Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

В нанадолното с изключен контакт

Тази тема е заключена « Prev

jokomoro снимка jokomoro 25 юни 2009 - 16:30

Днес карах по наклон около 15км.На четвърта с изключен контакт.Спирачките рботят перфектно,хидравликата също.Свети само лампата за зареждане на акумолатора.Има ли някакъв риск?Моля да пишат само запознати, и тези които са го правили или го правят.10x.
Отговори

batececo снимка batececo 25 юни 2009 - 16:38

Като караш на скорост без газ + спускане + над определени обороти - ЕКУ-то прекъсва подаването на бензин към дюзите... По-добре на запален двигател на скорост без газ...
Отговори

outlive снимка outlive 25 юни 2009 - 17:57

И аз съм за мнението на batececo. Карай на скорост без да подаваш газ - по-безопасно е, всичките ти системи работят и разходът ти е нула. В книжката дори пише като спираш да си на скорост - не само по нанадолнище. Инерцията задвижва двигателя, а той всички системи. Единствената разлика е, че инерцията се убива по-бързо.
Отговори

wrecked_pld снимка wrecked_pld 26 юни 2009 - 01:10

 outlive, на 25 Jun 2009, 06:57 PM, каза:

И аз съм за мнението на batececo. Карай на скорост без да подаваш газ - по-безопасно е, всичките ти системи работят и разходът ти е нула. В книжката дори пише като спираш да си на скорост - не само по нанадолнище. Инерцията задвижва двигателя, а той всички системи. Единствената разлика е, че инерцията се убива по-бързо.


Само с едно не съм съгласен,че разхода ще му е нула,защото то хубаво инерцията задвиждва двигателя,но за да работи този двигател ще му е необходимо съответно гориво (газ,бензин,дизел) и не вярвам да работи само с въздух :).

Когато колата е на свободна и е загряла тя си работи на 1000 оборота и за тези обороти постъват "капки" бензин,но се спукаш на скорост и колата вдига на 3 или 4 предавка 3000/4000 оборота и за тези обороти какво количество бензин ще постъпва в двигателя ?

Иначе самата тема е интересна и има върху какво да се разсъждава и помисли кое,как и защо ?

Най-важното,което е да се използват скоростите,защото накладките загравят адски много и започват да се износват много бързо.Друго,което може да се случи да се пръсне някоя тръбичка по спирачната система или цилиндър (като второто ми се е случвало и за малко да се изтрепим).

Винаги по планински път си проверявайте спирачките и следете нивото на сп.течност!Поздрави!
Мнението беше редактирано от wrecked_pld: 26 юни 2009 - 09:49
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 26 юни 2009 - 01:17

 batececo, на 25 Jun 2009, 05:38 PM, каза:

Като караш на скорост без газ + спускане + над определени обороти - ЕКУ-то прекъсва подаването на бензин към дюзите... По-добре на запален двигател на скорост без газ...



 wrecked_pld, на 26 Jun 2009, 02:10 AM, каза:

Само с едно не съм съгласен,че разхода ще му е нула,защото то хубаво инерцията задвиждва двигателя,но за да работи този двигател ще му е необходимо съответно гориво (газ,бензин,дизел) и не вярвам да работи само с въздух :).

Когато колата е на свободна и е загряла тя си работи на 1000 оборота и за тези обороти постъват "капки" бензин,но се спукаш на скорост и колата вдига на 3 или 4 предавка 3000/4000 оборота и за тези обороти какво количество бензин ще постъпва в двигателя ?

Иначе самата тема е интересна и има върху какво да се разсъждава и помисли кое,как и защо ?

Най-важното,което е да се използват скоростите,защото накладките загравят адски много и започват да се износват много бързо.Друго,което може да се случи да се пръсне някоя тръбичка по спирачната система или цилиндър (като второто ми се е случвало и за малко да се изтрепим).

Винаги по планински път си проверявайте спирачките и следете нивото на маслото!Поздрави!

колегата batececo е абсолютно прав.Когато се спускаш по наклон и дори когато автомобилът се двиши по някаква права когато се отнеме газта ЕКУ то спира питока на гориво към цилиндрите.Демек двигателя се използва като моторна спирачка.В този случай разхода на гориво наистина е равен на 0.В това най-лесно можете да се убедите като го изпровате на автомобил с бордови компютър и моментен разход на горивото.
Иначе по темата ...
немисля че е проблем това което е направил колегата но не е препоръчително от гледна точка на сигурноста и ефективноста на спирачната система.
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 26 юни 2009 - 01:23
Отговори

Icemann снимка Icemann 26 юни 2009 - 01:21

Когато е на скорост и не се подава газ, колелата предават движението къв двигателя и така не спира самия двигател да работи, а гориво не му трябва, защото самите колела го движат. Съответно двигателят създава съпротивление от компресията и се получава т.нар. моторна спирачка. <_< по-високи обороти, по-висока компресия и се намаля скоростта постепенно.
Отговори

Prilo снимка Prilo 26 юни 2009 - 07:13

 wrecked_pld, на 26 Jun 2009, 02:10 AM, каза:

Само с едно не съм съгласен,че разхода ще му е нула,защото то хубаво инерцията задвиждва двигателя,но за да работи този двигател ще му е необходимо съответно гориво (газ,бензин,дизел) и не вярвам да работи само с въздух :) ............

Има коли различни от Москвича <_<
Отговори

Nedqlkov снимка Nedqlkov 26 юни 2009 - 07:29

А защо да не си вземем кола без хидравлика или мотори под 1.0, за да спестим 0.100гр бензин на 100км????


Над 1800 оборота (но за всеки модел е различно но около 2000 оборота) при движение на скорост без подаване на газ колата спира подаването на гориво. РАЗХОДА Е 0. Който не вярва да се качи при някой с бордови и да се увери. Каква е тая ГЛУПОСТ с изключен контакт. Ами ако случайно врътнеш ключа още една степен нагоре и волана ти се заключи????? Ти си спести 100-те грама бензин (браво). А ако се наложи супер аварийно спиране и искаш да върнеш една предавка какво става: изключваш 5-та и хоп 4-та не ще да влезе. Това са някви неземни *****. По добре си пусни колата по енерция ако искаш да спестиш, но НЕ ГАСИ КОЛАТА или пък я дръж на скорост. И без това при палене се иска мааааалко повечко гориво.
Не учете хората на такива неща НЕ Е БЕЗОПАСНО!!!!

Друг е въпроса ако се кара на газ, тъй като там изпарителя си подава газ дори и да си над 2000 оборота.
Мнението беше редактирано от Nedqlkov: 26 юни 2009 - 07:30
Отговори

Гено снимка Гено 26 юни 2009 - 07:34

не ми е под ръка ръководството, но спирането на подаване на гориво става, ако определено време не се натиска педала на газта( мисля беше 3мин ), а не според оборотите. На практика обаче не ми се е случвало да не подам газ при спускане, та не знам дали съм влизал в такъв режим (нямам борд компютър), но спускане с изключен двигател си е опасна игра и едва ли спестява кой знае колко, не съветвам никого да го прави.

п.с. Волана не се заключва, ако не е изваден ключа, но това не е същественото в случая
Всъщност намерих си ръководството в компютъра, не пише на какъв точно принцип е спирането на подаване на гориво, само пише "при дълго спускане по наклон", но и пише да не се подава газ, явно и оборотите на двигателя ще са фактор, иначе няма как да "разбере", че колата се движи по надолнище, а не е на място, да речем.
Мнението беше редактирано от Гено: 26 юни 2009 - 08:17
Отговори

Winner25 снимка Winner25 26 юни 2009 - 08:18

Наистина след определени обороти и пуснат педал на газта спира подаването на бензин :mhihi: Проверявал съм лично.
Иначе дори да изключите от ключа спирачки и хидравлика си работят, поради причината че си има вакум за сервото и двигателя си работи, а така се движи и помпата. Обаче като не сте на контакт нямате мигачи, а на някои опели (примерно кадетт Е) не светят и стоповете. Така че по добре е да пускате на скорост.
Ако сте на газ обаче това по горе не важи, защото при обикновенната газова няма кой да спре подаването на газ. Като спускате на скорост харчи газ като на празен ход нищо че оборотите са високи <_<
Отговори

hudson снимка hudson 26 юни 2009 - 09:03

 wrecked_pld, на 26 Jun 2009, 02:10 AM, каза:

Само с едно не съм съгласен,че разхода ще му е нула,защото то хубаво инерцията задвиждва двигателя,но за да работи този двигател ще му е необходимо съответно гориво (газ,бензин,дизел) и не вярвам да работи само с въздух :).
Когато колата е на свободна и е загряла тя си работи на 1000 оборота и за тези обороти постъват "капки" бензин,но се спукаш на скорост и колата вдига на 3 или 4 предавка 3000/4000 оборота и за тези обороти какво количество бензин ще постъпва в двигателя ?

Това което казваш също е вярно, но само за старите карбураторни двигатели и древните дизели.

 Winner25, на 26 Jun 2009, 09:18 AM, каза:

Ако сте на газ обаче това по горе не важи, защото при обикновенната газова няма кой да спре подаването на газ. Като спускате на скорост харчи газ като на празен ход нищо че оборотите са високи <_<

Ако са с обикновенна АГУ е още по-лесно - щракаш ключето за газта в неутрално положение и в ДВГ не влиза никакво гориво.
Не знам с какви екстри е колата на колегата, който пусна темата, но да има напредвид, че при изключен контакт няма да му работят електронните системи като ABS, аербега и др.
Отговори

Prilo снимка Prilo 26 юни 2009 - 09:14

Ай стига глупости вече.

1. При дъртите Опели волана се заключва и БЕЗ да си извадил ключа. Достатъчно е да си една позиция по-назад.

2. Никой ДВГ конструктор на тоя свят не си е и помислял, че селянина ще си пуска кенефа по нанадолното с угасен мотор, за да спести 150 гр бензин.

3. Моноинжекционните, Пълноинжекторните, дизеловите и някой от карбураторните мотори, че дори и ГИ, СПИРАТ подаването на гориво към ДВГ, когато сте на моторно спиране. За газова с ламбдаконтрол не знам. Обикновена газова не спира газта на моторна спирачка, но няма да умреш от това. Виж ако угасиш мотора, може и да се усвяткаш някъде.

4. За да спре ЕКУ-то (или при дизела - помпата) подаването на гориво при моторна спирачка, са необходими няколко условия. Зависи от различните с-ми за управление на ДВГ. Специално при С20ХЕ съм забелязал, че горивоподаването спира ако върна газта, когато съм над 2000-2500 об/мин. Горивото започва да се подава пак, едва когато оборотите ми паднат под 1500. Така е и с 1.6МИ и с 1.8МИ.

Стига сте правили глупави, пенсионерски експерименти с живота си, за да спестите гориво, което така или иначе ще одухате при следващото по-рязко настъпване на педала.... или при един по-дълъг светофар.
Автомобилът за да се движи трябва ДВГ-то му да работи. Съжалявам, ако на някой не му харесва, но така е измислена колата. Дори ако не се лъжа в правилника за движение имаше клауза по въпроса. Нямам време да проверявам сега. Единственият случай, при който можете законно да се движите с угасен мотор е когато Ви теглят аварийно С ТВЪРДА ВРЪЗКА.

ДВГ не бива да се гаси по нанадолнище! Нито на светофар!
На прелеза се минава на втора предавка, а не на свободна по инерция!
Да караш със зимни гуми лятото не е умно. Ако беше, то те щяха да се наричат летни, а не зимни гуми!
Да си купиш "хубави" свещи от битака за 20 лв комплекта, означава, че си изхвърлил 20 лв!
Да бичиш лятно време на отворени 4 прозореца + шибидах, за да не пуснеш климатика, щото сакън да не скочи разхода означава, че си се прецакал, като си платил пари за кола с климатик, който не ползваш!
Това дето те учи дядо ти са глупости.
Отговори

wrecked_pld снимка wrecked_pld 26 юни 2009 - 09:37

До колкото гледам колега е написъл,че от Пловдив-Пещера и по този път има някои леки наклони,където може да си позволиш да я пуснеш колата по инерция,но щом казвате,че колата т.е. ЕКУ-то спира подаването на гориво към цилиндрите няма смисъл да се гаси мотора значи.Благодаря за рязаснението :).

А тук идва другия ми въпрос значи си скорост и се спускаш разход нула,но ако си пуснал климатика какво става тогава ?Разхода какъв ще бъде в случая ?
Отговори

Жоро снимка Жоро 26 юни 2009 - 09:39

Казаното от колегите по-горе за моторната спирачка е точно така. т.е. при спускане на скорост, притока на бенз се спира и в двигателя нахлува само въздух! Но това е при по-новите ДВГ...

А за спускането по нанадолно на скорост, при загасена кола, имам една история. Учех в техникум за ДВГ и там имахме един даскал дет бъкел не увираше от коли /а какво ли е правил там???/ Та др. даскали решиха да се избъзикат с него щот той невеж като .....
Та той точно си беше купил една Лада с карбуратор и те му казаха да ходи да я разработи и да я направи по-мощна точно така. Пускане по нанандолно на 4та със загасен ДВГ...
Отива нашия към Горна Малина по големите байри, засилва я едно хубаво, ръга 4та и почва голямото пускане :)
Когато наближава равното нашия натиска съединителя, дава контак и пуска съединителя.
И ооо чудо. Нейстова експлозия, която оставя колата без гърнета. Причинена от топлите газове които застигат неизгорелия бенз в гърнетата, които е там защото карбуратора през цялото време го е гнетял.
Няма да ви казвам какво каруцарско псуване беше когато отидохме понеделник на практика и дойде въпросния даскал...

 wrecked_pld, на 26 Jun 2009, 10:37 AM, каза:

А тук идва другия ми въпрос значи си скорост и се спускаш разход нула,но ако си пуснал климатика какво става тогава ?Разхода какъв ще бъде в случая ?

Ми пак толко / 0 /, климатика не работи на бензин!!! т.е. няма отделен двигател, той е вързан посредством ремък и когато се върти двигателя независимо от какво, той се задвижва.
Мнението беше редактирано от Жоро: 26 юни 2009 - 09:45
Отговори

Гено снимка Гено 26 юни 2009 - 09:44

 wrecked_pld, на 26 Jun 2009, 10:37 AM, каза:

А тук идва другия ми въпрос значи си скорост и се спускаш разход нула,но ако си пуснал климатика какво става тогава ?Разхода какъв ще бъде в случая ?

на климатика му е нужно нещо да върти компресора и хич не го е грижа, кое го върти, дали по инерция или от работещ двигател, та смятам, че ще си работи, без да харчи гориво в случая
мое мнение
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 26 юни 2009 - 09:45

Разхода пак ще е нула - изпробвано с няколко автомобила.
Просто в такъв момента двигателя работи като компресор - вкарва въздух, нагнетява го и го изкарва. Всички системи си работят нормално, включително и климатика - все пак се задвижва с ремък, а както казахме - моторетката си се върти, макар и без гориво <_<
Отговори

fanatic снимка fanatic 26 юни 2009 - 09:49

 Prilo, на 26 Jun 2009, 10:14 AM, каза:

Ай стига глупости вече.

1. При дъртите Опели волана се заключва и БЕЗ да си извадил ключа. Достатъчно е да си една позиция по-назад.

2. Никой ДВГ конструктор на тоя свят не си е и помислял, че селянина ще си пуска кенефа по нанадолното с угасен мотор, за да спести 150 гр бензин.

3. Моноинжекционните, Пълноинжекторните, дизеловите и някой от карбураторните мотори, че дори и ГИ, СПИРАТ подаването на гориво към ДВГ, когато сте на моторно спиране. За газова с ламбдаконтрол не знам. Обикновена газова не спира газта на моторна спирачка, но няма да умреш от това. Виж ако угасиш мотора, може и да се усвяткаш някъде.

4. За да спре ЕКУ-то (или при дизела - помпата) подаването на гориво при моторна спирачка, са необходими няколко условия. Зависи от различните с-ми за управление на ДВГ. Специално при С20ХЕ съм забелязал, че горивоподаването спира ако върна газта, когато съм над 2000-2500 об/мин. Горивото започва да се подава пак, едва когато оборотите ми паднат под 1500. Така е и с 1.6МИ и с 1.8МИ.

Стига сте правили глупави, пенсионерски експерименти с живота си, за да спестите гориво, което така или иначе ще одухате при следващото по-рязко настъпване на педала.... или при един по-дълъг светофар.
Автомобилът за да се движи трябва ДВГ-то му да работи. Съжалявам, ако на някой не му харесва, но така е измислена колата. Дори ако не се лъжа в правилника за движение имаше клауза по въпроса. Нямам време да проверявам сега. Единственият случай, при който можете законно да се движите с угасен мотор е когато Ви теглят аварийно С ТВЪРДА ВРЪЗКА.

ДВГ не бива да се гаси по нанадолнище! Нито на светофар!
На прелеза се минава на втора предавка, а не на свободна по инерция!
Да караш със зимни гуми лятото не е умно. Ако беше, то те щяха да се наричат летни, а не зимни гуми!
Да си купиш "хубави" свещи от битака за 20 лв комплекта, означава, че си изхвърлил 20 лв!
Да бичиш лятно време на отворени 4 прозореца + шибидах, за да не пуснеш климатика, щото сакън да не скочи разхода означава, че си се прецакал, като си платил пари за кола с климатик, който не ползваш!
Това дето те учи дядо ти са глупости.

Въпреки острия тон това е истината и за мен. Пълна идиотщина е да се гаси колата по какъвто и да е повод когато не е в покой. Опасно, глупаво, изобщо с кой акъл.
Отговори

Miro снимка Miro 26 юни 2009 - 10:00

 fanatic, на 26 Jun 2009, 10:49 AM, каза:

Въпреки острия тон това е истината и за мен. Пълна идиотщина е да се гаси колата по какъвто и да е повод когато не е в покой. Опасно, глупаво, изобщо с кой акъл.



Ми със тоя същия АКЪЛ,дето карат зимата с летни гуми...Боже,колко мъка има по света...останах без думи!И да го срещнеш 1 такъв зимата,с летни гуми,спуска Петрохан(примерно) на изгасена кола...А?!Ебати веселбата!?Щото щял да се набута с 20 грама бензин и да не се преебе случайно да даде пари за гуми,които ще кара на сняг "само" 2-3 000 км годишно...ти да видиш!
Отговори

doolettle снимка doolettle 26 юни 2009 - 11:38

Единствения по-сериозен проблем от тая спестовна схема е, че когато се стресне шофера и при рязко натискане на спирачката автоматично натиска и съединитела след което почти на секундата изчезва волан и спирачки (личен опит). Налагало ми се е и съм спирал газта от копчето за превкл и без да изкл контакта щото на форда се изкл фаровете без контакт но не го препоръчвам на никой. После при нормални условия установих, че при същото спускане (около 4-5км) на средно положение като преди това съм карал на бензин т.е. карбуратора е бил пълен и бензина спрян- бензина свърши около половин км преди края на спускането. извода е, че дори при карбураторите разхода при спускане е минимален и по-добре на скорост отколкото на свободна. За инжекционите колегито по-горе обясниха подробно.
Отговори

Dead Fox снимка Dead Fox 26 юни 2009 - 12:07

Нещо не ми се връзва цялата работа. <_< Как хем ДВГ-то изключено, хем на предавка, хем на контакт (колегата бе написал, че му е светела лампата за зареждане).
Добре де няма да се заяждам, явно се е объркал.
Веднъж на вилата нарочно реших да си направя същия експеримент, интересно ми беше дали ще работи сервото на спирачките и хидравликата на волана, пътя пред двора е с лек наклон и голяма ливада за аварийно спиране на един завой по-надолу.
Изключих двигателя, ключа ми беше на 1-ва позиция (ACC), колата на скорост и резултата бе, че ни спирачки ни волан, нищо че двигателя се въртеше. Така, че да се спускаш така дори и 10м. за мен си е чиста проба :doh:
И сега в за завършек малко :mhihi:
Някой колега спомена икономисващите от климатик. Като видя такъв отворил и четирите прозореца, само и само да не се пре**е с разхода
падам от смях. Навсякъде по "дебелите книги" си пише, че като отвориш прозорците и разхода скача с 8-10-12% според колата и т.н.
И какво се получава? Лъха те въздух все едно си надникнал във фурната, бензин не си спестил и се потиш.
Ами това е, за сега поне.
Отговори
Тази тема е заключена « Prev
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg