Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Компютър за зафка

петко 12 снимка петко 12 01 септември 2020 - 16:55

Здравейте колеги, след дълги лутания и перипети се установи най накрая, че причината за неработещия климатик / включва и изключва когато си иска и работи колкото си прецени при изрядна климатична система/ се оказа компютъра на колата. Доколокото разбрах дава лоша връзка някъде вътре при спойките.Въпроса ми е трябва да си търся такъв компютър от модел Zafira А Z16XЕ, каквато е моята, но някои от тези коли са с две перки- отпред на радиатора за климатика и отзад на радиатора за антифриза . А моята е с само с една перка на радиатора за антифриза . Това има ли значение или да да направя опит, ако мога да снимам моят комп и да търся само такъв който ще се среща доста рядко предполагам.
Мнението беше редактирано от петко 12: 01 септември 2020 - 16:57
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 01 септември 2020 - 17:05

Темата трябва да се пусне в раздел ел. инсталация и електроника, а не в други технически въпроси.
Компютърът може да се ремонтира, ако говориш за двигателния. Но според мен може би говориш за кулинг модула. Ако е така търсиш същия!
Отговори

петко 12 снимка петко 12 01 септември 2020 - 18:14

Предполагам за компютъра който се намира от страни на двителя и управлява радлични детайли и агрегати на колата. При свързане изелезе грешка имено климатик, която беше изтрита и климатика тръгна, но уви не за дълго. Не претедирам, че се изразявам и технически правилно. Ако адм.прецени да премести темата за което се извинявам.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 01 септември 2020 - 18:21

От кой град си? Мога да попитам за контакт с човек, който ремонтира ЕКУ за автомобили в София. Мои приятели са ходили при него и са доволни от работата му. Моля те, снимай това, за което говориш :)
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 01 септември 2020 - 19:04

Компютъра на мотора си общува по въпроса с кулинг модула.Кулинг модула управлява перките колкото и да са те, кулинг модула казва и на компресора кога да работи и кога не.Кулинг модула е монтиран на много хитро място.Важно е и какъв е баш климатика/климатроника.Има 4-5 варианта.Може да стане и компютър от Астра.При тези сложни взаимоотношения е много важно да се установи къде точно е проблема!
Отговори

петко 12 снимка петко 12 01 септември 2020 - 19:22

Ох, тове което разбрах и се опитвам да възпроезведа е че от направената диагностика и това което ми беше казано е че трябва е да си търся компютър втора употреба , който ще бъде обучен и пробелма ще се реши. Не се подавало сигнал към перката да се включи и за това не тръгва копресора. След изтриването на грешката копресора се включи. Това разбрах това пиша.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 01 септември 2020 - 21:33

Потърси второ мнение. Кулинг модула за мен има проблем...
Отговори

Коцето снимка Коцето 01 септември 2020 - 21:34

Само да отбележа за (Ванката и Иво), Зафира А и Астра G със Z16XE и Z18XE и са с една перка нямат кулинг модул. Перката е с 3 скорости като двете са през резистори а третата е директна, всяка от скоростите се включва през отделно реле а всяко реле се управлява директно от ЕКУ на двигателя. Вероятно за това са му обяснили че компютъра не включва перката, но има вариант компа да си бачка а някое от релетата да е дало фира или някой от резисторите за 1-ва или 2-ра скорости.
ПП - сега разглеждах подробно схемите в Ауто-дата и е видно че с диагностика може би с Опком на изпълнителни тестове ще може да се проверят всички скорости дали тръгват.
Мнението беше редактирано от Коцето: 01 септември 2020 - 21:50
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 01 септември 2020 - 22:01

Благодаря за корекцията! :) Мда, нещо съм пропуснал броя на перките....
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 02 септември 2020 - 10:22

 петко 12, на 01 септември 2020 - 19:22, каза:

Ох, тове което разбрах и се опитвам да възпроезведа е че от направената диагностика и това което ми беше казано е че трябва е да си търся компютър втора употреба , който ще бъде обучен и пробелма ще се реши. Не се подавало сигнал към перката да се включи и за това не тръгва копресора. След изтриването на грешката копресора се включи. Това разбрах това пиша.

Втората ръка такъв компютър може да е тръгнал като твоя.
Купуване + обучение + втора ръка - от една страна
Реставриране на твоя... пак риск, но пък ще е с нови изводчета /медни/ между платката и буксите...и няма да е с "оригиналните проблеми"
Ти си решаваш.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 02 септември 2020 - 17:42

Сега погледнах някои схеми.До 2002г. май имат кулинг модул ама не съм сигурен.За да е сигурно трябва на колата да се гледа какво има и какво няма.Потърси още едно мнение както каза Иво!
Отговори

петко 12 снимка петко 12 02 септември 2020 - 18:01

Да пиша какво събрах като информация да обобщя. Колегата Стаевски ги е систематизирал, а за ще ги дам като цени / темата да послужи и за други в бъдеще/.
Първи вариант втора употреба, цената варира около 250лв-300лв като няма гаранция. Втори вариант в сервиз , изпращам си моя правят му проверка, нови спойки изследване на проводимост /или нещо такова/ и тука цената варира около по спомен 400-500лв с гаранция 6 месеца или година. Това е засега от мен, благодаря на колегите изразили мнения и дали съвет.
Отговори

петко 12 снимка петко 12 02 септември 2020 - 18:16

 ivan_pop, на 02 септември 2020 - 17:42, каза:

Сега погледнах някои схеми.До 2002г. май имат кулинг модул ама не съм сигурен.За да е сигурно трябва на колата да се гледа какво има и какво няма.Потърси още едно мнение както каза Иво!

Направил съм го отговора е сходен няма сигнал към перката, да се включи и компресора изключва. Колата е 2003г фейслифт. От време на време работи когато си иска и колкото си иска и тогава перката си работи нормално не е на последна степен.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 02 септември 2020 - 18:33

 петко 12, на 02 септември 2020 - 18:01, каза:

Втори вариант в сервиз , изпращам си моя правят му проверка, нови спойки изследване на проводимост /или нещо такова/ и тука цената варира около по спомен 400-500лв с гаранция 6 месеца или година. Това е засега от мен, благодаря на колегите изразили мнения и дали съвет.

Малко висока ми се вижда цената.Преди една година някъде, един човек си изпрати компютъра за ремонт и му взеха 150лв.Колата беше Вектра Б със същия мотор.По моя препоръка го изпрати за ремонт тук.Влачиха го повече от месец.Аз преди съм изпращал там компютри за ремонт и ги правеха за около седмица.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 03 септември 2020 - 06:45

 ivan_pop, на 02 септември 2020 - 17:42, каза:

Сега погледнах някои схеми.До 2002г. май имат кулинг модул ама не съм сигурен.За да е сигурно трябва на колата да се гледа какво има и какво няма.Потърси още едно мнение както каза Иво!

Петко 12, провери пред левия преден подкалник /зад бронята/ дали имаш Таквоз
Вижда се и от долу. Там се мокри лесно от локви.
Отговори

Коцето снимка Коцето 03 септември 2020 - 17:19

Ако е с две перки може и да има таквоз, като е с една перка обаче ЗАБРАВИ! ма нека търси па белким намери. Щом колата е 2003 та година съм сигурен че няма таквоз и го написах по-горе ама .... > чукча не читатель, чукча только писатель! < :smile3560: .
Мнението беше редактирано от Коцето: 03 септември 2020 - 19:37
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 03 септември 2020 - 22:23

Ам да бий колени и да види има ли го такозту, че иде зима. :pardon:
Отговори

петко 12 снимка петко 12 04 септември 2020 - 18:01

Ако говорим за подкалника от страна на шофьорското място , преди малко махнах част от крепежните елементи които го държат и при частичното му отваряне видях халоген с букси и отгоре казанчето с течноста за чистачките, друго не видях. Направих и две снимки с телефона, това е е от мен.
Отговори

петко 12 снимка петко 12 26 септември 2020 - 06:55

Здравейте да раздвижа малко темата от около 10 дена, имам работеш и много добре охлаждаш климатик/ дори по добре джипа/. Компютъра го изпратих за ремонт в гр. Горна Оряховица , където беше готов за два дена ,като стойноста на ремонта ми излезе за сумата от 150лв, Отговора на човека който го правеше беше прекъсната пътечка за климатика -цитирам по памет. Така че след доста консултации, съвети и малко инат засега всичко е ок.Живи и здрави.
Мнението беше редактирано от петко 12: 26 септември 2020 - 06:57
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 26 септември 2020 - 19:01

Браво!
Ако искаш да работи още дълго компютъра го премести да не е на мотора.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg