Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

датчик на разпределителните валове

vader11 снимка vader11 22 януари 2006 - 19:12

колеги преди месец го смених, днес паля и жълтата лампичка с двигателчето на таблото светна, стана ми ясно за какво е проблема, натискам педала на газта повече от 4хиляди оборота не вдига. после се оправи ама това е тревожен сигнал, че ще се скапи. просто вече не знам какво да правя а не е евтин в опел е 240 кинта, предния беше сименс и този е такъв купих го за 100 лв, ама на един месец, а каква е гаранцията и оригиналния ще издържи.
Отговори

peponio снимка peponio 22 януари 2006 - 19:20

имах на 100% същия проблем,значи продавам един датчик SIEMENS и след няколко дни идва човека и казва че се е скапал,проблеми панаири,върнах му парите а датчика дадох на местния бош-сервиз да се тества на някоя кола под наблюдение...вече 2 месеца работи безотказно на новата кола,наскоро пробвахме да го сложим на колата на която беше най напред и там пак даде проблем :fire: стигнах до извода че най вероятно има някакъв друг проблем който влияе и на датчика :fire: в ОПЕЛ оригиналният пак е сименс,но цената е дебела,незнам качеството дали е различно но отвън са на 100% еднакви
Отговори

vader11 снимка vader11 22 януари 2006 - 19:27

и аз така си мисля, че не е само от датчика, а предния път в опел ми правиха диагностика и се оказа само това ако се вярва на работещия с уреда. а иначе струва 240 лв.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 22 януари 2006 - 22:43

И аз имах проблеми с този датчик. Доста време ми даваше грешка 92 - Camshaft Sensor Error. Смених го датчика - 160 лв Сименс, точно като стария. Този който взех трябва да е бил оригинален - от магазина на семинарията го взех. Сложих го, покарах малко и пак се започна със същата грешка. Ужас :2angry1: Забелязах че куплунга за този датчик е нещо баран - беше залят със силикон. Махнах силикона, отворих го - жиците изглеждаха прегорели и бяха напукани. Освен това не бяха запоени а само стиснати :fire:
Отрязах към 5-7 см, и запоих жиците, нахлузих отгоре една шлаухка и го натъпках със силикон - ефекта е че вече един месец няма никакъв проблем :fire:
Това което знам за този датчик е, че токовете са много слаби до него, от там лош контакт или лоша връзка веднага води до проблем. Дори съм чувал че слагали усилвател на сигнала от него :fire:
Според мене е най добре да се провери цялата връзка от ЕКУ-то до датчика, да се смени куплунга като жиците се запоят, да се почистят клемите на датчика..
Успех!
Отговори

vader11 снимка vader11 24 януари 2006 - 10:15

колега вчера ходих в БОШ сервис под техномаркета НЕ ОТИВАЙТЕ ТАМ!!!!!!!!!! собственика ми каза, че въпросът ми уреден, като ги питах какво са направили ми отговори, че не може да издаде какво точно бил направил майстора живи мошенници нищо не разбират, вчера ми загубиха целия ден и след 4 часа отново светна лампата отивам при тях и те ми викат, че нищо не могат да направят да съм си сменял ЕКУ-то и това е за 35лв. в тази шибана държава няма закони и няма органи на които да се оплачеш, че в сервизите се държат към клиентите като длъжни да им даваш пари. а между другото не знам дали 35 лв. за нищо не си струва да ги дадеш и нищо да не ти помогнат заради големите тайни и практика които са натрупали. НЕ ХОДЕТЕ В ТОЗИ СЕРВИЗ ТАМ СА МОШЕННИЦИ!!!!!!!!! :fire:
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 24 януари 2006 - 21:12

Уффф, кофти история... дори ми става гадно като чета за проблема ти :fire:
Сега се замислям, че ако е на коляновия вал и компютъра усеща че двата не са в синхрон - нормално е един от двата да е проблемен... Защо обаче компютъра преценя че на разпределителния не в ред?? Ако има електрически проблем е доста вероятно.... Според мене трябва да провериш кабелите и до двата датчика, ама кой ще е тоя майстор които да откачи компютъра и да мери съпротивленията на кабелите :fire: тях ги мързи да гледат - доста по-лесно е да ти кажат, че датчика е за смяна, без значение, че ти си го сменял.... Сега се замислям, че ако не е зацепен правилно ангренажния ремък е възможно да дава тази грешка :fire: Това е само предположение ама е добре и това да се провери... Колата върви ли добре? Разход?? Ако е добре надали е от зацепването...

Съжалявам, че не ти помагам, но не мога да не взема мнение понеже и мене много време ме мореше този проблем...
Успех! И ни дръж в течение с развитието на проблема...
Отговори

vader11 снимка vader11 24 януари 2006 - 21:32

dj_simo_boy, на Jan 24 2006, 09:12 PM, каза:

Уффф, кофти история... дори ми става гадно като чета за проблема ти :fire:
Сега се замислям, че ако е на коляновия вал и компютъра усеща че двата не са в синхрон - нормално е един от двата да е проблемен... Защо обаче компютъра преценя че на разпределителния не в ред?? Ако има електрически проблем е доста вероятно.... Според мене трябва да провериш кабелите и до двата датчика, ама кой ще е тоя майстор които да откачи компютъра и да мери съпротивленията на кабелите :fire: тях ги мързи да гледат - доста по-лесно е да ти кажат, че датчика е за смяна, без значение, че ти си го сменял.... Сега се замислям, че ако не е зацепен правилно ангренажния ремък е възможно да дава тази грешка :fire: Това е само предположение ама е добре и това да се провери... Колата върви ли добре? Разход?? Ако е добре надали е от зацепването...

Съжалявам, че не ти помагам, но не мога да не взема мнение понеже и мене много време ме мореше този проблем...
Успех! И ни дръж в течение с развитието на проблема...
<{POST_SNAPBACK}>

разхода е добре този проблем ми се появи когато рязко спаднаха температурите, просто продължава да си свети лампата и оборотите да са до 4500, иначе като загрее нямам проблеми. почвам да се питам да не се побърква компа от тези температури.
Отговори

Гостtoluene_* 26 януари 2006 - 00:31

Направо незнам какво им става на тези датчици. И на мен така в началото ми светеше лампата и като загрееше загасваше. Постепенно обаче почна да свети почти перманентно. Тия дни ще го сменям и аз. Ако след смяната продължава да свети трябва да се провери дали изменя напрежение като работи колата, ако не, това което се върти през датчика дали минава в зоната където трябва. Между другото като дава тая грешка какви са ви симптомите. При мен като е студена работи много кекаво особено под 2000 оборота. Като е загряла не виждам разлика.
Отговори

tarambuka3500 снимка tarambuka3500 26 януари 2006 - 14:14

намери си TIS бе - това е задължително за Истинския Опел Фен според мен :)

-

ти си със 2.0 [X20XEV] нали ?
ако да, то чети (в посочения ред)

1. TIS - описание на проблема и решението му

2. TIS - махане капака на ремъка

3. TIS - смяна на датчика


- като цяло, МНОГО е вероятно, проблема да е във връзката (конектора) на датчика.

------------

айде успех в борбата :bandito:
Отговори

msi200 снимка msi200 26 януари 2006 - 17:15

На мойта го имам същия проблем и съм абсолютно сигурен че е от датчика на разпр. валове. Значи, той моя не нещо си е пипан и има яко силикон точно на буксата. Лятото като загрее много колата ми светва лампата, грешката е за Camshaft Position Sensor. Колата има лаг като дадеш газ и не може да дигне над 4500 оборота.

Та като ми светне лампата, гася колата, отварям капака и натискам буксата на датчика надолу с пръст :)- това решава проблема.

Виждал съм доста екотеци с такъв проблем. В повечето случаи буксата е виновна, а не датчика.

Ако имаш проблем с датчика на коляновия вал, симптомите са същите ама грешката би трябвало да е друга?
Отговори

vader11 снимка vader11 26 януари 2006 - 17:58

колеги днес ходих в официалния сервиз на опел. закачихме тенекията на теch и си показа каквото си е положението пак този датчик, та монтьора ми каза да не се кося този датчик така си бил или от много студено или от много топло се шашка, тъй че да съм си карал и толкоз. а там видях датчик, които си изглеждаше като моя, но формата на буксата е друга и в комплекта се продава с кабелче, та този майстор ми каза, че този датчик бил доста по добър и като моя се бил скапал да съм си го сменил с такъв, щото аз си купих преди месец същия какъвто беше моя, тъй че колеги просто вече незнам какво друго да ви кажа.
Отговори

tarambuka3500 снимка tarambuka3500 26 януари 2006 - 21:07

vader11, на Jan 26 2006, 05:58 PM, каза:

та монтьора ми каза да не се кося този датчик така си бил или от много студено или от много топло се шашка, тъй че да съм си карал и толкоз. а там видях датчик, които си изглеждаше като моя, но формата на буксата е друга и в комплекта се продава с кабелче, та този майстор ми каза, че този датчик бил доста по добър и като моя се бил скапал да съм си го сменил с такъв, щото аз си купих преди месец същия какъвто беше моя, тъй че колеги просто вече незнам какво друго да ви кажа.
<{POST_SNAPBACK}>


abe pak sa te pratil iza zelen hajwer 'raboti, ma ne raboti'...
horata ot GM sa si priznali problema (vij pyrvia PDF deto sym ti postnal) - buksata - potyrsi dali ne moje da namerish samo buxa i da si q montirash sam. Ako li ne, hvani tazi, i q pochisti, ako trqbva nameri nekoj kwartalen majstor za 10lv da ti q prekrimpne (ili zapoi) i gotovo....
Отговори

Pawel_p снимка Pawel_p 27 януари 2006 - 12:50

tarambuka3500, на Jan 26 2006, 09:07 PM, каза:

vader11, на Jan 26 2006, 05:58 PM, каза:

та монтьора ми каза да не се кося този датчик така си бил или от много студено или от много топло се шашка, тъй че да съм си карал и толкоз. а там видях датчик, които си изглеждаше като моя, но формата на буксата е друга и в комплекта се продава с кабелче, та този майстор ми каза, че този датчик бил доста по добър и като моя се бил скапал да съм си го сменил с такъв, щото аз си купих преди месец същия какъвто беше моя, тъй че колеги просто вече незнам какво друго да ви кажа.
<{POST_SNAPBACK}>


abe pak sa te pratil iza zelen hajwer 'raboti, ma ne raboti'...
horata ot GM sa si priznali problema (vij pyrvia PDF deto sym ti postnal) - buksata - potyrsi dali ne moje da namerish samo buxa i da si q montirash sam. Ako li ne, hvani tazi, i q pochisti, ako trqbva nameri nekoj kwartalen majstor za 10lv da ti q prekrimpne (ili zapoi) i gotovo....
<{POST_SNAPBACK}>


аз пък докато си разглеждах форумите - попаднах на нещо интересно .
Става дума че при определени положение грешката която имате може да се получи и от ЕГР кпапана . Темата беше ЕГР вентил и ЕГР
Става дума за когато това чудо спре - примерно даваш гъз на висока предавка - мотора се мъчи кнок сензора засича бъдещата детонация и отваря егр на 50 % -ама тзззз... следва отваряне на 100 % и пак няма промяна и се връща аванса ... Прочетете темите там беше много добре обяснено защо ЕКУ обвинява датчика за валовете ... :beer:

http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...%E5%ED%F2%E8%EB
Отговори

vader11 снимка vader11 29 януари 2006 - 10:20

Колеги, първо да ви благодаря за помощта. Значи вчера си купих датчика от моргата за 20 кинта, махнах си новия "оригинален" датчик и днес на студеното я пробвах- никакъв проблем. Извода какъв е: просто трябва да спрем да купуваме ментета, които ги пробутват за оригинални части. Даже този от моргата изглежда по друг начин, съвсем друга му е пластмасовата обвивка. Предния датчик сега, който смених изглежда от големите температурни амплитуди и некачествената пластмаса се е деформирал. Така,че това е, този колкото ме изкара ще е добре а после ще си купя оригинален въпреки, че стува 200 лева от официалния дилър на опел, и ако тогава пак се скапе и.... си скапаната държава.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 29 януари 2006 - 20:21

Pawel_p, на Jan 27 2006, 12:50 PM, каза:

аз пък докато си разглеждах форумите - попаднах на нещо интересно .
Става дума че при определени положение грешката която имате може да се получи и от ЕГР кпапана . Темата беше ЕГР вентил и ЕГР
Става дума за когато това чудо спре - примерно даваш гъз на висока предавка - мотора се мъчи кнок сензора засича бъдещата детонация и отваря егр на 50 % -ама тзззз... следва отваряне на 100 % и пак няма промяна и се връща аванса ... Прочетете темите там беше много добре обяснено защо ЕКУ обвинява датчика за валовете ... :beer:

http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...%E5%ED%F2%E8%EB
 


Да това аз го бях мислил, защото се бях видял в чудо и не знаех какво да правя :beer: Възможно е и да е така както съм го написал :icon_eek2: Именно за това твърдя че ЕГР-а не трябва да се маха директно и дори изообщо ако си функционира нормално...


vader11, на Jan 29 2006, 10:20 AM, каза:

Колеги, първо да ви благодаря за помощта. Значи вчера си купих датчика от моргата за 20 кинта, махнах си новия "оригинален" датчик и днес на студеното я пробвах- никакъв проблем. Извода какъв е: просто трябва да спрем да купуваме ментета, които ги пробутват за оригинални части. Даже този от моргата изглежда по друг начин, съвсем друга му е пластмасовата обвивка. Предния датчик сега, който смених изглежда от големите температурни амплитуди и некачествената пластмаса се е деформирал. Така,че това е, този колкото ме изкара ще е добре а после ще си купя оригинален въпреки, че стува 200 лева от официалния дилър на опел, и ако тогава пак се скапе и....  си скапаната държава.
 


Браво че си решил проблема :beer:
Доколкото разбирам - взел си датчика с кабелче т.е с нова букса... Все още си мисля че проблема ти беше контактен... :smile3560:
Лека и безаварийна :beer:
Отговори

Гостtoluene_* 14 март 2006 - 23:40

Проблема при моя датчик беше че като съм стягал кабелните обувки съм натегнал повечко и две от жиците са били скъсани вътре в кабелите си. Пробвах с игличка да се тества има ли контакт преди да влезат жиците в датчика. Иска се много леко стягане. И другото при избиване на това не6то дето върти оста на делкото помнете в кое положение е за6тото може да се сложи обратно на 180 градуса при което няма да запали колата. Така аз реших проблема при мойто любимо С20ХЕ
Отговори

EDS снимка EDS 18 март 2006 - 19:43

Възможно ли е от този датчик да не върви както преди и да се повиши разхода на гориво ? В момента имам точно този проблем . Ходих на елкон от там и заключението - смяна датчик разпределителен вал ! На моменти ми го прави този проблем -светва ми жълтата лампа на таблото , колата за момент придърпва , а остане ли да свети -повече от 4500 оборота не вдига и се спъва до безобразие :icon_eek2: . В момента временно решавам проблема като изгася и запаля пак -не свети . Още се чудя дали да вземам нов датчик или от морга (като слушам приказките на колегата май от морга ще е ORIGINAL)Незнам за такива цени за каквито говорите че датчика струвал оригинален разбира се около 200 лева -вчера намерих такъв датчик нов английско производство на 67 лева , отделен въпрос е че един приятел ме посъветва по добре да не рискувам с такава цена ами да си купя оригиналния . В момента обмислям възможността да се провери самият датчик да не е замърсен , кабелите също и ако е да се почисти и тества отново . Преди няколко часа реших да хвърля един бегъл поглед на този датчик -свалих малкия капак който скрива свещите и го видях но не успях да го сваля -утре ще опитам отново -ако се окаже че е от замърсяването да дава грешка пей сърце :) Между другото неприятно впечатление ми направи майстора от елкона (той и той един майстор само аз си знам) който отхвърли като цяло възможността да е от кабелите -е поне да ги беше проверил че да го каже ама както и да е . Май от морга ще взема -ако си намеря читав датчик спестявам близо 200 лева колкото струва оригиналния :dance:
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 19 март 2006 - 01:51

EDS, на Mar 18 2006, 07:43 PM, каза:

Възможно ли е от този датчик да не върви както преди и да се повиши разхода на гориво ? В момента имам точно този проблем . Ходих на елкон от там и заключението - смяна датчик разпределителен вал ! На моменти ми го прави този проблем -светва ми жълтата лампа на таблото , колата за момент придърпва , а остане ли да свети -повече от 4500 оборота не вдига и се спъва до безобразие  :flag: . В момента временно решавам проблема като изгася и запаля пак -не свети . Още се чудя дали да вземам нов датчик или от морга (като слушам приказките на колегата май от морга ще е ORIGINAL)Незнам за такива цени за каквито говорите че датчика струвал оригинален разбира се около 200 лева -вчера намерих такъв датчик нов английско производство на 67 лева , отделен въпрос е че един приятел ме посъветва по добре да не рискувам с такава цена ами да си купя оригиналния . В момента обмислям възможността да се провери самият датчик да не е замърсен , кабелите също и ако е да се почисти и тества отново . Преди няколко часа реших да хвърля един бегъл поглед на този датчик -свалих малкия капак който скрива свещите и го видях но не успях да го сваля -утре ще опитам отново -ако се окаже че е от замърсяването да дава грешка пей сърце  :) Между другото неприятно впечатление ми направи майстора от елкона (той и той един майстор само аз си знам) който отхвърли като цяло възможността да е от кабелите -е поне да ги беше проверил че да го каже ама както и да е .  Май от морга ще взема -ако си намеря читав датчик спестявам близо 200 лева колкото струва оригиналния  :dance:
 


Така, съвсем на място си писал по темата... тука все такива с дертове по Camshaft Sensor-a сме се събрали :2bg: Тука може да вметна нещо което съм го писал преди ама ще ме извините - заради късния час е просто:)
Сега ЕКУ-то може да хване грешката от този датчик по два начина:
1. липсва омично съпротивление - това е най-вече при палене на автомобила, при старт на двигателя - ЕКУ-то да проверява дали има съпротивление по линиите...
2. сигналите които пристигат от него излизат от зададените таймаут-и в ЕКУ-то - тук проблема може да не е нито в кабелите, нито в датчика а да е от някой друг проблем... Е рабира се прогнил (спукан) датчик пълен с вода може да е наидтина проблема ;)
Та като гледам, че на тебе в движение ти се получава то вероятно е да е друг проблема - т.е. по точка 2. Отговор на въпроса ти много лесно бих ти дал ако имам сорс-кода-а на ЕКУ-то ама за съжаление никой себе-уважаващ се производител не би го направил, варианта който остава е диагностика от КАДЪРЕН специалист - да види дали всичко друго е ОК и ако е така наистина да обвини датчика.
А като си говорим за самия датчик - какво представлява той? :nau: По много сайтове е обяснено и аз ще го изложа на кратко за да няма чудене и да не си мислете че е кой знае какво - това са две бобинки една до друга, по едната се пуска синусоидален сигнал , естествено в другата се индуцира този сигнал който също е синусоидален, но двете бобинки са сложени до разпределителния вал за който има "магнитче" (това последното не съм го проверил но може да е и просто магнитно-мек материал или с две думи казано променя магнитния поток) и то променя фазата на изходящата синусоида, по дефазирането на двете синусоиди се отчита доста точно какво е положението на разпределителния вал. Това е доста важен параметър при работата на ЕКУ-то защото според него (и още куп други) се определя кога да се пусне искрата (и не само:)) Имай в предвид че X20XEV е наистина "пълен инжекцион" и за това се влияе доста сериозно от такива стойност (тука имам в предвид, че не е една групата на инжекторите(може би:)) Та за такъв клас инжекцион като V20XEV е доста критично това показание.... Има много мения по другите чуждестранни форуми... Едно е сигурно - силата на получавания сигнал от този датчик е слаба и малки смущения довеждат до сериозни последици :nau: Дори съм чувал че поставяли усилватели на този датчик :flag: Значи вероятноста за лош контакт или лош кабел е доста голяма и преди да вземеш да сменяш датчика първо ликвидирай всякакви други вероятни проблемни места. Моя опит е точно потвърждение - първо смених датчика (с оригинален СИМЕНС 160лв) и после се убедих, че е контактен проблем :321: Сега си имам един излишен датчик който ако искаш ще ти го дам за опита да пробваш и с него... А орносно оригиналноста на датчика ако не си бях взел оригинален ами си бях взел друг (предлагаха ми за 100 лв...) сигурно още щях да се къхаря че не съм си взел оригиналния ами съм взел това менте и че проблема е в ментето и ECU-то ми щеше да продължава да хваща грешки и още нямаше да съм решил проблема :nau: За това по-скоро трябва да смениш целия кабел от датчика до ЕКУ-то с нов, нова букса и чак тогава ако се окаже че проблема продължава - сменяй датчика. Ако е така няма да ти навреди сменения кабел и букса :icon_eek2: Ако и след това проблема продължава .... тука имам мения за ЕГР-а ама вече съм го писал и не ми се пише пак.... а може и да е от другаде проблема...
Айде успех и със здраве :thu:

П.С. Пак малко :thu: Май ще се окаже че X20XEV е с много корав инжекцион - всеки инжектор се управлява по-отделно - поне има изводи от еку-то за всеки инжектор, а не примерно като на пежо 2.0 16V където са full group те всичките пръскат заедно :puke: Това обеснява и голямата (около 1л/100км при нормално каране дълъг път) икономия на бензин при опелския двигател. Има и един негатив - не мога да видя датчик на коляновия вал при X20XEV... т.е всичко за синхронизацията е поверено на датчика на разпределителния вал... Макар че ми се струва съм виждал че все пак има датчик и там... така де като гледам другите двигатели от преди 2000 година, X20XEV ми изглежда доста смислен и съременен като концепция...
Отговори

EDS снимка EDS 20 март 2006 - 23:07

Човече помагай - какво да правя -намерих на автоморга същата вектра като мойта само че комби с същия мотор е -произведена е 98 -продават я на части ама то такива цени дето ги казват няма - незнам дали да го взема този датчик от моргата -дават ми го за 50 лева :icon_eek2: -то такива цени каквито този там ми обяви няма ,питам го и за лабда сондата -вика ми за 80 лева ще ти я дам , видях също че и спирачните и дискове бяха запазени викам му колко бе -а той твърдо решен да става милионер ми отговаря "80 лева на диск" .Викам му те брембо викам нови струват 60 -а той аз карах с такива и след 10000 км се нацепиха :)) Ами продавай си ги тогава му казах и си заминах . За ламбда сондата ме бави 2 часа. Чакай вика да проверя колко струвала в карго експрес и ще ти кажа :flag: А аз вече бесен не издържам и му викам какав карго експрес бе ти викам да не продаваш нови части че ще ми сверяваш с карго експрес -всички им знаем цените . Както и да е -ровейки се в този форум намерих един адрес на фирма която предлага всякакви датчици -позвъних и ми казаха че нова ламбда струва при тях 96 лева (английско производство с гаранция) а датчик за разпределителния вал 67 ! Та се чудя в момента от моргата да го взема или от магазина нов ( същия само че оригинален в карго експрес е около 210 лв. ) Какво мислите по въпроса :dance:
Отговори

Гостitzoa_* 26 септември 2006 - 15:23

Здравейте четох подробно за датчика и този топик:
http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...%20вентил&st=30
за ЕГР клапана.
Аз имам корсичка '99 1.0 12V -X10XE
Та от 1 седмица като спрая някъде малко след това не мога да я запаля. Върти си всичко, но искра няма, т.е. не иска да пали. Жълта лампа не ми е светвала. След около 30 мин. чакане врътвам и палва все едно нищо не е било. 2 пъти изгасна и докато карах. Сега е на доктор и той се обади че е от този датчик на коляновия вал. Може ли да е от него или има вероятност да е ЕГР-то?
Чакам сега да ми каже колко пари ще е но като четох тук взех да се отчайвам, че хем ще се набутам хем може да се окаже друг проблем. Моля дайте съвет!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg