Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Opel Тigra 1.4 -проблем

Driftacha снимка Driftacha 27 януари 2013 - 10:49

От скоро,започна да ми свети лампата на двигателя,когато загрее и стрелката на температурата е малко преди 90 градуса.При запалване сутрин,запали и държи за кратък период 900 оборота и огасва,после въртя ключа и всичко е наред,докато не загрее.Също така,забелязах,че и разхода,зверски се покачва,когато светне лампата,преди това си гори нормално,а след светването,съм засякъл,че при зареждане с 8 литра,се изгарят за около 60км.Започна и да пуши много,а при форсиране до 4000-5000 оборота,пушекът ставаше черен.Исках да я заведа на диагностика,но първо говорих с майстор,който ми каза,че сигурно е ламда сондата,понеже те често давали дефект,като загрее и да светне лампата.Вчера,реших да откача кабела на сондата и да проверя как,ще работи двигателя,но нямаше разлика.После се сетих,че колега от моята работа,имаше проблем с оборотите,дигаше ги и ми беше казал,че е зачистил връзките на датчика на водата,който се намира на блока.Откачих го при работещ двигател(студен),като откача датчика,(преди да го откача си работи нормално-не пуши),започва да пуши,пак така както и ако е загряла.Купих един нов датчик,ще го сменям днес и довечера,ще пиша какво е станало,а ако някой има други идеи,да казва.Благодаря!
Отговори

Driftacha снимка Driftacha 28 януари 2013 - 10:26

Вчера смених датчика,промяна няма.Пак малко преди 90 градуса,светва лампата,а след светването,пък съм забелязал,че много бързо започва да вдига температурата,тя светва някъде 2км преди да се прибера и за тези 2км температурата се покачва на 95.
Снимах един клип,за да видите,какво прави на тихи обороти,как ги мени и как пуши.Ето го клипа:
http://www.youtube.c...d&v=h8b3sOnkw8c
Отговори

kalin09 снимка kalin09 28 януари 2013 - 11:23

Ако толкова няма кои да и направи диагностика,прочети темата за самодиагностика и деистваи.
На тигъра става :)
Отговори

Driftacha снимка Driftacha 29 януари 2013 - 15:20

Днес,ще отида на диагностика,ще видя какво ще ми кажат там и ще споделя с вас!
Мнението беше редактирано от Driftacha: 29 януари 2013 - 15:20
Отговори

becinko снимка becinko 29 януари 2013 - 15:25

Вместо да си играеш да сменяш датчик след датчик виж какво ще измрънка компа и тогава да се действа...
Отговори

Driftacha снимка Driftacha 30 януари 2013 - 14:37

Сега тъкмо се върнах от диагностика.Оказа се:ламбда сонда и свещи.Сега,застъпам да сменям сондата.Как беше начина,при загрят двигател,май се сменяше,да може да се нагрее колектора и да олаби?
Отговори

Driftacha снимка Driftacha 30 януари 2013 - 17:58

Удивително,но при смяната им НЯМА ПРОМЯНА!Като свалих сондата,имаше бая сажди по нея.Смених и кабелите,като откача всеки един кабел по единично,има промяна в работата на двигателя,значи работят всички цилиндри.Незнам вече?И на майстор не мога да я закарам,понеже не се знае причината за проблема,а на диагностиката показа свещи и ламбда сонда,но уви при смяната им няма разлика в работата на двигателя?Незнам какво да правя вече?
Отговори

_shady снимка _shady 30 януари 2013 - 18:06

чак сега ти виждам темата... по-принцип черния пушек е индикация за богата смес...в комбинация с висок разход и светнал чек, ламбда сондата е перфектното оправдание за високия разход...колата има ли газ,какви свещи и сонда взе?цени...?
Отговори

Driftacha снимка Driftacha 31 януари 2013 - 22:19

 _shady, на 30 януари 2013 - 18:06, каза:

чак сега ти виждам темата... по-принцип черния пушек е индикация за богата смес...в комбинация с висок разход и светнал чек, ламбда сондата е перфектното оправдание за високия разход...колата има ли газ,какви свещи и сонда взе?цени...?

Свещите са Magnet Marelli,а сондата я взех от ударена тигра,със перфектно работещ двигател.Но,понеже вчера,написах че няма промяна,но това беше при проба на място.Днес,реших да я видя как е в движение и дали като загрее,ще светне лампата.Сутринта като запалих,не изгасна,както другите сутрини,когато е студена и гасне,чак от втория път запали и държи обороти.Тази сутрин си запали нормално и държа оборотите.След изминаване на 10 км,минах точно покрай същото място,на което винаги ми светваше чека,сега даже го и задминах,а температурата си беше точно 90 градуса,а чека светваше преди 90.Другото което е,като си сложа ръката на ауспуха,не хвърля масло и вода,както преди,а и по снега зад него няма сажди.Оборотите и те се стабилизираха(незнам защо при първото палене,нямаше никаква промяна).Сега остана да я засеча колко бензин гори,за да видим дали е изчезнал проблема.
Мнението беше редактирано от Driftacha: 31 януари 2013 - 22:20
Отговори

Driftacha снимка Driftacha 16 март 2013 - 22:53

Така,мина доста време,от както писах,но проблема се появи седмица след като писах че се е оправил автомобила.Сега,даже е още по зле,придърпва и гасне на кръстовищата.След консултация,разбрах,че трябва да си изчистя EGR клапана,обаче не знам къде се намира,някой,може ли да ми каже къде,аджеба се намира тоз клапан?Благодаря Ви предварително!
Отговори

_shady снимка _shady 16 март 2013 - 23:01

Отваряш предния капак и поглеждаш надолу към щяката за масло. Вдясно от нея ще видиш метално тяло под формата на гъба,което е захванато с два болта тип еврейска звезда и от него излиза едно много тънко маркуче/тръбичка-това е вакуум маркуча и един по-дебел маркуч захваната със скоба. Този по-дебелия маркуч отива надясно на мама си в гъза в едно кръгло такова намиращо се в ляво от капака на главата,под кутията на АБС(ако имаш такава),над десния фар,монтирано с крепежна планка за купето на колата. Е ЕГР-а е онова първото,металното,във формата на гъба,за което ти говорех...
Бе вземи сипи за 10лв бенз и ела до Ловеч да ти реша мъките...ще ми е по-лесно отколкото да ме караш да ти пиша по форуми и да търся снимки...
Отговори

Driftacha снимка Driftacha 16 март 2013 - 23:22

Привет първо.Значи,не писах за днешната работа,защото не бях сигурен че съм сменил точно тоз клапан.Първо,реших да се позанимавам с нея днес и я запалих на отворен капак и свалената пластмаса над свещите.Като дадох газ до изключвател,запуши чак от таз черната кутия,дето вие като прахосмукачка.И почнах с нея,смених я понеже,като свалих старата и я разглобих не е за вярване какъв нагар имаше.Сложих също и почти нова "Гъба" демек и този клапан,без грам нагар,понеже стария имаше ужасно много нагар,сглабям всичко и въртя и същата работа?Пуши ужасно много и като загрее и светне чека,почва да губи обороти и ако отпусна газта,гасне и придърпва в движение,давам газ до прекъсвач,като че ли се "продухва" и почва да държи обороти и да не предърпва,естествено,пак си свети чека де.Ако някой има идеи,да казва.Иначе,понеделник вторник,ще отскокна до някой майстор,ако не успея да си я оправя.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 17 март 2013 - 00:22

Колега, компресия мерене ли е на цилиндрите ?
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 17 март 2013 - 01:05

Колега имам приятел с 2 тигри в 2'та варянта - 1.6 бенз и 1.4 газ. Периодично им сваля горната част на изпускателя, дросел и онази 'педер@стия' до него и ги зачиства. Препоръчвам ти и ти да го направиш, проблема с държането на обороти при загрял мотор може да е нагар по дросела, точно до клапата. Както всички знаем клапата е елипсовидна, за да може и при затворено положение да пропуска гориво да не загасне мотора, е да ама като се натрупа нагар уплътнява и от там гасне. Затова предполагам като я изфорсираш издухва малко нагар и работи, докато пак не затлачи. Варянт е и стъпковото моторче да се е задръстило. Почисти добре дросела и онова проклето нещо до него(държи се на 2 еврейчета). Ако не си сменял кабелите(близките 30 000/газ/ и 60 000/бензин/ км) ги смени и тях, и от тях може да ти се ебава особенно ако си на газ! Друг варянт - някоя маса да ти е хлабава и от там като загрее да ти прави еб@вки. Провери си мап'а дали е захванат здраво, че там където е може да се е поразместил. Иди пак на диагностика и й направете и на запален и на загасен мотор диагностиката. След като ти го прави на загряла я закачете когато загрее да видите защо святка, 'аджеба' да видите к'во святка. Дано съм бил от полза ;)
Мнението беше редактирано от ^_fenixa_^: 17 март 2013 - 01:12
Отговори

kalin09 снимка kalin09 17 март 2013 - 08:42

 _shady, на 16 март 2013 - 23:01, каза:

Отваряш предния капак и поглеждаш надолу към щяката за масло. Вдясно от нея ще видиш метално тяло под формата на гъба,което е захванато с два болта тип еврейска звезда и от него излиза едно много тънко маркуче/тръбичка-това е вакуум маркуча и един по-дебел маркуч захваната със скоба. Този по-дебелия маркуч отива надясно на мама си в гъза в едно кръгло такова намиращо се в ляво от капака на главата,под кутията на АБС(ако имаш такава),над десния фар,монтирано с крепежна планка за купето на колата. Е ЕГР-а е онова първото,металното,във формата на гъба,за което ти говорех...
Бе вземи сипи за 10лв бенз и ела до Ловеч да ти реша мъките...ще ми е по-лесно отколкото да ме караш да ти пиша по форуми и да търся снимки...

Дали ще му решиш проблемите като даже незнаеш къде е ЕГР-а?
Напоследък форума е пълен с "разбирачи"
Това което си описал е вакуумния клапан които отваря генерацията за да може "прахусмукачката" да духа в нея-защо ще оставя сам да откриеш.
ЕГР-а се намира м/у мотора и ламарината на моторния отсег ОТЗАД на мотора. С 2 болта Т40 или Т45 евреиска звезда. С букса с 5 крачета отгоре.
По темата-наи-добре да се свали и почисти дросела и стъпковия мотор,и да се затапи ЕГР-а.
Отговори

Driftacha снимка Driftacha 17 март 2013 - 09:09

Калинчо,благодаря.След малко я вкарвам в гаража и ще направя стъпките,които си ми казал.Само да попитам,дросела може ли да се почисти със спрей за карбуратори или със какво друго да се почисти нагара?
Мнението беше редактирано от Driftacha: 17 март 2013 - 09:11
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 17 март 2013 - 13:39

 kalin09, на 17 март 2013 - 08:42, каза:

Дали ще му решиш проблемите като даже незнаеш къде е ЕГР-а?
Напоследък форума е пълен с "разбирачи"
Това което си описал е вакуумния клапан които отваря генерацията за да може "прахусмукачката" да духа в нея-защо ще оставя сам да откриеш.
ЕГР-а се намира м/у мотора и ламарината на моторния отсег ОТЗАД на мотора. С 2 болта Т40 или Т45 евреиска звезда. С букса с 5 крачета отгоре.
По темата-наи-добре да се свали и почисти дросела и стъпковия мотор,и да се затапи ЕГР-а.

Нали и аз съм написал '...онази педерастия до дросела на 2'те еврейчета...'
Към дрифтача - да спрей за дросели и карбуратори "CARB & CHOKE CLEANER" Можеш също така и с бензин да чистиш, но ти препоръчвам спрей! Има ефтини по около 3-4лв и качествени от 8-10лв ;)
Отговори

Driftacha снимка Driftacha 22 март 2013 - 21:24

Тей,значи днес намерих време и я вкарах в гаража и я разглобих.Стигнах със големи мъки и до въпросния егеер клапан.Както и предположихте,беше забил във отворено положение.Допитах се до двама автомонтьори,всеки казва да го затапвам.Изрязах една тънка гарнитура от ламарина 1мм,без отворите на буталцето и този под него,още не съм го сложил,защото реших да се допитам до вас,как да го затапя най-добре,така че като го закача,да не ми свети чека?Буталцето не трябва да опира във гарнитурата,нали?Обаче,под ъгъл,се забелязва как буталцето много много малко стърчи над основата на клапана.Давайте идеи как да го затапя,така че да не ми свети чека.
П.П Забравих да попитам,ще се покачи ли разхода на гориво,след затапването?
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 22 март 2013 - 23:43

Да не те притеснява разхода - може да се увеличи малко, но не е кой-знае колко... Имай впредвид, че тази ламаринка може(ще) да прегори и да се пробие! Според мен сложи нещо термоустойчиво, щом още не си я затворил. А за затапването - нямам опит в тази категория да се изкаже някои колега!
Отговори

breakboy снимка breakboy 23 март 2013 - 01:30

 Driftacha, на 22 март 2013 - 21:24, каза:

Тей,значи днес намерих време и я вкарах в гаража и я разглобих.Стигнах със големи мъки и до въпросния егеер клапан.Както и предположихте,беше забил във отворено положение.Допитах се до двама автомонтьори,всеки казва да го затапвам.Изрязах една тънка гарнитура от ламарина 1мм,без отворите на буталцето и този под него,още не съм го сложил,защото реших да се допитам до вас,как да го затапя най-добре,така че като го закача,да не ми свети чека?Буталцето не трябва да опира във гарнитурата,нали?Обаче,под ъгъл,се забелязва как буталцето много много малко стърчи над основата на клапана.Давайте идеи как да го затапя,така че да не ми свети чека.
П.П Забравих да попитам,ще се покачи ли разхода на гориво,след затапването?


Голяма грешка е да затапваш ЕГР на Тигра. Съвет. казвам го от личен опит... затапих го на мойта и в ниските грам на вървеше, пушеше и забиваше муцуна. На извънградско ми светваше чека. Със затапване няма да се оправи грешката за ЕГР. Ако не се движи това буталце в него, ще отчита грешка дори и да е затапен. Ще трябва да го смениш, ако найстина НЕ работи. Пробвай да го почистиш хубаво и да го раздвижиш. Може да тръгне. Катализатор има ли ?

П.П. Като бутнеш с пръст буталцето надолу трябва да се движи леко и само да се връща нагоре.
Мнението беше редактирано от breakboy: 23 март 2013 - 01:37
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg