Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

zafira 1.6i cng търси инфо.

Тодор Ялъмов снимка Тодор Ялъмов 05 август 2015 - 22:26

Здравейте! Казвам се Тодор и съм от Стара Загора.От няколко дена имам Зафира 1.6и с фабричен метан 2004-юли докарана на ход от Германия и е по сервизната им книжка на 88000км. Да ви кажа колата от където и да я погледнеш изглежда като,че сега излиза от магазина. Още нямам никакви навици и наблюдения върху нея. 7 години до сега съм карал Пежо 406 1.8и. Зафирата когато я запаля и работи на място е изключително тиха,така е и по време на път. Конкретното ми питане Е: нормално ли е когато я запаля и докато си влезе в оптимален температурен режим 85-90 градуса да се чува едно леко пречукване,като през цялото време работи на 900 оборота с много слаби и равномерни вибраций,които ми изглеждат нормални? Предварително ви благодаря за мненията и сиветите,които ще ми дадете! Само да допълня-гледам от сервизната и книжка,че от закупуването на автомобила до сега е карана само с 5в30 масло.
Мнението беше редактирано от Тодор Ялъмов: 05 август 2015 - 22:33
Отговори

opel_16v снимка opel_16v 05 август 2015 - 22:51

Зависи от къде точно идва чукането, по принцип съм вижда на коли с монтиран ГИ им почукват газовите рейки (те са като метановите) и ако е от там мисля, че е нормално но ако не чука от там въпроса е друг.
Отговори

Тодор Ялъмов снимка Тодор Ялъмов 06 август 2015 - 09:44

Струва ми се,че не е звук от газовите рейки.
Отговори

Тодор Ялъмов снимка Тодор Ялъмов 06 август 2015 - 14:21

Мисля,че това потропване идва от мотора.И когато достигне 85-90 градуса този звук почти изчезва.Възможно ли е това да са основни или биелни лагери? Или пък клапани?....Моля помогнете!
.
Мнението беше редактирано от Тодор Ялъмов: 06 август 2015 - 14:26
Отговори

kalin09 снимка kalin09 06 август 2015 - 15:15

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 30 юли 2017 - 16:26
Отговори

Жоро снимка Жоро 06 август 2015 - 15:47

Щом изчезва след загряване, най-вероятно са повдигачи под каквато и форма да са на тази кола. Имам обаче едно питане, нали не вярваш, че някой в Германия е купил метанова кола за да минава по 8000км на година?
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 06 август 2015 - 19:26

 Жоро, на 06 август 2015 - 15:47, каза:

Имам обаче едно питане, нали не вярваш, че някой в Германия е купил метанова кола за да минава по 8000км на година?

Ммммм даааа,много добър въпрос!
Според мен най-добре на майстор да отиде колата и той да каже от къде е шума.Тук в нета само се гадае......
Отговори

Тодор Ялъмов снимка Тодор Ялъмов 06 август 2015 - 21:36

Момчета този въпрос за геманеца е така,и аз нищо не казвам,само чета сервизната и книжка.
Отговори

Гостtodor angel_* 22 юни 2016 - 13:50

Колега Тодор Ялъмов оправихте ли си проблема?
И аз си харесах няколко подобни Зафири в германското мобиле на нелоши цени. Имам шанс да я вземат мои приятели,които живеят там и да ми я докарат лятото.
Бихте ли ми подсказали тук, в този форум, какви са им най-честите повреди и за какво да се оглеждат/ослушват? Колата ще се ползва като семейна, но с ежеседмични разходки по горите и реките с пикник-оборудване и дечоря, затова ми трябва да е голяма и икономична. Приемам и други предложения :)
ПС : зарових се из форумите и на доста места чета само за проблеми с тези метанови заводски уредби... Има и съвети да се вземе чиста бензинка, а тук, в България да се монтира метанова/газова инсталация
Мнението беше редактирано от todor angel: 22 юни 2016 - 15:11
Отговори

hudson снимка hudson 22 юни 2016 - 21:36

 todor angel, на 22 юни 2016 - 13:50, каза:

Колата ще се ползва като семейна, но с ежеседмични разходки по горите и реките с пикник-оборудване и дечоря, затова ми трябва да е голяма и икономична. Приемам и други предложения :)
Има и съвети да се вземе чиста бензинка, а тук, в България да се монтира метанова/газова инсталация

Взимаш бензинка, слагаш метан тук и изхвърляш думата "голямо" от уравнението. Е поне ще остане икономично :mhihi:
Не мисля че точно тази зафира е за "разходки по горите и реките" - едно че не е висока, друго че най-ниската и точка са метановите бутилки.
Карам комбо на метан (със същия мотор като на зафирата е), За 80 хил. км по метана е сменена само една метанова дюза.
Отговори

Гостtodor angel_* 24 юни 2016 - 12:21

 hudson, на 22 юни 2016 - 21:36, каза:

Взимаш бензинка, слагаш метан тук и изхвърляш думата "голямо" от уравнението. Е поне ще остане икономично :mhihi:
Не мисля че точно тази зафира е за "разходки по горите и реките" - едно че не е висока, друго че най-ниската и точка са метановите бутилки.
Карам комбо на метан (със същия мотор като на зафирата е), За 80 хил. км по метана е сменена само една метанова дюза.

Hudson, благодаря за включването. Ще прегледам комбо-то, досега не се бях замислял за него. Изобщо голямо ровене из нета ще бъде, защото нямам опит и познания за колите, докато си съставя мнение. Очаквам и други предложения, моля :)
Отговори

hudson снимка hudson 24 юни 2016 - 16:36

Комбото ти го бях написал с идеята да разсея страховете ти от мита за проблемните заводски метанови уредби, но да, става и да го пробваш като вариант.
Имай напредвид обаче че комбото реално е корса, тоест кола от по-нисък клас спрямо астра/зафира. За пространството вътре е много добре - щироко, високо, голям багажник, но за дълъг път ми е некомфортна, заради слабата шумоизолация. Задните плъзгащи врати за мен лично са голям плюс.
Отговори

bojjko снимка bojjko 25 юни 2016 - 20:22

 todor angel, на 22 юни 2016 - 13:50, каза:

Колега Тодор Ялъмов оправихте ли си проблема?
И аз си харесах няколко подобни Зафири в германското мобиле на нелоши цени. Имам шанс да я вземат мои приятели,които живеят там и да ми я докарат лятото.
Бихте ли ми подсказали тук, в този форум, какви са им най-честите повреди и за какво да се оглеждат/ослушват? Колата ще се ползва като семейна, но с ежеседмични разходки по горите и реките с пикник-оборудване и дечоря, затова ми трябва да е голяма и икономична. Приемам и други предложения :)
ПС : зарових се из форумите и на доста места чета само за проблеми с тези метанови заводски уредби... Има и съвети да се вземе чиста бензинка, а тук, в България да се монтира метанова/газова инсталация


Здравей колега от скоро карам зафира 1,8 125коня.Това което знам за тях е,че имат много чест проблем с компютрите аз също имам проблем с него.При 1.6 и 1.8 116коня има проблем с харчене на масло.Друг честичък проблем е с перките на радиатора.
Отговори

Гостtodor angel_* 27 юни 2016 - 12:25

Bojjko и Hudson, Благодаря за инфото :)
Относно метановата уредба май се отказах - при условие, че не съм такси и не навъртам огромни километри се чудя дали въобще ми трябва...
Колкото повече чета, толкова повече разбирам, че съм много неориентиран и май търся невъзможното :mhihi:
Зафирата я бях харесал,че не е от най-големите габарити, а има скрит трети ред седалки (ходим по хижи и къщи с едно семейство с бебе, та мислех и тях да качваме на втория ред, а моите чавета на третия, а и все се намират екстра пасажери ). А когато сме сами да ползвам багажника за колела, моторчета, скутери или пикник оборудване:) И отделно да си се ползва цял ден из града :D
Бях харесал първо Мазда 5, но се отказах заради скъпата поддръжка и ръждите, а и чак такава хубост не ми трябва, само за гъзария. Затова писах тук, Опел са си здрави колички, а и има много майстори за тях.
Оказва се, че много искам от колата- хем да е за повече пътници, хем да става за товарене, хем да е относително здрава, лесна и евтина за поддръжка :wall:
Хубавото в цялата работа е, че нямаме особени претенции за външния вид и екстрите :19a: ,само климатик/климатроник е задължително да има. Задачка с повишена трудност,а?
Отговори

Гостtodor angel_* 27 юни 2016 - 12:33

 hudson, на 24 юни 2016 - 16:36, каза:

Комбото ти го бях написал с идеята да разсея страховете ти от мита за проблемните заводски метанови уредби, но да, става и да го пробваш като вариант.
Имай напредвид обаче че комбото реално е корса, тоест кола от по-нисък клас спрямо астра/зафира. За пространството вътре е много добре - щироко, високо, голям багажник, но за дълъг път ми е некомфортна, заради слабата шумоизолация. Задните плъзгащи врати за мен лично са голям плюс.

Общо взето, ако има трети ред седалки ще ми е идеален, ама не видях такива обяви. По-ниският клас не ме притеснява, повече от 120 не вдигам дори на магистрала, та шумът няма да е оглушителен, надявам се :)Задните плъзгащи врати и за мен са плюс (от тези които гледах, май има само една плъзгаща врата-дясна???) Иначе има доста предложения от този тип
http://www.mobile.bg...442223913886387
Даже мога да си я позволя, а се бях ориентирал към коли над 10-годишни...
Мнението беше редактирано от todor angel: 27 юни 2016 - 12:40
Отговори

koceto86 снимка koceto86 22 август 2016 - 22:33

Здравейте,
спрял съм се на зафира 1,6 до 100 коня беше мотора със заводски метан. /Причините са обективни :) / Търся откровени мнения от притежателите на такива. Ако може и инфо на цена на ремонтите които са правили до момента. Благодаря предварително. Може и на ЛС
Отговори

Da Nail снимка Da Nail 23 август 2016 - 08:37

Може да не съм от най-подходящите, които да ти дадат обективен отговор на въпроса, понеже моята я карам едва от няма и 3 месеца. Ремонти, за щастие, не съм правил. Само недей очаква ускорение и високи скорости от тази кола. Определено е за спокойни шофьори. Разходът...няма смисъл 1800км ги изминах по време на летния отпуск за 90!! лева.
Отговори

hudson снимка hudson 23 август 2016 - 19:07

 koceto86, на 22 август 2016 - 22:33, каза:

Здравейте,
спрял съм се на зафира 1,6 до 100 коня беше мотора със заводски метан. /Причините са обективни :) / Търся откровени мнения от притежателите на такива. Ако може и инфо на цена на ремонтите които са правили до момента. Благодаря предварително. Може и на ЛС

Както съм писал по горе, карам комбо със същия мотор. За проблемите по зафирите - порови с търсачката.
По метановата уредба единствените проблеми които можеш да очакваш са от вентилите на бутилките и от метановите дюзи.
От познат със няколко служебни метанови комбота знам че на около 250 хил. км се предават дюзите. Не знам джамбазина на нашето колко му е върнал километража, но в интервал от7-8хил. км смених 2 дюзи. Цената със смяната е около 300лв.

 Da Nail, на 23 август 2016 - 08:37, каза:

Може да не съм от най-подходящите, които да ти дадат обективен отговор на въпроса, понеже моята я карам едва от няма и 3 месеца. Ремонти, за щастие, не съм правил. Само недей очаква ускорение и високи скорости от тази кола. Определено е за спокойни шофьори. Разходът...няма смисъл 1800км ги изминах по време на летния отпуск за 90!! лева.

Сега, този разход, не знам как си го постигнал, ама е почти невероятен за мен.
Вярно че, го настъпвам, че почти празно не го карам, но за 80 хил. км средния ми разход е 5,5 КГ на 100 км. Не знам във вашият край колко е цената на метана, но в Пловдив/Пазарджик е 1,23-1,27 лв/кг, което е почти 7лв/100км, срещу твоите 5лв/100км
Отговори

koceto86 снимка koceto86 23 август 2016 - 22:45

Коя година ти е първата регистрация, тези дето ги гледам са около 2007 2008г, около 95 са конете, километража е до около 240 или 260км/ч на една снимка ги гледах. Цена около 7-8 000. Не прави ли обслужване? Цени на: Ремъци ролки водна помпа, паразитна ролка, с какво масло се кара и как го харчи. Ако е и този същия модел ме интересува примерно на 3000 оборота на 5 та с колко километра си? Ходовата част как е? Абе подробности. За климатик или климатроник има ли и работи ли? И за финал би ли си купил следващия модел на зафира с фабричен метан или не. Като казах метан....прави ли се нещо по метановата инсталация като я закупиш колата или само пълниш и караш. Бутилката има ли разни защити както имат при газовите уредби, против гърмеж и против изтияане в купето.
Извини ме за подробностите но ми се иска да ги знам тези неща предварително.


 Da Nail, на 23 август 2016 - 08:37, каза:

Може да не съм от най-подходящите, които да ти дадат обективен отговор на въпроса, понеже моята я карам едва от няма и 3 месеца. Ремонти, за щастие, не съм правил. Само недей очаква ускорение и високи скорости от тази кола. Определено е за спокойни шофьори. Разходът...няма смисъл 1800км ги изминах по време на летния отпуск за 90!! лева.


 hudson, на 23 август 2016 - 19:07, каза:

Както съм писал по горе, карам комбо със същия мотор. За проблемите по зафирите - порови с търсачката.
По метановата уредба единствените проблеми които можеш да очакваш са от вентилите на бутилките и от метановите дюзи.
От познат със няколко служебни метанови комбота знам че на около 250 хил. км се предават дюзите. Не знам джамбазина на нашето колко му е върнал километража, но в интервал от7-8хил. км смених 2 дюзи. Цената със смяната е около 300лв.


Сега, този разход, не знам как си го постигнал, ама е почти невероятен за мен.
Вярно че, го настъпвам, че почти празно не го карам, но за 80 хил. км средния ми разход е 5,5 КГ на 100 км. Не знам във вашият край колко е цената на метана, но в Пловдив/Пазарджик е 1,23-1,27 лв/кг, което е почти 7лв/100км, срещу твоите 5лв/100км



Цената на метан станцията до нас Ал.Малинов в Мл. 1А е около 1,15 ако не е и паднала, някъде я бях видял на 1,05. Къде мога да я закарам да и погледнат инсталацията преди да я закупя. В опел представителството могат ли да ми дадат реална оценка на метан исталацията и на техническата изправност на автомобила като цяло?
Отговори

hudson снимка hudson 24 август 2016 - 21:29

 koceto86, на 23 август 2016 - 22:45, каза:

Коя година ти е първата регистрация, тези дето ги гледам са около 2007 2008г, около 95 са конете, километража е до около 240 или 260км/ч на една снимка ги гледах. Цена около 7-8 000.

Колега, зафирите от посочените години са от второто поколение на модела - зафира Б.
Зафира А се произвежда от 1999 до 2005 година.

Цитат

Не прави ли обслужване? Цени на: Ремъци ролки водна помпа, паразитна ролка, с какво масло се кара и как го харчи.

Двигателя от първите години е същия като на предишната зафира.
Ангренажа съм го сменял при официален дилър на опел - според сервизния бюлетин, замяна на водна помпа не се изисква ако няма течове. Иначе ангренажния комплект - ремък и ролки (оригинален GM) ми струваше около 120 лв.
Маслото - карам го със пълна синтетика GM 5W30, от смяна до смяна не ми се налага да доливам, но нали знаеш че това зависи много предишния собственик.


Цитат

Ако е и този същия модел ме интересува примерно на 3000 оборота на 5 та с колко километра си? Ходовата част как е? Абе подробности.


Скоростните кутии са еднкави и на двете зафири, както и дифовете - на 3000 оборота е между 100 и 110км/ч.
Ходовата част, като на всеки опел е желязна.

Цитат

Като казах метан....прави ли се нещо по метановата инсталация като я закупиш колата или само пълниш и караш. Бутилката има ли разни защити както имат при газовите уредби, против гърмеж и против изтияане в купето.
Извини ме за подробностите но ми се иска да ги знам тези неща предварително.
В опел представителството могат ли да ми дадат реална оценка на метан исталацията и на техническата изправност на автомобила като цяло?

По принцип само караш и пълниш. В двигателния отсек има филтър през който минава метана (цената му е около 200лв) но никъде не можах да намеря инфо на колко км се сменя. Функцията му, освен да хваща механичните примеси е и да спира маслото (компресорите в метанстанциите го вкарват по малко) да не влиза в дюзите.
За изтичане на газ в купето не се притеснявай - бутилките са извън него.
В опелски сервиз могат да ти тестват с ТЕСН2 вентили и дюзи дали работят на момента, но ти така или иначе трябва да си направиш пълна диагностика на електрониката на колата.

Цитат

Цената на метан станцията до нас Ал.Малинов в Мл. 1А е около 1,15 ако не е и паднала, някъде я бях видял на 1,05.
Къде мога да я закарам да и погледнат инсталацията преди да я закупя.


Цената на метана съм я споменал, защото зимата имах ходене до Шумен (в профила на колегата пише че е от там) и при цена 1,30 в Пловдив, при тях заредих на 1,60лв/кг.
В София, както и в Пловдив има лицензирани сервизи за тест и преглед на метанови бутилки и уредби.
Задължително при покупката прегледай документите на колата - или в сервизната книжка, или в инструкцията за употреба, на задната корица е залепена страница със всичката информация за метановата уредбата на колата. Нещо като технически паспорт е, със дата на поставяне на уредбата, номера на бутилките и дата за минаване на нов тест (който е 10 години).
Въз основа на него ти издават български паспорт за метана.

За бюджета който си приготвил, бих ти препоръчал да добавиш още около 1500 лв и да гледаш зафира Б след 2009 година. Двигателя пак е 1600 кубика, но има и турбо, конете са вече 150 + 6 степенна скоростна кутия. Мисля че си струва разликата в цената.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg