Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Надува маркуча

thunderstorm_11 снимка thunderstorm_11 07 февруари 2010 - 12:52

Колеги имам един вапрос нормално ли е маркуча от термостата за радиатора онзи дебелия при загряла кола да е доста твард или нещо не е наред значи имам теч от радиатора и губи антифриз ако сложа добавка дали е добре или не е. Става вапрос за корса б х17д 1998 година на исузу мотора е ако можете и цена на нов радиатор да ми кажвте ще сам много благодарен.
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 07 февруари 2010 - 12:55

Здравей, колега!
Провери и другите маркучи, не би трябвало да са твърди на загрял двигател,
може да надува от гарнитурата на главата... оттам и да избива някъде по системата.
Иначе ако другото е наред, само лек теч на радиатора може да се закърпи с добавка,
при по-сериозен - лепене или нов такъв.
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 07 февруари 2010 - 12:56

не е нормално, гарнитурата на главата е заминалата, колкото по-навреме го оправиш толкова по-добре.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 07 февруари 2010 - 14:02

:nau: Не така бързо. Вие му бракувахте колата на колегата. Нормално е колега точно на заграл мотор да са твърди маркучите. Ако не ти изхвърля водата нямаш проблем. Капачката на казанчето за охл. течност всъшност е пароваздушен клапан. Като я погледнеш на нея има число 140, 160, 120 незнам колко трябва да е въпроса е следния ако е 140 значи 1,4 бара налягане задържа тя в системата(от което са твърди маркучите). А налягането ти трябва защото охл. течност при атмосферно налягане (приблизително 0,94) кипва на около 100 градуса!!! Понеже инженерите са се сетили че може при 40 градуса околна температура да се дотигнат лесно тези 100 градуса те са сложили паровъздушния клапан който да мачка охл. течност!!! Защото при наляге от 1,2 бара тя ще кипне на 120 градуса, при налягане 1,4 ще кипи на 135 градуса примерно. (стойностите на кипене са ми примерни, във форума имаше табличка която даваше при какво налягане наколко започва да кипи)

ПП - Съжалявам за удебеляването ама ми писна да чета глупости. А това го пиша за последно!!!
Поздрави :devil-smiley-019:
Мнението беше редактирано от IvanGrigorov: 07 февруари 2010 - 14:04
Отговори

Sim снимка Sim 07 февруари 2010 - 14:03

Колегата aleksandar е прав. Декември 2008г. купувах радиатор за астра 1.7 и цената му беша 156лв. Производство на Nissens - Дания. Добри са. Не се подлъгвай с добавките за запушване на течове по охладителната система. Понякога, запишваш теча, но и запушваш и някои от оворите за охлаждането на главата и тръбичките на радиатора. Моят съвет купи си нов. :devil-smiley-019:
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 07 февруари 2010 - 14:09

 IvanGrigorov, на 07 Feb 2010, 14:02, каза:

:nau: Не така бързо. Вие му бракувахте колата на колегата. Нормално е колега точно на заграл мотор да са твърди маркучите. Ако не ти изхвърля водата нямаш проблем. Капачката на казанчето за охл. течност всъшност е пароваздушен клапан. Като я погледнеш на нея има число 140, 160, 120 незнам колко трябва да е въпроса е следния ако е 140 значи 1,4 бара налягане задържа тя в системата(от което са твърди маркучите). А налягането ти трябва защото охл. течност при атмосферно налягане (приблизително 0,94) кипва на около 100 градуса!!! Понеже инженерите са се сетили че може при 40 градуса околна температура да се дотигнат лесно тези 100 градуса те са сложили паровъздушния клапан който да мачка охл. течност!!! Защото при наляге от 1,2 бара тя ще кипне на 120 градуса, при налягане 1,4 ще кипи на 135 градуса примерно. (стойностите на кипене са ми примерни, във форума имаше табличка която даваше при какво налягане наколко започва да кипи)

ПП - Съжалявам за удебеляването ама ми писна да чета глупости. А това го пиша за последно!!!
Поздрави :devil-smiley-019:


Никой не му е бракувал колата, това не е нормално да са твърди маркучите, ако караш така най-много двигателя да получи воден удар и от там вместо ремонт за 80 лв. ще даде 1000. За това отиди в някой сервиз да я погледнат.
За добавките който запушвали пукнатините и такива глупости по-добре недей да пробваш виждал съм запушени радиатори на парното, най-добре е както каза Sim купи си нов и си реши проблема като хората.
Мнението беше редактирано от aleksandar: 07 февруари 2010 - 14:42
Отговори

Sim снимка Sim 07 февруари 2010 - 14:13

 IvanGrigorov, на 07 Feb 2010, 14:02, каза:

:nau: Не така бързо. Вие му бракувахте колата на колегата. Нормално е колега точно на заграл мотор да са твърди маркучите. Ако не ти изхвърля водата нямаш проблем. Капачката на казанчето за охл. течност всъшност е пароваздушен клапан. Като я погледнеш на нея има число 140, 160, 120 незнам колко трябва да е въпроса е следния ако е 140 значи 1,4 бара налягане задържа тя в системата(от което са твърди маркучите). А налягането ти трябва защото охл. течност при атмосферно налягане (приблизително 0,94) кипва на около 100 градуса!!! Понеже инженерите са се сетили че може при 40 градуса околна температура да се дотигнат лесно тези 100 градуса те са сложили паровъздушния клапан който да мачка охл. течност!!! Защото при наляге от 1,2 бара тя ще кипне на 120 градуса, при налягане 1,4 ще кипи на 135 градуса примерно. (стойностите на кипене са ми примерни, във форума имаше табличка която даваше при какво налягане наколко започва да кипи)

ПП - Съжалявам за удебеляването ама ми писна да чета глупости. А това го пиша за последно!!!
Поздрави :devil-smiley-019:

Може и да си прав, но кажи ми как става това налягане в охладителната система на колегата, след като има течове. Също така твърд маркуч е сериозен проблем. Нека да не спорим, а да дадем приемливи съвети на колегата. Ако той не може да си реши проблема сам, нека да отиде в сервиз.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 07 февруари 2010 - 16:26

Абе колега ти под теч водопад ли разбираш? При различните температури започват разширения и свивания на материалите, като му загрее може да протича при мене беше обратното. И сега ще задам един въпрос. Колко са ти твърди маркучите колега "малко", "средно", или "приятно твърди"? А колко ли ток протича при старт на мотора? Сигурно много а? Не ме разбирайте погрешно, но в момента спориме за глупости, щом не му е изхвърлила вода колата значи няма проблем или поне за сега. Има си определено налягане и то втърдява маркучите!!! Не ми е целта да се обиждаме или да показваме кой колко знае ама..... не съм съгласен :devil-smiley-019:
Отговори

vesko_87 снимка vesko_87 07 февруари 2010 - 16:44

Колега по добре не слагай никакви добавки може да ти запуши радиатора но ще е временно и пак ще ти избие.Моя радиатор сьлзеше леко и му сложих добавка запуши се за 2 дни и след това ела да видиш направо се прьсна радиатора над датчика за температурата на водата по добре си купи нов аз така и направих китайски е ама пак вьрши работа
Отговори

Гено снимка Гено 07 февруари 2010 - 16:50

 IvanGrigorov, на 07 Feb 2010, 16:26, каза:

...

смятам, че колегата е прав, не бързайте с изводите за гарнитура, ако е тя, и на студен двигател ще надува а и в разширителния съд при отворена капачка би следвало да излизат мехури
Отговори

Sim снимка Sim 07 февруари 2010 - 17:19

 Гено, на 07 Feb 2010, 16:50, каза:

смятам, че колегата е прав, не бързайте с изводите за гарнитура, ако е тя, и на студен двигател ще надува а и в разширителния съд при отворена капачка би следвало да излизат мехури

Всички говорите за гарнитура. Причини за твърди маркучи има и други. От съвети, за които колегата се е надявал го обърнахме в наддумване. В затворена система има налягане, в отворена няма. Безаварийни километри на всички. :devil-smiley-019:
https://webshop.niss...com/komplet.asp Малко инфо за авторадиатори.
Мнението беше редактирано от Sim: 07 февруари 2010 - 17:21
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 07 февруари 2010 - 17:20

Здравей колега,написал си ,че маркуча до термостата е твърд,а другия маркуч на радиатора също ли е твърд.Възможно е радиотора да е запушен и потока да е слаб.Примера на колегата IvanGrigorov за твърд,средно твърд и притно твърд е много правилен,от разстояние неможем да преценим твърдостта му,а както всички знаем системата е под налягане!Има доста по добри методи за доказване наличието на изгорели газове в антифриза.
Поздрави :devil-smiley-019:
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 07 февруари 2010 - 20:31

Аз съм сигурен, че колата има само спукан воден радиатор. Е какво пък аз смених същия на марката ВЕГА за по-малко от 100лв. За съжаление не мога да окажа съдействие за колегата в момента. Иначе да потърси в гугул "ВЕГА авторадиатори" и да звънне и е готов. Аз мога да кажа че за 100 Вега спрамо 220 за Нисенс ще сменя две Веги, но Нисенс няма да зема.....А и мой колега казва че е сложил 5-6 радиатора Вега и проблеми за сега няма :drinks: .
ПП - Ако ви е интересно на моято Вектра Б 1.8 16в радиатора излезе 86лв с отстъпка(вега). Ето и фирмата за която говоря http://www.vega-bg.eu/index.php?option=com...&Itemid=103
Отговори

thunderstorm_11 снимка thunderstorm_11 07 февруари 2010 - 21:51

Колеги не се карайте сега ще опиша случая от самото начало така. Преди 1 месец смених термостат около 60 лева някаде, долях антифриз до нивото на казанчето което е, след известно каране забелязах че ми е спаднало нивото долях около 300 грама антифриз след известно каране забелязах че имам теч,ама не такав дето да тече като из ведро ами салзене но само при загрял двигател и днеска викам я чакай да проверя нивото на антифриза пак леко спаднало на долу.Изчаках я да загрее загря кам 90 92 градуса и пипам аз маркуча от термостата кам раиатора и беше адски твард отворих капачката на разширителното казанче и там се появи доста над нивото което беше течност затворих го и маркуча поомекна значи предната ми кола беше бмв 5 дизел и сащо така беше твард маркуча значи парво мисля да оправя теча и да видя тогава ако губи антифриз да мадря гарнитурата. А по принцип ако имам изпуснала гарнитура не трябва ли да имам и масло в антифриза. и само този маркуч беше надут другите си бяха добре благодарности за отзивите.и сега като я карам маркуча не е толкова твард какво става незнам . :drinks: :drinks: :mhihi:
Мнението беше редактирано от thunderstorm_11: 07 февруари 2010 - 22:10
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 07 февруари 2010 - 22:22

Според мен е възможно радиатора да е позапушен,да не работи с пълния си капацитет.В момента времето е доста студено и неможеш да прецениш дали колата загрява повече от нормалното,една промивка на радиатора когато времето се постопли няма да му навреди.За гарнитурата ти казах,ако се съмняваш в нея тествай антифриза за изгорели газове в сервиз.Процедурата отнема 10 минути и 5-10лв.
Поздрави!
Отговори

Sim снимка Sim 12 февруари 2010 - 19:44

 thunderstorm_11, на 07 Feb 2010, 21:51, каза:

Колеги не се карайте сега ще опиша случая от самото начало така. Преди 1 месец смених термостат около 60 лева някаде, долях антифриз до нивото на казанчето което е, след известно каране забелязах че ми е спаднало нивото долях около 300 грама антифриз след известно каране забелязах че имам теч,ама не такав дето да тече като из ведро ами салзене но само при загрял двигател и днеска викам я чакай да проверя нивото на антифриза пак леко спаднало на долу.Изчаках я да загрее загря кам 90 92 градуса и пипам аз маркуча от термостата кам раиатора и беше адски твард отворих капачката на разширителното казанче и там се появи доста над нивото което беше течност затворих го и маркуча поомекна значи предната ми кола беше бмв 5 дизел и сащо така беше твард маркуча значи парво мисля да оправя теча и да видя тогава ако губи антифриз да мадря гарнитурата. А по принцип ако имам изпуснала гарнитура не трябва ли да имам и масло в антифриза. и само този маркуч беше надут другите си бяха добре благодарности за отзивите.и сега като я карам маркуча не е толкова твард какво става незнам . :doh: :doh: :mhihi:

Провери дали е твърд маркуча от радиатора към двигателя. В системата има налягане, но маркучите не трябва да са "адски твърди". "Налягането в системата е от 1,0 до 1,3 bara...... в капачката има вакуумен клапан, който се отваря при разреждане от 0,06 до 0,10 bara". Така пише в ръководството. Какво направи? Пиши за проблема. :doh:
Отговори

thunderstorm_11 снимка thunderstorm_11 12 февруари 2010 - 22:11

 Sim, на 12 Feb 2010, 19:44, каза:

Провери дали е твърд маркуча от радиатора към двигателя. В системата има налягане, но маркучите не трябва да са "адски твърди". "Налягането в системата е от 1,0 до 1,3 bara...... в капачката има вакуумен клапан, който се отваря при разреждане от 0,06 до 0,10 bara". Така пише в ръководството. Какво направи? Пиши за проблема. :doh:
Така колеги смних радиатора с нов уж бил някакав италиянски ама не ми се вярва както и да е,и от 4 дена карам не забелязвам промяна в нивото на антифриза няма течове но маркуча си е пак доста твардичак ама за сега няма проблеми . Не писах защото ме нямаше , и така благодаря за саветите . Да се надявам че радиатора ще е читав :doh: :doh: :mhihi:
Отговори

plamen_astra снимка plamen_astra 11 април 2010 - 20:04

здр. аз също имам подобен да не кажа същия проблем... преди време и моя радиатор беше цепнат, смених го с нов и нямаше проблеми , после взе да ми губи охл. течност, оказа се в казанчето - беше се пукнало един от входовете на казанчето /тоя дето връща май беше/ смених казанчето и се пооправи... от известно време обаче почна да ми покапва тук там из гаража и като поогледах в крайщата на почти всички маркучи имаше червена коричка /понеже карам с червен атифриз/... та капеше едно маркуче смених му скобата , попристегнах другите, но без особен ефект - почна от друго място да сълзи .. също при мене надува "яко" маркуча от термо. към радиатора, като развия капачката налягането спада , ама доста сериозно съска ... все едно си изпуснал някой пвц шише с безалкохолно или бира - трябва много лекичко да го отвориш иначе шупва .. та така всеки ден като я прибирам и развивам капачката ...

иначе колата я карам от 3-4 години и горе-долу и знам чалъмите, няколко пъти ми се е включвала перката /на около 100 почва да врътка/ не вярвам да е прегрявала или нещо от сорта.. поне при мене не е де .. ако е гарнитура ми казаха ,че оригиналната била метална - няколко листа или нещо такова било и вървала над 100 лв, но имали някви заместители/реплики - така да го нарека ,че по модерно/ като тия обикновенните... въпроса ми е ако проблема е в главата в какво точно се състои, симптоми и т.н. и съответно ориентировъчна цена на главата от морга ..

поздрави ;]
Мнението беше редактирано от plamen_astra: 11 април 2010 - 20:16
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg