Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Общо за интериора,купето и екстериора на нашите Опели

Тема за осветление на табло, километражи и циферблати

IGNEV снимка IGNEV 09 януари 2005 - 18:40

Първо ги свързах успоредно със съпротивление но светеха слабо. После ги свързах последователно със съпротивление и светеха още по-слабо. Накрая махнах съпротивлението (при последователно свързване) и с риск да изгорят ги включих...............Е, ефектът беше супер и светна много по-силно.
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 09 януари 2005 - 18:43

А ако запаля двигателя светват още по-ярко................
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 11 януари 2005 - 22:01

Това означава ли че така както аз съм ги свързал ще им е по-къс животът???
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 11 януари 2005 - 22:04

Освен това два дена се мъчих да сменя осветлението на вс бутони в ляво и дясно от волана............Е все пак успях и съм мн доволен, но бих препоръчал на хора, които нямат свободно време или достатъчно нерви да не се захващат с това, защото работата е много пипкава!

Все пак за тез които се интересуват син светодиод със 500-510 ома съпротивление върши страхотна работа.
Отговори

ГостOPELIX_* 12 януари 2005 - 16:02

Въпроса ми е дали няма да изгорят тези съпротивления, ако докато светят запалиш колата. Дали няма да дойде много ток и да изпушат?
Отговори

Гостx3mDriver_* 12 януари 2005 - 19:05

OPELIX, на Jan 12 2005, 04:02 PM, каза:

Въпроса ми е дали няма да изгорят тези съпротивления, ако докато светят запалиш колата. Дали няма да дойде много ток и да изпушат?

Няма слагай смело ;)
Отговори

ГостOPELIX_* 12 януари 2005 - 19:37

МЕРСИ това ме притесняваше най-вече :lol:
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 12 януари 2005 - 21:23

Ми при мен не изгоряха...........
Въпросът ми е дали ако светят по-силно от други които светят по-слабо например светищити по-силно ще имат по-къс живот от другите?
Отговори

Гостopelfen_* 14 януари 2005 - 07:48

Zhoro, на Dec 29 2004, 03:03 PM, каза:

Онази вечер на срещата видях километража мисля на Вектрата на Зендер светеше много гот синьо... :huh:
Мислих да си правя мойте така щото много ме кефи...
Идеята ми беше да го осветя с диоди на мястото на крушките ама ако може някой да даде идея... :huh:
Или колегата дет беше да обясни ако може... ;)

Огледалца :) това е истината! ТОва ми е мания така да се каже! Имах преди една бяла ладичка(никога няма да си купя бяла кола повече :huh: ), и на пук на всички с чисто нови коли(верно че гепих идеята от голф 4)таблото немаше такова второ. Ама понеже исках да е най отигиналното, го направих трицветно! (единият цвят беше неон(истински неон), другият беше ярко червен, а третият беше зелен), абе как ми е кеф на CD общо взето! Общо взето на лада може да се прави квото си искаш, та кутията е много голяма и има място да редиш крушки, да насочваш, има достъп за работа и става много яко! Понеже ладичката беше седмичка, и имаше оборотомер, работата стана яко готина! Бели циферблати, на бялото знаеш как преминава светлина, а тя сияеше, имаше и ниво на сила, та можеше много дискретно да свети, можеше и много ярко, но така го бях направил, че да не ти боде в очите. По светофарите се надигаха да гледат, щото се виждаше , е няма да казвам, че беше и най уникалната лада, де :)
Сега на кадета съм му направил таблото да светят цифрите и да свети зелено, а и е доста ефектно, но скоро ще става червено!

Как се похвалиххххххх, срам ме хвана :rf: :rf:

Нема повече :huh:
Отговори

Гостopelfen_* 14 януари 2005 - 08:09

kok12, на Jan 7 2005, 07:31 PM, каза:

От каде мога да си взема такива,но да са само циферблати

Има светлодиоди, като пластини и свети само едната им страна. Модели има всякакви! Разглобяваш таблото(ако имаш проблем с таблото можеш да му сложиш ограничители, колко да прилепват пластмасите и да има разстояние за новите жички, за диодите и за съпротивленията, може да се използва многожичен телефонен кабел, много подходящ. Не ти препоръчвам запояване, защото след време от вибрациите спойките се отлепват, но ако го направиш много добре, защо пък не, прилепваш кабелите, топъл силикон, студен силикон(само дето малко мирише) ако трябва им правиш нови гнезда, в които да може да си седят като пичове, все пак ще бачкат за теб! (това е като тунинг) Налепваш огледално фолио между предната и задната част на пластмасата от 2те страни. Диодите са 3 милиметра, но трябва да имат поне 5 да могат да светят като хората, за тази работа, ако ти се занимава, можеш да ги вградиш, но затова трябва да топиш пластмаса, да режеш и т.н. На фолиото се лепят въпросните светлоИдиодчета :) ), лепиш ги на еднакви разстояния, лепиш не като да няма, (тука е играчката и се пробва на тъмно, да се изравнят всички видове светлинки, важно е да се прелеят) Лепиш толкова, колкото са необходими, нито едно повече, добре де, едно повече може, и на еднакви разстояния, свързват се последователно със съпротивления 12 към 3 волта 2 стинки е бройката 4-5 кинта е един качествен светлодиод! От веригата се изкарва тока и старите осветителни тела(как звучи само) се отсраняват, може и със сила :). И не толкова за виждането, колкото за силата им на светене, трябва много добре да насочиш светлината и обикновенно при едностранно светещите се слагат нагоре! Важно е да се разсейва светлината, а не да става точка!

Ако има нещо, нема нищо

:huh:
Отговори

Гостopelfen_* 14 януари 2005 - 08:19

schumi.fan, на Jan 9 2005, 06:40 PM, каза:

Първо ги свързах успоредно със съпротивление но светеха слабо. После ги свързах последователно със съпротивление и светеха още по-слабо. Накрая махнах съпротивлението (при последователно свързване) и с риск да изгорят ги включих...............Е, ефектът беше супер и светна много по-силно.

Скивай сега, светело е слабо, защото съпротивлението ти е било много силно!
СЛага се такова, за таковата :huh: Слагаш съпротивление спрямо характеристиката на светлодиода, нито по силно, защото не свети силно, нито по слабо, защото гори, и трябва да се има предвид, че съпротивлението се слага на |+| на диода, и се връзват последователно! те тфа е целата философия
Успех, това ако ти е автомобилчето отляво, мноооо добре! :huh:
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 14 януари 2005 - 12:05

opelfen, на Jan 14 2005, 08:19 AM, каза:

Успех, това ако ти е автомобилчето отляво, мноооо добре! :huh:

Да и аз бих искал да е то, ама не е......... :huh: :huh:
Нямам цифров апарат, за да снимам моята
Отговори

Жоро снимка Жоро 14 януари 2005 - 14:29

opelfen: "свързват се последователно със съпротивления 12 към 3 волта 2 стинки е бройката 4-5 кинта е един качествен светлодиод!"

1. Абе забелязвам че си те кефи да пишеш твойте мнения са най-големи / и има умисъл разбира се, в това няма нищо лошо ама не ти ли отнема много време/ че аз докато го напиша????? :D

2. И аз смятам че трябва да се направи с отразена светлина ама пак трябва да се настрой...

3. Ще споделя моята идея щото като си правих експерименти сметнах че ми трябват около 10диода за да стане готино та идеята ми е да си купя от АВТОМАНИИТЕ диодите дет се слагат за габарит те са 10мм светят мн. ярко и струват 3лв. /двата с резистор/!!! Ще ги навържа успоредно и така...

Аиде че се отплеснах в писане :huh:

А schumi надявам се това да не е твоята наистина че сигурно си духче щото това не прилича на кола....
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 14 януари 2005 - 21:18

И аз си мислех за тези светодиоди (дето са за габарити), ама те не светат ли твърде силно = много трудно равномерно разпръскване на светлината?
Zhoro ти ако ги сложиш как ще ги разпръснеш?
Отговори

CooLMaX снимка CooLMaX 16 януари 2005 - 23:48

Колеги хайде някой да снима да видим как е станало. :D Аз лично искам да си сменя осветлението от жълто на червено щот касетофона е червен. Много ми е интересно как е станало.
Отговори

Жоро снимка Жоро 17 януари 2005 - 11:13

schumi.fan, на Jan 14 2005, 07:18 PM, каза:

И аз си мислех за тези светодиоди (дето са за габарити), ама те не светат ли твърде силно = много трудно равномерно разпръскване на светлината?
Zhoro ти ако ги сложиш как ще ги разпръснеш?

Значи аз смятам да ги сложа наобратно да светят с отразена светлина като ще залепя отзад фолио/огледално/ и ще сложа поне 4 диода на скоростомера и поне 2 на оборотомера като това до сега не е доказано а е само теоритично. Правил съм некви експерименти ама... Като забогатея щот ми трябват поне 15лв /а сега се поизхарчих покрай новата година и гражданската/ ще ви напиша какво съм и какво не съм направил... :D
Отговори

CooLMaX снимка CooLMaX 20 януари 2005 - 14:38

Колеги попаднах на един много хубав сайт, в които е обеснено много добре как да си смениш осветлението на цялото табло, почти за всички модели на Опел. Всичките тези обяснения са подплатени с богат снимков материал. Ето линк: http://www.blauertac.../opel/index.htm

Дано съм бил полезен на някой.
Отговори

Гостcold_steel_* 20 януари 2005 - 19:12

На мен маи ще ми свърши работа :huh:
Отговори

saso снимка saso 21 януари 2005 - 11:44

На мен пък крайният резултат ми се струва доста аматьорски. Постигал съм много по-добри резултати на същото табло и то с 2 диода!
Отговори

CooLMaX снимка CooLMaX 21 януари 2005 - 11:50

saso, на Jan 21 2005, 12:44 PM, каза:

На мен пък крайният резултат ми се струва доста аматьорски. Постигал съм много по-добри резултати на същото табло и то с 2 диода!

Колега издаи таината. :D :D :D
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg