Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Светна ми лампата с акумулатора

TOTTI868 снимка TOTTI868 23 март 2017 - 08:34

Колеги имам проблем.Вчера ходих до Търново.Незнам дали има някаква връзка , на влизане в самия град попаднах в задръстване около 10-15мин.Може и да няма връзка с проблема.Незнам.След излизане от задръстването покарах още около 1км и тъкмо да паркирам и ми светна лампата с акумулатора .Логично и хидравликата изчезна.Паркирах угасих колата.Дадох на контакт и лампата не светеше.При самото запалване лампата почна да мъжди и да свети постоянно.Нямах хидравлика логично.Проверих ремъка .Всичко нормално ,натегнат беше .Така няколко пъти палих и пробвах.На третото палене ми направи впечатление , че като подам малко газ над 3000 оборота и лампата изгасваше и не светваше след това.След около 2 часа отидох да пробвам пак и всичко беше нормално.Оставих я и днес сутринта тръгнах да се прибирам .Нямаше никакви проблеми.Контакт-лампата светва и след като запаля си изгасваше както е нормално.Прибрах се без никакви проблеми .След като с еприбрах сложих едно уредче което мери напрежението в запалката.То показваше 13.7-13.8волта с включени фарове , което ми се стори малко.Преди показваше повече мисля.При включено парно на 4степен заряда падна на 13.4 , което е малко.Какво може да се е прецакало и как вчера светеше лампата , а днес няма проблем.Дано съм обяснил добре.Ще бъда благодарен ако запознатите помогнат
Мнението беше редактирано от TOTTI868: 23 март 2017 - 08:37
Отговори

боян-м снимка боян-м 23 март 2017 - 10:46

Може би четките на алтернатора са за смяна.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 23 март 2017 - 10:49

Най-вероятно ще трябва да сервизираш алтернатора. Все пак при мойта вектра имах такъв проблем, който беше причинен от съвсем друга повреда. Точно както ти го описа, но при мен се беше отлепила гумата от вътрешната част на демпферната шайба и превърташе. Реално ремъка си беше на място и предаваше част от оборотите. Като подам газ и изгасваше лампата и идваше хидравлика, защото предаваше повече обороти. Беше се разтекло лепилото дето залепва нещата заедно. Явно фалшива шайба, която бях сложил съвсем скоро преди това. Като изстине колата изстива и лепилото и докато не загрее шайбата си държеше. После пака. Не знам при твоя мотор точно как са шайбите, но огледай.

Иначе да - най-вероятн очетки/реле
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 23 март 2017 - 10:50
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 23 март 2017 - 11:38

лампата започна да свети при всяко палене.При запалване зарежда 12.2 тоест нищо.Като подам газ над 4000 оборотА и явно нещо зацепва и лампата гасне и динамото започва да зарежда с 13.7 което пак ми се вижда малко.Какво може да прави бела и да зацепва при по високи обороти.При подаване на контакт се чува някакво скрибуцане от страната на динамото.
Мнението беше редактирано от TOTTI868: 23 март 2017 - 12:11
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 23 март 2017 - 12:31

 TOTTI868, на 23 март 2017 - 11:38, каза:

лампата започна да свети при всяко палене.При запалване зарежда 12.2 тоест нищо.Като подам газ над 4000 оборотА и явно нещо зацепва и лампата гасне и динамото започва да зарежда с 13.7 което пак ми се вижда малко.Какво може да прави бела и да зацепва при по високи обороти.При подаване на контакт се чува някакво скрибуцане от страната на динамото.


Колегата ти е казал - четки
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 23 март 2017 - 12:42

а възможно ли е масата на алтернатора да не дава хубав контакт.Идеята ми е дали мога да проверя нещо друго възможно откоето може да е преди да свалям алтернатора.а как се сваля алтернатора?Виждам един дълъг болт под шайбата на алтернатора с гайка към въздушния филтър.Един болт в горната част и кабелче хванато за стойката мисля(това предполагам е масата)Има ли някакъв чалъм за сваляне , защото виждам мястото е силно ограничено.Този болт ще излезе ли в посока към колектора
Мнението беше редактирано от TOTTI868: 23 март 2017 - 13:45
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 23 март 2017 - 13:42

 TOTTI868, на 23 март 2017 - 12:42, каза:

а възможно ли е масата на алтернатора да не дава хубав контакт.Идеята ми е дали мога да проверя нещо друго възможно откоето може да е преди да свалям алтернатора.а как се сваля алтернатора?Виждам един дълъг болт под шайбата на алтернатора с гайка към въздушния филтър.Има ли някакъв чалъм за сваляне , защото виждам мястото е силно ограничено.Този болт ще излезе ли в посока към колектора



Премери зареждането на самия алтернатор. Ако там е наред, значи търси кабел, ако итам не е наред - проблема е в алтернатора.
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 23 март 2017 - 19:11

какво е това което след подаване на газ да възбужда динамото.Днес когато колата беше изстинала след около 4 4аса престой я запалих и лампи не светеха.всичко беше нормално.Голяма мистерия ми е на мене това динамо.Ако има проблем в него няма ли проблема да е постоянен.Нещо да кажете за тънката жичка която дава сигнал към таблото.Това масата ли е?Възможно ли е да е от нея?
Мнението беше редактирано от TOTTI868: 23 март 2017 - 19:43
Отговори

DanZKi снимка DanZKi 23 март 2017 - 19:45

Не търси под вола теле,че тази тема ще стане като другата,за свещите. Сваляй алтернатора и го ревизирай,няма да стане по друг начин. Най-вероятно четките са свършили курса.
Отговори

sau-152 снимка sau-152 23 март 2017 - 20:13

От опит с 2 коли - заминала диодна плочка на алтернатора. Понякога си заминава и реле-регулаторът.
Около 100 лв е ремонтът.

Поздрави!
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 23 март 2017 - 20:28

 sau-152, на 23 март 2017 - 20:13, каза:

От опит с 2 коли - заминала диодна плочка на алтернатора. Понякога си заминава и реле-регулаторът.
Около 100 лв е ремонтът.

Поздрави!

не ме бъркат парите ,стига да не се окаже че проблема не е от алтернатора
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 23 март 2017 - 22:24

Ами за да не се набуташ колегата малко по-нагоре ти е дал жокер мериш какво излиза на генератора.
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 24 март 2017 - 10:24

как да измеря.и какво теябва да показва.В началото не зарежда.след като дам газ да мине веднъж 3500оборота започва да зареждс постоянно дори без газ макар и по слабо.и така до слвдващото гасене.В момента на запалване не зарежда.след това се възбужда динамото
Отговори

CH_M снимка CH_M 24 март 2017 - 11:01

Ефекта на "студената спойка" в реле регулатора .... като стопли възстановява се връзката в даден проблемен елемент или спойка и зарежда.
Толкоз просто кат гъбена чорба :mhihi:
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 24 март 2017 - 11:22

ама то проблема е че при загрята кола почва да прави това.при студена не светят лампи.всичко е нормално
Мнението беше редактирано от TOTTI868: 24 март 2017 - 11:26
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 24 март 2017 - 12:36

 TOTTI868, на 24 март 2017 - 10:24, каза:

как да измеря.и какво теябва да показва.В началото не зарежда.след като дам газ да мине веднъж 3500оборота започва да зареждс постоянно дори без газ макар и по слабо.и така до слвдващото гасене.В момента на запалване не зарежда.след това се възбужда динамото

От тук стана ясно че писането вече е излишно остава само да го свалиш и дадеш за ремонт.
Отговори

CH_M снимка CH_M 24 март 2017 - 12:43

 mrsch66, на 24 март 2017 - 12:36, каза:

остава само да го свалиш и дадеш за ремонт.

Точно казано!
Повече няма какво да се коментира ....
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 24 март 2017 - 14:09

благодаря за отговорите.утре ще сваля динамото.а да ми дадете съвет ,как да подходя при свалянето ,защото е набит на майка си.Долния болт как се сваля най-лесно?При мен главата на болта е обърната към колектора
Отговори

stei снимка stei 24 март 2017 - 15:06

 TOTTI868, на 23 март 2017 - 20:28, каза:

не ме бъркат парите ,стига да не се окаже че проблема не е от алтернатора

При условие, че не те бъркат парите защо изобщо се занимаваш като нямаш понятие. Закарай я на майстор да го свали да го ревизират и да го качи. Плати си сметката и си карай колата без да се занимаваш с излишни глупости.
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 24 март 2017 - 15:21

за да не се окаже че примерно проблема не е в алтернатора , а да дам 100лв на вятъра и пак да се чудя какво е.Говорил съм с майстор.Ще сваля динамото и ще му го занеса.за това попитах как и от къде най лесно се маха долния болт.Искаю да проверя кабелите преди това които излизат от динамото.Два са.един дебел и тънък.Масата на динамото кое е -тънкия кабел ли.ако не кое е
Мнението беше редактирано от TOTTI868: 24 март 2017 - 16:29
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg