Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

кога да си сменя ангренажниния ремък и ролката

petko_5640 снимка petko_5640 07 август 2013 - 21:28

Здравейте. Имам Опел Астра комби 1,6 моно инжекция 1997г. Сменил съм ангренажен ремък и ролка преди 5 години и съм навъртял 54000 км.Кога трябва да ги сменя отново.
Мнението беше редактирано от petko_5640: 07 август 2013 - 21:29
Отговори

vladigbg снимка vladigbg 07 август 2013 - 21:41

Привет, според мен сега е момента :). На по старите мотори към които спада твоя им дават 50 000 - 60 000 км за смяна на ангренаж. От гледна точка на застраонаване най-добре смяната да се прави на 50 000 км. При положение че си 1.6 моноинжекция обслужването ти е нещо от сорта на 40- 50 лв.
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 07 август 2013 - 22:39

4 години или 60 000км по каталог, аз ти препоръчвам 4 години или смяна на най-много 50 000км, барабар с водната помпа! Няма да е 40-50лв, ако е в сервиз до към 120-150лв, ако си я правиш ти - на клиентски цени части към 80-100лв...
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 07 август 2013 - 23:23

Интересно ми е ролката сега на 54 000 км как ли шуми. Може да накараш майстора да я завърти и да я провери за луфтове и шумене просто така от любопитство. Мойта ролка скоро я смених на 57 000 км и шумеше много.
Отговори

petko_5640 снимка petko_5640 08 август 2013 - 08:02

ролката изобщо не се чува. защо да сменям водната помпа не знам тази която я купя колко ще изкара.всичко което е на магазина е менте.
Отговори

npace снимка npace 08 август 2013 - 11:27

 petko_5640, на 08 август 2013 - 08:02, каза:

ролката изобщо не се чува. защо да сменям водната помпа не знам тази която я купя колко ще изкара.всичко което е на магазина е менте.


Не ги сменяй че като паднеш на накви ментета ще ти се разкаже играта.
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 08 август 2013 - 20:18

Значи колега - никога не сменяй!!! Направо като скъса - намери 1 чорапогащник и карай с него, поне знаеш, че е китайски и няма да се чудиш колко ще изкара, затова направо към моргата! Може ли да сте толкова смотани?! Недей сменяй и шарнира, като се скъса, ако си жив още го увий с тел и газ. Маслото като стане черно сложи 2-3 течни сметани, малко боза и 2-3с.л. грес, може и графитна, да ухае по-добре... Тука е еб@си филмарската история... Разбирам да я е купил на 34 000км от завода 2012г и да не ги сменя... Аре стига простотии!!! Това, че ваз ви клатят в сервизите, по които скиторите, не значи, че всички части са менте! Като не знае на какво ще попадне да си каже предпочитанията! Ремък - ДАЙКО, ролко - ИНА и забравяш! Не ти препоръчвам ФЛЕНОР(ремък) и МАПКО(ролки), аз за 40 000км или 3 години ги изхвърлих(не че нямаше да изкарат още 10 000км, но за всеки случай). Препоръчах ти нещо по-горе, ако искаш да ти е мирна главата - чети, ако не - не сменяй нищо, а направо в моргата или си ги поръчвай "оригинални" от И-БЕЙ(препратени от Чайна–Бай) :Д Признавам ви за типчета на вечерта... Успяхте да ме развеселите, направо заминавам да се напия ;) Наздраве!
Отговори

Румен Христов снимка Румен Христов 09 август 2013 - 09:45

Напълно съм в съгласие с колегата над мен. Аз този месец смених ремъците на 2 коли. на сеат толедо и на мойта си ми астра. И на двете сложих ремъци Dayco с ролки Ина. На моята кола сложих помпа Маtelli, а на Сеата сложих Колбен Шмит. Старата ролка на сеата се оказа, че е ИНА. Човека я бече карал 84 000км и като я развъртях изобщо не издаваше нито звук, нито пък имаше някакви биения. Даже човекът ми каза, че преди 84 000км като е сменял ремъците я е бил купил ролката по-евтино от колкото я купихме сега. А сега ни струваше 28лв. Ремъкът му струваше 18. на мойта астра беше малко по-скъпо, но там има 2 ролки в крайна сметка.

Та истината е Dayco и Ina. Сменяш ги и си караш 80 000км. Винаги съм казвал на приятели и клиенти, че ако ще сменят само ремък, или само ролка , или само помпа, или каквато и да е друга джегитска комбинация, по-различна от целия комплект, то по-добре да не се занимават изобщо. Ако нямаш достатъчно пари, по-добре почакай още месец, събери си още 40-50лв и смени всичко, както си му е реда. Това не е нещо с което можеш да си позволиш грешки. Другото, че ролката не се била чувала, че помпата била здрава са пълни оправдания - да ти стане по-леко на душата, че правиш нещо, което знаеш, че не е правилно.

Никъде в Европа или Америка няма да се намери сервиз, който да се съгласи да ви смени само ремъка, без ролките. И причината е, че после като запече ролката и като скъса ремъка, ще се върнете при тях и ще ги питате защо не са си свършили работата както трябва, когато вината няма изобщо да е била тяхна. Това със смяната само на ремъка, го има единствено в България, Румнъния, Македония и Гърция.
Мнението беше редактирано от Румен Христов: 09 август 2013 - 09:49
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 09 август 2013 - 11:21

Аз ролките и ремъците си ги сменям на 50К не ми се рискува на 60К или като завият ролките.
Мнението беше редактирано от Vectra Rulzz: 09 август 2013 - 11:22
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 09 август 2013 - 13:11

Румене правилно си го изписал всичко и според мен! Разбирам ако ти се наложи спешно - по-добре смени ручашта ролка веднага с друга, пък като събереш пари - смени комплекта, но само едното, пък другото като обади... Ок и така няма проблеми, ако колата ти не удря клапан, носиш куфар с инструменти и резервни части, та като ти прескочи съб, или скъса ремъка да си я зацепиш на място и да си тръгнеш... Дугото, което е - по сервизна книжка ако искаш, ако искаш по производствени данни - ремък, ролки, водна помпа са ремонтен комплект. Като отидеш в магазина/склада казваш - ремонтен комплект за х20хев, ц20хе, ц18хе, х16сзр, ц18нз и т.н. Хората ти казват от какво се състои и ти го дават. Ако отидеш в чужбина както каза колегата - всичко, та барабар покрай ангренажния комплект и пистовия(трапецовидния) комплект. Освен това - миналият път когато сменях сложихме фленор и мапко, но помпата я оставихме точно поради причината, че не е имала проблем нито с виене, нито теч, нито проблеми с охлаждането. Да ама на 40 000км ми се разлашка турбината и си нямам и понятие как не удари клапан, като прескочи 1-2 зъба ремъка... Даже я закарах до сервиза на самоход(3км някъде от нас)... Просто луд късмет... От тук нататък задължително - помпа, ремък, ролка! Пистовия също ми е дайко, а ролката не помня. Сменяйте си консумативите! В този и други раздели е пълно с теми - прекъсва, гърми(газ), трещи(пак), неравномерна работа, като загрее - тресе и т.н. Сменяйте си всички консумативи навреме - ремъци, ролки, водни помпи, кабели, свещи, спирачна течност е хубаво да се смени, антифриза е добре да се прочисти системата(ще се учудите колко киреч ще изпадне), да се налее с КАЧЕСТВЕН нов или добавете малко глицерин допълнително... Успех!
Отговори

Marko_spiro снимка Marko_spiro 09 август 2013 - 14:02

 ^_fenixa_^, на 09 август 2013 - 13:11, каза:

Румене правилно си го изписал всичко и според мен! Разбирам ако ти се наложи спешно - по-добре смени ручашта ролка веднага с друга, пък като събереш пари - смени комплекта, но само едното, пък другото като обади... Ок и така няма проблеми, ако колата ти не удря клапан, носиш куфар с инструменти и резервни части, та като ти прескочи съб, или скъса ремъка да си я зацепиш на място и да си тръгнеш... Дугото, което е - по сервизна книжка ако искаш, ако искаш по производствени данни - ремък, ролки, водна помпа са ремонтен комплект. Като отидеш в магазина/склада казваш - ремонтен комплект за х20хев, ц20хе, ц18хе, х16сзр, ц18нз и т.н. Хората ти казват от какво се състои и ти го дават. Ако отидеш в чужбина както каза колегата - всичко, та барабар покрай ангренажния комплект и пистовия(трапецовидния) комплект. Освен това - миналият път когато сменях сложихме фленор и мапко, но помпата я оставихме точно поради причината, че не е имала проблем нито с виене, нито теч, нито проблеми с охлаждането. Да ама на 40 000км ми се разлашка турбината и си нямам и понятие как не удари клапан, като прескочи 1-2 зъба ремъка... Даже я закарах до сервиза на самоход(3км някъде от нас)... Просто луд късмет... От тук нататък задължително - помпа, ремък, ролка! Пистовия също ми е дайко, а ролката не помня. Сменяйте си консумативите! В този и други раздели е пълно с теми - прекъсва, гърми(газ), трещи(пак), неравномерна работа, като загрее - тресе и т.н. Сменяйте си всички консумативи навреме - ремъци, ролки, водни помпи, кабели, свещи, спирачна течност е хубаво да се смени, антифриза е добре да се прочисти системата(ще се учудите колко киреч ще изпадне), да се налее с КАЧЕСТВЕН нов или добавете малко глицерин допълнително... Успех!

Точно така се прави,иначе нещо може да те изненада и то много лошо!!!!
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 11 август 2013 - 10:18

Аз съм сменял ролка на 20 000 км. Беше някакво менте на INNA.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 11 август 2013 - 10:18
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 11 август 2013 - 10:57

50-60000 км. макс! Ролки "INA", ремък "Dayco" и водна помпа задължително! Аз няколко смени имам с "HEPU" и "DOLZ" и нямам проблем.
Отговори

petko_5640 снимка petko_5640 12 август 2013 - 07:50

Какво ще кажете за ремък континентал.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 12 август 2013 - 10:37

Става !
Отговори

Pinto снимка Pinto 12 август 2013 - 12:15

С такъв съм, няма проблем.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg