Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Astra H, Z16XER - Разпределителен вал, изпускателни клапани

Olaivi снимка Olaivi 22 юни 2014 - 06:33

Моля за съвет относно проблем с Opel Astra H 1.6, Z16XER, бензин с поставен гозов инжекцион.
Бях на път около Велико Търново (ВТ), колата започна да губи мощност особено при изкачване на по-стръмни участъци от пътя, светна лампичката "кола с гаечен ключ".
Проверих по метода с педала на спирачката и газта и ключ за запалване на контакт и ми излязоха следните грешки: 0420, 0136, 0036, 0014.
Отидох за диагностика в представителството на Опел във ВТ и те ми обясниха следното:
Грешки:
- 1-ва ламбда сондата извън параметри
- неефективна работа на катализатора
- разпределителен вал изпускателни клапани - извън границите на центровката

Ремонт:
- проверка и реглаж на хлабини на клапани
- поставяне на омасляващ модул за газовото

Според тях проблема е механичен и първо трябва да се започне с реглаж на клапаните (в Булвария ми отговориха, че такъв реглаж не се прави), ако не няма възможност за реглаж трябва да се прави ремонт на двигателя свързан с някакво шлайфане на "главата на двигателя".

Къде в София бихте ме посъветвали да отида за повторна диагностика и ремонт на посочените по-горе проблеми.
Благодаря предварително.
Отговори

ivanlutov1 снимка ivanlutov1 22 юни 2014 - 16:32

Колега същата работа беше при мене с газ аз съм със същия двигател 1.6 Z16XER една година се мъчих обиколих 10 сервиза за газ, 3 газови инжекциона смених (Romano eco,romano obd II и romano antonio) от най-висок клас което ми струваше около 3000лв. Все нещо бъркаше настройки и не вървеше както трябва и се отказах и я свалих, даже бензина ми объркваше бях се побъркал с тая газ накрая я свалих.В другия форум на опел имаше един колега който явно и той беше изпатил и беше написал че газ на мотор завършващ на XER било не възможно да се настрой да работи добре.(колко е вярно незнам обаче при мене наистина не стана макар че има колеги които уж карат на газ).Тоя двигател има проблем с 2 колела които са на ангренажния ремък на изпускателни и на всмукателния колектор те управляват цялото газоразпределение и се разбират с времето и почват да тракат(първо е при запалване около 3-4 секунди изтраква като дизел след това като се доразбият започва да трака по-време на движение) и колата започва да губи мощност и да не върви добре.При мене беше станало така преди няма и месец смених едното(едното е с някакъв вариатор в него то се трошело по-често) и колата се оправи.Спря да трака в движение остана понякога много леко изтракване при палене и то не всеки път явно е тръгнало и другото и трябва да го сменя и него обаче още не прави проблеми.Смяната на колело е по около 500 лева на бройка в официален сервиз. Препоръчвам ти да отидеш за диагностика и ремонт в официален сервиз на опел да ти кажат най-точно какво е на твойта кола, иначе някой квартален майстор ше вземе да ти потроши колата от това че няма да знае какво прави и какво смяна това е моя съвет :)

ПС: Колега сега загледах по внимателно грешките и точно 0014 е проблем с единия от двата соленоида които се запушват намаляват налягането на маслото от което се чупи колелото което управлява газоразпределението и колата губи мощност.При мене имаше същата грешка след смяна на това колело се оправи на 90%.яд ме е само че не смених и другото накуп, а ще трябва след време да го сменям и него. Потърси във форума имаше тема точно за това ако я намеря ще я постна.

ПС2: Колега ето и темата за която ти говорех не е лошо да я прочетеш цялата на първата страница около средата на темата колегата ivanivanovvv е описал за проблема с приложени снимки нагледно и по-подробно. - http://www.opelclub....=1

това е моя тема когато имаше проблем при мене - http://www.opelclub....1

и една подобна на колега с Z18XER който е на същия принцип - http://www.opelclub....1

Дано съм те ориентирал поне малко, защото знам какво е да обикаляш сервизи и всеки да ти казва различно и накрая да ти развалят колата още повече. Ще се радвам като оправиш проблема да споделиш от какво е в темата, а може и на лично :)
Мнението беше редактирано от ivanlutov1: 22 юни 2014 - 21:04
Отговори

Olaivi снимка Olaivi 23 юни 2014 - 05:28

И двете колела (зъбно колело разпределителен вал изпускателен и зъбно колело разпределителен вал всмукателен) съм ги сменил преди около 2 години, колата беше на около 85 000 км, заедно с тях смених агренажния ремък и ролките. Появи се едно много странно потракване при палене на колата, което след време прерастна в неравномерна работа на двигателя и след диагностика в Булвария казаха, че трябва да се сменят и двете колела. Ремонта ми струваше около 1 500 лв (с 15 % отстъпка) в Булвария - неравномерната работа на двигателя и липсата на мощност се оправиха, но остана едно неравномерно потракване понякога по време на работа на двигателя. По принцип всички ремонти по колата са ми правени в Булвария. Преди 1 година заради това потракване ми смениха и това нещо, за което ти пишеш - клапан за позицията на разпределителен вал (смяната с труда струва около 240 лева), но потракването си остана. Казаха ще трябва да сменим и другия клапан и оттогава спрях да ходя там.
Понеже пътувах отидох в официалния сервиз на Опел във ВТ (Оникс Авто) и те бяха много учудени, че са ми сменяли 2-те колела на валовете. Според приемчика досега такъв ремонт не са правили и учудено ме попита какво съм я правил и какво и е имало, че са ги сменили.
Преди време един колега професионален шофьор предположи, че тракането, което се чува от време на време е от някакъв лагер на ролката на ангренажния ремък, но ще видим.

П.С. След около 50 км каране лампичката изгасна сама и обикновенно светва, когато запаля колата и после изгасва. Днес ще водя да я видят едни майстори и ще пиша как е минал огледа от тях.

П.С2 Знам че ми е пробит ауспуха от към двигателя някаква мека връзка имало там, незнам дали може и от ауспуха да идва проблема, защото там някъде била първа ламбда сонда.
Мнението беше редактирано от Olaivi: 23 юни 2014 - 05:42
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 23 юни 2014 - 16:23

Колега, не съм много запознат с този Z16XER двигател, но според мене проблема с ауспуха и меката връзка може да доведе до грешките от първата сонда и катализатора. Моя съвет е ПЪРВО оправи меката връзка !
Отговори

vektra1 снимка vektra1 23 юни 2014 - 18:44

Ако смяташ че проблема е в газовата ,пиши едно ЛС до колегата veskonyracing .
Отговори

shunter снимка shunter 23 юни 2014 - 19:10

и моята мека връзка изпуска, но към момента съм нямал проблеми със сондата или катализатора. ако при прегледа не ми бяха казали че е скъсана сигурно нямаше и да разбера понеже шума в колата не се увеличил изобщо. според мен търси причината в газовото, но е ясно че ще дойде времето и на меката връзка.
Отговори

ivanlutov1 снимка ivanlutov1 23 юни 2014 - 20:02

Ами колега тогава не знам дали газовата не е направила някоя беля, защото и аз сменявах преди няма и месец ангренажен комплект и пистовите ролки с ремъка заедно с едното колело и от софия ауто ми казаха добре че съм свалил газовата, защото коли с газ с тоя двигател на 30 000 км на газ идвали за основен ремонт на двигателя. Колко е вярно не знам. Обаче тоя двигател за мене е най-голямата грешка на опел. Явно и мене след време ме чакат същите ремонти, а колата е купувана нова и е на 88 000 км в момента...и още от сега не върви за 116 коня ,двигателя много се влияе от околната температура, на климатроник на сестра ми пунтото което е 62 коня ускорява по бързо направо е ужас. И аз имам чуството че двигателя не работи много равномерно при ниски обороти (под 1500) при ускорение. Като оправиш проблема ще се радвам да пишеш в темата, защото ще я следя да знам евентуално какво ме чака.
Мнението беше редактирано от ivanlutov1: 23 юни 2014 - 20:03
Отговори

qwer6 снимка qwer6 23 юни 2014 - 20:43

Смяната на колелата на разпределителния вал си е едно на ръка. Рано или късно на всеки XER това се налага. При мен след смяна на колелата дизеловото тракане при стартиране изчезна и мощността се върна, но двигателят продължава да работи шумно и грубо в сравнение с нов бензинов двигател. Колата се кара само на бензин. Според мен причината е в нуждата от регулиране на клапаните, която в сервизната книжка си пише че се прави на 150 000км, и която българските сервизи на Опел отказват да направят без цялостен ремонт на двигателя.

Що се отнася до меката връзка, тя е по скоро симптом отколкото причина за проблем. Къса се от повишените вибрации на двигателя, когато излезе от центровка. След смяната на връзката генерацията започва да дрънчи,понеже не може да обере вибрациите,и така докато и новата връзка не се скъса..
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 24 юни 2014 - 08:05

Още веднъж ще кажа НЕ подценявайте скъсаната мека връзка !
Отговори

Olaivi снимка Olaivi 24 юни 2014 - 09:07

Снощи изчистих грешките и неравномерната работа на двигателя в ниските обороти изчезна, но продължаваше да липсва мощност и като натисна рязко газта глъхне и не ускорява, както трябва.
Ходих при едни майстори и те предложиха доста неща:
- бобина (аз им казах, че вече е сменяна)
- зъбчатите колела (обясних, че вече са сменяни преди около 40 хил. км), казаха че живота им бил около 90 хил. км
- да се оправи ауспуха, защото може от там идват грешките в лабда сондата и катализатора (друг техен колега каза, че не вярва причината да е там)
- дефектирал датчик на разпределителния вал
- центровка на онези 2-те зъбчати колелета отстрани (евентуално не добра центровка от Булвария)
- клапаните (соленоиди), че проблема може да е от тях имат едни мрежички във форума на Опел четох, че ги махали, защото като се износят падат и много често тракането е от тях
- да се сменят свещите (не са сменяни от ~ 55 000 км). В момента съм с оригиналните свещи.
- да се отвори главата на двигателя и да се проверят клапаните да не са заминали някой и да трябва да се сменят. Те също казаха ,че на този модел клапаните по принцип не се регулират
- обясниха ми, че при двигател 1.6 клапаните и цялата глава били по-слаби и било хубаво да се постави модула за омасляване на клапаните. Това омасляване предпазва клапаните от "изгаряне".
Снощи ми свърши газта и затова, докато се прибера вкъщи карах на бензин. Тази сутрин запалих без проблем и си карах около 2-3 км до бензиностанция на Шел (преди около 2 месеца за първи път заредих газ на Шел и колата вървеше СТРАХОТНО). Заредих газ и се отправих към околовръстното, колата си върви прекрасно, а като превключи на газ се движих, като изтребител - много по-бързо ускорява, двигателя си работи равномерно и в ниските и във високите обороти.

P.S. Често при каране в проливен дъжд колата се "задръства", светва "Check engine" лампичката и не иска да върви, не иска да ускорява. После след 2-3 дена от само себе си се "отпушва" и върви без проблем, сега като че ли проблема е същия. Ще видя дали тези грешки пак ще се появят.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 24 юни 2014 - 10:57

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 01 ноември 2019 - 22:03
Отговори

ivanlutov1 снимка ivanlutov1 24 юни 2014 - 18:18

Колега на газ е добре ,а на бензин как е ? пак ли няма проблеми нито в ниските нито в високите? ускорява ли плавно или докато мине 2 хиляди оборота понякога ускорява някакси все едно на тласъци? и последно мислиш ли да правиш нещо при гореспоменатите майстори или за сега ще чакаш да видиш дали пак ще вкара някакви грешки.
Ще се радвам да отговориш :)
Отговори

Olaivi снимка Olaivi 25 юни 2014 - 14:34

Последно вече втори ден колата си върви нормално и на бензин и на газ, плавно ускорява и няма проблем нито в ниските, нито във високите обороти. Нови грешки за сега няма. Междувременно ремонтирах меката връзка на ауспуха, но не усетих промяна.
Единствен проблем остава при горещо време и пуснат климатик и рязко подаване на газта - колата бучи странно (заглъхва) и не ускорява. Ако се подава плавно газта не се чува странното бучене на двигателя.
Отговори

ivanlutov1 снимка ivanlutov1 25 юни 2014 - 15:39

 Olaivi, на 25 юни 2014 - 14:34, каза:

Последно вече втори ден колата си върви нормално и на бензин и на газ, плавно ускорява и няма проблем нито в ниските, нито във високите обороти. Нови грешки за сега няма. Междувременно ремонтирах меката връзка на ауспуха, но не усетих промяна.
Единствен проблем остава при горещо време и пуснат климатик и рязко подаване на газта - колата бучи странно (заглъхва) и не ускорява. Ако се подава плавно газта не се чува странното бучене на двигателя.

Ок колега значи след около 20-на дни и аз ще сменя и 2 рото колело да видя дали и при мене ще се нормализира всичко, защото говорих с един майстор и каза че тая загуба на мощност се получава точно от това ако е избягала центровката на колата както е най-вероятно при мене.Ако не се оправи само със смяната на колелото ще видя да ходя при него ако може да направи центровката той.(много ми е далече чак на 160 км от София е иначе щях да отида първо при него поне да я закачи на диагностика и да види данните в реално време то ще си покаже ако има изместване на ъгъла на тия колела.)
Отговори

ivanlutov1 снимка ivanlutov1 26 юни 2014 - 15:17

Малко update при мене.
Не ми се чакаше 20 дни както бях решил преди да сменя и 2 рото колело и днеска отидох и го смених в софиаауто.Резултата е че всички проблеми които ми правеше се оправиха :) . Спря да трака въобще, има си тяга и мощност и даже и при пуснат климатик вече и в ниските и във високите е перфектна, ускорява плавно и педала на газта реагира по-добре.
Отговори

Olaivi снимка Olaivi 26 юни 2014 - 15:42

1. Колко ти излезе ремонта във София Ауто?
2. С коя версия на софтуера си?
При мен пише:
HW: D3.08//09.06.2008
SW: 25.04.2007/O//8.0.1/-----

Може да го провериш, като задържиш бутона Settings за поне 10 секунди и после с бутона BC преминаваш през различните екрани от режим: Testmode.
Ето и видео:
Отговори

ivanlutov1 снимка ivanlutov1 26 юни 2014 - 19:06

Колега колелото от 512лв мисля че ми казаха че струва го взех на 400 лева с отстъпка през познат.А до версията на software е с последната ver.712 преди 2 месеца я закарах да я ъпдейтнат струваше ми 35 лева.А за testmode режима го знам ама там не пише версия аз я видях като се закачи на оп-ком.

ето и линк с това което пише http://prikachi.com/...20/7428520d.jpg
малко не се вижда от светкавицата.

А и другото което е към подобрението като покарах днеска преди разхода градско под 11 - 11.5 по бордови не можех да го сваля както и да карам,а сега освен че колата върви много повече ми дава около 9.5- 9.6 това по бордови.
Мнението беше редактирано от ivanlutov1: 26 юни 2014 - 19:08
Отговори

ivanlutov1 снимка ivanlutov1 09 юли 2014 - 21:05

Колега имаш ли някакво развитие с реглажа на клапаните ? При мене уж всичко се оправи ама за 2 дни както обикновено. И пак колата загуби мощност харчи повече абе трагедия общо взето. Ходих днеска на диагностика в сервиза на Дунев и оттам откриха че двигателя няма вакуум и не се знае от какво е (тия газаджий където са разпробивали по двигателя кой знае каква мизерия са направили и после при други пък свалях газовата и не знам те как са запушили всичко дали е както трябва направено..) трябва да се свалят и да се тестват вакуумите и другото което ми казаха е че двигателя си работи в нещо като аварийни режими и е разцентрован и ще се наложи и при мене реглаж на клапаните. И това е в най-добрия случай ако няма нещо вече за смяна ама като отворят двигателя ще си покаже... В понеделник ще я оставя да я правят и се надявам до вторника вечерта да е готова и ще пиша какво е развитието.
Мнението беше редактирано от ivanlutov1: 09 юли 2014 - 21:06
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 15 юли 2014 - 12:52

 Olaivi, на 25 юни 2014 - 14:34, каза:

Последно вече втори ден колата си върви нормално и на бензин и на газ, плавно ускорява и няма проблем нито в ниските, нито във високите обороти. Нови грешки за сега няма. Междувременно ремонтирах меката връзка на ауспуха, но не усетих промяна.
Единствен проблем остава при горещо време и пуснат климатик и рязко подаване на газта - колата бучи странно (заглъхва) и не ускорява. Ако се подава плавно газта не се чува странното бучене на двигателя.


Това е фабричен дефект, който се оправя с по-нова софтуерна версия на моторния компютър TIS:2394 е дефекта. Погледнете тази тема: http://www.opelclub....showtopic=55373
Отговори

ivanlutov1 снимка ivanlutov1 16 юли 2014 - 14:29

Колега с ъпдейт не става просто двигателя не е измислен както трябва. Аз скоро ходих в софиаауто за ъпдейт версия 712 и промяна няма. Имам чувството че няма нито един майстор в България който разбира точно от тоя двигател даже и в официалния сервиз. Има си някакъв фабричен дефект който не се знае и тва е аз обиколих 10 сервиза от които някой бая реномирани включително официалния и никъде не могат да ми оправят колата да върви нормално и да ми кажат от какво са тия заглъхвания на моменти защото не е всеки път а е на моменти. След последното посещение в един сервиз колата е почти перфектна и мисля да не я пипам повече. Казаха ми че са направили реглаж на клапани и ангренажа е презацепен защото бил избягал с един зъб (а преди един месец го сменявах в софиаауто как е избегал не знам)и са уплътнили колектора защото след свалянето на газовата нямаше вакуум в двигателя и за сега върви горе доло прилично.
Мнението беше редактирано от ivanlutov1: 16 юли 2014 - 14:31
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg