Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Подгряване на страничните огледала

vladata снимка vladata 03 декември 2009 - 09:00

Колеги според вас може ли да се направи тази екстра(само погряване на страничните огледала) понеже на моят астеричок нямам екстра ел. огледала, та мисълта ми е дали може да се залепят от задната страна на самото стъкло на страничните огледала някакви реотанчета(подобно на тези за подгрев на задното стъкло) и да бъдат командвани с копче от вътре?
Мнението беше редактирано от vladata: 03 декември 2009 - 09:02
Отговори

Жоро Гръка снимка Жоро Гръка 03 декември 2009 - 09:11

Еми колега тази екстра я има по принцип в някои Астри, така че моргата те зове:)
Отговори

vladata снимка vladata 03 декември 2009 - 19:01

Колега темата е раздел "Направи си сам" ако в момента имах толкова пари да отида да си взема от моргата всичко нямаше темата да е тук, а в раздел купувам :pardon: Някой не е ли засичал някъде по разни магазини за части да продават подобни реотанчета или нещо подръчно което да ползвам
Отговори

P_E_6_0 снимка P_E_6_0 03 декември 2009 - 19:05

и аз това се чудех дали може да се пригоди нещо по въпроса освен смяната на огледалата
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 03 декември 2009 - 22:09

Може да се направи няма никакъв проблем. На мойта кола съм намислил да си правя така огледалата само с подгряване но не и ел. Просто не ми трябват да са електрически . Във всеки сервиз за Тв и друга техника има нагреватели. Смятам да си взема на метър и да ги направя но да видим дали ще ми остане време тази събота и неделя за това.
Отговори

vladata снимка vladata 03 декември 2009 - 22:32

четох по няколко форума за някакви опити да се осъществи тази идея като се ползва реотан за бързовар 2 Кw :pardon: Но ми се струва малко грубо изпълнение ... ти какъв по-точно реотан си замислил да слагаш?
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 03 декември 2009 - 22:35

Тънка жичка е но материала не го знам от какво е то си е специално реотан. Като го купя ще го снимам преди да го направя за да има материал :pardon:
Отговори

vladata снимка vladata 03 декември 2009 - 22:46

другото което успях да намеря по темата е че подобен реотан можело да се направи от материал нар. кантал 0.4X2m с R=11ома на линеен метър, честно казано до сега не бях чувал за подобен материал, лошото е че се продалвал само на големи ролки на килограм, точна цена не намерих но доколкото чета май не е евтин :pardon:
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 03 декември 2009 - 23:17

най-лесния вариант е да се свали подгрев от някое друго огледало аз имам една плака от подгрев на Аскона оригинално но срещнах затруднение с лепило което да издържа на нагряването на реотана и да не се разлепва
Отговори

vladata снимка vladata 03 декември 2009 - 23:55

няма ли да стане с този термоустойчивия силикон за камини дето е , той издаржа до 1200 градуса
Отговори

realprofesora снимка realprofesora 04 декември 2009 - 00:33

Колеги ,какво ще е това нагряване че да не държи някво си лепило.Силикона за камините само го пише силикон инче е с водно стъкло вътре и става твърд и ще се напука(знам го от опит).
Реотана трябва да ти е кантал навит на серпентина в задния край на самото стъкло и да не нагрява повече от 50-60 градуса.Даже и това е много.И няма да имаш проблем да го залепиш с някакъв силикон като предварително го фиксираш с тиксо.Май имаше тема трябва да потърсиш.Става и от реотан за печка ,като го разпънеш и става.Успех.
@Vladata :на колко си години ,се чудя като не си чувал за кантал.
Мнението беше редактирано от realprofesora: 04 декември 2009 - 00:36
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 04 декември 2009 - 00:37

явно съм пробвал с "някакво си " лепило и не е станало..........

ако някой е пробвал с някакво лепило и не се е отлепило нека каже с кое поне да се знае....
Отговори

gogo_1 снимка gogo_1 04 декември 2009 - 10:12

40 лева струва цяло ново огледало (facelift) - електрическо с подгряване!
Не мисля че за 40 лева си заслужава бъхтането да се майсторят реотани и тн...!

Но ако си мераклия - действай. в практикер се продават нагреватели за огледала!

Поздрави!
Отговори

Iovkom снимка Iovkom 06 декември 2009 - 11:08

За моята кола си купих електрически огледала от един колега от форума. Лявото беше перфектно , но дясното беше със спукано стъкло. След разлепване на стъклото , подгревът не ставаше за нищо (той представлява една лента под стъклото) . Един приятел ми направи подгрев от кантал , който трябва да е с определена дължина , защото в противен случай може да загрява до над 50 градуса , което не е много желателно. http://prikachi.com/files/1203675x.jpg - ето какво представлява готовият подгрев. Това нещо се залепя с двойно залепващо на пластмасата под стъклото , отгоре кантала вече си залепвате самото стъкло. Да добавя и нещо много важно - не се пробвайте да отлепяте оригиналните си стъкла , защото най-вероятно всичко ще свърши със строшени такива. 
Мнението беше редактирано от Iovkom: 06 декември 2009 - 11:09
Отговори

lubetovt снимка lubetovt 07 март 2010 - 19:39

Много яко срещу 1лв-2лв успях да превърна обикновенните огледала в огледала с реoтани за подгряване (колата имаше прекарани кабели до огледалата).

КОЛАТА Е ПАСАТ НО МИСЛЯ ЧЕ МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ И АНАЛОГИЧНО И ЗА ДРУГИТЕ !!!



първо трябва да разполагаме с кантал 0.4X2m с R=11ома на линеен метър. Дебело двойно залепвaщо на теса (дебелина 1mm), 4бр. клейми (от малките за аудиоколоните мъжки) , околу 2часа свободно време, 5см термосвиваем шлаух Ф3мм.


Огледалата се вързват паралелно на реотаните на задното стъкло.
Тока е към 1.2 ампера на огледало.
Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение
1. Сваляме огледалата с пластмасовата подложка за която се лепят.
2. Разлепяме огледалата като в дупката по средата наливаме спирт и повдигаме леко пластмасата от огледалото.
3. След разлепване почистваме много добре пластмасата и огледалото от двойнозалепващото.
4. за всяко едно огледало ни трябва по един линеен метър кантал .
5. Налага се пластмасата върху огледалото и с молив се отбелязват местата където ще бъдат изводите за нагревателя.
6.разстоянието между реотана не трябва да е по голямо от 1-1.5 см
6.1 начин за навиване на реотана върху огледалото.
Много е важно да не се закъсява реотана при навиване върху огледалото.
7. Реотана се залепва към огледалото с двойнозалепващо.
7.1 двата края на реотана трябва да са перпендикулярни с огледалото след залеване с двойнозалепващото.
8. Нанизва се пластмасата и се залепва към огледалото (важно е да се прокарат изводите на реотана през пластмасата където ще се монтират контактните клейми).
9 Оставето околу 2см да се подава двата края на реотана от пластмасата и го изолирайте с термосвиваемия шлаух (тук е много важно термосвиваемия шлаух да се свали до основата на огледалото .) с помоща на топла струя въздух или запалка нагрейте шлауха за да се свие.

10 .Монтирайте контактните клейми на подаващите се два края от огледалото като е важно да не се сваля надолу шлауха а да е точно до клеймите.
11. Монтирайте огледалата на основните тела. Като преди това сте ВКЛ. контактните клейми към кабелите в огледалото.

Може да се използва и реотан за котлон, ако ненамерите кантал 2 киловата 1 метър от него издърпвате струва 70 стотинки. Ако някой иска снимки може да пише :)

Разработката е взета от колегите от ВФ клуб
Отговори

Skrew снимка Skrew 13 март 2010 - 00:06

Всъщност не е ли по-лесно да се използват обикновенни резистори като идеята е да се сложат много в паралел по 0,25W така че да покрият по-голяма площ на огледалото. Така може да се разпределят равномерно и да се намали консумацията от тази с кантала. Както казва колегата 1,2 А на огледало не са много но всъщност идеята за подгрев не е ли просто да се размрази леда и да се стопи конденза, тоест 20-35 градуса са предостатъчни. Всичко може да се пресметне и да се направи. Резисторите които предлагам са и изолирани и само връзката между тях би била електрически открита, което ги прави и по-удобни за монтаж, а също така и защото се запояват е предимство пред кантала, който не се запоява. Лошото е че нямам свободно време иначе идеята да го направя я имам от както имам колата.
Някой с малко повече познания и свободно време може да я реализира.
Дано тази информация е била полезна.
Отговори

lubetovt снимка lubetovt 16 март 2010 - 10:31

Ами аз направих идеята с реотанче за котлон и стана много добре 2 киловата изрязах по 1 метрър и 10 сантиметра, не съм се занимавал да слагам резистори нищо, по е лесно така апък и не се товари колата кои знае колко, така че предполагам че е по удобно. Понеже огледалата се разлепят трудно от старото тиксо използвайте сешуар, с него става :)
Отговори

hristotr снимка hristotr 19 март 2010 - 16:29

Колеги, вижте какво открих в този руски сайт. Наистина зимата мина но сега е времето да се замислим.Ако има въпроси по превода няма проблеми.
http://www.vectra-club.ru/forum/viewtopic....2a40a6a54d9c320
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 19 март 2010 - 16:55

най готин е варианта с магазинския нагревател ,но не съм виждал такъв по магазините , нека някой сподели дали има някъде !
Мнението беше редактирано от Коцето-Шумен: 19 март 2010 - 16:55
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 19 март 2010 - 17:23

Слях двете теми, тъй като са идентични!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg