Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Избор на Масло

esil2 снимка esil2 04 септември 2019 - 16:19

 Ne6to Smisleno, на 04 септември 2019 - 10:41, каза:

Това хубаво или лошо трябва да значи :confused: Трябва да видя това дето аз го зимам какво пише на него.

Според мен не би трябвало да значи хубаво ако е от Турция де да знам може и да греша но и да го питаме от къде го внася едва ли ще си признае
Отговори

GeorgiGK снимка GeorgiGK 05 септември 2019 - 07:51

Тубата ми е оставиха с малко масло, след смяна в официалния представител в Бургас.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Made in EU, какво трябва да значи.....Румъния?
Отговори

Коцето снимка Коцето 05 септември 2019 - 10:21

Значи...моторното масло GM за България се ПАКЕТИРА и внася от Гърция, а къде се произвежда!? в някой от заводите на Мобил или Шеврон, много вероятно в Европа но защо не и в другия край на географията - това е за свободната продажба. Официалните сервизи от къде го внасят не знам, преди 18-20 години имах познат в Булвария и беше казал че се внася пакетирано от Белгия, къде се произвежда не знаеше.
Официално Дексос2 се произвежда от Ексон-Мобил а дексос1 от Шеврон.
Мнението беше редактирано от Коцето: 05 септември 2019 - 10:41
Отговори

bobobobi снимка bobobobi 05 септември 2019 - 12:02

На моя автомобил също употребявам масло 5в30 спецификация Дексос2, но не срещнах добри отзиви да GM Маслото особенно на сервизен интервал от по 15 хил.км. и заложих на Кастрол Едж 5в30 С3 5 литрова туба.....нЯКОЙ АКО ИЗПОЛЗВА ТОВА МАСЛО ДА СПОДЕЛИ ОТЗИВИ, моите са изцяло положителни.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 05 септември 2019 - 12:03

505.01 ? Това не беше ли изискване за помпа-дюзите ? Или трик за ВАГ-аджии да купуват и те.

И от любимите ми надписи пак : Fuel economy, long life... наредени един след друг.
Аз си карам с бардал XTC 10W-40 , въпреки че съм към спецификация LL-B-025

А интервал от 15000 дори и само извън града да са били до последния километър, ми се струва като гавра с двигателя, особено с това GM-ското масло.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 05 септември 2019 - 13:01
Отговори

sathv снимка sathv 05 септември 2019 - 15:56

 Д-и-м-о-в, на 05 септември 2019 - 12:03, каза:



А интервал от 15000 дори и само извън града да са били до последния километър, ми се струва като гавра с двигателя, особено с това GM-ското масло.

Не е гавра с двигателя. По скоро е гавра на този дето ти е казал да си сменяш маслото на 10000 щото видите ли нещо може да стане. Нищо не може да стане. Просто първи италианците го доказаха. По късно всички западняци ги последваха и проблем няма. Затова повечето сервизни интервали са на 25000 километра. На тойотата ми приемерно е 35000. Смешно е да сменяш съвременнно масло толкова рано. Това значи, че си наивник и си се вързал на препоръките на петролната мафия, щото те от такива като тебе си пълнят гушите. Двигателното масло е най-обикновено масло и няма никакви чудодейни характеристики. Те не му й трябват. То маже основно едни плъзгащи лагери и то в най благоприятния случай- под налягане. Също неразумно е да караш полусинтетично масло при условие, че цената на синтетичното е съизмерима. Знаете, че й най скапаната заводска ракия е по-хубава и от най-добрата произведена в селски казан.
Темата за маслата е болна тема в българските автофоруми. Това е най-дискутираната тема като цяло и е крайно време тя да завърши, щото се стига дотам някой да си сменя маслото на 7 х.км, пък гащите на 7 дена.
Отговори

esil2 снимка esil2 05 септември 2019 - 17:07

То хубаво да го сменяме на 25000км ама да знаем че маслото е оригинално а при тези ментета дето ги продават човек да се чуди какво да прави, кога да го сменя и от къде да си купи хубаво масло.
Отговори

indi снимка indi 05 септември 2019 - 18:28

 sathv, на 05 септември 2019 - 15:56, каза:

Не е гавра с двигателя. По скоро е гавра на този дето ти е казал да си сменяш маслото на 10000 щото видите ли нещо може да стане. Нищо не може да стане........ Двигателното масло е най-обикновено масло и няма никакви чудодейни характеристики......

+1. Още повече,че мазителната с-ма е затворен тип,/почти/ нямаща контакт със атмосферните условия.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 05 септември 2019 - 18:39

Ами като гледам хора как си казват че след 7 хилки почва да трака двигателя, разчитайте вие на "затворената система" и какво пишело в книжката. Там може да пише и 100 000.
В друга тема ви казаха други хора че точно тия големи интервали по-бързо прецакват бензиновите мотори.

Като искате карайте по 15 20 25 хиляди, аз нямам против. Винаги се усеща кога маслото вече не е както трябва. Някой се преебават на 7, някой на 12, някой още на 4 хиляди, зависи какво са ви продали с етикет на масло.

Затова аз ще си го сменям на 8 в града и 10 извън, а вие правете каквото искате. Мен ушите ми не могат да ме излъжат. А и заради 50-60 лева да си правя експерименти за кусур пари за ремонти после - не си струва най малкото.
Маслото както всички други течности си има живот... и той с абсолютна сигурност не е 30 000 (Long shit и не знам си какво там)
Не се чудете после защо моторите вътре са кафеви целите, някой даже минали на черно, гряз отвсякъде. Ще да е от лонг лайф маслата и 3-4 промивки не могат да ги оправят. Жалко че не намирам оня клип за Маздата, да видите как след 4 промивки с нафта, не разни там добавки, нафта направо - чак тогава се изчисти мотора. Ей точно от такива лонг лайф шитни и сменяно на колкото им падне там 20-30 50 хиляди..
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 05 септември 2019 - 18:54
Отговори

Коцето снимка Коцето 05 септември 2019 - 20:22

 sathv, на 05 септември 2019 - 15:56, каза:

Просто първи италианците го доказаха.

И какво доказаха италианците? че са най-големите палачори в поддръжката на автомобил, и не само. Това с long life маслата го има само в Европа и е измислено именно заради консуматорската политика на големите производители. Да си смениш маслото по-рано не е никакъв харч за тях, но да направиш ремонт или да си купиш нов автомобил си е харч дори и за западняк. Така че кое е набутка всеки сам си прави изводите.
Отговори

indi снимка indi 05 септември 2019 - 20:42

 Д-и-м-о-в, на 05 септември 2019 - 18:39, каза:

Ами като гледам хора как си казват че след 7 хилки почва да трака двигателя....



. Мен ушите ми не могат да ме излъжат.

И "тракането" е само и единствено от качеството на маслото,без и техническото състояние /износване на възли и детайли/ на самия мотор да е от значение? И да,ушите са верен регистратор за реагиране при тракане.Но в такъв случай аз бих проверил и състоянието на разпр. вал/ове/,кобилици /хлабини/ или налягането на маслото в с-мата,което пък информира за състоянието на основни и биелни лагери.Лично аз карам с GM 10/40. Към 7500 км почва да се губи и като отиде на мин. го сменявам. Понякога изкарва до 9500,понякога до 10000 а понякога и до 10500. Зависи колко "притискам" педала.И да,смятам че търговците умишлено "сплашват" потребителите за да се върти оборот и съответно печалби.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 05 септември 2019 - 21:00

Обикновено тракането е свързано директно с мазането - нямаш ли го , значи мазането също не е добре. И когато смениш маслото с ново, тракането изведнъж изчезва. Значи не е от кобилици и т.н.валове.
Ако двигателят е зле, никакво масло не може да го спаси, било то и ново. Дори и при ново масло, скапан двигател ще продължи да си трака че даже с времето (кратък период) става все по-зле, заради хлабините, които логаритмично нарастват едва ли не,.

Разбира се всеки си знае двигателя и какво и как му сипва и кога. Но мазането е правопропорционално. Колкото по-лошо, толкова слухът го долавя.
Хлабини от масло да ги докарваш, не си е работа - не... няма ефект(поне не такъв, какъвто ни се иска на нас). Но на различни интервали да се разтраква, спрямо това какво масло си сипал , това си означава отвсякъде нещо друго, но не и че е заминал мотора.

При мен бе интересно че първото масло Манол, направо си се прецака след 4500 км.

Сега вече трети път му наливам Бардал и двата пъти бях над 7 хилки и му нямаше нищо ... сега е третия път, минал съм над 5 хилки - е няма нищо подозрително дори и знам че пак ще си изкара 7 и над 7 без проблем. Карам само градско 99%

Затова казвам че не си струва 50-60-те лева.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 05 септември 2019 - 21:13
Отговори

indi снимка indi 05 септември 2019 - 22:12

 Д-и-м-о-в, на 05 септември 2019 - 21:00, каза:

Карам само градско 99%



Аз пък карам този процент извънградско, а около 90 от тези 99% са преходи от над 500 км всеки и може би затова минавам толкова много км. без проблеми или загуби.Другата ми също дизелова кола от 3 г. върви само с Бардал.Звука на мотора е друг,сравнен с този при използването на ЕЛФ.
Мнението беше редактирано от indi: 05 септември 2019 - 22:13
Отговори

ICO07 снимка ICO07 05 септември 2019 - 22:47

Вчера бях при един много добър майстор, думите му за маслата 5w... бяха " това го слагат в новите коли само за да може двигателя да изкара до към 200-250К км. Ново Х6 на 40 000 км. с малко подобрения по двигателя станало тотал и сменяли ДВГ."
С две думи каза"Маслото е...." http://media.snimka....155-big.jpg?r=0
Мнението беше редактирано от ICO07: 05 септември 2019 - 22:49
Отговори

esil2 снимка esil2 06 септември 2019 - 08:08

За това е хубаво да споделяме кой от какви масла е доволен и от къде ги купува за да избегнем ментетата.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 септември 2019 - 10:38

 indi, на 05 септември 2019 - 22:12, каза:

Аз пък карам този процент извънградско, а около 90 от тези 99% са преходи от над 500 км всеки и може би затова минавам толкова много км. без проблеми или загуби.Другата ми също дизелова кола от 3 г. върви само с Бардал.Звука на мотора е друг,сравнен с този при използването на ЕЛФ.


Ето, сам потвърждаваш и си пример(поредния пример) че маслото дори и извънградско отива най-много до 10500 в твоя случай - сам си го усетил. Значи градско, задължително под 10 хиляди, както съм усетил и аз.
Изводът е един.... не може поголовно да се е "насадила" приказката за 10 хиляди просто ей така. Хората са карали и карали и са установили един среден пробег, който е станал като неписано правило. Няма нищо общо със сервизи и производители според мен. Може да има ако направят още по-калпави масла и това ще си проличи. Но както сме се съгласили - слухът не лъже.


Склонен съм да се съглася и с горния колега, който е описал за "криво ляво да изкара 200 хиляди", но ето какво е станало с конкретния двигател. Не зная дали 10В-60 е "нещото", но може и да е прав... Все пак стана дума за състезателните масла, а те имат висок втори индекс (50-60). Истината е някъде там, казва Фокс Мълдър :)
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 06 септември 2019 - 10:41
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 септември 2019 - 11:12

Пичове, универсална истина няма. Всеки сам си решава за себе си. Аз карам между 10 и 15000 масло. Случвало се е да пресроча. Дали има смисъл от по-ранна смяна? Има това се е доказало. Всичките Нови коли с вериги късат вериги от лонг лайф масла. Дали на самия блок и на лагерите пречи и колко е друг въпрос. И все пак повече коли има счупени от некаране отколкото от несмяна на масло.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 06 септември 2019 - 11:13
Отговори

sathv снимка sathv 06 септември 2019 - 12:25

 Коцето, на 05 септември 2019 - 20:22, каза:

Това с long life маслата го има само в Европа и е измислено именно заради консуматорската политика на големите производители.

Много си далеч от истината. Европа, като консервативна страна е последна в списъка по използването на long масла.
Нещата тръгнаха от америка след създаването на синтетичните масла от Amsoil. Ама истински синтетичните каквито вече няма. Вярно по характеристики това са отлични масла и скоро всички фирми започнаха да предлагат такива но на огромни цени и чакайки несметни богатства от реализирани продажби. На практика това не се случи, защото хората като цяло не са наивни като Българите например и тези масла не се купуваха. На практика ефект от тях нямаше, защото двигателите не се нуждаят от такива масла. В последствие започнаха да ги рекламират като long live масла, но и там удариха на камък и всички прекратиха производството на изцяло синтетични масла, включително и Amsoil. Просто новите хидрокрек масла са достатъчно добри но в пъти по евтини и западняка пари за глупости не дава като българина например. Впрочем то и българина ще се оправи след 10-20 години след като се увери че го клатят за пари, а не за да му правят кефа. Отделно за него важното е да те клатят с пълна синтетика, а не примерно с боров вазелин. Както и да е. Японците пък тихомълком си въведоха маслата 0w20 доказвайки че й с водичка, двигателя се чувства перфектно. Даже започват и с 0w15 пак безпроблемно за двигателя. Просто както писах по-горе за едни плъзгащи лагери няма голямо значение с какво масло ги мажеш по-налягане. Това пък с шума в 90% си е чисто плацебо ефект. Маслото е за мазане, не за уплътняване и ако има такива проблеми те не са заради старото масло.
Иначе за смяна на 10000 километра, На 10000 сменяхме навремето Диона супер 15w40. Даже често ги надминаваше. Щото беше по-добро от М10д и последното се сменяше на толкова. Двигателите си работиха перфектно без никакви оплаквания. Смешно е да сравняваш съвременни синтетични масла с тези от едно време и да ги приравняваш по пробег, освен ако не си агент на петролната мафия или тотален наивник. Нещата ще си дойдат на мястото и у нас, щото втората тема за която се говори масово по форуми и кръчми е темата за свещите, ама втората тема явно приключи. Щото и там се говореше за смени на свещи от по 10000 километра, говореше се за чудодейни свещи с вълшебни искри и т.н. ама явно се усетиха хората, че свещите не са по различни от едно време, когато струваха по един долар в корекома и с два чифта свещи колата изкарваше до основен ремонт. Сега същите се продават десет пъти по-скъпо, ама нещо бързата безсмислена подмяна секна напоследък. Та така.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 септември 2019 - 13:46

Българинът не го клатят по тоя начин, защото това е пожелание. Клатят го с много по-брутални глупости , който правят задължителни и измислят всякакви закончета за да му изкопчат насила пари за данъчета, данъченца, таксички и т.н.. Маслата са пожелание. Не се бъркайте.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 06 септември 2019 - 13:47
Отговори

sathv снимка sathv 06 септември 2019 - 14:02

То в това е проблема на българина, че за един вид клатене, надига вой до небесата, а за друг вид клатене доброволно се навежда без никой да го кара, че даже и смазката редовно си сменя.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg