и той каза, че няма как да е от това и че сигурно не съм вързал нещо както трябва. На моменти таблото ми свети, на моменти не. Дългите фарове почнаха да светят постоянно при запален и незапален двигател. Другите кабели ги вързах по кабелите от ключа за палене на свтлините, както е указано в другите теми. Дългите са вързани между релето и предпазителя. Грешно ли съм вързал кабелите? 3 дни работи без грешка, докато не реших да включа халогените, а те изобщо не тръгнаха. Изключих предпазителя на модула и всичко заработи с изключение на това, че таблото спря да свети.

Колега, можеш ли да си направиш труда да начертаеш с химикалче на едно листче какво и как си вързал с цветове и означения кое какво е. Качи снимка на листчето и повярвай, ще получиш по-качествена помощ.
Отговори

embaka снимка embaka 19 юли 2018 - 20:15

 Стаевски, на 17 юли 2018 - 11:42, каза:

Колега, можеш ли да си направиш труда да начертаеш с химикалче на едно листче какво и как си вързал с цветове и означения кое какво е. Качи снимка на листчето и повярвай, ще получиш по-качествена помощ.


Направил съм доста изчерпателни снимки. Всичко е свързано към таблото с предпазителите и след смяната на транзистора си работи без проблем. Мога да напиша нова тема стъпка по стъпка как се прави, ако има интерес. Благодаря на всички за жокерите и насоките ;)
Мнението беше редактирано от embaka: 19 юли 2018 - 20:16
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 23 юли 2018 - 13:19

:icon_razz2: Схемата ми трябваше не за да я ползвам, а заради написаното от теб:

 embaka, на 15 юли 2018 - 19:19, каза:

но забелязвам, че ако изгася колата и след това завъртя на контакт отново се включват фаровете въпреки, че двигателя не е зпален. Ако пробвам след 5-10мин. няма проблем и не се включват. За момента няма да пипам нищо.


...но явно не ти се пипа нищо. :icon_wink2:
Отговори

Erko снимка Erko 23 юли 2018 - 19:13

Едно въпросче астра г дтл от 2000 година дългите светлини по плюс ли се управляват
Отговори

Коцето снимка Коцето 23 юли 2018 - 23:41

Всичко в автомобила което се управлява директно, т.е не е през електронни ключове, модулатори, контролери и т.н се управлява по плюс. Има и малки изключения разбира се.
И конкретно за питанката да, през реле управлявано от ключа за къси-дълги на волана.
Мнението беше редактирано от Коцето: 23 юли 2018 - 23:44
Отговори

Erko снимка Erko 24 юли 2018 - 19:56

 Коцето, на 23 юли 2018 - 23:41, каза:

Всичко в автомобила което се управлява директно, т.е не е през електронни ключове, модулатори, контролери и т.н се управлява по плюс. Има и малки изключения разбира се.
И конкретно за питанката да, през реле управлявано от ключа за къси-дълги на волана.

Благодаря колега.
Отговори

amalexiev снимка amalexiev 07 август 2018 - 16:48

 embaka, на 01 юли 2018 - 22:17, каза:

Здравейте,

Купих си дрл за светлините на астра г. Гледах по други теми, че е дискутирано, но за късите светлини. Моя дрл е предназначен за дългите, ...



 IvailoM, на 02 юли 2018 - 13:56, каза:

Такаа, дългите светлини се взимат от ... На буксата за ДРЛ има само за късите светлини...


Пичове защо не спазвате закона а именно:

ЗАКОН за движението по пътищата каза:

Чл. 70. (1) При движение през нощта и при намалена видимост моторните превозни
средства и трамваите трябва да бъдат с включени къси или дълги светлини, габаритни
светлини и светлина за осветяване на задната табела с регистрационния номер.
(2) Използването на дългите светлини е забранено:
1. при разминаване; в този случай превключването от дълги на къси светлини става,
когато разстоянието между превозните средства е не по-малко от 150 метра или в момента,
в който насрещният водач подаде сигнал чрез превключването на светлините;
2. при движение по осветени участъци от пътя;
3. при движение зад друго моторно превозно средство на разстояние, по- малко от 50
метра.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2006 г., бр. 60 от 2012 г., в сила от 7.08.2012 г.) През деня
моторните превозни средства се движат с включени светлини за движение през деня или с
къси светлини.


Ясно е написано в закона дневни или къси светлини. Много ме дразнят хората, които ползват дълги през деня - много заслепяват при сумрак. Почти толкова е гадно колкото, когато караш зад някой с включен фар за мъгла, при липса на такава!
Отговори

dream13 снимка dream13 03 март 2019 - 09:22

Прав си до болка! Но някои в този форум ги дразни, когато ги настъпиш по егото, че допускат грешки. Грешки които в един момент могат да бъдат фатални не само за тях, а и за другите на пътя. Горделивите "специалисти" няма нужда да четат нататък - те всичко знаят и не приемат чуждо мнение, а за тези които им е интересно ето - https://www.drive2.r...46863888319547/ И моля без пренебрежение, че форума бил руски - там съм намерил повече качествени отговори, отколкото в нашия, що ли?
Мнението беше редактирано от dream13: 03 март 2019 - 09:29
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 05 март 2019 - 22:17

Нека да кажа и аз относно тия "дневни дълги", макар и светещи на Х%. Това НЕ са дневни светлини, даже и по формулираното в закона. Отделно от това, според мен , по-добрият вариант е да се вземат някакви по-големи диодни крушки Т10 и да се сложат на мястото на габаритите. Не заслепяват, почти емитират сила все едно си на къси, като толкова искате да не си "хабите" фаровете и крушките на късите светлини.
Но да се слагат простотии на дългите, ма те да светели на 20-30-130%, чиста загуба на време и пари за "разни модули". Имам възможност да карам така (с габаририте, накупил съм 1 тон крушки), но само за информация казвам че си карам на къси светлини. Е, ако изгори крушка - ще я сменя, какво да направя.
Отделен е въпросът също за тая глупост със светлините през деня де. Пак ще кажа какво казва моя авер "А бе ти ако не видиш цяла кола, никакви светлини , ако ще и по 500 вата крушка да имаш, няма да ти помогнат. Като си прост, светлини не помагат".

И още нещо, новите автомобили си имат "дневни", които НЕ са късите! . Следователно неправилно законът приравнява късите с дневни, нищо че пише ИЛИ. Старите автомобили нямат дневни светлини поставени. Тоест някой правилно правят да си закачат на броните разни лед глупости, които да ползват за дневни и да ги закачат към габаритите. Късите са си къси, дневните спрямо това, което произвеждат към новите автомобили, са си дневни, нямат нищо общо с "късите".
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 05 март 2019 - 22:28
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 05 март 2019 - 22:37

 Д-и-м-о-в, на 05 март 2019 - 22:17, каза:


Тоест някой правилно правят да си закачат на броните разни лед глупости, които да ползват за дневни и да ги закачат към габаритите.


Напротив и това не е правилно....
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 05 март 2019 - 23:40

Не е правилно по закона, но иначе е правилно. Защото не може автомобил, който няма дневни, да го караш да свети на къси. Късите не са дневни, това имам предвид. Автомобили с дневни от завода, са си сложени там някакви ледове по периферията на фара най-често. НО когато се включат, не светят късите, което ще рече че дневни с къси нямат общо, различни светлини са. Като искат старите автомобили да светят, да кажат "Ето ви тези светлини, лицензирани, слагате и карате". Аз ще си ги купя. Но да ме карат да светя със светлини, които даже и заводите сега не "припознават" като "дневни", съжалявам. На мен никой не идва да ми каже "Ето ти един резервен акумулатор, щото мислим тъпотии и си мислим че ще правят нещо тия тъпотии". Не че съм дребнав, ще си купя и акумулатор ама не е там въпроса. Да не съм само аз със "стар автомобил". Това са глупости на търкалета. Ще караме на фарове през деня, където най-мощната светлина е слънчевата, ние ще я борим с некви нещастни фарове.. Това само малоумен може да го измисли.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 05 март 2019 - 23:43
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 06 март 2019 - 21:22

Дневните светлини се монтират с цел да не ни правят проблем милиционерите!Няма какво да се лъжем!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg