Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Налягане на картерни газове?

stefan_suny снимка stefan_suny 20 ноември 2009 - 23:42

Здравейте. Имам следното запитване към колегите които имат наблюдение по въпроса: Като се отвори капачката за маслото при работещ двигател нормално ли е от там да подухва?
Искам да направя и малко уточнения по въпроса. Питам защото при мен си духа. Обаче съм окастрил всички маркучи които отвеждат картерните газове към двигателя за изгаряне, само един съм оставил който ги отвежда свободно в атмосферата. Логиката казва че при стандартен двигател когато газовете се отвеждат за изгаряне към дросела, то на края на маркуча откъм дросела има вакуум от двигателя, и не би следвало да има повишено налягане горе при капачката за маслото?!? ...а може би дори да има вакуум?!? Но в моя случай един 50см маркуч свързва отвора за вентилация на главата с атмосферата , и ако маслената помпа примерно прави някво налягане горе при разпределителните валове то като отвориш въпросната капачка и ще подухва оттам. А така ли е на практика? ...или говорим за някакъв проблем?
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 21 ноември 2009 - 09:50

Здравей колега.Моята кола вектра б X20XEV когато беше за ремонт духаше от щеката,а от капачката на двигателя кото я отворих духаше яко и хвърляше масълце.За пръскането на масълце от капачката като отвориш и леко подухване било нормално но в моя случай си беше доста.Но кото ремонтирах двигателя това духане понамаля.(преди ремонта всички тръбички ми бяха задръстени и игла не можеш да вкараш).
Отговори

Izparitel снимка Izparitel 21 ноември 2009 - 18:34

Нормално е да духа, но зависи колко. няма кола при която да не духа. Картерните газове се изсмукват от вакума, но въпреки всичко си подухва. При теб след модернизацията е нормално да подухва. Въпроса е "колко".
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 21 ноември 2009 - 19:08

Съвсем нормално е да духа и да пръска капчици масло, ако не го прави е страшно. На нов автомобил съм отварял капачката и духаше не малко, както и доста масло хвърляше. При мен с моя мотор разпределителния вал се намира на 1,5 см. от капачката там е и точно гърбицата на вала и няма как да не пръска масло. Карайте си колите и не се плашете.
Отговори

ValentinoV снимка ValentinoV 21 ноември 2009 - 19:17

то и на X16XEL гърбицата на вала е на има няма 2 см от капачката , логично е да хвърля , до автора на темата : колега интересно ми е как караш така без тоя декоративния капак , смисъл моята капачка буквално се клати насам натам ако не съм сложил капака , не може да се затегне .. понякога със сложен капак като настъпя колата и сама се развива от вибрациите и започва да трака .. за нова капачка ли съм или просто е калпаво измислена ? (сори за офф-а)
Мнението беше редактирано от ValentinoV: 21 ноември 2009 - 19:19
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 21 ноември 2009 - 21:02

Хубаво е да се погледне какво е писано, аз с първия опит попаднах на тази тема в която много хубаво е обяснено какво е хубаво и какво не.

Ще обобщя, ако отвориш капачката и ня пръска масло бягай далече преди да е "гръмнал" двиагателя :naughtynono:
Гледа се отвора за щеката на маслото - при ниските обороти трябва леко да подухва, като се даде газ трябва да спре да духа изообщо. Ако при форсиране от там пуши значи лошо.

stefan_suny ти не си ли оправи двигателя вече? Ако си сменил сегментите и не гори масло вече какъв ти е проблема да сложиш обратно маркуча към дросела а не към атмосферата?
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 21 ноември 2009 - 22:16

Благодаря за отговорите.

Колега ValentinoV , то при мен от капачката за маслото се роди въпрса за картерните газове. Като запаля, сутрин най вече като е студено, и чувам някво почукване - първата реакция : мисля си я клапан я повдигач. Да ама вдигам капака и гледам(по точно слушам) капачката за маслото придрънква, отвих я да я разгледам и ... усещам подухва :) Декоративния капак съм го махнал, че съм павил модификации по тръбите, иначе не ми се развива капачката само придрънква от време на време. Аз също се канех да разпитам това дали е нормално, тия дни ще разгледам дали има някво уплътнение по нея което да се смени, или да се измисли нещо че да затегне.

А иначе относно колата - май съм достигнал психологическия момент, когато човек взема да си втълпява че колата му не върви, защото вече е свикнал с нея... или стремежа към повече коне :drinkin: Един вид ако в района има някой колега, който си мисли че колата му много върви, може да се срещнем за тестдрайв и да се разубедим взаимно :naughtynono:


П.П. Само като идея: вече е ясно че от капачката подухва - нормално - маслената помпа вдига маслото горе и става налягане. Добре де... ама щом от отвора за капачката излиза нещо(въздух, газ или каквото е там) то е логично и отнякъде да влиза нещо, щото системата е затворена все пак? Първата ми идея е че компресорнти сегменти колкото и да са перфектни не уплътняват на 100% и все нещо минава. .... а вие как мислите?
Отговори

ValentinoV снимка ValentinoV 21 ноември 2009 - 23:50

благодаря , ако разбереш нещо по въпроса с уплътнението на капачката пиши в темата :) иначе за тея пушеци за които говориш , аз като карам , смисъл достигна работна температура и угася колата , като отворя капачката излизат пушеци (е не чак толкова , но се виждат) според мен е изгоряло масло (тъй като моята си го гълта)
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 22 ноември 2009 - 07:43

 stefan_suny, на 21 Nov 2009, 22:16, каза:

П.П. Само като идея: вече е ясно че от капачката подухва - нормално - маслената помпа вдига маслото горе и става налягане.


Маслената помпа е за масло не е за въздух така че това което ти се струва че подухва не мисля че е от маслената помпа изообщо.

 stefan_suny, на 21 Nov 2009, 22:16, каза:

Добре де... ама щом от отвора за капачката излиза нещо(въздух, газ или каквото е там) то е логично и отнякъде да влиза нещо, щото системата е затворена все пак? Първата ми идея е че компресорнти сегменти колкото и да са перфектни не уплътняват на 100% и все нещо минава. .... а вие как мислите?


Добре де чак толкова ли дука от тази капачка? Подухването от нея трабва да е като от басрефлекс, не трябва толкова да духа! Ако наистина духа то най вероятно компресионните сегменти изпускат и от там, както сам казваш налягането от другаде не може да дойде.
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 22 ноември 2009 - 13:32

Нормално е да духа и да хвърля масло, духането да не е само като от прахосмукачка. Проверил съм го лично на чисто нов автомобил и при него духаше и хвърляше масло ! А на служебната Октавия която е на 60 000км. очите ще ти измие с масло ако отвориш капачката, преебами чисто нова тениска :mhihi:
Отговори

Hevy снимка Hevy 25 декември 2009 - 13:36

Само на новите не пуши, това са картерни газове - сегментите пропускат по малко..това не пречи много,и не от там се мацат свещите - значи тече и от горе - гумички и вероятно разбити клапани...
Отговори

apekov снимка apekov 12 януари 2010 - 16:13

Здравейте колеги, днес и аз ходих да гледам една вектра Б с х20хев мотор. Направи ми следното впечатление като я запалих на студено. Инаше едно странно почукване като на клапан, сумати и неща изчетох от повдигачи до биелен лагер, първоначално се чуваше на празен ход след това утихна но като подам газ пак се чува и катото отнема газта по слабо. Всичките тези операций извърших на студен двигател. Колата работи на място има няма 10 минути. Докато работеше на празен ход отворих капачката на маслото, малко хвърляше масло от там но видях че гърбицата на вала е под нея, относно налягането на картерните газове 90%съм сигурен че прави вакуум и 10% че подухва. Извадих пръчката на маслото по точно изтеглих я около 10-15 см. и подадох газ - от там нищо ни пушек ни масло. Това всичко при студен мотор. от какво може да е този вакуум при клапаните и дали е нормално.
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 12 януари 2010 - 19:32

вероятно вакуума се получава от това че стандартно от главата картерните газове се отвеждат с маркуч до дросела където има вакуум. тази тема я пуснах щото при мен го няма вече тоз маркуч и възникна въпроса дали и доколко трябда да духа. а ти щом имаш вакуум това трябва да е добре - значи ти е наред венитлацията и същевременно не изтърват много сегментите
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg