Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем с C18NZ

gecatax снимка gecatax 30 ноември 2010 - 18:48

Здравейте,
колата е Vectra A с този двигател, проблема е от много време но сега реших да питам от какво може да е:
Значи когато съм на 1-ва и карам примерно с 3000 об и върна газта колата предърпва 2-3 пъти.С другите нямам ядове, а когато реша да я сритам независимо на коя съм пак предърпва 2-3 пъти.Досега си решавах проблема като не връщах газта 100% и като не я настъпвам а подавам плавно газ.
На какво може да се дължи това?Ясно е че трябва да мина диагностика, препоръчаите някой от Бургас, един приятел ми каза за един майстор който като я закачил на компютъра барнал нещо и се оправила, но искам да е сигурен затова ще исчакам вашето мнение.
Поздрави!
Отговори

Kondo снимка Kondo 30 ноември 2010 - 20:34

Ако правилно съм те разбрал придърпва като върнеш рязко газта на скорост.Проблема се решава много просто -на дросела имаш едно винтче за регулиране на началната позиция на клапата.
Правиш следното нещо- на загряла кола и работеща дигаш капака и с едно торксче/еврейска звезда врътваш това болтче съвсем леко да ти се дигнат оборотите съвсем леко -при мене връткането беше оборот,два. И забравяш за придърпването,което при мене понякога си беше направо гаснене.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 30 ноември 2010 - 20:48

Или тампоните на мотора са за смяна :sad-smiley-046:
Отговори

gecatax снимка gecatax 30 ноември 2010 - 21:05

 Rosen Popov, на 30 Nov 2010, 20:48, каза:

Или тампоните на мотора са за смяна :sad-smiley-046:

Ами аз не съм ги сменял, а колата е при мен от 2001г. как да проверя дали са за смяна.
Вчера гледах че ми са за смяна и Лагера и Тампона на макферсона.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 30 ноември 2010 - 21:26

Огледай за скъсвания и напуквания тампоните. Можеш да хванеш мотора за гърловината от която се налива масло и да се опиташ да го разклатиш.
Успех :sad-smiley-046:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 30 ноември 2010 - 21:27
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 30 ноември 2010 - 22:22

 Kondo, на 30 Nov 2010, 20:34, каза:



Хубаво е да се запомни началното положение при тази интервенция. Въпреки всичко мен ми се струва, че има проблем с тампони и по-малко вероятно потенциометъра на дроселовата клапа, защото е ако е от него сигурно и на празен ход ще го прави.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 30 ноември 2010 - 22:23
Отговори

Kondo снимка Kondo 01 декември 2010 - 00:40

Борих се с тоя проблем близо месец.Принципно може да са много неща,но:
1.Дюза и горивна система се игнорират много лесно - вадиш примерно маркуча на ЕГР-а от щуцера на моното и ако дига обороти значи са ок.
2.Температурен датчик и ст.моторче - ако като запалиш сега кат е по-студено сутринта и ти държи 1200-300 и после падат с нарастването на темп. значи не е от тях.
3.Ако плавно подаваш газ и връщаш и нямаш присецвания,заглъхвания и т.н. потенциометъра на дросела е ок.
За да има стабилен празен ход в движение и да не присецва или гасне при отнемане на газ оборотите трябва да са над един минимум който за моя мотор го дават навсякъде различно но от опит съм се убедил,че трябва да са над 850.Ако са под на място работи идеално тихичко но в движение присецва като отнемеш газта,а понякога и гасне.
Уж тия обороти са забити в компа,но се убедих,че не гио следи особенно стриктно понеже изобщо не реагира като ги дигнах със 100 от болтчето за начално положение на клапата -що беше решил,че трябва да са 750-800 така и не ми е ясно и до ден днешен, но добрата новина е,че не се набърка да ги сваля през стъпковото и сега вместо 750-800 ги държи 850-900 на загрял мотор и присецвания и гаснения след освобождаване на газта няма.
Ако са тампони не трябва ли да тресе и при други режими -не само при отнемане ми и при подаване на газ?
Отговори

gecatax снимка gecatax 01 декември 2010 - 06:51

 Kondo, на 01 Dec 2010, 0:40, каза:

Ако са тампони не трябва ли да тресе и при други режими -не само при отнемане ми и при подаване на газ?

Ето какво пиша

Цитат

а когато реша да я сритам независимо на коя съм пак предърпва 2-3 пъти

Утре ще проверя и ще пиша.

1.-не е от това
2.- при студен 1100-1200 топъл немога да определя но около 700-850
3.- когато е плавно няма ядове
Остана варианта за дросела и за тампоните като погледна тампоните ако са добре, ще бележа сегашното положение на болта и ще вртя 1-2об да видим.След всяко въртене ще я пробвам 50м. за да видя как е?
Отговори

deforse снимка deforse 01 декември 2010 - 08:17

Малко off - моята на загрят двигател и празен ход държи обороти около 980.
Отговори

silvaro снимка silvaro 01 декември 2010 - 08:21

Здрасти колега,
преди да бъзикаш каквото и да било по двг, виж дали нямаш едно ето такова:
Публикувано изображение
някъде около смукателните колектори и вземи и го изолирай, сваля се и се слага една ламаринка с гарнитура отдолу и пак се стяга! Няма да навреди на работата на двг, и прекъсването ще изчезне, ако проблема е в този т.нар. ЕГР клапан!
Отговори

Kondo снимка Kondo 01 декември 2010 - 18:02

 gecatax, на 01 Dec 2010, 6:51, каза:

Ето какво пиша
Утре ще проверя и ще пиша.

1.-не е от това
2.- при студен 1100-1200 топъл немога да определя но около 700-850
3.- когато е плавно няма ядове
Остана варианта за дросела и за тампоните като погледна тампоните ако са добре, ще бележа сегашното положение на болта и ще вртя 1-2об да видим.След всяко въртене ще я пробвам 50м. за да видя как е?

Действай смело с болтчето - нищо не губиш,а само можеш да спечелиш.
Нали разбра? Топъл,работещ мотор и въртиш докато се качат над 850 за по-согурно 900.
Не бой се няма кво да разбазикаш, най-много да се отървеш от досадното тресене.
А няма кво да разбазикаш понеже ефекта от въртенето на болтчето е се едно си подал малко газ -точно квото казваш,че си свикнал да правиш за да не тресе.
Мнението беше редактирано от Kondo: 01 декември 2010 - 18:06
Отговори

gecatax снимка gecatax 01 декември 2010 - 18:28

 Kondo, на 01 Dec 2010, 18:02, каза:

Действай смело с болтчето - нищо не губиш,а само можеш да спечелиш.
Нали разбра? Топъл,работещ мотор и въртиш докато се качат над 850 за по-согурно 900.
Не бой се няма кво да разбазикаш, най-много да се отървеш от досадното тресене.
А няма кво да разбазикаш понеже ефекта от въртенето на болтчето е се едно си подал малко газ -точно квото казваш,че си свикнал да правиш за да не тресе.

Днес го търсих ама не видях къде е защото нямах и много време.В петък имам 44км. път до една хижа и като стигна там ще го мърдам, ама къде е?
Поздрави!
Отговори

Kondo снимка Kondo 01 декември 2010 - 19:42

Публикувано изображение

E в тая тръбичка е болтчето, еврейска звезда е.
Отговори

gecatax снимка gecatax 02 декември 2010 - 21:11

 Kondo, на 01 Dec 2010, 19:42, каза:

Публикувано изображение

E в тая тръбичка е болтчето, еврейска звезда е.

Колеги аз ще го намеря, ама нещо много важно не споменахме, да навивам или да развивам :biggrin:
Отговори

alchemy снимка alchemy 02 декември 2010 - 21:24

Това болтче всъщност е покрито с капаче. Колегата Kondo в моята тема ме посъветва същото за сходен проблем, и аз първоначално се озадачих, но намерих схема, която представя моното в разглобен вид :). Капачето се отмества лесно с отвертка - не подпъхваш, а забиваш ръба на отвертката в периферията на капачето отвътре и почти без усилие излиза. Болтчето се върти по часовата стрелка за вдигане на оборотите.
П.П. Понеже колегата ме помоли, помествам схемата:
Публикувано изображение
20 е болтчето, 22 - капачето.
Мнението беше редактирано от alchemy: 02 декември 2010 - 22:20
Отговори

Kondo снимка Kondo 03 декември 2010 - 00:11

 gecatax, на 02 Dec 2010, 21:11, каза:

Колеги аз ще го намеря, ама нещо много важно не споменахме, да навивам или да развивам :biggrin:

Колега като навиваш се отваря клапата и дига оборотите.При мене никви капачета нямаше -най-обикновенно болтче еврейска звезда -теглих му малко въртене на загрял работещ мотор, дигна оборотите със 100-на до 850-900 щот преди държеше ниски и ся е като часовник ни тресе ни гасне.Сутрин си дига 1200-300 докат позагрее и после кове около 900 и те така.
Отговори

ivan todorov снимка ivan todorov 03 декември 2010 - 01:32

ей колеги здравейте за да не пускам нова тема искам да попитам ц20не има ли ерг клапан и ако има за кво служи никъде не намерих може и да не съм уцелил и ако може да ми кажете ако има с него по добре ли е или по зле .
Благодаря
Отговори

Dundi снимка Dundi 03 декември 2010 - 01:36

Здравейте първо аз съм със C12NZ на газ и бензин на газ държи ниски обороти пробвъл съм и настройка от изпарителя и врътката ,но не става и от делкото съм пробвал но не могат да се вдигнат повече от макс 800 оборота.Преди време си правих основен ремонт на двг. и този който ми го прави помня беше ми завартял и на мен това но не знам в какво положение.Та въпросът ми е на газ ако пробвам да го врътна на някоя посока дали ще има резултат с оборотите или само на бензин ще дава резултати,защото и на бензин са ми по-ниски от обичайните 850 :biggrin: .
Мнението беше редактирано от Dundi: 03 декември 2010 - 01:37
Отговори

deforse снимка deforse 03 декември 2010 - 08:12

 alchemy, на 02 Dec 2010, 21:24, каза:

.... 20 е болтчето, 22 - капачето.


Колеги, ако не забелязахте на схемата пише 1.4 и 1.6 мотори, но не и 1.8, какъвто е на колегата. И в книгата за 1.8 пише, че няма регулиране на празния ход. Поправете ме ако бъркам.
Отговори

Kondo снимка Kondo 03 декември 2010 - 09:20

Поправям те веднага-оня дросел по-горе на снимката е точно от 1.8,в книгата верно пише да не се бара,но:
1.Не знам дали някой го не е барал преди мене.На мен ми паднаха оборотите като смених гарнитурата на дросела и пробит маркуч на мап-сензора.Може някой просто да не се е занимавал и да ги е свалил от клапата.
2.Реших си проблема с тресения и гаснения.
@дунди тая клапа регулира въздуха,сместа на празен ход си е достатъчно богата на бензин така,че ще ти дигне оборотите и на бензин и на газ.
Мнението беше редактирано от Kondo: 03 декември 2010 - 09:28
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg