Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Чистачките не спират

koitchev снимка koitchev 19 януари 2018 - 19:57

Когато пусна чистачките на интервали или на миене, понякога не спират. Продължават да вървят дори и при изключено лостче. Можете да си представите каква досада причинява това.
При това се усеща как релето включва и изключва навреме. Сякаш мултитаймерът работи коректно.
Извадих релето. За мой късмет, котвата лесно се освобождава и излъсках пъпките със шкурка 2000. Имаше нагар.
Сложих го пак. Стана по-добре, но не перфектно: при интервали работи коректно. Понякога не спират при миене или при комбинация интервали + миене.
Не мога да диагностицирам качествено проблема, защото не се получава от раз и май и при изключен двигател. Проблемът ескалира в течение на времето - имам чувството, че нещо загрява...
Какво да го правя това реле?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 20 януари 2018 - 03:46

Ами като за начало това реле, може да го направиш ново.. или най-малкото от друга работеща кола да смениш за малко и да видиш има ли резултат. Така ще знаеш от него ли е или не е .

Ако не , аз не знам кое управлява скоростта на въртене, но едва ли е релето.
Другото е че има вътре в двигателчето едни пластини, които служат за крайна точка за изключване. Ако там има проблем, също може и да не спира. Има и случаи спират на половината на стъклото - отваряй огледай....
Но на първо време потвърди или отхвърли релето като причинител - горе предложих как.
Отговори

koitchev снимка koitchev 20 януари 2018 - 17:35

Засега май нямам с какво да го сменя. Върти ми се в главата да изведа по една жичка от контакта на релето и да вържа нещо да свети. Макар че не знам дали има смисъл. Чува се и се напипва как релето включва и изключва.
Сутринта карах 20-тина километра градско и нарочно бях пуснал чистачките на интервал. Работеха почти безпроблемно. Но тогава беше сухо!
Следобед обаче заваля дъждосняг. Пак пуснах на интервал и проблемът се върна.
Може да се окаже, че влагата е намесена по някакъв начин. :25: Още повече, при сухото време, нещо нередно се случваше като пусна пръскалката.
Значи какво се оказва - чистачките работят само при сухо време! :wall:
Мнението беше редактирано от koitchev: 20 януари 2018 - 17:38
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 20 януари 2018 - 18:01

Щом релето включва и изключва навреме, а си го профилактирал, остават пластините на моторчето. Прегледай му и куплунга, защото това наличие на проблема при дъжд ме насочва към проблем някъде там- куплунг или самото моторче.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 20 януари 2018 - 18:19
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 20 януари 2018 - 19:50

При мокро стъкло има по-малко съпротивление на перата. Контакта в редуктора на моторчето се подминава и чистачките продължават да работят.
Въпрос: при извадено реле когато чистачките работят на бавната и бързата скорост като ги изключиш проблема остава ли?
Имай в предвид, че релето може да остава с намагнитена котва и контакта в редуктора да не върши работа.
Та или реле или контакта в редуктора
Отговори

Коцето снимка Коцето 20 януари 2018 - 21:39

Щом и пръскалките дават фира понякога аз залагам на разместени пластини в ключа (лостчето) за чистачките, рядко се случва ама е възможно. Но е добре да се прегледат пластините и пистите в редуктора.
Мнението беше редактирано от Коцето: 20 януари 2018 - 21:47
Отговори

koitchev снимка koitchev 22 януари 2018 - 11:17

Когато извадя релето, работят бавна и бърза скорост, но спират веднага, а не продължават до крайния изключвател. Това правилно ли е?

Опитах да прегледам мотора и буксата му, но се оказа, че почти нищо не мога да направя, ако не сваля решетката, започвайки от рамената на чистачките. Само си накалях ръцете, докато бърках отдолу. Като позволява времето, ще разглобя да прегледам моторчето, че и калта да почистя. Предполагам, водата трябва да се оттича някъде настрани в калниците, но наслоенията пречат.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 24 януари 2018 - 21:36

Ами гледах по схема....Причината може да е в лош контакт на буксата на моторчето на чистачката-зеления кабел.
Може да е в лош нормално затворен контакт на релето - в таблото с релетата.

"Когато извадя релето, работят бавна и бърза скорост, но спират веднага, а не продължават до крайния изключвател. Това правилно ли е?" Да така трябва да е.

Казваш, че е кално около моторчето, а буксата е там.
В страни към калниците трябва да са ти отворите за отичане на водата. Възможно по-скоро ги прочисти добре, да не купуваш моторче или ключ за чистачки.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg