Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

климатик...?!

A s t r a снимка A s t r a 17 август 2007 - 21:19

Значи На Chevrolet Avelo като му пусна климатика и то умира тотално,тва за спада в оборотите и мощноста се получава при мене ,ако пак нещо колата е в обороти имам чувството че ще прегрее мн барзо...Ква е тая преебня нз,точно тва се чудех наскоро ,ама го зарезах и са гледам да си оправа трабичките на Астрата за да вида при нея как ще стоят нещата.Надявам се да е мн по добре че ще се отчаям ако и на Астрата е така :opel_forever:

А относно тва кога се вклучва климатика при мене е след около 20 секунди ...

Цитат

Счупи се копчето на климатика на Корсата ми, и сега климата работи нонстоп . То си е ясно, че се вдига разхода, ама се чудя дали при стартирането на двигателя не се натоварва прекалено, щото включва и климатика.
Чудя се дали да не му дръпна бушона, докато си намеря такова копче. Мислите ли че ако само извадя бушона ще е проблем ?
Ем най добре ще е така ,че поне аз си мисля че го натоварва при самото стартиране... Драпни му бушона и тва е :starwars: :jumpers:
Отговори

donkiko снимка donkiko 21 август 2007 - 21:18

Относно едни по-стари спорове:има логика и не е лошо да се практикува този начин на пускане на климатика-а именно при по ниски обороти на двигателя.Съединителят отпред бива гумен тампон или стоманени пластини,но съгласете един механизъм от състояние на покой да го вкараш рязко в 4000 оборота примерно не е редно....
Това обаче не важи до такава степен за по-новото поколение компресори (~след 2004г.) при който електромагнитния съединител е заменен с ел.клапан.Там вала на компресора е постоянно зацепен и следва оборотите на мотора а посредсвом клапана най просто казано казваш на компресора да смуче или не.
Извинете ме ако допускам грешки,но мисля че като информация не е лошо да се знае.

Относно гасенето на двигателя с включен климатик:
не че и аз успявам да го правя винаги, но е правилно малко преди да угасите двигателя да спрете климатика и да оставите вентилатора да обдуха изпарителя.Гасейки мотора с работеща клима оставяте изпарителя със скреж по него и така леко по леко се получава една лигава повърхност с гадна миризма на застояла вода.
Друг въпрос е,че палите и гасите колата под товар и е по редно да пуснете климата след поне няколко минути работа на мотора.
Отговори

Тони снимка Тони 12 ноември 2007 - 22:37

 A s t r a, на Aug 17 2007, 09:19 PM, каза:

Значи На Chevrolet Avelo като му пусна климатика и то умира тотално,тва за спада в оборотите и мощноста се получава при мене ,ако пак нещо колата е в обороти имам чувството че ще прегрее мн барзо...Ква е тая преебня нз,точно тва се чудех наскоро ,ама го зарезах и са гледам да си оправа трабичките на Астрата за да вида при нея как ще стоят нещата.Надявам се да е мн по добре че ще се отчаям ако и на Астрата е така :beer:

па ко е с някое малко моторче си е ABSOLUT нормално ,да ти спада мощността на пуснат на фокуса ми дето е 1.4 да карам на климатик е доста неприятно понякога ,на тиграта ми също има разлика просто си дърпа и това е.
п.с. оп са погледнах от кога е темата :beer:
Мнението беше редактирано от Тони: 12 ноември 2007 - 22:40
Отговори

Azereus снимка Azereus 31 май 2008 - 17:11

м
Отговори

Azereus снимка Azereus 31 май 2008 - 17:14

Начи на сивата омега 2.0 16в екотек пускам, спирам, паля и гаса с климатроника и без и със спиране - никва разлика не усещам, нито като обороти, мощност или разход. Като го пусна да охлажда само изключвам еко-то да духа по-студено и тва е.
А на въпроса: Този съединител за компресора играе роля и при палене и гасене на колата, така, че е все тая дали палиш със или без климатик. А аз като я загася вентилатора работи още 10-на секунди да си обдуха изпарителя и тн - те хората са си го измислили иначе в книжката за колата и пр. щеше да бъде обърнато внимание за тези неща. А относно включването на климатик - аз съм твърдо за то да бъде на ниски обороти - не са малко майсторите, които са го препоръчали иначе се ебава майката на ъсединителя.
Отговори

jivko снимка jivko 31 май 2008 - 18:23

Здравейте. Бих искал пак да се включа в темата. Относно така наречения ГУМЕН ДЕМПФЕР или ГУМЕНИ СЪЕДИНИТЕЛИ :dummy: :mhihi: , лично аз за пръв път чувам, сам съм си монтирал климатика на моята Вектра 1,6 моно, 75коня, доста така наречени "майстори" съм видял и чул, и доста компресори съм разглобил - ЕПА ТАКОВА ЖИВОТНО НЕ ВИДЯХ!
За тръгването на компресора при натискане на копчето зависи от системата. При натискане на бутона Вие включвате куп електроника, но НЕ И КОМПРЕСОРА. Системата проверява налягане на фреона, външна температура и други подобни работи и тогава включва компресора. През това време фреона не се движи в системата Ви.
За включването на климатика при високи обороти не е желателно, тъй като по бързо се прецаква самият компресор(механично).За останалата част от системата не е толкова фатално.
За умирането на колата ТОТАЛНО при пуснат климатик, незнам, то по скоро е не добре изчислена система (една малка скоба - слагането на климатик изисква много пресмятане и големи проучвания относно автомобила) при мен си е нормално изгубване на конете и мощност,което е приемливо, при условие на колко години е колата и какво съм и сторил.
Отговори

oci снимка oci 10 юни 2008 - 13:57

Здравейте. Амбицирал съм се тези дни да слагам и аз климатик :kuku: Въпроса ми конкретно е какво трябва включва комплекта който закупувам? Значи аз знам за следните неща: външен+вътрешен радиатор, компресор, маркучи, инсталация и плитката жабка. Интересува ме дали още нещо е необходимо? Примерно перката на радиатора остава ли си същата с която съм бил досега? Колата е Вектра А C20NE
А и да добавя още нещо. Казаха ми като взимам компресора да го проверя по следния начин. Запушвам двата отвора и почвам да въртя шайбата и в определен момент трябва да започне да затяга. Освен това запушвам единия отвор и проверявам дали другия смуче/избутва и обратно. Това дали наистина е някаква проверка за това дали компресора работи? Все пак е свален от автомобила и не мога да съм сигурен...
Благодаря предварително!
Отговори

jivko снимка jivko 16 юни 2008 - 18:33

Колега oci :dance: , видях какъв климатик си купил.Аз си купих абсолютно същият преди 2 години (италианска система). За перката за радиатора която питаш си остава същата НО се слага още една(по малка), която аз не видях в комлпекта ти.Относно компресора са ти казали точно правилни неща само, ЧЕ ти не можеш на ръка да завъртиш 900- 1000 об/мин.(това се пробва с дрелка с накрайник щестограм за този модел),така, че имайки в предвид модела и годината на производство на компресора(да не забравяме и колко време е използван), няма да можеш да разбереш дали е добре.При мен беше същият, но го продадох и си купих друг.Освен това не вдях и филтър-дехидрилатор, един черен цилиндър с четири кабела и букси(едно от важните неща в една система).А за монтажа незнам как мислиш ама аз виждам,че доста ще се потрудиш,много повече от мен. Но аз винаги насърчавам хората да правят това което искат с колите си :mhihi: (стига да е в разумни граници). Успех!
Отговори

oci снимка oci 21 юни 2008 - 23:14

Филтъра го има просто не е сниман. По принцип ме заляха с части от тоя климатик... "събрали" са частите в 3 чувала <_< Утре(неделя) се почва голямото разглабяне и сглабяне... Ще пиша тук чат пат за напредъка и проблемите които срещам. Като цяло на първо време си мисля че по големия проблем ще е ел. частта, но за там ще ползвам жокер <_<
Надявам се утре да успея да монтирам радиатора и евентуално самия компресор, та в понеделник да "разбия" таблото и да търся място на вътрешния радиатор и разбира се прокарване на тръбите. Разбира се едва ли всичко ще върви по план но аз съм упорит, предвидил съм 2 седмици дано ми стигнат :beer: Перка засега друга няма да слагам, чак като се сглоби всичко и тръгне(ако тръгне) ще се види какво е положението.
Поздрави!
ПП Това с компресора и аз го установих но нямам такъв накрайник за дрелката, да се надяваме че няма да ме предаде...
Отговори

oci снимка oci 22 юни 2008 - 17:29

Taa продължавам темата. Днес започнах монтирането на климатика. Сложих големия радиатор и го укрепих хубаво, намерих мястото и на кондензатора(цилиндърчето), след което реших да погна компресора и... ГРЕДА. Стойката на компресора се хваща на мястото на стойката на хидравликата :beer: в резултат на което аз оставам или без хидравлика или без компресор <_< От там се развъртяха телефони и изнамерих градски с такава вектра и климатик да видя при него как е. Обаче той няма хидравлика... <_< Дайте някакви идеи как се захваща този компресор ама да си остане и хидравликата. Все пак не вярвам от Опел :beer: да са ни оставили да избираме м/у хидравлика и компресор. Tъй като колата ми е разчастена сами разбирате, че ще е добре ако ми помогнете възможно най-скоро. Поздрави
ПП Ако някой не знае колата ми е Вектра А 92' C20NE.
Отговори

Tehni4oR снимка Tehni4oR 23 юни 2008 - 18:43

Аз съм с Вектра А с хидравлика и климатик, е вярно двигателя не е същия като твоя но...
компресора на климатика се захваща под помпата на хидравликата за четири уши с болтове и гайки, но дали тези уши са допълнително сложени заради климатика незнам. Освен това е монтирана още една паразитна ролка, която помага пистовия ремък да обхваща по-голяма площ от шайбата на компресора.
Друго което да ти напомня трябва да си направиш ел. инсталация, която да включва пресостата, перката за охлаждане , "+" от бутона за вкл на климатика и накрая силовия "+" към ел. магн. муфа на компресора и няколко реленца, които да ти осигуряват логиката!!
Ако има нещо питай!!
Успех!!
Отговори

oci снимка oci 23 юни 2008 - 18:48

Tehni4oR каза:

Цитат

Ако има нещо питай!!

Колега тъй като много любезно си казал да питам ако има още нещо... <_< Моля те снимай ми компресора ти и хидравликата как са закрепени ще съм много благодарен.
ПП То е по скоро молба а не въпрос ама се тая <_<

edit: Двигателя ми е C20NE
Отговори

Tehni4oR снимка Tehni4oR 23 юни 2008 - 22:11

Колега тъй като много любезно си помолил за снимки ..... :beer: си викам що пък да не изкарам една бира <_<
Сега сериозно утре ще гледам да ти направя снимковия материал , защото после отивам на море и ще се върна след 1 седмица (а ти до тогава ще си с климатик навярно <_< )
Отговори

oci снимка oci 25 юни 2008 - 10:13

Ето и принципната схема на климатик за вектра А снимано от книжката на една C16NZ:
Принципна схема
И още една
1 Компресор
2 Радиатор(външен)
2а Перка на радиатор
3 Кондензер
4 Клапан
5 Радиатор(вътрешен)
6 Перките на парното(оригиналното)
7 Радиатора на парното


Taка ето до къде стигнах аз. Първо монтирах радиатора на климатика. За целта е необходимо от големия радиатор(този на колата) да се откачи маркуча, който е отляво когато стоите СРЕЩУ колата(дебел маркуч в горната част на радиатора). Вадят се скобите и радиатора се измества назад след което се вдига нагоре. Искам да подчертая че аз не съм разкачвал целия радиатор за да не загубя антифриза само го вдигнах нагоре за да ми освободи място. Климатичния радиатор съм захванал посредством 2 планки за гредата която е точно зад предната броня. Гредичката се пробива малко кофти и ви трябва или малка дрелка или в метро се продават едни машинки дето пробиват под ъгъл. В резултат се получи ето това:
Публикувано изображение
Публикувано изображение
На втората снимка е малко кофти снимано но се надявам че схванахте къде съм го закрепил. Общо взето като гледах други вектри с климатик забелязах че захващането на радиатора е въпрос на личен вкус едва ли не. При едната радиатора беше хванат за мястото кадето се захващат фаровете :p

Кондензера при Вектра А е от страната на акомулатора. Аз го закрепих чрез планка захваната за стойката на самия акомулатор. Ето и снимки:
Публикувано изображение
Публикувано изображение

И ето тук вече настъпи голямото чудене. Въобще не виждам къде ще се набута този компресор :mhihi: Под самата хидравлична помпа не остава никакво място(около 2 пръста) а пък и стойката на климатика се слага на мястото на стойката на хидравликата... Направо съм в големия филм и нямам никаква идея как да го закрепя тоя малоумен компресор :p Иначе мине ли и той от ред остава вътрешния радиатор, окабеляването и :thu:
Ето и снимки може на някой от вас да му хрумне как да набутам компресора там :mhihi:
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Вижте какво минимално разстояние остава тук:
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
ето го и компресора със стойката:
компресор 1
компресор 2
компресор 3

Очаквам препоръки от всички ако измислите как точно трябва да се захване компресора. Мен нещо ме съмнява че ще трябва хидравличната помпа да се сменя :p
ПП Извинявам се на модераторите за изключително дългия ми пост, но исках да покажа и нагледно напредъка си. Дано съм бил полезен на някого..
ПП2 Дано се намери и някой да ми е полезен на мен <_< :p
Отговори

Peshoa снимка Peshoa 27 юни 2008 - 18:51

Леле батка яко си се захванал ама и май яко си го закършил......виж,моя дедо опел е точно с твоя двигател C20NE i е с монтиран в Италия климатик. (Vectra A CDX серията...)Ако искаш звънни един тел да се разберем за утре да дойда и да видиш кое как и къде е.Общи впечатления:доволен съм,определно.Има си го ефекта с оборотите и малко пада мощността но на всеки е ясно че това е нормал.
А понеже съм супер любопитен какъв е точно ефекта от климатика ми в колата ще видиш как съм си сложил един термометър в колето на който да виждам вътрешната температура.И така факта е че ако ще и 40 градуса да е в колата преди да я запаля, за около 10 минути пада чувствително.Все пак най добър ефект има поне след половин час защото знаеш-таблото се е напекло,ламарината е напечена,всичко това е една огормна печка която все пак този климатик успява да охлади.Особено на път извън града си работи супер,дори ми става студено.Така че ще си доволен след като си се захванал.
Тел ми е 0898658130,Петър.
Отговори

oci снимка oci 28 юни 2008 - 12:53

Колеги проблема с хидравличната помпа е напът да се отстрани. Стойката която съм взел е грешна. Вчера си закупих правилната стойка и днес следобяд или в понеделник почва монтажа. Хидравликата се качва по-нагоре и се захваща за стойката на компресора, който от своя страна се отделя доста повече от блока посредством новата стойка.
Колега Peshoa гледам си от София, аз ще ходя натам или края на другата седмица или по другата. Ако изникне нещо ново до тогава ще ти се обадя да погледна при теб как е <_< Имам и един въпрос към теб - пълнил ли си системата с фреон и ако да ми кажи от кож тип си слагал? Стария фреон 12 или по новия дето са 3 цифрите(сори че така ти го обеснявам ама не ги помня точно)
Отговори

Peshoa снимка Peshoa 28 юни 2008 - 18:25

Здрасти отново,фреона с който си пълних колата преди около година беше R134А.Колегата който го пълнеше каза че за стари системи не е желателно да се пълни на 100 процента-сложи ми с 50 грама по малко.Доверих му се и май излезе прав.Много хора като ги препанят почват разни съединения да гърмят.
При теб обаче има нещо което забелязвам че не му обръщаш внимание..или аз не съм видял че му обръщаш..не знам.За да задвижиш компресора ще ти трябва друг ремък (допълнителен)...доста дълъг пистов и с много шантаво монтиране.В смисъл с некви нема такива врътки.Та без този ремък и още една ролка към него която играе и ролята на обтегач няма да минеш.До колкото си спомням този ремък върти и генератора в този случай.Също така...дали шайбата на коляновия вал ще има съответното място за този ремък?Май и тя е друга...нямам апарат тук да ти направя снимки...остана ми в офиса...ако имаш нужда от снимки на тези ремък,ролка,шайба...кажи ще ти ги снимам и ще ги постна.....
Отговори

oci снимка oci 28 юни 2008 - 19:59

Peshoa Колега обтяжната ролка я имам. А с ремъка се надявам да няма големи проблеми т.к. ремъци продават през 1см. Ще гледам да укрепиме като хората компресора и помпата и тогава ще видя точно как ще минават ремъците. А относно шайбата на вала - нали и в момента през нея минава 1 ремък за помпата=> ако помпата и и компресора се задвижват от общ ремък то трябва да стане <_<
Когато можеш снимаи все пак при твойта как е там с захващане и ремъци пък ще има :blink:
Отговори

Peshoa снимка Peshoa 29 юни 2008 - 00:06

Здрасти
дано това помогне:
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Това е от Autodata,може и да си го виждал вече......
Аре успех <_<
Отговори

oci снимка oci 30 юни 2008 - 12:43

Колега благодаря за снимките. Само искам да почертая че това е за модела с 1 пистов ремък който минава отвсякаде. Специално при моя двигател е с отделни ремъци. 1 идва от вала и върти шайбата на компресора, на нея се връзва 2ри който пък върти хидравличната помпа. Да се похваля днес сложих стойката и почти закрепих хидравличната помпа :blink: Като го довърша и наредя ремъците ще го снимам и кача тук <_<
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg