Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Смяна на алтернатор Опел Зафира yng (cng)-2003 г.

vekarata снимка vekarata 10 юни 2018 - 20:32

Предстои ми смяна на алтернатора на Зафирката. Симптоми: -Напрежението което подава е 13,5v-13,9v с включен климатик. Регулатора за напрежение е за смяна,но имам и други съмнения. Скоро смених ангренажен коплект с водна помпа INA. Време си му беше. Имаше едно гадно жужене което се появяваше при по рязко набиране на скорост преди смяната. При леко отнемане на педала на газта спираше. Адски дразни при баир когато изпреварвам. Съмнявах се в някоя ролка или водната помпа. Сега пак започна да жужи като пчелно гнездо говедото. Набедих алтернатора. Ако някой има съмнение,че и друга част може да жужи да ме подсети. Той и без това е за сервизиране. Бюджета ми е 300 лв. Въпроса ми е: -На коя марка да се доверя? За сега съмсе насочил към VALEO 746017 и HELLA 8EL 737 861-001. Има по евтини като LUCAS ELECTRICAL LRB00515. Моят в момента е Bosch/100A. Ще ви бъда благодарен за съвет колеги,към коя марка да се ориентирам!
Мнението беше редактирано от vekarata: 10 юни 2018 - 20:33
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 10 юни 2018 - 20:41

Така, казваш смяна на алтернатора, след това смяна на регулатор.
Уточни , дали искаш пълна регенерация, ти ли ще я правиш, или директно искаш "сваляш-слагаш другия" . Ако ще е само регулатор, то по-добре си смени и лагерите. Отваряш ли го, задължително нов колектор (и понеже искаш нов регулатор, значи четките отпадат), те са на него.

А защо мислиш че не ти прави пад някъде? Опитвал ли си да си мериш пада по кабелите ?
Аз намерих грееща кербовка на плюса на акумулатора и това ми правеше пад от 0.2 волта само на фарове.
Огледай, пускай консуматори, пипай, да не се окаже и при теб такова. Аз също бях обвинил категорично алтернатора и аха да го свалям вече... хубаво че се опарих на тая кербовка и така намерих "заека".
Не казвам че задължително е това - просто гледай преди да вадиш.
Отговори

vekarata снимка vekarata 10 юни 2018 - 21:53

 Д-и-м-о-в, на 10 юни 2018 - 20:41, каза:

Така, казваш смяна на алтернатора, след това смяна на регулатор.
Уточни , дали искаш пълна регенерация, ти ли ще я правиш, или директно искаш "сваляш-слагаш другия" . Ако ще е само регулатор, то по-добре си смени и лагерите. Отваряш ли го, задължително нов колектор (и понеже искаш нов регулатор, значи четките отпадат), те са на него.

А защо мислиш че не ти прави пад някъде? Опитвал ли си да си мериш пада по кабелите ?
Аз намерих грееща кербовка на плюса на акумулатора и това ми правеше пад от 0.2 волта само на фарове.
Огледай, пускай консуматори, пипай, да не се окаже и при теб такова. Аз също бях обвинил категорично алтернатора и аха да го свалям вече... хубаво че се опарих на тая кербовка и така намерих "заека".
Не казвам че задължително е това - просто гледай преди да вадиш.

Нямам гореща клема колега. Проверил съм. Не ми се занимава с ремонт на алтернатора,а ще го сменя с нов. Колебая се само за производителя.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 11 юни 2018 - 02:27

По принцип производителят е БОШ. Смятам че той най-много ще издържи щом искаш директно целия. Но изборът си е твой.
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 11 юни 2018 - 07:58

 vekarata, на 10 юни 2018 - 21:53, каза:

Нямам гореща клема колега. Проверил съм. Не ми се занимава с ремонт на алтернатора,а ще го сменя с нов. Колебая се само за производителя.





Според мен по добре е да обслужиш стария алтернатор, все пак е БОШ. Новите ако си мислиш че са по добри....... не се заблуждавай. Ако ти го направят както трябва ще изкара много повече от новия. :icon_wink2:
Отговори

vekarata снимка vekarata 11 юни 2018 - 13:28

 FrIsKy_86, на 11 юни 2018 - 07:58, каза:

Според мен по добре е да обслужиш стария алтернатор, все пак е БОШ. Новите ако си мислиш че са по добри....... не се заблуждавай. Ако ти го направят както трябва ще изкара много повече от новия. :icon_wink2:

Не разбирам защо Bosch да е най добър? Какъв е проблема с фирмата да речем, VALEO? Ако го дам за ремонт каква е гаранцията,че ще го ремонтират качествено. Точно никаква. Не съм там и не виждам естеството на работата и какви материали ще вложат. Новия ще е с две години гаранция. А ремонтирания с 3,или 6 месеца,или думите:-Абе карай и не бой се!". По ми е лесно да срещна извънземи,отколкото качествен и съвестен майстор. Не мислиш ли,че съм прав? Не случайно попитах,коя фирма да избера,колега! Благодаря за съвета,но някои детайли според мен не трябва да се ремонтират,а да се заменят с нови. Това е мое мнение и не ангажирам никой. Чакам още предложения,колеги!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 11 юни 2018 - 18:18

Ами нека пак да ог кажа - марката е БОШ и ако не е правен си представи колко е издържал, но дори да е правен или сменян то ще е да кажем един път. Според теб 7-8 години не е ли добре ? Само ти знаеш от кога я имаш и не си го сменял.
Затова хората ти казват да си вземеш пак БОШ.


Но не знам защо мислиш че този, който ти ще свалиш и да кажем ти го вземат, ще отиде директно в казана? Не - ще го рециклират и пак ще се кара (е не от теб естествено). И точно защото казваш горното, предпочитам аз да си го направя и да знам какво и как(най-важното) е направено.
Но тъй като ти явно не можеш - искаш директно чисто нов. Само че къде са 2 години, къде са тия дето е издържал оригиналния. Та затова ми беше мисълта за БОШ-а. Не че новия няма да е пак с 2 години, но поне ще имаш представа от стария - какво може..


Иначе не виждам нищо лошо и в HELLA -та. Струва ми се по-добър избор от Валео.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 11 юни 2018 - 18:20
Отговори

k opel e снимка k opel e 11 юни 2018 - 19:26

Премери първо на изхода на генератора директно на шпилката М8 и маса на неговия корпус и пиши.
Измерването задължително след добре зареден акумулатор преди това. Днес мерих на Дени на Вектрата Ц с 2,2 бензин мотора и се оказа, че на изхода на генератора е 14,10 волта, а след това по силовата верига беше ужас.
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 11 юни 2018 - 19:41

 vekarata, на 11 юни 2018 - 13:28, каза:

Не разбирам защо Bosch да е най добър? Какъв е проблема с фирмата да речем, VALEO? Ако го дам за ремонт каква е гаранцията,че ще го ремонтират качествено. Точно никаква. Не съм там и не виждам естеството на работата и какви материали ще вложат. Новия ще е с две години гаранция. А ремонтирания с 3,или 6 месеца,или думите:-Абе карай и не бой се!". По ми е лесно да срещна извънземи,отколкото качествен и съвестен майстор. Не мислиш ли,че съм прав? Не случайно попитах,коя фирма да избера,колега! Благодаря за съвета,но някои детайли според мен не трябва да се ремонтират,а да се заменят с нови. Това е мое мнение и не ангажирам никой. Чакам още предложения,колеги!




Братле лично познавам човек който така ги прави, че със сигурност ще те изкара много. Жалко, че не мога да те заведа при него - много си далеч..... :naughtynono:
Явно вече си заделил парите за нов и искаш да ги дадеш, но да не стане след това пак да водим този разговор :icon_wink2:
Задай си следния въпрос: Щом новия има гаранция 2 години - защо оригиналния е изкарал толкова? Предполагам поне 15години
Мнението беше редактирано от FrIsKy_86: 11 юни 2018 - 19:46
Отговори

vekarata снимка vekarata 11 юни 2018 - 22:10

 FrIsKy_86, на 11 юни 2018 - 19:41, каза:

Братле лично познавам човек който така ги прави, че със сигурност ще те изкара много. Жалко, че не мога да те заведа при него - много си далеч..... :naughtynono:
Явно вече си заделил парите за нов и искаш да ги дадеш, но да не стане след това пак да водим този разговор :icon_wink2:
Задай си следния въпрос: Щом новия има гаранция 2 години - защо оригиналния е изкарал толкова? Предполагам поне 15години

Дааа,колата е на 15 г. И алтернатора е на толкова. Не че ми се дават едни триста лева,но от колата ми зависи предвижването. Тук в мръсния слънчак нямам доверие на майстори,а и друг проблем има. Преди осем години прекарах инсулт и бавно ходя,та за това няма как да да губя време с ремонт на генератора. Преди можех и сам да го направя,но сега вече не. Електротехник съм по основна професия,а по неволя още десеттина. /k opel e/ ще замеря директно изхода на плюса със масата на алтернатора и ще пиша. /FrIsKy_86/ добра идея но наистина ми е далеч. /Д-и-м-о-в/ съгласен съм с теб за маката Bosch. Имах ударнопробивна машина любителска серия /зелена/,но оригинална. Внесох я от Германия. За 15 г. веднъж сменях четки,а последните пет бъркаше по пет торби теракол почти всеки ден,за лепене на плочки. И накрая я откраднаха в г.Банско. В рамките на половин работен ден може да се рамонтира с подготовка на инструменти и части за подмяна,но в моя регион не намирам походящ майстор.
Отговори

k opel e снимка k opel e 12 юни 2018 - 04:17

Ако наистина е за смяна най-добре е Франсизкуп. Замяна с 100% рециклиран. Ще изкара още 15 години.
http://r.search.yaho...BqlH7MQPUn6vuo-
Мнението беше редактирано от k opel e: 12 юни 2018 - 04:20
Отговори

vekarata снимка vekarata 12 юни 2018 - 06:03

 k opel e, на 12 юни 2018 - 04:17, каза:

Ако наистина е за смяна най-добре е Франсизкуп. Замяна с 100% рециклиран. Ще изкара още 15 години.
http://r.search.yaho...BqlH7MQPUn6vuo-

Благодаря за предложението! Много добро насочване от твоя страна. Ще посетя магазина в Бургас,за да се запозная с предложените алтернатори от тяхна страна.
Мнението беше редактирано от vekarata: 12 юни 2018 - 06:04
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 12 юни 2018 - 07:55

Не искам да им правя реклама на Франсизкуп, само ще споделя лично впечатление от тях. През 2016 рециклирах стартер на вече бившата ми Вектра Б с Х20ДТХ. Всичко беше сменено- втулки, четки, шалтер. След монтажа стартера започна да си върти като на нова кола, а аз съм имал такива, даже и точно такава вектра. До ден днешен все още си е така без никаква промяна.
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 12 юни 2018 - 10:47

 k opel e, на 12 юни 2018 - 04:17, каза:

Ако наистина е за смяна най-добре е Франсизкуп. Замяна с 100% рециклиран. Ще изкара още 15 години.
http://r.search.yaho...BqlH7MQPUn6vuo-




и на мен ми хареса това предложение, браво....... :icon_wink2:
Отговори

vekarata снимка vekarata 15 юни 2018 - 15:47

И така колеги,да дам отчет до къде я докарах! Оказа се,че няма как да се докопам до клемите и да измеря директно напрежението което подава алтернатора. "На терсене(трудно) място е наврян хайвана". При проверка на ел инсталацията се оказа,че нямам проблеми с нито една клема. По ваши съвети,се насочих да намеря подходящ алтернатор BOSCH. Хубаво е,винаги да се вслушваме в мнението на тези които искат да помогнат. Вчера в olx.bg се продаваше на части Опел Зафира CNG-2005г. Алтернатора от колата BOSCH 0 124 425 025-100A съвпада по параметри с ел част която може се използва в моят модел Зафира YNG -2003 г. Купих го за 80 лв.,с доставка по "Еконт"-90 лв. Състоянието е перфектно. Външно чист,но от мен допълнително почистен. Никакъв шум на лагери и при развъртане с дрелка подава напрежение 14,2 V през лампа 12 V,при замерване с мултицет. Сега,остава да се престраша (трябва да намеря някой само за кураж)и да извърша смяната на алтернатора. В бъдеще, бившия алтернатор ще бъде реновиран и готов за нови подвизи. Още веднъж изказвам благодарности за помощта на всички,която ми оказахте!
Мнението беше редактирано от vekarata: 15 юни 2018 - 15:51
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 19 юни 2018 - 14:52

 vekarata, на 15 юни 2018 - 15:47, каза:

И така колеги,да дам отчет до къде я докарах! Оказа се,че няма как да се докопам до клемите и да измеря директно напрежението което подава алтернатора. "На терсене(трудно) място е наврян хайвана". При проверка на ел инсталацията се оказа,че нямам проблеми с нито една клема. По ваши съвети,се насочих да намеря подходящ алтернатор BOSCH. Хубаво е,винаги да се вслушваме в мнението на тези които искат да помогнат. Вчера в olx.bg се продаваше на части Опел Зафира CNG-2005г. Алтернатора от колата BOSCH 0 124 425 025-100A съвпада по параметри с ел част която може се използва в моят модел Зафира YNG -2003 г. Купих го за 80 лв.,с доставка по "Еконт"-90 лв. Състоянието е перфектно. Външно чист,но от мен допълнително почистен. Никакъв шум на лагери и при развъртане с дрелка подава напрежение 14,2 V през лампа 12 V,при замерване с мултицет. Сега,остава да се престраша (трябва да намеря някой само за кураж)и да извърша смяната на алтернатора. В бъдеще, бившия алтернатор ще бъде реновиран и готов за нови подвизи. Още веднъж изказвам благодарности за помощта на всички,която ми оказахте!




видя ли че по добре 80-90лв, от колкото 300, както искаше ти
радвам се че си намерил и успех......
Отговори

vekarata снимка vekarata 19 юни 2018 - 18:27

 FrIsKy_86, на 19 юни 2018 - 14:52, каза:

видя ли че по добре 80-90лв, от колкото 300, както искаше ти
радвам се че си намерил и успех......

Благодаря! Съветите доведоха до,икономия на средства.
Отговори

vekarata снимка vekarata 29 юни 2018 - 19:09

Днес монтираха алтернатора в един сервиз в Бургас за 25лв. Преди това смених в друг сервиз двете клеми (10лв.) на силовите кабели до акумулатора. Имаше леко затопляне. Превантивна мярка,за всеки случай. Вече всичко е на ред,колеги. Скоро трябва да се занимая със стартера. Малко е муден при нов акумулатор. Има време. От мен пожелания,за без аварийни към всички! :)
Отговори

k opel e снимка k opel e 29 юни 2018 - 19:16

Пиши след пет дни. Няма муден стартер при нов акумулатор. Трябва да върти като шевна машина. Стига "Градски легенди"!
Отговори

vekarata снимка vekarata 29 юни 2018 - 20:25

Дано познаеш. И аз се надявам да му кефне,да забърза.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg