Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Разхлабване на болтовете на джантите

milenanicki снимка milenanicki 22 февруари 2015 - 08:45

Колеги,за трети път ми се случва да ми се разхлабват сами болтовете на предна лява джанта почти пред изпадане.Затягам ги с крак докато изпукат два пъти,джантите са лети оригинални със секрет и със секрет на декоративната капачка.Няма следи от опит за кражба.Споделете ако имате такъв проблем и решението му.Благодаря предварително!Забравих да спомена ,че това се получава зимния период.
Мнението беше редактирано от milenanicki: 22 февруари 2015 - 08:47
Отговори

kalin09 снимка kalin09 22 февруари 2015 - 09:52

ннн
Мнението беше редактирано от kalin09: 26 август 2017 - 21:47
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 22 февруари 2015 - 10:13

Да
Отговори

bat van снимка bat van 22 февруари 2015 - 11:00

Вземи по един болт от другите три джанти и ги сложи на проблемната .Сравни ги визуално и не на последно място Доброжелател,паркместо и др.
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 22 февруари 2015 - 14:18

Няма следи от злонамерени действия.Преди да се видят болтовете джантата има капак със секрет ,който не е пипан.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 22 февруари 2015 - 16:22

ннн
Мнението беше редактирано от kalin09: 26 август 2017 - 21:48
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 22 февруари 2015 - 19:55

Пич,виж сега този секрет който го има всеки втори Опел съм го стегнал зверски с риск да счупа клйча и по същия начин днес със зор го развих за да проверя болтовете.Отделно втория секрет който е орг същж беше разхлабен така че пак Ви казвам няма злонамерено действие досега и трите пъти по идентичен начин са разхлабени болтовете и да са ги откраднали вече тия джанти.Дайте ако обичате нещо градивно!
Отговори

CuMo снимка CuMo 22 февруари 2015 - 20:01

Градивното е да спреш да ги затягаш жалнатската. Какво значи "затягам с КРАК, докато ИЗПУКАТ два пъти"?!?!?!? Ти нормален ли си, тея главини и болтове за един ден ли са, какво?!?! Аз лично ги стягам само на ръка, само, че по няколко пъти и мога да ти кажа, че когато дойде време да ги махам ми дават доста зор с развиването и тогава ми се налага да скачам с крак върху ключа. Та нищо чудно с подобно затягане някоя резба да е отишла...
Отговори

Hybrid снимка Hybrid 22 февруари 2015 - 20:02

Колега казваш че само на една от гумите ти се разхлабват болтове. Тогава ако ти се занимава размени джантите и болтове с някоя от останалите три.
Така поне ще разбереш от къде е проблема - джанта, болтове или се е прецакало захващането към главината.
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 22 февруари 2015 - 20:12

 Hybrid, на 22 февруари 2015 - 20:02, каза:

Колега казваш че само на една от гумите ти се разхлабват болтове. Тогава ако ти се занимава размени джантите и болтове с някоя от останалите три.
Така поне ще разбереш от къде е проблема - джанта, болтове или се е прецакало захващането към главината.

Ок.Благодаря!
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 22 февруари 2015 - 20:17

 CuMo, на 22 февруари 2015 - 20:01, каза:

Градивното е да спреш да ги затягаш жалнатската. Какво значи "затягам с КРАК, докато ИЗПУКАТ два пъти"?!?!?!? Ти нормален ли си, тея главини и болтове за един ден ли са, какво?!?! Аз лично ги стягам само на ръка, само, че по няколко пъти и мога да ти кажа, че когато дойде време да ги махам ми дават доста зор с развиването и тогава ми се налага да скачам с крак върху ключа. Та нищо чудно с подобно затягане някоя резба да е отишла...

Явно съм не нормален ,но откакто едни специалисти гумаджии не ми ги затегнаха нормално и щях да се пребия вече ги проверявам и затягам по този начин!
Отговори

CuMo снимка CuMo 22 февруари 2015 - 20:49

Аа, не така сега, ако искаш да ми кажеш, че след като си минал през някоя гумаджийница, където са ти сменяли нещо, завили са болтовете и ти си си тръгнал, като примерно след 10-15 км. не си проверил и евентуално донатегнал болтовете - вината е твоя. Аз да те питам, по-добре ли щеше да ти е, гумаджията да хване пистолета, с който последно е правил джантите на някой ТИР и да ти ги завие така, че да нямат отвъртане? Защото аз съм бил свидетел на това и вярвай ми, с ключа от колата не можахме да ги развием, а гумаджията след проба с два пистолета накрая хвана кръстачката (с парчета метал, заварени в ъглите за по-голяма здравина) и с лост от почти 2 (!) метра ЕДВА ги развъртя! Аз мога да ти кажа, че ако тоя моя приятел беше спукал гума някъде на път, щеше да си остане там. Мисля, че беше тук подобна тема за тея болтове и някой се беше изказал, че инженерът-германец щом е сложил ключ с дръжка една педя, а не с лост от един метър, значи тези болтове не трябва да се развиват и завиват с чудовищна сила и да се скача върху ключа. Както и да е, малко избягах от темата, но като цяло това е - провери дали няма нещо прецакано от прекомерно натягане на болтовете в главините :)
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 22 февруари 2015 - 21:03

Това с недозатягането беше преди 5г и от тогава ги проверявам всеки път.А това с разхлабването е последните 3г всяка зима.Иначе съм брал ядове от прекомерно затягане.
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 23 февруари 2015 - 16:38

Аз ти препоръчвам да смениш болтовете, вземи задни и ги сложи на тази джанта или завърти по един болт на всяка джанта. Ако продължава да се развива, предполагам, че резбата на главината вече е отъняла(от зверското затягане) и следва процедура с метчик да направиш малко възстановяване на наличната останала резба. Ако продължава развиването и то на тази главина, следва да се закупи нова!!!!!!!
Отговори

ufer снимка ufer 24 февруари 2015 - 08:29

 kibo_tom3111, на 23 февруари 2015 - 16:38, каза:

Аз ти препоръчвам да смениш болтовете, вземи задни и ги сложи на тази джанта или завърти по един болт на всяка джанта. Ако продължава да се развива, предполагам, че резбата на главината вече е отъняла(от зверското затягане) и следва процедура с метчик да направиш малко възстановяване на наличната останала резба. Ако продължава развиването и то на тази главина, следва да се закупи нова!!!!!!!


Освен гореспоменатите може да има и някои дребни наглед причини за проблема:

1. Спукани легла на джантата от много стягане.
2. Грешни болтове. Стандартно има два типа - с овални и с конусни глави. Летите джанти обикновено са с конусни, но има и изключения. Невярна дължина също!
3. Грешен монтаж върху главината. Луфтът при централния отвор при летите джанти по принцип е малък и когато джантата се затегне леко накриво, след няколко километра може да се разхлопа. Възможно е и минусовите температури по някакъв начин да влияят леко, но проблемът за мен е чисто технически. Иска редовно почистване и леко смазване - най-добре с молибденова или медна паста.

Затова, колега, вземаш лупата, шублера и динамометричен ключ. Мериш, гледаш и преценяш. Дано само не си прецакал леглата... Послушай и другите колеги с размяна на местата, това може да помогне за откриване на дефекта.
Мнението беше редактирано от ufer: 24 февруари 2015 - 08:30
Отговори

kalin09 снимка kalin09 24 февруари 2015 - 09:48

ннн
Мнението беше редактирано от kalin09: 26 август 2017 - 21:48
Отговори

Жоро снимка Жоро 24 февруари 2015 - 10:00

Виж за омасляване, изчисти с някакъв разредител в който няма мазно. Както ти казаха колегите, размени болтовете с такива от др. колела. Джанти сменяш ли зимния сезон, или само гуми. Ако е и джанти, провери колко оборота правят болтовете за да се завият. Ако са по-къси си вземи по-дълги...
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 24 февруари 2015 - 16:58

Сега взех по един болт от всяка джанта и ги сложих на проблемната.Видимо иззглеждат еднакви резба и конус са нормални единствената разлика е че проблемните са малко по-ръждиви при резбата.
Отговори

CuMo снимка CuMo 24 февруари 2015 - 18:54

Е, добре де, извинявам се, че продължавам с "хапливия" тон, обаче те болтовете ти не стига, че нямат смазка, ами на всичкото отгоре са и леко ръждиви, е как така и защо?!
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 24 февруари 2015 - 19:57

Ами пропуска е изцяло мой.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg