Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Антифриз?

nedqlkow снимка nedqlkow 09 февруари 2020 - 18:18

Здравейте колеги,
имам един вероятно глупав въпрос, ама е по-добре да попитам, вместо да действам на своя глава. Първо важното - колата е Зафира А, 2000г., 1.8, 125 коня, бензин.

Антифризът в нея е наливан преди около 1 година, но за съжаление нямам спомен какъв цвят е, тоест дали е G11, G12 или G12+. На око в съда ми се вижда син, респективно G11, но в никакъв случай не съм 100% сигурен, защото първо при самото му наливане го разредих с дестилирана вода, второ все пак си е минала 1 година.

Въпросът ми е следният. В момента разполагам с антифриз G12(червен), разреден 1 към 1 с дестилирана вода. Мога ли при положение, че не съм сигурен дали старият е бил от същия тип, да го долея или е редно да се източи всичко и тогава да се налива? Също, чета в интернет, че G12+ може да се смесва както с G11, така и с G12 без да се рискува нищо. Ако приемем, че в момента нямам времето да правя източване и промивка на охладителната система, мога ли да налея G12+ към този, с който карам в момента и да продължа да разчитам, че имам качествен антифриз?

Да не бъда разбран погрешно. Антифризът, с който карам в момента нито е малко като количество, нито е минал прекалено много километри, нито карам с него от 5 години. Съответно източването ще ми дойде малко безсмислено, затова търся вариант просто да си доливам.
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 09 февруари 2020 - 18:20
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 февруари 2020 - 19:00

Рискуваш само да не можеш коректно да измериш с ареометър температурата на замръзване на буламача, който ще си направиш. Но можеш да си караш без проблеми.

Извън това е правилно да източиш сегашния, да си промиеш системата и тогава да си налееш новия червен, което вероятно го знаеш. Така няма да има грижи с нищо. Г12 и нагоре се смесват без проблеми с измерването на температурата на замръзване.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 09 февруари 2020 - 19:05
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 09 февруари 2020 - 19:48

Грешка е да смесваш 11 със 12 стават едни бели сополи, нямат измиване!!!
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 февруари 2020 - 19:50

Не знаех...
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 09 февруари 2020 - 19:53

 dimitarmark, на 09 февруари 2020 - 19:48, каза:

Грешка е да смесваш 11 със 12 стават едни бели сополи, нямат измиване!!!


Ако разчитам на очите си, поглеждайки отвън разширителния съд, течността синее. Въпреки това пък имам спомен, че в шишетата като го разреждах беше червена, съответно няма как да е била G11, дори и да съм я разредил с дестилирана вода, просто няма как да стане червена. Лошото е, че самият разширителен съд може да придава на антифриза тоя цвят като го погледна отвън. Освен да взема една спринцовка и да се опитам да дръпна малко антифриз да видим дали в нея ще е по-ясно?

Ако приемем, че в момента нямам времето да отида да източат и промият системата, мога ли да купя G12+, на който пише, че може да се смесва и с G11 и с G12 и да си карам?

Важно ми е, защото както казах нагоре, първо антифризът, с който карам е на под 10 000 км., второ в момента наистина нямам време да я закарам и да я оставя да я промият, трето идва ми безсмислено да купувам нов антифриз и да хвърлям стария, при положение, че стария си е в нормално състояние. Ако имам вариант да си купя G12+, с който да си доливам, когато преценя, че е необходимо, устройва ме идеално.
Мнението беше редактирано от nedqlkow: 09 февруари 2020 - 19:59
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 февруари 2020 - 20:45

А защо не долееш вода и след още година да промиваш и наливаш нов? Или губи повечко?
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 10 февруари 2020 - 08:30

 tisho.74, на 09 февруари 2020 - 20:45, каза:

А защо не долееш вода и след още година да промиваш и наливаш нов? Или губи повечко?


Не съм забелязал да има някакви кой знае какви загуби, но определено тук таме ми се налагаше да му доливам. И съм 90% сигурен, че този, от който му доливах беше червен.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 10 февруари 2020 - 08:58

Ти помисли струва ли си за 30 лева(две бутилки концентрат) - да си правиш експерименти, доливания, ама "помня че беше еди какво си", "мисля че е син' и т.н. ?

Вместо да питаш всевъзможни неща, просто си купи нов, промиваш и налей.
Щом в нищо не си сигурен, единственото, което ще те направи сигурен е да го смениш изцяло. А дали е безмислено или не, ако си смесил нещо все пак - ще разбереш след време. Тъй че хората казват "Вържи попа- да е мирно селото". За мен е безмислено да разсъждаваш дали е безмислено, специално в тоя случай.
Оправданието "нямам време" все едно не съм го видял. Щом нямаш време за колата си, по някое време и тя може да няма време за теб.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 10 февруари 2020 - 09:11
Отговори

nedqlkow снимка nedqlkow 10 февруари 2020 - 09:51

 Д-и-м-о-в, на 10 февруари 2020 - 08:58, каза:

Ти помисли струва ли си за 30 лева(две бутилки концентрат) - да си правиш експерименти, доливания, ама "помня че беше еди какво си", "мисля че е син' и т.н. ?

Вместо да питаш всевъзможни неща, просто си купи нов, промиваш и налей.
Щом в нищо не си сигурен, единственото, което ще те направи сигурен е да го смениш изцяло. А дали е безмислено или не, ако си смесил нещо все пак - ще разбереш след време. Тъй че хората казват "Вържи попа- да е мирно селото". За мен е безмислено да разсъждаваш дали е безмислено, специално в тоя случай.
Оправданието "нямам време" все едно не съм го видял. Щом нямаш време за колата си, по някое време и тя може да няма време за теб.


Адекватна забележка, приемам я напълно. Очевидно ще се сменя, няма как.

От тази гледна точка да попитам, колко антифриз следва да си набавя, тоест колко ще хване системата? И за препоръчване при новото наливане, понеже вече имам 2 литра G12, разреден 1 към 1 с дейонизирана вода, просто да си набавя още такъв, или?
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 10 февруари 2020 - 10:04

Още толкоз 7,1-7,3 у интернета пише
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 12 февруари 2020 - 07:53

Дават го 5.5 литра уж.
Щом имаш 2 литра готов, значи още една бутилка 1.5 литра концентрат май няма да ти стигне, затова купи си две за по-сигурно, правиш си го пак 1:1 със същата вода.

Ще имаш "резерва", нищо не губиш от това.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 12 февруари 2020 - 08:00
Отговори

vitty снимка vitty 12 февруари 2020 - 10:25

Щом през казанчето не си личи, бръкни в него, една капачка да развиеш е минута. Ако нямаш пипета да изтеглиш, пъхаш тръбичка/маркуч и задържаш с пръст другия край. Пляскаш в една чаша и мъдриш син ли е или червен :unsure: :good:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg