Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Opel Astra J (2010)

droopy снимка droopy 13 декември 2011 - 10:34

Здравейте колеги!!! По молба създавам в този раздел тема с част от постовете в моята лична тема. Идеята е да предоставим достатъчно информация за този /вече не толкова непознат/ модел.


На Вашето внимание: Cherry


Модел: Опел Астра J - Sport
Moделна година: 2011
Тип Двигател: Дизелов - А17DTR
Мощност: 125 коня - 280Nm
Категория: Хечбек
Пробег: 8км
Цвят: Червен - Power Red

Опции:
- Лак "брилянт"
- Задни електрически прозорци
- Алармена инсталация (+ AF8 + обемни датчици и датчик за наклон на автомобила)
- Електрически сгъваеми и отопляеми външни огледала
- Sport Local Pack

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение


Като опция особено за човек свикнал с бензинови агрегати .. сглупих, като не поръчах "Електрическо отопление на купето". Колата загрява относително бързо за дизел, но с уговорката ако не се налага заедно с шофьора си да кисне и зъзне на едно място, което за София си е по-скоро практика.
Всъщност оказа се, че "Електрическо отопление на купето" е нищо повече от реотан, който се включва при ниски температури за да подпомогне размразяването на челното стъкло. Включва се със запалването на колата и се изключва след 10на минути. На практика няма особено отношение към микроклимата в автомобила поради не достатъчната мощност на реотана. Не знам защо все още не е въведено при Опел да бъде отоплявано челното стъкло като задното - с реотани :confused:
Като скоба мога да отбележа екстрите за по-зиморничевите: отопляем волан /не ми се стори смислена ектра докато не се наложи да шофирам с волан по който едва ли не ми лепнат ръцете от студ/, отопляеми седалки /все още не може да ме спечели тази екстра - зимата съм облечен достатъчно добре, че за кратките разстояния да не усещам особена разлика/ и отопляване на купето с гориво. Когато купувах колата никой не знаеше за какво става дума. Дори в ценовите листи беше объркано и пишеше - "Отопляване на горивото", което ми говореше, че ще да е нещо свързано с горивопровода. Оказа се една скъпа, но и много полезна зимна екстра. В колата се намира автономна система за затопляне на целия автомобил. Настройва се да започне работа в определен час и така колата Ви посреща загрята. Използва се горивото от резервоара, но разхода е занижен спрямо работата на двигателя на празен ход. Колега с друга марка автомобил ми демонстрира как целия заледен автомобил се саморазмръзява и с 2-3 движения човека го изчисти след което влезе на топличко, докато аз продължавах да чистя.

Кое ме очарова?
Двигателя - очаквах тромав и муден дизел. С оглед на това, че го избрах заради добрите характеристики като икономия определено е доста живичък и макар да няма оборотите е напълно адекватен при изпреварване.

AFL - това беше единствената опция за която бях на 100% сигурен, че ще бъде поръчана. Преди време претърпях катастрофа заради липса на добра осветеност и това ме превърна малко или много в маняк на тази тема. С асистента за дълги светлини още си учим нравите, но определено нощното шофиране се превърна от стрес в нещо лежерно та дори комфортно.

FlexRide - от всичко до тук именно адаптивното окачване е нещото, което взех по-скоро на сила. Поради липса на тестови автомобил на територията на София по това време, нямах ни най-малка представа за какво точно иде реч. Истината за тази система е, че колкото повече караш /или се возиш/ .. толкова по-силно усещаш разликата в промяната на поведението на автомобила. В момента /дори да е малко пресилено/ се радвам на един автомобил с 2 характера и тертип на шофиране. Спокоен лежерен определено отговарящ на името на режима си Tour и доста по-пъргав уверен и твърд като поведение, когато е в режим Sport.
Определено това е екстрата, която ме изненада най-много имайки в предвид, че цената не е никак малка.
Отварям скоба за тази екстра тъй като срещам хора, който макар закупили си я не са наясно какво точно представлява.

При закупуване на автомобила с системата FlexRide aвтомобила разполага с три пресета за настройките на окачване и реакция на двигателя.

Режим TOUR
Настройките на системата са адаптирани към комфортен стил на каране:
■ Амортисьорите реагират по-меко.
■ Педалът за газта работи със стандартна настройка.
■ Помощта на кормилното управление е в стандартен режим.
■ Точките на превключване на автоматичната скоростна кутия са в комфортен режим.
■ Осветлението на главните прибори е стандартното бяло.

Режим SPORT
Настройките на системата са адаптирани към спортен стил на каране:
■ Амортисьорите реагират по-твърдо, за да осигурят по-добър контакт с пътната настилка.
■ Двигателят реагира по-бързо на движението на педала за газта.
■ Помощта на кормилното управление се намалява.
■ Точките на превключване на автоматичната скоростна кутия се достигат по-късно.
■ При активиране на режим SPORT осветлението на главните прибори се променя към червено.

Автомобилът си запазва правото да подменя тези настройки в зависимост от текущата динамика на шофиране:
Ако например е избран режим TOUR и при каране по път с много завои внезапно се наложи рязко спиране, DMC ще забележи динамичните условия и ще промени настройките за окачването така, че да отговарят на режим SPORT с цел да се подобри стабилността на автомобила. Когато характеристиката на каране или динамичното състояние на автомобила се върнат към предното състояние, DMC ще промени настройките така, че да отговарят на предишно избрания начин на каране.



Седaлките - определено са нещото, което радва още от първия момент. Много стегнати удобни и при дълги дистанции носят /макар твърди/ комфорт. Това за мен винаги е било по-скоро задължителен стандарт отколкото скъпа екстра.

Какво ме разочарова?

- Малката видимост
Ограничената видимост през задния прозорец е нещо много неприятно особено при паркиране и маневриране в тесни пространства. Въпреки, че дизайна на задницата и стоповете го позволяват инженерите не са се спрели на варианта да има две светлини за заден ход /което дори дизайнерски би се вписало/, а заложили на това да има една. Уви светлината от нея при пълен мрак е незначителна и прави маневрирането по-скоро плод на лучайност или късмет. Някакво косвено решение сякаш е това да се включват фаровете и халогените при включване на задна. Това не го намерих в книжката, но е факт и за това са напълно наясно хората, който ме изчакват докато връщам на заден. Обикновено гледат /и с право/ като облъчени.
Видимостта напред също е леко смутителна, когато ви се наложи да взимате завой. Широката странична греда на прозореца може да е много полезна при инциденти, но определено предразполага към такива.

- Нови стандарти на джантите
5х115 размер на междуболтовото пространство правят джантите по-трудни за намиране и съответно по-скъпи.

- Комфорт модул'а на фабричната аларма
Имаше слухове, че може чрез ключа да се прибират и страничните огледала - е оказа се всъщност не може.

- Предавателните числа на шеста скорост
Не знам при по-мощния 2.0 CDTi как стоят нещата, но при този двигател използваемостта на 6'та предавка е ограничено. По мое мнение не е достатъчно еластична за пътувания в извънградски цикъл, където най-икономичните скорости не се поддържат комфортно заради ниските обороти. Необходима е относително честа смяна на по-ниска предавка.

Малко снимчици от самото начало на нашето познанство с Чери. Благодаря на Sparx, че остана хладнокръвен, когато аз бях с подкосени колене ...

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Първи глътки от тукашната действителност

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от droopy: 13 декември 2011 - 11:14
Отговори

droopy снимка droopy 13 декември 2011 - 10:48

Дизела ни на всяка бензиностанция с която съм се сблъсквал историята е различен. Явно думата стандарт е само документално понятие.

Много ми хвалиха Castrol TDA и от два дни едно такова:

Публикувано изображение

След над 20 000км /към 12.12.2011/ мога само да препоръчам горещо тази добавка. Понижават се нивата на вибрации, забелязах занижаване на разхода, по-добър звук от двигателя.

Както вече споменах Астрата J има ново междуболтово 5х115. Не знам какво е наложило това, но определено прави джантите с подобно са дефицит в момента. За втора ръка дори няма да говоря, защото не исках да слагам на колата подобни. Опел не разполагат с 16" цола оригинални лети джанти. Вече видях няколко Астри J с метални и определено все повече се убеждавам, че от това не трябва да се пестят пари, защото тотално прецаква визията на колата - зима, зима, но все пак никой не иска да си купи кола и го е яд да я гледа /та дори за 2-3 месеца/. Спрях се на 16'ки поради цената на гумите при този размер. Исках да заложа на хубави гуми та макар 16'ки вместо на по-голяма джанта и по-посредствена гума.

И така след дълго търсене се оказа, че изборът на джанта с подобен размер не е много труден. На практика където и да търсех винаги попадах на един единствен модел HRS h459:

Публикувано изображение

Корейска джанта със съмнителни качества, но определено с пъти по-добра визия от метална /та макар с тас/.

Колкото до гумите .. избрах класиката Goodyear UltraGrip 7+ ! Няколко години по ред следя ADAC и това е гумата, която преобладаваше в челната тройка. Единственото притеснително нещо е появата на много реплики на въпросната.

Публикувано изображение

Kато цяло съм доволен от избора си. За това време ABS'a се е обаждал веднъж и то при доста хлъзгава настилка. Като цяло не съм мерило, защото пазя доста дистанция. Вече ме е страх повече, дали човека отзад би могъл да спре отколкото аз самия.

Бях доста предубеден за цялостната визия след като се сложат на колата. Но се получи приятно.

Ще постна снимки като ми остане време да я поглезя ;)

Публикувано изображение

Така стоят зимните джанти. Не е прелест, но за този размер сякаш беше по-добра идея да преобладава хрома. Подобни заигравки с черен цвят и хром според мен ще стоят много по-класно на по-големи размери джанти.

+ 1 глас за Goodyear UltraGrip 7+ - не евтина гума, но определено не бих посмял да рискувам. За в бъдеще бих заложил и на по-евтини варианти, но като за начало /особено докато се опознаем с колата/ предпочитам да заложа на сигурно.

Дано качеството на самата сплав е по-добро от това на капачките, защото логото вече се разлепи и изглежда като евтин тунинг. Не са изнесени кой знае колко, но предразполагат към драскотини. Особено с гуми който нямат борд каквито се оказаха моите.

Колкото до красиви. Именно днес видях в квартала другата червена J'ка с разкошни 16'ки. Трябва да го издебна колегата и да видя каква марка са. Много красива джанта наподобяваща на оригиналните Опелски с които идва колата в Sport. /след контакт с колегата джантите за зимните му гуми се оказаха - Eta Beta модел Sirio с "black polsh" (основният модел е сребро)/

Квартала ми е толкова запрашен заради строителство, че няма ден в който колата да е чиста. Направо му завидях на колегата, като видях неговата. Лъскава .. свети на пътя на фона на сивите улици и мрачното време.

Вече си имам първо посещение в сервиз. :mhihi: Малко изтръпнах като ми позвъняха да ми кажа, че трябва да си закарам белисимата в удобно за мен време. От Опел са пуснали кампания за смяна на някакви микроключета-датчици /ако правилно съм разбрал/ на спирачките и съединителя. Като симптом ми обясниха, че може в определен момент да откаже ABS'a. След няколко часа престой в сервиза колата е дори и препрограмирана с нов софтуер. Да видим какво ще доведе това. :mhihi:

След достигане на 8020 км реших да не се размотавам и скокнах до дилъра за първа смяна на масло и маслен филтър. Процедурата беше бърза и безболезненa. Особено доволен остана и джоба ми след като се оказа, че в момента витае промоция именно за смяна на консумативи.
Следващата смяна ме зове преди достигане на 15 000 км. Малко странно при условие, че сервизния интервал е 15 000 км., но какво да правиш - предписания.

Използвам възможността да покажа нещо реализирано в Пловдив в един студен мартенски ден в топлата компания на колеги от пловдивската част от форума.
Беше организирана една семпла фото-сесия с цел разкрасяванe на форума, но понякога дори огромното желание и старание не е гаранция за задоволителни резултати.

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от droopy: 13 декември 2011 - 11:01
Отговори

droopy снимка droopy 13 декември 2011 - 11:11

Гордо мога да заявя, че вече 10 000км. съм много приятно изненадан от приятната компания, която Cherry ми осигурява. Колата действително е по-голяма отколкото изглежда и това личи на пътя като поведение и комфорт. Явно обаче 10 000км в моя случай са пик'а на щастие при покупка на нов автомобил и стопанисването му в София.

Публикувано изображение

Неприятно, но факт всеки се е сблъсквал или му предстои да се сблъска с "квалифицирани" шофьори, които могат всичко освен да паркират. Сигурно също сте били и свидетели на това как някой си паркира отдавна навършилия пълнолетие автомобил в бронята на друг или отваря смело вратата докато не свали боя от тази на съседа. Е тази невероятно добра комбинация ме сполетя една сутрин, когато слизах за работа. Подозирам дори "грамотната" шофьорка, но за жалост не я засякох в момента на деянието. Не ми остава нищо друго освен да и пожелая да си купи собственоръчно кола на предела на финансовите възможности и тогава да продължи да маневрира така.
Сега поради по-горния инцидент Cherry е на Spa-процедури - шлайфинг, напасинг и пребоядисванинг на 2 детайла. Искрено се надявам, че момчетата от Дженеръс, ще се отнесат с внимание. Щетата не е голяма, но не оправдавам цената на каското, ако не мога да се възползвам от него в подобен момент.

Не съм тук за да си галя самочувствието, колко е правилен избора ми и как по-добра от тази кола няма, затова ще си позволя да занимавам интересуващите се с детайли.

10 000км. по-късно:
- смяна с зимен комплект гуми /"Ultra grip 7+"/ + джанти /16" HRS/
- първа /препоръчителна/ смяна на масло вече извършена - предстои нова на 15 000км
- колата се усеща различно с различните горива - някак си не се понася с иначе изгодния дизел на Лукойл. Продължавам да съм с 2 вдигнати ръце за добавката - Castrol TDA. Себестойността на дизела се покачва с нея, но мотора започва да реагира и да звучи подобно на бензинов агрегат.
- при поддържане на постоянна относително висока скорост /100-140 и по-висока :devil-smiley-019:/ се появи досаден звук идващ от преден десен подкалник. Звука наподобява пукане, като с завишаване на скоростта се засилва и като интензитет и като сила. Предполагам, че има завихряне на въздух и някъде сглобката в пластмасите се е предала.

Зимният комплект гуми и джанти вече почиват и отстъпиха място на летните 17'ки :biggrin:. Преди това обаче успяхме със Sparx да хванем залеза в навечерието на Великден.

Публикувано изображение

Още впечатления:

Двигател:
Не знам каква е разликата м/у твоя и моя двигател и в интерес на истината до момента се чудя дали не направих грешка като доплатих не малка сума за малкото допълнителни конски сили. Уви соло съм и няма как да усетя до колко дразнеща е разликата пълна-празна кола, но определено от малкото пъти с хора и багаж такава има. За мен безспорен фаворит относно двигател е 2.0DTH. Казват, че е по-шумен, но за сметка на това не плачеш от много по-голям разход. Колата не е лека и всяка допълнителна мощност е добре дошла. За мен плюс би бил и само заради факта, че на най-икономичната 6'та предавка големия двигател би имал достатъчно тяга за да дърпа колата при по-ниски скорости т.е. ще реализира същия ако не и по-нисък разход с плавно каране.

За момента най-ниския реализиран разход за мен лично с моя агрегат е:

Публикувано изображение

Пътуването беше Пловдив-София-Монтана, като стила на шофиране оказва значение. Голяма дистанция, постянна скорост /по закон/, като не съм се лишавал от изпреварвания и резки маневри където се е налагало.

Задни ел.стъкла:
За мен чист късмет се оказа, че заради постоянното дискутиране на екстрите мой приятел ми обърна внимание на ценовата листа на моделна година 2011. Колата на практика я бях избирал по ценова листа 2010г., където задните ел.стъкла ги бях отписал заради крупната сума от над 600лв. В моделна година 2011 обаче цената им беше около 200лв., което ги направи задължителни и накарах дилъра да изтегли колата от опашката за производство за да мога да добавя тази екстра. За мен лично е много полезна екстра, когато возиш хора без особени навици да се съобразяват с чуждото имущество. Заради компромис от моя страна колата беше нощувала със свален заден прозорец. Естествено моя е грешката, но повече никога няма да си позволя да изключа защитата за деца на задните прозорци.

Ел. огледала с прибиране:
Това е екстра, която е много полезна, особено в София. Изключително удобно е особено на местата където аз се налага да паркирам или преминавам. Аз лично съм разочарован обаче от факта, че дори при покупка на скъпата фабрична аларма, при заключване на колата огледалата не се прибират автоматично и прозорците не се затварят. За мен това решение е лишено от всякаква логика.

Климатроник:
Преди време ми беше излишна екстра, но това беше до момента в който не започна да ми се налага да пътувам често и на дълги разстояния, където обикновенният климатик просто не спираше да охлажда и се налагаше да го спирам и пускам през 5-10 минути в горещите летни дни. Все още обаче не намирам особена полза от двузоновия климатроник, но това може би е свързано с факта, че който кара той избира музиката и атмосфените условия.

Заден парктроник:
Задължителна екстра! Мислех си, че ще ми трябва и отпред, но бързо се свиква. Муцунката на J'та е много приятно странично скосена и макар да не се вижда точно къде свършва лесно се добива представа и се създава навик. Отзад обаче е тото. Особено с нова и непозната кола особено в нашия квартал. Моя парктроник не е фабричен. Досвидяха ми се отново близо 600лв. Хубаво обаче е, че има доста прилични варианти афтърмаркет /и скъпи и евтини/. Благодарение на моите приятели, които също са много запалени на тема автомобили, като подарък за новата ми придобивка, се сдобих висок клас парктроник със сензори в цвета на купето, които не изпъкват от бронята и наподобяват фабричния. Всеки Опел дилър предлага тази услуга в един или друг вариант така, че тук вече е въпрос на личен избор.

Когато отвориш багажника на Астрата от вътре се чува - "Ерген онли"! Аз пътувам с малко багаж и никога не ми е било проблем. Ходенето на море с приятели обаче тази година ми доказа, че ще е предизикателство събирането на повечко багаж. Успокои и същевременно ме притесни факта, че в багажника точно се побира детска количка - Kакво?!? Kой би отказал разходка с млада майка и чаровната и дъщеря.

Лично аз мога да се похваля с втора смяна на консумативи /първа задължителна/. Беше извършена на гордите 16 000км.

Публикувано изображение

В нея се включват - маслен филтър, въздушен филтър и масло на GM.
Ако не бях любопитствал в сервизната книжка нямаше да разбера, че има толеранс от 1 500км. в който можеш да посетиш дилъра и смяната да ти бъде извършена без да бъде застрашена по какъвто и да било начин гаранцията на автомобила. Защо го спестяват този не маловажен факт от представителстово като информация не знам.

Друго с което мога да се похваля е, че расте, но не старее /поне на акъл/ и собственикът на Cherry. Отново използвам възможността да благодаря на всички за хубавите пожелания и да изразя признателността си към най-близките си приятели, че ме познават достъчно и ме зарадваха именно чрез Cherry. Kaто всичко хубаво в женски род и тя намаза от празника и вече може да се похвали със затъмнени задни стъкла, които по мое лично мнение много и тичкат.

Публикувано изображение
Отговори

alverb снимка alverb 19 декември 2011 - 14:52

Поздравления за новата тема!

Ще се постарая и аз да се включа с нещички към нея.

Засега малко линк-ове, които съм сложил и в други части на форума:

Официални ръководства от Opel.bg

Opel Astra J 2011 Body Repair Manual
(на английски, ръководство за поправки)

Смяна на интериорни крушки
(на френски и става въпрос за замяната им с LED, но има добър снимков материал)
Отговори

BorisHristov снимка BorisHristov 29 декември 2014 - 23:16

Здравейте колеги,

Виждам, че в темата не е писано от много време, а изчетох всичко, което сте писали за съответния модел във форума и мисля, че тук е най - правилно да пиша.

Идеята е следната - мисля да заменям сегашната си Astra G с Astra J, но ми се иска да чуя от тези от вас, които имат такава кола, доволни ли сте сега, 3 - 4 години след покупката и какво сте сменяли по нея т.е. може ли да се очаква, че когато закупя една такава на 80 - 100 хиляди километра (или повече) ме очакват сериозни ремонти? Спрял съм се и ще дебна за 2.0 CDTI двигателя, но също ще ми е полезно ако съветвате къде трябва да отида да прегледат съответния автомобил преди да го закупя - в Опел България или в някой друг сервиз имат всичко необходимо за диагностиката?

Поздрави!
Отговори

droopy снимка droopy 19 август 2015 - 09:03

83 000км по-късно мога да кажа от моя опит какво е правено по колата освен регулярните смяна на консумативи (масло, филтри, наклатки и т.н.).

- 1 изгоряла крушка на ксенон (83 000км). Оригинална е 430лв (rofl) За добро или за лошо сменят се 2 :)
- 1 отпътувал акумулатор (80 000км). Оригинален е 486лв.
- 1 ремонт на скоростна кутия (73 000км) - ремонта мина по гаранция, но стойността му ориентировачно беше 2 500лв
- 2 изгорели крушки на заден габарит (68 000км). Споменавам го не защото съм дребнав, а защото точно тези крушки не са от най-често срещаните и по бензиностанциите ги няма.
- 1 гумено-пластмасова тръба за въздух (65 000км) оригиналната беше към 470лв, ако е извън гаранция колата за по-малко може да се смени с алуминиева, която да надживее оригиналната.

Като цяло даването на пари по колата започна след четвъртата година. Реално само това със скоростната беше неприятно, ако трябваше да се вадят пари. Увериха ме, че това си е проблем на самата скоростна и често се случва. Ако се разрови човек коя е скоростната на 1.7 DTR може да види дали има разлика м/у нея и тази на 2.0 двигателя, защото проблема бил само с тази конкретна трансмисия.

Предвид, че много харесвам дизела като поведение за мен по-добрият вариант ще е именно 2.0 двигателя. С чип без проблем отива на 190 кончета, а колата с тях върви много доволно при това без цифромании по отношение на разхода. Ако сега мога да се върна и да направя пак покупка всичко друго щеше да е същото освен двигателя. Не ме разбирайте погрешно 1.7 си е много балансирано двигателче. По-тихо и с достатъчна мощност за всичко необходимо, но нали мощността никога не стига ...

@BorisHristov, разликата в колите е доста голяма и мисля, че Astra J ще ти хареса. Ако екземпляра е пазен .. ще се радваш на тихо и комфортно пътуване (до колкото го позволяват родните ни пътища), което от своя страна ще намали значително умората след шофиране.
Мнението беше редактирано от droopy: 19 август 2015 - 09:39
Отговори

bgfrayman снимка bgfrayman 23 август 2015 - 08:32

Здравей,
би ли споделил за ремонта на скоростната кутия, какво и се счупи и какво са ти правили/сменяли?
Питам защото на мен на Инсигнията баш някъде около 31 К. км ми се появи шум на 5-та и 6-та предавки, за съжаление колата бе извън гаранция. Още в деня в който чух шума я в карах в сервиз, оказа се лагер на вала на 5-6 предавки, който е високо и вероятно не се е смазвал добре. Майстора каза че е източил не повече от 1,8 литра масло от кутията, при все че по каталог трябва да събира 2,2 литр. Течове или други подобни не е имало, колата ми е гаражна, щах да забележа, а и майстора потвърди, че всичко около кутия/съединител е било сухо. Та аз се размонат с нов лагер 56 лв, 3-и литра ново масло 120 лв. и ремонт 300 лв. но ако бях отишул в официален сервиз вероятно щяха да ме рендосат към 2-3 К. за ремонт.
Отговори

droopy снимка droopy 24 август 2015 - 09:41

При мен също ставаше въпрос за лагери на скоростната кутия. Появи се шум, който обаче не беше само на 5 и 6'та, но там се чуваше най-добре.
Първоначално не му обърнах внимание, но с времето се засили и при магистрални скорости вече осезаем.
Казаха ми, че е проблем на самата скоростна кутия. Често срещан е и за да не се сменя цялата (както е правено в началото) от Опел вече предлагат само ремонтни комплекти.
В този случай останах много доволен от Булвария. Макар колата да не беше купувана от тях се отнесоха много внимателно.
Както казах обявиха, че ремонта ще струва към 2500лв., но за щастие мина по гаранция.
Ако изключим това съм доволен от автомобила и цените за поддръжка. Чувам, че колеги с по-стари коли плащат същите, че на моменти и по-високи цени за стандартните консумативи. Ако пък го сравня с други марки .. направo си е 6+
Отговори

alverb снимка alverb 31 август 2015 - 15:59

Привет на всички!

Отдавна не съм се включвал, но какво да се прави. :icon_razz2:
Нашата (Astra J A17DTJ, модел 2010, 1.7, 110 к.с.) е вече на 5 години и половина и ~68 000 км. Като цяло съм доволен от колата. Ще пиша само за недостатъците, за да не я хваля.
За семеен автомобил може да се окаже тесничка (хечбекът е с 370 л. багажник), но пък се е доказала, че е и разтегателна (с малко планиране разпределението на багажа) :biggrin: . Последната година се замислям и за кутия за багаж, но това е друга тема.

Голям ремонт имах по гаранция на климатроника в самото начало - изгорял електромотор на едната зона, поради което не ми сменяше от топло на студено. Впоследствие от GM пуснаха сервизна кампания за отстраняването на проблемите при засегнатите автомобили.

Пак по сервизна кампания ми смениха и резервоара за антифриз, тъй като имало опасност да не сработи клапана на капачката.

Сега гледам, че има още една кампания, за която не са ме уведомявали, но имах съобщение без подробности в профила ми в My Opel Service. Та реших да се поровя и тук, и другаде за подробности. Предполагам, че това е конкретната кампания: 14-c-073.
Edit: Оказа се, че кампанията е за помощникът за потегляне по наклон, а не гореспоменатата.

Засега (дано и занапред) нямам проблеми със скоростната кутия.

На по-старите, включително и моята, боята им е слабото място - драска се много лесно. Оказва се, че и при други производители е така. Четох в един от най-големите немски форуми за всякакви мобили, че от някакъв момент са започнали да използват по-устойчива боя. За фейслифта със сигурност.

С един колега от квартала (и той с модел 2010) се заговорихме, че и двамата сме забелязали омасляване на една от тръбите (от EGR клапана към радиатора), но нямаме загуби на масло или антифриз, както и че понякога на неутрална предавка има играене на оборотите. Но това явно са детските болести на автомобила, които, предполагам, ги няма в моделите от следващите години и фейслифт версията.
Edit: Наложи се да отида до сервиза, защото ми излезе съобщение "Service Vehicle Soon" (SVS). Оказа се изгоряла подгревна свещ. Питах за омасляването и ми казаха, че изпуска от уплътнението, че било нормално и че дори да сменят тръбата и скобите, след време пак ще се получи.

Препоръчвам ти в избора да се водиш от мощността, размера (може да се насочиш към комби или седан вариантите), нивото на оборудване, километрите и годината на набелязания автомобил.

Досега съм я обслужвал само в официален сервиз и мисля, че сумата не е кой знае колко по-голяма от консумативите и труда, които ще са в неофициален. За сметка на това ме ъпдейтват при подобни кампании.

Ако си ентусиаст и "сам си сменяш маслото", можеш да се възползваш и от онлайн наръчниците на Vauxhall (има за по-стари модели ине само за Астра).
Ценен ресурс са и форумите на Astra Owners Network.

Дано да съм бил полезен и успех в избора!

ПП: И droopy е колега от квартала :icon_wink2: . Специални поздрави за него, че е кръстник и по-редовен от нас във форума за J-ките!
Мнението беше редактирано от alverb: 10 септември 2015 - 15:05
Отговори

barezz снимка barezz 04 октомври 2016 - 13:05

Позравления за хубава и подредена тема, пълна с полезна информация за красивите J-ки.
В търсене съм на следващата кола и засега Astra J, комби, A14NET 140 кс бензин/ГАЗ, ръчни 6 скорости е фаворит.

Имам въпрос за A14NET. Има ли разлика между чисто бензиновия A14NET и същия в фабрична газ, в смисъл усилени клапани, и двата ли са с хидравлични повдигачи и тн? Въобще неща, който биха попречили на газификация от мен, ако взема чист бензин и аз го конвертирам. Има ли разлики в двигателя преди и след фейслифта? Като код е един, но ...

В тема за Зафира на бензин/газ със същия двигател пишеше, че е усилен двигателя и се правел от различно подразделение на Опел, дали не е само рекламен трик?

Благодаря предварително.
Отговори

V. Petrov снимка V. Petrov 04 октомври 2016 - 20:09

 barezz, на 04 октомври 2016 - 13:05, каза:

...Имам въпрос за A14NET. Има ли разлика между чисто бензиновия A14NET и същия в фабрична газ, в смисъл усилени клапани, и двата ли са с хидравлични повдигачи и тн? Въобще неща, който биха попречили на газификация от мен, ако взема чист бензин и аз го конвертирам. ...

Този въпрос го зададох на дилъра във Велико Търново и не можа да ми отговори. На един познат с Мока му сложиха газова в сервиза на Опел, но въпреки това гаранцията на мотора отпада.
Отговори

alex_rt снимка alex_rt 10 януари 2017 - 15:36

Здравейте,
Идва време да си сменя колата и за момента такава Астра с мотор А14ХЕR (100 к.с.) представлява интерес за мен.
Динамика не очаквам, целта на покупката е да върши работа, да е икономична от към разход на гориво и да няма космически разходи за ремонти.
Четох в разни форуми , че мотора е с верига, което го отчитам като плюс.
В общи линии се интересувам то надеждността на автомобила като конкретно търся отговор на следните въпроси:
1) С хидравлични клапани ли е или с така наречените парички?
2) Има ли вариатор, ако да - здрав ли е или е като на Алфа консуматив.
3) Пригодността и за газ каква е? Издържат ли клапаните?
Като цяло търся среден клас кола след 2010 г. До момента карам Фиат Брава на газ вече над 220 000 км и съм доволен, но остаря и е време да се смени. Преки наблюдения върху Астра нямам.
Моля за коментари !
Отговори

barezz снимка barezz 16 януари 2017 - 16:18

Някой знае ли каква е разликата между два двигателя за Astra J - A14NET (140 кс, 200 Nm)и A14NEL (120 кс, 175 Nm), само софтуерно ли е ограничен както примерно на дизеловите вектри ц 120/150 коня? Предполагам също, че може да се чипоса ако много е спънат...

A14NET е с хидравлични повдигачи. Чудя се за A14NEL дали също е с хидравлични, поне така излиза по магазините за части.
Цялото това мислене е дали и A14NEL става за газ, както A14NET?
Отговори

danel снимка danel 02 февруари 2017 - 23:49

 barezz, на 16 януари 2017 - 16:18, каза:

Някой знае ли каква е разликата между два двигателя за Astra J - A14NET (140 кс, 200 Nm)и A14NEL (120 кс, 175 Nm), само софтуерно ли е ограничен както примерно на дизеловите вектри ц 120/150 коня? Предполагам също, че може да се чипоса ако много е спънат...

A14NET е с хидравлични повдигачи. Чудя се за A14NEL дали също е с хидравлични, поне така излиза по магазините за части.
Цялото това мислене е дали и A14NEL става за газ, както A14NET?


Здравейте и привет на всички. Да кажа и аз нещо за Астричката.Купих я преди около 6 месеца на 70000 върната в представителство на опел от някаква жена. Козмо версия 1.6-газ-бензин 115кс. Още като я купувах разбрах че съединителя е удушен от задържане по светофарите /женска им работа/, ама мерака цена няма. Направих пълно обслужване без компромиси. Смених и съединителя защото беше втвърдил/палците му бяха сини/. За мое облекчение на тази конфигурация маховика не е демферен и минах тънко-200лв съединител LUK и 80лв смяна. Лагер помпата беше добре и не съм я сменял. Колата работи добре както на бензин така и на газ много стабилна возия /заводски е с джанта 18ка и гуми 225/45 / Двигателя е муден в ниските обороти но при добро развъртане никак не е зле. На газ гори 10л градско и около 10л магистрално. Правих още един ремонт, спукан маслоохладител. В казанчето на антифриза ми се появиха маслени капки. Охладителя беше 150лв и труд 50лв да ги закръглим. Изминал съм с Jката 6000, посвикнах и, и никак не е зле. Дано да няма крупни ремонти. Безаварийна на всички.
Отговори

dan666 снимка dan666 11 февруари 2017 - 22:13

Колеги, няколко думи и от мен за Astra J.
Плюсове: Страхотен външен дизайн, с стотина килограма е по тежка от своите конкуренти, но нали се знае при кои коли возията е по-добра - при по тежките. Голяма част от повечето килограми са заради отличните шумоизолиращи панели - вътре в купето не се чува почти нищо от шума навън. Двигателя 1,6 cdti / новия шептящ дизелов двигател/ гори около 3 литра по малко от 1,4 турбо на градско каране - примерно около 5 - 5,5 литра при 1,6 cdti към 8 - 8,5 литра при 1,4 турбо. Двигателя си е напълно достатъчен за купето - особено при дизела - яко дърпа дори на ниски обороти.
Минуси: Намалена видимост през задното стъкло - добре е да има заден парктроник.

Германската организация за контрол на качеството TUV прави ежегодната си статистика за употребявани автомобили на база извършените принудителни ремонти.Ето я класацията на TUV за 2017 - Astra J си е в приличното начало на класацията при петгодишни коли - по напред от доста по скъпи коли.

https://postimg.cc/image/gc1gad64n/
Мнението беше редактирано от dan666: 11 февруари 2017 - 22:18
Отговори

Деян Aтанасов снимка Деян Aтанасов 17 април 2017 - 23:54

Здрасти
и от мен няколко думи за Астра J 2011 година мотор 1.7 125 коня дизел на
66000км до тук смених една подгревна свещ в БОВА 92лв смених и регулатор на горивото
420лв с труд.
поздрави
Отговори

Ivanp снимка Ivanp 25 април 2017 - 19:09

Разбери колко са триъгълниците само за няколко секунди.
Публикувано изображение
Отговори

Asesino снимка Asesino 22 август 2017 - 10:21

Здравейте,

Баща ми се замисля за покупка на нова Astra J седан на лизинг. В момента в Опел има промоция за такава, 1.6 бензин, 115 коня и вноските на месец излизат горе-долу колкото се дават месечно за ремонти по 12 годишното Пежо, което баща ми кара. За динамиката е ясно че няма да е впечатляваща, но въпросът ми е какъв разход може да се очаква от този мотор при спокойно каране(120км/ч по магистралата и без "рейсърски" изпълнения по светофарите в града). Виждам че един колега по-горе е писал 10л/100км, но там става въпрос за газ, а и не ми се струва реално градския и извънградския разход да са еднакви, ако се кара нормално.

Струва ли си според вас да се дадат 4-5хил. повече, за да се вземе 1.6 CDTI при положение че колата ще се кара под 10хил. км годишно? Какви други предимства, освен разхода, има дизела в конкретния случай?
Мнението беше редактирано от Asesino: 22 август 2017 - 10:27
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 22 август 2017 - 10:42

Горе са писали магистрално, а не извънградско. И е напълно възможно тая кола с тоя двигател при 150 да изхарчи над 9 на сто бензин. Правете разлика с извънградското.

Преди две седмици пътувахме с колега до Букурещ с мойта кола и оттам до друг град на север, на 460 км от Букурещ. Возиха ни с астра j с 1.4 бензин. 100 километра магистрала с около 130, след това планински път още 330 км. Средния разход по борда беше 11.2 на сто за тия 460 км. На връщане средния разход стана 11.3. През цялото време не е изключван климатика, на 24 градуса. След магистралата не е щаден бензина, доста изпреварвания се направиха. Колата е на 46 000 км, хеч и бяла.

Дали дизел или бензин при тоя пробег и разлика в цената? Ако гледаш само тези два фактора разликата в цената няма да се изплати по време на лизинговия период и явно не си струва. Останалото са други съображения, повечето лични пристрастия.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 22 август 2017 - 10:56
Отговори

vankis снимка vankis 22 август 2017 - 10:44

 Asesino, на 22 август 2017 - 10:21, каза:

Здравейте,

Баща ми се замисля за покупка на нова Astra J седан на лизинг. В момента в Опел има промоция за такава, 1.6 бензин, 115 коня и вноските на месец излизат горе-долу колкото се дават месечно за ремонти по 12 годишното Пежо, което баща ми кара. За динамиката е ясно че няма да е впечатляваща, но въпросът ми е какъв разход може да се очаква от този мотор при спокойно каране(120км/ч по магистралата и без "рейсърски" изпълнения по светофарите в града). Виждам че един колега по-горе е писал 10л/100км, но там става въпрос за газ, а и не ми се струва реално градския и извънградския разход да са еднакви, ако се кара нормално.

Струва ли си според вас да се дадат 4-5хил. повече, за да се вземе 1.6 CDTI при положение че колата ще се кара под 10хил. км годишно? Какви други предимства, освен разхода, има дизела в конкретния случай?


Привет,

разхода зависи от доста фактори. Аз ще се спра на факта ,който посочваш ,че колата ще се кара по 10к км на година. Приеми,че средният разход ще ти бъде около 8 бензин, но за 10к на година разхода дори и 10 да харчи пак не би имало голямо значение за вас поради причината ,че това е нисък пробег на година, което отговаря и на втория въпрос дали има смисъл от дизел чисто ценово иначе като вървеж дизела ще бъде доста по-добре от атмосферния бензин. Най-добре човекът да направи тест драйв и да прецени дали е ок и съответно до колко пари му се дават.
Мнението беше редактирано от vankis: 22 август 2017 - 10:51
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg