Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Зареждане на акумулатор

neo84 снимка neo84 10 август 2011 - 11:59

Здравейте колеги.Имам един въпрос относно зареждането на акумулатора.Знам че по тая тема е изписано и казано много но все пак....В много форуми както тук така и други четох че акумулаторът се зарежда до тогава докато в продължение на два часа напрежението и гъстотата на електролита не се променят-при нов и изправен акумулатор около 16 волта!Значи това е едното твърдение другото е че акумулатора се зарежда до достигане на 14,4 или 14,8волта измерени на клемите му при включено към него зарядно.Ясно че в автомобила границите са от 13,5-14.4волта но как стоят нещата при зареждане от зарядно,кое е допустимото напрежение и кое от двете твърдения е правилно или и двете са миродавни?Ако при първия вариант се зарежда акуто то при сравнително нов акумулатор напрежението ще надхвърли 15волта.Това ли е правилния вариант на зареждане или когато напрежението при зареждане със зарядно достигне да кажем 14,4волта да спрем зареждането?
Отговори

Н-И-К-И снимка Н-И-К-И 10 август 2011 - 16:36

Не е желателно да превишава 15v. независимо от източника на напрежение.
Отговори

ASTOR снимка ASTOR 10 август 2011 - 18:10

Не му е проблем 15 волта никакъв.
Отговори

neo84 снимка neo84 10 август 2011 - 20:43

Благодаря колеги за отговорите но както виждам те малко си протоворечат :unsure: та затова ще може ли да ми дадете аргументи и за двата случая.По принцип акумулаторът ми е 3 годишен но засега нямам никакви проблеми с него и тъй като колата не се кара много или ако се кара е предимно градско искам да го дозареждам от време на време.Иначе имам възможност да си следя и електролита-ниво и плътност.
Отговори

Н-И-К-И снимка Н-И-К-И 10 август 2011 - 21:07

Такива са препоръките на производителите, описани в съпътстващите документи.
Нали за това се прави проверка на напрежението преди да ти заверят гаранционната карта.
Отговори

neo84 снимка neo84 10 август 2011 - 22:45

За съжаление колега при покупката не ми дадоха някакви инструкции за подръжката на акумулатора,но съм съгласен че е най-добре да черпиш информация от извора т.е.от самия производител.Така или иначе вече няколко пъти съм го зареждал на зарядно като първия път беше доста насляпо защото незнаех кое как точно се прави но човек се учи все пак и се радвам че не съм го скапал досега :icon_wink2:Така и така говорим за акумулатори според вас удачно ли е да се прави т.нар. тренировъчен цикъл и ще има ли ефект ако акумулатора се разреди да кажем не до най-долна граница от 10,5волта а до към 11-11,5волта за да не го прецакам нещо или няма такава опасност.Но пак казвам акумулатора си работи много добре за годините си и начина на експлоатация на автомобила.Изобщо има ли смисъл от тая операция при изправен акумулатор или не?
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 10 август 2011 - 23:59

еми няма да му навредиш ако на 2-3 месеца го дозареждаш няколко часа, а зимата може всеки месец, тогава има големи консумации а в градски условия не винаги се дозарежда напълно...
Отговори

oci снимка oci 11 август 2011 - 08:30

 neo84, на 10 август 2011 - 22:45, каза:

Изобщо има ли смисъл от тая операция при изправен акумулатор или не?


За мен абсолютно не! Нямаш ли си жена/приятелка да те тормози да се занимаваш с други простотий та си се хванал точно с акумулатора да си играеш? Карай и си :newsm05_41: , тази кола няма да те надживява все пак.
Отговори

reload снимка reload 11 август 2011 - 11:44

 neo84, на 10 август 2011 - 11:59, каза:

... акумулатора се зарежда до достигане на 14,4 или 14,8волта измерени на клемите му при включено към него зарядно.Ясно че в автомобила границите са от 13,5-14.4волта но как стоят нещата при зареждане от зарядно

Отговораът е даден по горе 13.5 - 14.5 волта. Ако трябваше да достига 16V, зареждането в автомобила щеше да е така регулирано. Много е важно зарядното у-во. Има импулсни с редуване зареждане и разрежрдане до достигане 14 волта. Пораженията от презареждане са по-големи от недостатъчен заряд( но не и от 9 V) Най-добре не го пипай или го дай на някой познат, който кара постоянно да го върти 1-2 дни. Новите акумулаори изкарват средно три години, заради по-евтината технология от студено пресоване на активната маса.От там намалява качеството за сметкана себестойноста. Щом си изкарал три години не му вдигай батаците(утайките) с едно бурно зареждане - следва повтаряне на упражнението всеки месец!
Отговори

neo84 снимка neo84 11 август 2011 - 13:50

Колега reload това че съм сложил акумулатора на зарядно не означава че съм имал някакви проблеми с него!Просто четох из форумите че животът му се одължава много повече когато е винаги добре зареден.Не че съм някакъв максималист но все пак не ми се иска тотално да се скапа и тогава да се опитвам да го съживявам.А колкото до презареждането че е по вредно от недозареждането е така и аз затова и пуснах темата до колко волта да се зарежда от зарядното.И тъй като зарядното което ползвам е на един приятел някво китайско е незнам....ми се струва че не е от тези които автоматично се изключват след заряд та ми е интересно ако ползвам такова зарядно което се изключва само на колко волта ще изключи???То сигурно си зависи и от самото зарядно то сега зарядни под път и над път!
До колегата oci-не нямам си приятелка за съжаление :sad-smiley-046: ама като му дойде времето да имам сигурно няма да ми идва на акъла много много за акумулатори,коли и т.н.Все пак си мисля че хвърлянето на един поглед на колата и в частност-акумулатор от време на време ако не помогне поне няма да навреди!Благодаря на отзовалите се :good:
Отговори

neo84 снимка neo84 11 август 2011 - 15:52

Ето и един цитат от форум за електроника по отношение зареждането на акумулатора-''На колата не се допуска заряд над 14,5 в,защото над тази стойност започва газоотделяне.Но при тази стойност на напрежение акумулатора никога не е зареден 100%,а някъде към 75%.Това е причината за настъпващата сулфатизация с времето и ограничения живот.Когато се зарежда извън колата има възможност да се зареди на 100% и това настъпва когато напрежението в процес на заряд престане да нараства.Това настъпва при нови акумулатори на 2,8 в на клетка.При старри акум. напрежението е по-ниско"-Край на цитата.
Отговори

reload снимка reload 11 август 2011 - 17:50

 neo84, на 11 август 2011 - 13:50, каза:

А колкото до презареждането че е по вредно от недозареждането е така и аз затова и пуснах темата до колко волта да се зарежда от зарядното.И тъй като зарядното което ползвам е на един приятел някво китайско е незнам....ми се струва че не е от тези които автоматично се изключват след заряд та ми е интересно ако ползвам такова зарядно което се изключва само на колко волта ще изключи???То сигурно си зависи и от самото зарядно то сега зарядни под път и над път!

Щом си пуснал тема значи ти е интересно. Ето и една идея: ако не ти се стои да гледаш кога вдига волтажа над допустимото зарядното, намираш реле-регулатор механичен от Жигули или Москвич и включваш вторичната намотка да изключва захранването към устройството с едно реленце. Лесно се регулира макс.волтаж и "китайското" става като истинско зарядно!
Мнението беше редактирано от reload: 11 август 2011 - 17:54
Отговори

pebals снимка pebals 12 август 2011 - 23:54

Здравейте, за да не пускам нова тема имам един въпрос...
както си карах и изведнъж угасна двигателя... и светеха иконките за двигателя маслото и акумулатора. понеже беше на оживена улица седях две минути и пак тръгнах... започна да присветка лампата само за акумулатора този път и пак изгасна от нищотото смисал никакъв звук на двигателя нито ръмжене нито нищо и като я отворих какво да видя .. от акумулатора от клемата за минуса и последната клетка извираше киселината.
и защо изгасва колата след като си има киселина в него (малко е изтекла) смисал да не дава ток
акумулатора е в гаранция и не ми се щеше да го пипам но за да се прибера сложих гума върху последната клема да оплатнява и спря да те та се прибрах... случвало ли ви се е, какво да правя.. трябва капаче да си намеря за клемата.. но въпроса ми е по скоро от какво може да се е получило, вътре като се кара ври ли киселината, под налягане ли е или къде да търся причината че така е избило и може ли да се повтори.. а акомулатора е нов на искра... благодаря предварително :)
Отговори

reload снимка reload 13 август 2011 - 08:24

 pebals, на 12 август 2011 - 23:54, каза:


както си карах и изведнъж угасна двигателя... и светеха иконките за двигателя маслото и акумулатора. понеже беше на оживена улица седях две минути и пак тръгнах... започна да присветка лампата само за акумулатора този път и пак изгасна от нищотото смисал никакъв звук на двигателя нито ръмжене нито нищо и като я отворих какво да видя .. от акумулатора от клемата за минуса и последната клетка извираше киселината.
... къде да търся причината че така е избило и може ли да се повтори.. а акомулатора е нов на искра... благодаря предварително :)

Първото нещо което се сещам е, че щом си с нов акумулатор, си купил по-висок 190 mm, вместо 175mm - какъвто трябва да е за Корса и се допира леко капака в плюсовата клема. Ето виж ТУК тази тема. Ако е така го махай, защото после изгаря или "масата" или колата! Друга възможна причина е "мъртва" клетка. Тя започва да кипи при окъсяване. Не ти препоръчвам, но може да се тества като допреш плътно желязо на + и - за максимум две секунди при отворени капачки и ако има проблемна клетка започва веднага да кипи, а за по-безопасно може и да го включиш да се зарежда, само, че този път до 10 мин започва газоотделяне и само при мъртвата клетка липсва реакция. Това ти го пиша да си го направиш, защото ако си го дал на "късо" с капака едва ли ще ти уважат гаранцията дори да са го монтирали в магазина от където си го купил!
Ако липсват горните проблеми при теб виж с колко волта зарежда алтернатора и ако е под 14V или над 15V, отиди в сервиз.
Мнението беше редактирано от reload: 13 август 2011 - 09:49
Отговори

pebals снимка pebals 13 август 2011 - 23:23

мерси много за отговора, да по висок е акомулатора, онзи от магазина ми го даде хем е знаел че за корса са по ниски, като отидох при него в началото че капака ми се повдига отговора беше... не мога да ти го сменя с по малък размер защото нямам, знам че са с по ниски но масово карат с по високи - измисля си защото гледа да си го пробута ( с обратна резба е човека от магазина в дружба за искра акомулатори) и вика няма проблем за това и ми даде капачки на полюсите за да не дава късо...само че заради него ми е крив капака.... баси...
но не е това това беше преди година и половина като го купих...
не е от късото суединение... а ще пробвам да не е мъртва клетка.. иначе си уплътник капачката с гума защото не мога да намеря такава и не тече...
но ако има мъртва клетка и кипи дори и с нова капачка ще избие нали :)
ще пробвам и да дам накъсо да видя мерси много :)
Отговори

с Опел от вчера снимка с Опел от вчера 14 август 2011 - 01:03

и аз да питам ако може - имам изведена букса от акумулатора за да не се развиват клемите като се зарежда,но не е ли по-добре да се зарежда с извадени клеми :confused:
Отговори

пешо-жоро снимка пешо-жоро 14 август 2011 - 06:23

Да, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО откачи клемите от акумулатора, ако не искаш да има поражения по електрониката , а смятам, че не е нужно да се вкарваш в нови приключения за едното нищо от едно зареждане . И след приключване на заряда изчакай 2-3 часа , тогава завий капачките и закачи клемите.Успех и бзаварийна служба на акумулатора!
Отговори

reload снимка reload 14 август 2011 - 09:19

 с Опел от вчера, на 14 август 2011 - 01:03, каза:

и аз да питам ако може - имам изведена букса от акумулатора за да не се развиват клемите като се зарежда,но не е ли по-добре да се зарежда с извадени клеми :confused:

Може на място заряд без да разкачаш клемите. Освен труд си спестяваш и всички следващи настройки след разкачване - часовник, комфорт пакет, GPS ако имаш и др подобни. Щом имаш външни изводи, предполагам, че си пробвал. Няма разлика дали се зарежда от алтернатор или зарядно. Никой не си отваря капачките на акумулатора, когато колата се движи или да спира и да чака 2-3 часа след заряд. За целта има отдушници на батерията. Лошо е ако зареждаш със старо зарядно - тип"трансформатор" може напрежението при заряд да достигне 18 волта и тогава да ти изпиши грешка от рода: "overvoltage protection" Ако ти е от "умните" зарядни устройството с различните режими и ограничение на напрежението - включваш и забравяш!
Отговори

с Опел от вчера снимка с Опел от вчера 14 август 2011 - 11:35

:idiot:
Отговори

neo84 снимка neo84 02 август 2012 - 12:43

Колеги здравейте:)Отново реших да се включа с темата за акумулатора(може да ставам банален ама все пак).Питането ми е за проверка дали акумулаторът е добре зареден когато проверката се прави с мултицет и въртиш на стартер като през това време наблюдаваш пада на напрежение.Всмисъл ако е над 10волта значи е добре зареден(в моя случай показа 10.8волта)Знам че по правилния показател за това е гъстотата на електролита,но все пак сигурно може да се счита че и напрежението под товар е някакъв ориентир?То това сигурно си зависи и от температурата?А през зимата какъв е нормалния пад на зареден акумулатор всмисъл може ли да падне да кажем на 9волта от големия студ при въртене на стартер(това пак казвам при зареден акумулатор)?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg