Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Пуши на скорост по надолнище

паразит снимка паразит 28 август 2013 - 09:14

Здравейте, затапих неотдавна ЕГР-а, но по надолнище на скорост без да подавам газ регистрира грешка. Това ме принуди да пробия по 1 малка дупка на затапката на двата отвора на клапана и чека вече не светва. Обаче 2 пъти по спускане на голям наклон на скорост колата започва да пуши като комин отзад докато не я изфорсирам няколко пъти. На какво се дължи това според вас ? Сменил съм сегменти, лагери, гумички и т.н. X16XEL
Мнението беше редактирано от паразит: 28 август 2013 - 09:33
Отговори

saiman_z снимка saiman_z 28 август 2013 - 10:00

Колега според мен една диагностика няма да ти е излишна.
Отговори

паразит снимка паразит 28 август 2013 - 10:32

Никакви грешки не излизат на диагностика.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 28 август 2013 - 11:02

А ква е причината да го затапиш тоя клапан.
Отговори

паразит снимка паразит 28 август 2013 - 12:30

Имаше едно забиване около 1500 оборота. След като затапих клапана колата осезаемо се промени. Но изведнъж се увеличи разхода на масло. Не знам дали е свързано със затапването на клапана или е просто някаква случайност. Пушенето е само при спускане надолу и на скорост без подаване на газ.
Мнението беше редактирано от паразит: 28 август 2013 - 12:32
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 28 август 2013 - 13:49

Подобна версия само че малко по различна в смисъл че се получаваше яка пушилка при спиране, съм виждал на един Крафтер. Там нещата обаче бяха от катализатора. Там нещата стояха по следния начин /ако нещо има сходно и при теб/.
Движи се въпросния Крафтер и в един момент изключва от скорост и спира и се получава неква яка пушилка ако преди да спре подаде газ нещата се оправят ако пропусне направо става едно пушене бедна ти е фантазията.
Отговори

паразит снимка паразит 28 август 2013 - 14:34

Отначало слизах да видя да не е нещо от спирачките, но не. Винаги си карам на моторна спирачка и рядко ползвам крачната. Колата е на газ, но досега такива неща не се бяха случвали. Нямам катализатор.
Мнението беше редактирано от паразит: 28 август 2013 - 14:35
Отговори

saiman_z снимка saiman_z 28 август 2013 - 14:57

При сравнително новите автомобили ECU-то усеща затапването на ЕГР-а и записва грешка. Това е така защото след затапването му стойностите на дебитомера много се увеличават и ECU-то усеща тази разлика (разликата между исканите стойности на дебитомера и реалните).
Възможно е софтуерно да се промени заводската стойност за дебитомера - да се завиши (доколкото може) заложената в ECU-то стойност и по този начин да се избегне появата на грешка.Така става по-малка разликата между исканите и реалните стойности при вече механично затапен ЕГР и така ECU-то не записва грешка.
В твоя случай,ако ЕГР-а е повреден и застанал в отворена позиция или е "тромав" в момента с отворите,които си направил в затапката на ЕГР-а се получава момент на частично(непрекъснато!) отворен ЕГР клапън.Това води до прекомерно количество отработени газове във всмукателните колектори при ниско натоварване.А от там и "задушаване "на двигателя и димна завеса.
Моят съвет е:
1.Или да премахнеш затапката и да провериш изправноста на ЕГР-а и ако е повреден клапън да го замениш.
2.Да затапиш напълно ЕГР-а след,което да завишиш стойностите за дебитомера в ECU-тo за да не дава грешка.

Разхода на масло няма връзка с направената интервенция,за него вероятно причината е друга.
Мнението беше редактирано от saiman_z: 28 август 2013 - 15:09
Отговори

паразит снимка паразит 28 август 2013 - 15:15

Благодаря за точния отговор. Мисля, че разбрах за какво става въпрос. С ЕГР-а 100% има проблем. Но нямам дебитомер,а мап.
Мнението беше редактирано от паразит: 28 август 2013 - 15:18
Отговори

saiman_z снимка saiman_z 28 август 2013 - 16:11

 паразит, на 28 август 2013 - 15:15, каза:

Благодаря за точния отговор. Мисля, че разбрах за какво става въпрос. С ЕГР-а 100% има проблем. Но нямам дебитомер,а мап.


Мап сензора изпълнява същата функция като дебитомера.Разликата е че той не отчита обема на постъпилия въздух,а неговата плътност и налягане.
Отговори

паразит снимка паразит 28 август 2013 - 17:25

А по какъв начин мога да променя стойностите му ?
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 28 август 2013 - 17:43

 паразит, на 28 август 2013 - 17:25, каза:

А по какъв начин мога да променя стойностите му ?

REMAP!
Отговори

filidor снимка filidor 28 август 2013 - 21:58

А масло гори ли мотора?
Отговори

doko снимка doko 28 август 2013 - 22:44

Какви ти бяха проблемите с ЕГР-ра че го затапи?
Отговори

паразит снимка паразит 29 август 2013 - 06:34

 filidor, на 28 август 2013 - 21:58, каза:

А масло гори ли мотора?


6000 км. след ремонтите по двигателя налях GM 10W40. За 3000 км. съм долял около 0.5 л. Но за последните 1000 долях около 0.8 л. Не знам дали на маслото се дължи това или е нещо друго. До колкото съм чувал това в тубите на GM и BMW си е масло на Champion.


 doko, на 28 август 2013 - 22:44, каза:

Какви ти бяха проблемите с ЕГР-ра че го затапи?


Забиване, сецкане около 1500 оборота. На дълъг път с леко натиснат педал на газта същото. След затапването изчезнаха тези проблеми.
Мнението беше редактирано от паразит: 29 август 2013 - 06:36
Отговори

паразит снимка паразит 29 август 2013 - 15:24

Да не отварям съществуващи теми, понеже вземам Репсол с отстъпки, и съм карал предимно с такова масло преди, в сайта си дават за този двигател 5W40. Плюс или минус ще е ако пробвам с това ?
Отговори

filidor снимка filidor 29 август 2013 - 18:36

Аз карам със същото масло(GM10W40) и за 5000км не съм доливал , като се има впредвид , че около 2000км са магистрала и там карам със 130км/ч на 4000об.
Предишната ми Астра пушеше здраво , като се спусках по Шипка. После по равното след няколко км пушека изчезваше. Обяснявам си го така : по надолнището карам без газ , маслото през гумички ли , през сегменти ли преминава в изпускателния колектор и започва "процеса" на пушене. По нагорнище или по равно преминалото масло изгаря в цилиндъра и пушекът почти изчезва.Аз не можах да констатирам защо гори масло , защото двигателят изтропа и го смених.
Мнението беше редактирано от filidor: 29 август 2013 - 18:37
Отговори

паразит снимка паразит 29 август 2013 - 19:39

Еми ще продължа да следя нещата. Именно за това правих ремонти по мотора, дано не са напразни били.
Отговори

emokz снимка emokz 29 август 2013 - 22:21

Привет, колеги.
При мен също е случвало да пуши от ауспуха. След като спускам продължителен наклон на предавка /някой проход планински/ и щом стъпя на равното и натисна педала на газта тогава започва да пуши отзад за броени секунди и след това спира да пуши. Това съм забелязал на 2-3 пъти преди 3-5 години. Преди броени дни пак видях това на 3-4 пъти.
EGR е почистван в сервиз понеже даваше грешка преди време и сега не отчита грешка, не е затапен.
Разход на масло 400-500 мл/1000 км /не се е променил за 80 000 км/.
По двигателят не съм сменял части /гумички, клапани и т. н./
Катализаторът го махнах, но пушенето след спускане го имаше както преди демонтажа му така и след.
Когато се движа по равен път или изкачвам наклон, не съм забелязал да пуши отзад дори при високи обороти.
Отговори

valepika снимка valepika 12 септември 2013 - 14:09

Здравейте,
Моята Астра не пуши, но тук прочетох доста от симптомите на моята кола и реших да пусна тук питанката си. Като чета, може би имам проблем с ЕГР. Така.
Astra F C16NZ. До преди 2 дни и на пропан и на бензин много високи обороти, които падат (малко късничко но падат) като спра на светофар, което до някъде е нормално с изкл. на това че дори при загряла кола прекалено, но доста прекалено високи (нямам оборотомер). Мислех си че стъпковия е муден, но като смених вчера изпарител (стария отказа да се регулира) на пропан оборотите падат веднага, дори като позагрее колата и спра на светофар, почти няма какво да пада защтото са си нормални за движеща се на пропан кола, а на бензин продължава да реве като за формула 1 и това докато не ударя спирачка и не минат 5,6 сек. Тук колата се кара на голям прахоляк (не знам дали има значение) възд. филтър сменям много често за да нямам пробл с разхода. За съжаление компютъра не комуникира с никакви диагностични машинки, но и да комуникира тук (Румъния)не останаха много такива Астри, по магазините няма части за тях а в сервизите я гледат лошо ;)
Има ли нещо, което мога да направя - почистване, проверка за спукано маркуче ... нещо? ЕГР клапана скъп ли е и сменя ли се лесно, защото мисля тази кола да спира движение напролет - най-късно март, скоро ще направи 20 г. и не е добре да се инвестира в нея много а само да се закрепи.
Мнението беше редактирано от valepika: 12 септември 2013 - 20:36
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg