Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Инфо за Астра H, коя да избера, дизел или бензин

benzy снимка benzy 08 януари 2018 - 16:36

Така... мойта тема за избор замря, но след 2 седмици яко четене из форума да обобщя за някой колега след мен, който може да е в същтия филм за избора на Астра H:

Значи 1во:
След четене по форумите на доста други марки оставам (айде 93%) твърдо на Опел като бъдещ автомобил, проблемите тук ми се виждат доста по-малко от проблемите при други марки и няма нещо кой знае колко особено изразено и специфично. Има много написано във форума нo e разхвърляно, та реших да синтезирам някаква нищожна част за първонаално ориентиране. Далеч не изчерпателно, но надявам се полезно. След кратък тестдрайв на H, (G съм карал и преди), смятам, че Н-ката си струва да се напънеш финансово, но трябва да се намери баланс колко да се напъваш, защото има малко повече електроника и малко по-сложни двигатели, а това значи и повече потенциални ядове и разходи.


Значи 2ро:
Вечният спор дизел или бензин – за мен изборът е бензин, и бензин/газ, което е по-евтино и от дизел, ако целта е икономия. Дизелите са приятни и като цяло добри и вървежни, но дюзите може да са проблем един колега цитира 4 000 лв за оригинални, турбото може да е проблем 1200 лв оригинално, скоростна кутия и демпфер от 1300 лв... все потенциални проблеми, които е по-скоро въпрос на време да изникнат (това важи за дизел от всяка марка, не е специфично за Опел). Това са ремонти за по 1000+ много лева, всичко събрано може да надхвърли 3-4 хил лева ремонти дори само с рециклиране, почти цената на кола – пари трудни, да не кажа невъзможни за избиване от горивото. ЛИЧНО МНЕНИЕ - твърде рискова покупка особено на фона на яко превъртаните километражи в БГ. Сигурно ще има колеги, щастливо навъртащи голям километраж с тях, които ще ме оборят, но...

Отне ми бая време да „разцъкам” всички кодове на двигатели, така че навсякъде ще ги цитирам, за да могат и другите колеги да се запознаят с тях по-лесно.
Най популярната дизелова модификация е Z17DTH (101 к.с) и малко по-редките за сега Z17DTJ (110 к.с.) и Z17DTR (125 к.с.) идващи след фейслифта. По-големите са Z19DTL (101 к.с.), Z19DT (120 к.с.), Z19DTJ (120 к.с.) Z19DTH (150 к.с.). Само още 2 думи ще кажа за тях Z19DT е 8 клапанов много безпроблемен мотор. Z19DTH освен горните, общи болежки за дизелите има и вихрови клапи, които могат да доведат до тоталка. Освен това в западни форуми казват, че е много вървежен, особено чипосан, но заради високия въртящ момент яде съединител и буквално пръска скорости.


Значи 3то:
Що касае бензинките безспорен лидер е 1.8 в двата му варианта Z18XE (125 к.с.) и Z18XER (140 к.с.), като първия е с хидравлични повдигачи и най-устойчив на газифициране. Кофти, че тоя мотор е по-рядък, монтира се само 2004-5 мисля, като и двата са и малко по-скъпи и по-жадни.

За 2.0 турбо общото мнение, че трябва да си подготвен за ремонт, независимо от модификацията Z20LEL (170 к.с) Z20LER (200 к.с.) или истинското OPC Z20LEH (240 к.с.) дет се вика никой не взима 170 и много коня да ги гъделичка... най-често е заминало турбото, а ремонта е от 7-800 лв нагоре новото е 4 цифрено. С отваряне на карантия може да се налее още доста хилядарки, което го доближава като риск то дизеловите – но за тези, които могат да си го позволят ще кажа, че кеф цена няма... пък и така или иначе ще ги човърка да го тунинговат.

1.6 моторите Z16 XEP (105 к.с.) и Z16XER (116 к.с.) – най-популярните и с най-голям избор първия е с така нареченият twinport (и вихрови клапи) при слабо натоварване изключва част от клапаните, вторият е с променливо газоразпределение, да го кажем Рюселхаймският Vtek. И двата са набедени, че не държат на газ, но на това ще се спра в точка по-долу. И двата са някакъв разумен баланс между достатъчно мощност за ежедневието и приличен разход. За Z16XEP четох... абе ще излъжа какво четох, да го наречем датчик в главата контролиращ клапите, който не подлежи на ремонт, а се сменя с нова глава, в която е капсулован и сумата за главата е скромните 1200 кинта в Опел, но ако правилно съм разбрал има колеги намерили лек и за тая рядка болка.

Остана малкия 1.4 Z14 XEP, ами малък е и с верига – това сигурно е най-точното описание. За вече тежичкото купе на H-ката е муден, но за спокойно движение от А до Б, за търпеливи водачи и градско ползване ще се отблагодари с приличен разход. Веригата е малко проблемна (според някои) някои колеги казват, че са я сменяли преди 100 хил км други споменават, че на близо 200 още не са пипали – все пак е бъдещ разход. Майстор, с който говорих спомена максимум 240 хил да изкара, и тук пак реферирам към превъртаните километражи в БГ – т.е. вероятно вие ще сте „щастливците”, на които ще се падне смяната – не открих цена, но при всички случай солено, спрямо смяната на ангренажен ремък. Майстора спомена и нещо за мешане на атифриз с масло, но поне във форума не срещнах такъв случай.


Значи 4то
Трансмисиите 5 и 6 степенни. Преобладават 5, като 6 степенните скоростни кутии са малко по-капризни, един колега беше писал за някакъв лагер, че е проблема, но май за около 400 лв. ремонт забравяш завинаги за него. С изключение на малкия 1.7 cdti със 101 коня всички останали дизели са с 6 степена ск. от Бензиновите само турбо агрегатите се радват на тая благодат.
Има два вида автомати Easytronic, който е роботизирана механична скоростна кутия и типичен автомат с хидро-трансформатор. Изитроника се монтира на малките бензинки 1.4 и 1.6 и на малкия дизел 1.3. Братята руснаци доста са писали за него, удобен, но изисква по-често обслужване, най-лошото е, че проблемите изникват внезапно без предупреждение и оставаш на пътя цитираше се нещо като ремонти на 60 000 км. Абе не особено препоръчителна. Също така трябва да се научиш как се кара иначе превключването става доста грубо и изглеждаш като новобранец. За автоматите чесно казано няма много инфо, редки и май надежни, но ако не се лъжа много от предлаганите са с 4 степени.
За окачването повечето колеги казват, че е здраво и пригодно за родните кратери, като на всеки Опел, който сме карали до сега бих казал. Може да се очакват 30-50 хил безпроблемни километра и евтини ремонти.


Значи 5то:
Малко за глезотийките да спомена от иззяпаните обяви мога да обобщя, че: Дизеловите версии като цяло са по-добре оборудвани – полукожа, мулти волан, ала бала... Тези глезотии могат да се срещнат често и в по-големите бензинови комплектации. Малките бензинки са били най-бюджетни и най-бедни откъм оборудване, все пак се намират и с екстри. Cosmo е относително рядко, но приятно ниво на оборудване, което се среща и с 1.6 моторчетата. Приятен + на H е, че сравнително лесно и евтино може да инсталираш автопилот, дори да го няма заводски – колата е с подготовка и става лесно има доста описания.


Значи и 6то и последно:
Предполагам, че не малка част от колегите ще искат газифициране – на въпроса „става ли Z16XEP за газ”, „става ли Z16XER за газ”, „става ли Z18XER за газ”, независимо кой мотор е ще кажа – СТАВА! Всички стават и не трябва да се притеснявате (ЛИЧНО МНЕНИЕ от изчетеното, надявам се някой да го подкрепи) Z14XEP, Z18XE са с хидравлични повдигачи и няма никакъв яд (почти убедено Z20LEL също).

Z16 и двата XEP и HER са с пулове, също и Z18XER (а вероятно и турбо моторите Z20LER и Z20LEH). На теория прогарят клапаните и/или леглата, но от изчетеното си формирам мнение, че е по-скоро от калпави (евтини) газови отколкото от някакъв специфичен недостатък на Опел. Ако правилно съм разбрал прочетеното, тези мотори просто си искат ГИ с ОБД за цялостен контрол и корекция на смесите и един колега беше писал бързи дюзи. Чудейки се за избор се чух и с форумния гуру на газовите Мишо, който каза, че да, има го тоя момент, но той още няма случай в практиката си.

Тук трябва да споменем и че независимо на газ или не, хлабините на клапаните на тези мотори така или иначе. по техническа документация, подлежат на реглаж след 150 000 км. и отварянето е неизбежно. Лично аз смятам да търся както 1.8 така и 1.6 без да се притеснявам за този проблем – правя сметка, че качествена газова ще се избие за около 20 хил км. В най-лошият случай, ако се наложи ремонт и подмяна на клапани мисля, че ще е на цена подобна на газовата, 1000 и нещо лева– не знам каква е цената точно за подобен ремонт но мисля че дори и с качествени, подсилени компоненти предназначени за мотори с ГИ, този ремонт ще се избие за още около 20 хил км (може и драстично по-малко при по-среден клас части). Аз лично колата я взимам, за да я ползвам едни 100тина хил...

И тук в графа газ пак за кратко ще се върна към вечния спор дизел/бензин/газ.
По мои груби сметки сметки шофирането на дизел спрямо бензина е около 300 лв по-евтино на 10 000 км. Но сравнено с дизела шофирането на газ спестява още 300-400 лв... Изразено в пари, за 10 хил км бихме похарчили: около 1700 лв за бензин; 1400 лв за дизел; около 900 за газ, като в сметката за газ трябва да добавим и някакъв бензин все пак. (Сметката я правя на база каталожен разход на 1.6 бензин и каталожен разход на 1.7 дизел - двете с добавени 30% „заводска фира” в разхода като при газта добавям още 15% към бензиновия разход увеличение заради по-ниско калоричната газ. Това мисля дава относително добра база за сравнение). А едни 4-500 лв в джоба са едно приятно прекарване на море примерно

Така... Както няколко пъти подчертах всичко това е лично мое мнение (тук там някои цитати) и никого не ангажирам с него, но поне може да се ползва като база за последващо търсене из форума. Сигурно ще има мноого несъгласни, надявам се да има и някой съгласни.

П.С. Има и още няколко мотора на H-ката, които не споменавам, просто почти няма инфо за тях. Има два заводски CNG-та водят се EcoFlex модификации на 1.4 и 1.6 дигателите със същите обозначения Z14XEP и Z16 XEP/XER, но те са късни модификации от 2009та.
Има едно смешно 75 коня моторче Z14XEL, което сигурно буташ по нанагорнища и малко по-популярния Z16LET – 180 кончета турбо чудо монтирано след фейслифта. Има и 1.3 дизел Z13DTH s 90 к.с. като тука може да споменем, че 1.3 и 1.9 дизелите са базирани на Фиатскитe JTD и колеги казват, че в представителството на Фиат цените на някои части са по-тънки. 1.7 мотора е не знам вече колко годишна доработка, около 20тина год май, на прословутите Исизувски мотори, но в H поколението са вече някакъв много далечен спомен от него. Може би само блока е останал и са си по-скоро немски.

Ми те тва е – поправяйте и допълвайте.
Мнението беше редактирано от benzy: 10 януари 2018 - 03:00
Отговори

Жоро снимка Жоро 09 януари 2018 - 09:15

Супер си го описал, има няколко неща с които не съм съгласен, но всичко е въпрос на мнение. Аз бих те посъветвал да помислиш още малко за газта, зная хора които даже я махнаха от Z16XER...


P.S.1 Местя темата в Информация за конкретен модел Опел

P.S.2 Има подобна тема ТУК, искаш ли да ги слея, за да не се разхвърля информацията, както написа ти по-горе, или да сложа линкове с препратка?
Отговори

sathv снимка sathv 09 януари 2018 - 09:17

Значи след толкова много четене, отново реши да купуваш опел, щото бил най-безпроблемен? Явно нищо не си разбрал от четенето. След 2000 година Опел произведоха най-големите боклуци в автомобилната индустрия. Западняците се усетиха и спряха да купуват опели, в резултат на което Опел фалира. Това като цяло са най-проблемните автомобили и логично като втора употреба са най-евтини. То не, че другите са кой знае колко по-добри особено казано за коли втора употреба. Пък астраН и вектра С се явяват гробокопачите на опел. Астра Н вървеше толкова зле с продажбите, че от опел се принудиха да продължат производството на астраГ под името класик. Пък модела вектра, изобщо беше прекратен като линия. Цялата тази агония вече приключи. Марката Опел беше подарена на PSA. Казвам марката, щото в договора за продажба няма никакви патенти за платформи, ноу-хау и разработки. Жалко.
Отговори

sdonio снимка sdonio 09 януари 2018 - 09:27

 sathv, на 09 януари 2018 - 09:17, каза:

Значи след толкова много четене, отново реши да купуваш опел, щото бил най-безпроблемен? Явно нищо не си разбрал от четенето. След 2000 година Опел произведоха най-големите боклуци в автомобилната индустрия. Западняците се усетиха и спряха да купуват опели, в резултат на което Опел фалира. Това като цяло са най-проблемните автомобили и логично като втора употреба са най-евтини. То не, че другите са кой знае колко по-добри особено казано за коли втора употреба. Пък астраН и вектра С се явяват гробокопачите на опел. Астра Н вървеше толкова зле с продажбите, че от опел се принудиха да продължат производството на астраГ под името класик. Пък модела вектра, изобщо беше прекратен като линия. Цялата тази агония вече приключи. Марката Опел беше подарена на PSA. Казвам марката, щото в договора за продажба няма никакви патенти за платформи, ноу-хау и разработки. Жалко.


По-голяма глупост не бях чел скоро...
Отговори

Dimov снимка Dimov 09 януари 2018 - 11:56

Здравей колега,

Много добре си описал всичко, браво!
Както каза Жоро - има хора, махнали газовата от XER - аз съм един от тях :) В никакъв случай обаче не искам да те разубеждавам от газифициране - всеки сам си прави сметката. Ако решиш все пак - слагай читава система. За реглажа на клапаните - скоро питах приемчик в официален сервиз и той твърди, че ако няма газова, спокойно изкарва и до 250 - 300 000км без да се налага реглаж. Аз лично съм на 205 000 в момента, не съм отварял да видя какво е положението.
Отговори

benzy снимка benzy 10 януари 2018 - 02:43

 Жоро, на 09 януари 2018 - 09:15, каза:

P.S.1 Местя темата в Информация за конкретен модел Опел

P.S.2 Има подобна тема ТУК, искаш ли да ги слея, за да не се разхвърля информацията, както написа ти по-горе, или да сложа линкове с препратка?


Здрасти, оставям на теб да прецениш кое е по-добре за прегледността на форума. Само като идея - може би не е лошо да има 2 теми, в 1 тема идва момент в който згубваш дирката. Изцяло твоя преценка не държа на авторски права нито се боря за призове - просто избора на ново возило е егати сложния проблем и реших ако може да съм в полза на колегите след мен.

Един P.S. и от мен - драсни няколко реда с нещата, за които не си съгласен, за да могат колегите да се объркат, разколебаят и да почнат да четат още повече :biggrin: Може ти да си прав или поне твоето мнение да съвпадне с тяхното и да потвърди някакъв техен избор, за който се колебаят и имат нужда от едно рамо.


 sathv, на 09 януари 2018 - 09:17, каза:

Значи след толкова много четене, отново реши да купуваш опел, щото бил най-безпроблемен? Явно нищо не си разбрал от четенето.


Бате бях много мераклия на Баварка, ама много и принципно още ми се ще да си счупя главата с такава... ама ти чел ли си им форума? Както ги бъзикнах момчетата тва не са коли за каране ми за правене - тия пичове ги разглабят сутрин и следобед като за добър ден - е не мерси.
Фау Ве като пари горе долу се връзва голф 4ка - на тая кола само гумите дето и оставт кръгли и не правят яд. А Ауди А4, което в техническо отношение си е един малко по-луксозен голф и дели над 40% обща механика с него държи неоправдано високи цени. Да не гние и... много други коли не гният.
Субару - идотоустойчиво... почти се бях навил на Имреза ама като ме качиха и се отказах, уж запазена кола а тропа и трака вътре какво ли не общото за японките мога да кажа че интериора им е дървен.
Чудех се на екзотики Алфа и Ягуар - стереотипа при тях е оправдан, ненадеждни. Френските попадат за мен в същата категория, от французите само любов и кроасани... като и любовта предпочитам да е шведска :kinggrin:
Мерцедес - да мечта ми е от 12 годишен, ама рисковете там спрямо Опела с сигурно 4ни. Държат на зверско превъртане на километражи и ранните модели преди фейслифта са и с ненадеждна електроника и ръждясват. Иначе очите ми изтекоха по едно cdi с AMG пакет ама такова в Германия струва от 7 хил евро нагоре, в БГ 7700 лева как мислиш що... като тук ще кажа, че това важи и за Опелите мислех да ида до германия, че да знам поне какво взимам, цените там са като тука - само че в евро. При нас просто е фраш с удряни или зверски цедени и лустросани коли, ама не можем да се сърдим и на джамбазите щото за друо нямаме пари - та се лъжем един друг...

Не очаквам кола като старата ми Ф-ка буквално нищо не съм сменял по нея за 10 години и над 100 хил км - 1 термостат и преди няколко месеца рециклиране на алернатор, а след като навърши 20 год преди седмица нещо ми се разсъска сервото на спирачките - това е другото е смяна на масла и зареждане с гориво - вече няма такива коли независимо коя е марката.
Но щом лудо влюбените в Голф германци прзнаха в един от броевете на Автобилд, че всяко поколение на Астра в дългосрочен план е по-надеждно от съответния Голф значи астрето няма да е най-лошото нещо на тоя свят.
В крайна сметка покупката на кола втора употреба в БГ е въпрос на абсолютно тото, но поне от Опел знам какво да очаквам и сравнително евтино мога да отремонтирам... 20 год карам опели и чесно казано мога да споря, че винаги имиджа им е бил проблема, а не реалната надеждност. Винаги са били подценявани.


 Dimov, на 09 януари 2018 - 11:56, каза:

Здравей колега, Както каза Жоро - има хора, махнали газовата от XER - аз съм един от тях :) В никакъв случай обаче не искам да те разубеждавам от газифициране - всеки сам си прави сметката.


Здрасти, абе аз досега съм си променил мнението поне 50 пъти... спрял съм се на газ, но не на 100%. Не карам безкрайно много, мога и на бензин да карам, но все пак целта е да увелича километража при същите разходи, та е според зависи. Все пак крайно решение обикновено се взима с - "абе майната му" :mhihi: та нищо чудно и аз да си строша главата и после да ме видите с тема никога не слагайте газ на XER :rofl: все пак 2 неща: основно ще търся 1.8 ХЕ и определено висок клас ГИ с ОБД - като съм написал и в първия пост, от прочетеното това е условието да нямаш проблеми в последствие с тия мотори...


И още един P.S. сори ма явно имам проблем с писането - не мога да пиша кратко, та дано нямате проблеми с четенето :beer:
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 10 януари 2018 - 07:13

Моят пост е повече за раздела с газови уредби, но ще пиша все пак. Дядо ми е таксиметров шофьор, каткто на всички им е ясно кара на газ, все нови коли купува и слага качествени газови уредби. След около 250 000 км. отива за ремонт на изпускателни клапани(керамични седла + клапани) ремонта е към 500 лв. после продължава карането, всеки сам да си направи сметката рентабилно ли е-според мен да.
За моторите с верига някъде бях прочел, че не сте чували за скъсана верига-е не се къса, просто се разтяга обтегача дава фира и прескача няколко зъба последствията са като при скъсана.
Поздрави и Успех :love_opel:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 10 януари 2018 - 07:57
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 10 януари 2018 - 07:35

Относно газифицирането - няма невъзможни неща, въпрос на разходи и желани резултати.
Дали верига или ремък - няма нищо вечно, относно кола втора ръка, на 10+ години, все ще сменяш...
Бензин или дизел - залагането на сляпо кое е по добре може да донесе много разочарования и непредвидени разходи, не всичко е до пробега, дали ще купите дизляк или бензин на който последните 100к км не му е сменяно масло, или ще е някоя тоталка събирана от 2-3 коли (примерно).
За относно мощностите - или да е под 101 коня, или да е 140+ че като я настъпиш да знаеш че си струва данъка..
Отговори

Dtm снимка Dtm 10 януари 2018 - 09:56

1 VW Golf 476,901
2 Opel Astra 466,841
Не е по темата, но просто за статистиката, че един колега прекалява с глупостите. Това са продажбите за 2005. Видно е, че опелският боклук, хич не се купува от запданяците
Отговори

Dtm снимка Dtm 10 януари 2018 - 10:49

Да добавя и нещо полезно (може би) към добрата тема. Понеже колегата е отбелязал лесното добавяне на темпомат. Ако някой си хареса по-постна кола, има възможност за добавяне и на още екстри. Оригинален подлакътник( всички имат изрязани отвори в шофьорската седалка), оригинална подсветка на дръжките(вътрешните) на предните врати. Имат окабеляване, само се купуват лампичките. Има окабеляване и за сеннци с огледала с подсветка.Кутия за очила, на място на дръжката над шофьорската врата. Аз си добавих дори и спорт бутон ( на обикновена 116-коньовица). Много табла ( уредите) поддържат тази функция, но не всички. Така че, с малко четене в нета и не много пари, колата може да се оборудва с приятни, оригинални екстри
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 10 януари 2018 - 15:18

Привет, окачването на Астрата си е много добре направено и здраво. Така че от към ходова част няма много притеснения. Примерно задните пружини са изнесени почти до оста на колелата и натоварването им е минимално. Не като на Астра Ф комби, на която сменях пружини с такива на БМВ само и само да издържи повече. На волана има един CIM модул страдащ от лоши спойки, оправящи се с много разглобяване и поялник от 1.5лв и скъп припой. От към малки и сравнително евтини двигатели:

1.4см3 90 коня ми се вижда доста слаб за купето, а и с пуснат климатик ще е мъка. Ти поне имаш x16szr и знаеш какво е усещането за липса на мощност. Веригата няма нищо общо със старите изработки и е едана тънка и скъпа. Комплекта е малко над 250лв и включва успокоители, зъбни колела и гарнитура. Тя е от няколко части и е с доста сложна форма, отделно като се слага на някой места поставяш и подходящ силикон. Изобщо като се каже че мотора е с верига това не е нещо непременно хубаво.

1.6см3 моторите ми се виждат също слабички макар единият да е twinport. По спомен някъде около 150Nm при 4000об. за справка x16sz има 128Nm а 1.4/90 има 125Nm, до като един z17dth 240Nm по-икономичен и с по-малкък данък . Той примерно за Стара Загора на 105 коня 2005г. кола е 190лв. а малкият е 40лв това обърнато в гориво не е малко каране.

Тези мотори нямат демпферен маховик ДПФ филтър. Не са много капризни от към гориво и нямат отчайващо скъпи ремонти. Не очаквай икономия от тях защото Астрата не е много лека и с багаж и климатик ще е не малък товар.

z17dth е някаква комбинация между много плюсове и минуси и мотор за човек, който няма проблем да си изцапа ръцете. За хора от типа ..." Охоооо аз горивният филтър съм го сменял преди не знам си колко години и още работи, няма проблем! Ами е*ба ли го к'ва марка е, те там в сервиза май знаят!...." ще им се стори мъка и после ревът по форумите че всичките Екотеци на планетата Земя горят масло. Пък после обяснявай че Екотек не е мотор ами Опелско име на една и съща световно известна технология . Карал съм такъв мотор и имам повече наблюдения към него.
Японски мотор с голяма здравина и износоустойчивост, много сложен за ремонт заради ограниченото място и нагъсто поставените агрегати. Капризен от към нафта, иска си хубаво гориво и добавки пък с 2Т масло в нафтата спира да трака и се превръща в едно мъркащо котенце... е, не шептящ дизел все пак. Редовна смяна на консумативи, чистене на тялото на горивният филтър при всяка смяна, поддържане на чиста охладителна течност и др. Има проблем с бренерите или втулките на дюзите. Изпичат има се едни О-пръстени. Не е трудна и скъпа смяната им, но изисква време и нерви. Вечните дюзи, да скъпи са около 700лв е едната, отделно се изисква да се въведе QR кода на всяка една от тях в компютъра, за това взимат едни 100лв отделно. Това се прави и на Оп-ком китайски за 30лв. Може и да не направят проблем ако се сипва хубаво гориво и добавки както и 2т масло по малко.
За жалост ако маховика е с проблем едни 1000лв ще се заделят. Макар че трудно ще се намери втора употреба кола с здрав такъв.
Иначе ангренажен ремък около 170лв сменя се лесно, отгоре има само едно зъбно колело нищо че е двувалка. На него и на зъбното колело на горивната помпа се заключва с по един болт да не мърдат в специални отвори на блока. Не е по-сложно от x16szr и не е задължително да се сменя водна помпа защото я върти пистовият ремък. Мотора е с Комън-рейл система от ново поколение много надеждна и без особени проблеми. Има един клапан за налягането дето е скъп около 200-300лв и толкова. Иска като се купи да се обслужи много добре и тогава да се кара. Това освен обичайните неща включва чистене на MAP, MAF, ЕГР, входящи колектори и турбо. Има си препарати за тази цел плюс разните препарати за чистене на печки дето идеално почистват нагар и мазни отлагания. Общо взето приятен за каране мотор икономичен тих и с предостатъчна динамика. Не усеща пускането на климатика и доставя приятно удоволствие при шофиране. За тези дето искат да настъпват има други мотори 1.9CDTI и нагоре. Пък има и такива, който нямат пари за нещо мощно и като седнат зад 1.7CDTI и мотора е им е виновен че не взимат 10 000лв. заплата.
Общо взето дизеловите мотори си изискват много повече грижи, внимание и скъпа поддръжка. Отплащат се с повече мощност, икономичност и динамика при еднакви други условия с бензиновите: данък, кубатура и др.
Успех с покупката!
Мнението беше редактирано от rusin atanasov: 10 януари 2018 - 15:29
Отговори

westside снимка westside 10 януари 2018 - 21:58

Забелязвам, че е пропуснат най-малкия 1.7 Z17DTL с 80к.с. него го има до края на 2005г и е също Исузу. Той се предлага само с 5 степенна кутия F17WR. Z17dth освен с 5степенна F23, го има и с 6степенната М32 макар доста рядко и ако не се лъжа само на фейслифта. Мотора се слага се и през 2007г след което е заменен от z17dtj.
Второ, изитроника се слага само на 1.6 версиите, няма го на 1.4 и 1.3.
Дизелите имат само един автомат. Слага се на z19dt с код AF40 и e 5-степенен, а не 4. При бензинките автомат има само на 1.8 версиите. Кутията е AF17 и той вече е 4 степенен.
Трето, Cosмо е ниво на оборудване и се предлага за всички версии на двигателите. Друг е въпросът че през различните години и държави съдържа различен списък от екстри. В общи линии виждам съм голи 2.0 виждал съм и 1.6 натъпкано с екстри. Който както си я е поръчал. В повечето случаи се води най-високото преди OPC. Освен него има Essentia, Catch me, Enjoy, Elegance и т.н.
Четвърто, това което си писал за ekoflex не е точно. На работа имахме зафира дизел 1.7 125кс ecoflex. И тя ли е на газ?
Пето, Z14XEL 75к.с. се е предлагал само в Австрия и то до началото на 2006г.
Отговори

maniaka снимка maniaka 11 януари 2018 - 00:18

 westside, на 10 януари 2018 - 21:58, каза:

Забелязвам, че е пропуснат най-малкия 1.7 Z17DTL с 80к.с. него го има до края на 2005г и е също Исузу. Той се предлага само с 5 степенна кутия F17WR. Z17dth освен с 5степенна F23, го има и с 6степенната М32 макар доста рядко и ако не се лъжа само на фейслифта. Мотора се слага се и през 2007г след което е заменен от z17dtj.
Второ, изитроника се слага само на 1.6 версиите, няма го на 1.4 и 1.3.
Дизелите имат само един автомат. Слага се на z19dt с код AF40 и e 5-степенен, а не 4. При бензинките автомат има само на 1.8 версиите. Кутията е AF17 и той вече е 4 степенен.
Трето, Cosмо е ниво на оборудване и се предлага за всички версии на двигателите. Друг е въпросът че през различните години и държави съдържа различен списък от екстри. В общи линии виждам съм голи 2.0 виждал съм и 1.6 натъпкано с екстри. Който както си я е поръчал. В повечето случаи се води най-високото преди OPC. Освен него има Essentia, Catch me, Enjoy, Elegance и т.н.
Четвърто, това което си писал за ekoflex не е точно. На работа имахме зафира дизел 1.7 125кс ecoflex. И тя ли е на газ?
Пето, Z14XEL 75к.с. се е предлагал само в Австрия и то до началото на 2006г.

Здравей една поправка автомат с код AF40 е 6-степенен,а AF33 е 5-степенен
Отговори

benzy снимка benzy 11 януари 2018 - 01:50

 westside, на 10 януари 2018 - 21:58, каза:

Забелязвам, че е пропуснат най-малкия 1.7 Z17DTL с 80к.с. ...
Второ, изитроника се слага само на 1.6 версиите, няма го на 1.4 и 1.3...
Дизелите имат само един автомат...
Трето, Cosмо е ниво на оборудване ...
Четвърто, това което си писал за ekoflex не е точно...
Пето, Z14XEL 75к.с. се е предлагал само в Австрия и то до началото на 2006г...


Привет, карам наред
1во и 5то: 1.7 Z17DTL съм забравил да го спомена, Z14XEL 75к.с. просто го мярнах и съм го споменал накрая тия двигатели са редки да не кажа, че ги няма в БГ.

2ро Изитроника се слага на 1.4 и 1.3 - цъкаш на мобиле.де е гледаш обяви - има го и на тези два двигателя (разработка на ZF между другото).
Автоматиците с хидротрансформатор поне доколкото знам са 2 - 4 и 6 степенни. Както си казал на бензинките 1.8 се слага AF17, а за дзизелите кутията е AF40-6 (а заводското и обозначение от Aisin e AWTF-80 SC слага се също на модели от Фиат/Алфа със същия 1.9 дизелов двигател) AF33, както е казал и колегата maniaka, е 5 степенна (отново на Aisin), но се монтира на Вектра, Сигнум и Антара (и на скъпия Опел - Сааб 9-3/5)

3то Да Cosmo е ниво на оборудване, но просто се среща по-рядко при по-слабите бензинови модели. Съгласен съм, че има голи 2.0 и 1.6 натъпкано с екстри. Просто който иска по-високо оборудване трябва да се огледа предимно при по-мощните бензинови или дизелови версии, защото там има по-голям шанс да открие такова.

4то относно ekoflex може да е неточно, но е вярно - CNG модификациите ги водт така, предполагам е линия някаква с допълнително еко-оборудване или модели с по-ниско CO2, което при западняците формира данъка вероятно и тази дизелова зафира е имала някакви "еко" дивотии по нея.
Отговори

benzy снимка benzy 11 януари 2018 - 02:58

 Hotblooded, на 10 януари 2018 - 07:35, каза:

Дали верига или ремък - няма нищо вечно, относно кола втора ръка, на 10+ години, все ще сменяш...
Бензин или дизел - залагането на сляпо кое е по добре може да донесе много разочарования и непредвидени разходи, не всичко е до пробега, дали ще купите дизляк или бензин на който последните 100к км не му е сменяно масло, или ще е някоя тоталка събирана от 2-3 коли (примерно).
За относно мощностите - или да е под 101 коня, или да е 140+ че като я настъпиш да знаеш че си струва данъка..


Вярно е, няма нищо вечно и точно за това един автомобил на 500 хил, колкото и добре поддържан да е си е кофти тръпка - ако и да си се грижил за двигателя имаш една камара съпътстващи системи и механизми, много от които не подлежат на поддръжка, а на смяна и е вероятно при първите признаци на зачестили ремонти собственика да се е оттървал оставайки останалите да ги подменя някой друг.

А за мощностите... абе 1.4 е леко асматичен дори за G, както е казал и rusin atanasov 125 Nm и то при 4000 оборота са си тегава работа да влачат 200 кила горник. Не знам дали си струват тия 100 лв икономия от данък... Тоя филм с 1.4 ми е много странен... Тоя мотор да го газифицираш (не че не го правят) от асматик става на асматик с троен байпас - тая кола да я ползваш за дълъг път ще си е мъка отвсякъде. За да върви трябва да я цедиш, а малък мотор + натоварване = на висок разход и ако я джиткаш само на бензин в парично изражение ще ти пак златно.. 1.6 е някакъв не лош компромис.

 rusin atanasov, на 10 януари 2018 - 15:18, каза:

z17dth е някаква комбинация между много плюсове и минуси и мотор за човек, който няма проблем да си изцапа ръцете. Общо взето дизеловите мотори си изискват много повече грижи, внимание и скъпа поддръжка. Отплащат се с повече мощност, икономичност и динамика при еднакви други условия с бензиновите: данък, кубатура и др.


Вярно дизеларките го нямат тоя проблем с тягата, обаче ти си написал половин страница какво да се прави редовно - е да ма на бензинката дет се вика редовно само маслото и се сменя... Времето и парите прекарани в превантивна поддръжка могат да се оползотворяват и по-добре. И риска от нещо наистина скъпо при тях е по-висок. За да е оправдан този риск и да да излезеш на плюс в дългосрочен план трябва да навърташ сериозен километраж.

А аз имам и сериозен проблем с дизеловия звук - независимо от всичко в звуково отношение дизела е осезаем и при ускорение и на празни обороти има неприятни вибрации 100те лева данък ще ги преглътна за кефа да ми се плъзга тихичко в града, а каквото не му стига като тяга го печели в обороти :good:
Мнението беше редактирано от benzy: 11 януари 2018 - 03:16
Отговори

ufer снимка ufer 11 януари 2018 - 08:23

Като гледам как са се засилили в София и големите градове да спират от движение старите бараки, дизели и други подобни, по-добре си събирайте пари за "електрички". Предстои технологичен бум и големите фирми ще залеят до 5-6 години най-малкото Европа, защото е малка, а пазарът е чувствителен. А лобито в БГ за "чист въздух" само това чака, за да продава на "богатите" българи само модерни и нови коли. Започвайте да учите електротехника и електроника за новите технологии - хибриди, плъг-ини, водородни клетки и т.н. За мен вече е късно... :rulez:
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 11 януари 2018 - 12:23

Да, в тока е истината :icon_razz2: Обаче ако сега се взима кола дилемата дизел или бензин остава. След години ще се чудим как сме ги карали тези "шмергели". benzy, ти май си по насочен към бензиновите мотори на какви си се спрял за бъдещата ти Астра? Екзотичните не ги гледай, а това, което можеш да купиш реално. Значи 1.4 го зачерквам от 1.6 имаш два мотора ХЕР и XER и от там на горе.
Отговори

benzy снимка benzy 11 януари 2018 - 21:59

Абе махнете го тоя ток - ватман нема ставам :devil-smiley-019:


 rusin atanasov, на 11 януари 2018 - 12:23, каза:

ти май си по насочен към бензиновите мотори на какви си се спрял за бъдещата ти Астра? Екзотичните не ги гледай, а това, което можеш да купиш реално. Значи 1.4 го зачерквам от 1.6 имаш два мотора ХЕР и XER и от там на горе.



всичките са ми потенциални - в крайна сметка нали са няколко мотора, бензинките XER-овете ми излизат малко извън бюджета, ако изпадне нещо ОК. Основно гледам за Z18XE и Z16XEP, не изключвам и 1.4 мотора нищо, че написах толкова срещу него и колко е безсмислен. Няма да ми е първия "астматик", а в БГ кола се купува предимно по добро общо състояние.

Хвърлям и по някой влажен поглед на влюбена крава на Z20LEL. Не заради мощност, а заради 6тата скорост. Колкото пъти съм се качил да карам по-модерна 16 винтилова кола съм си скъсвал нервата да посягам да превключвам щото тия гадове държат високи обороти и идва момент в който я чувстваш, че ше излита, а то е 90 и малко.
И ти си с добрия стар 8 винтил и знаеш на наште астри колко са им дълги предавателните числа. При 3000 оборота подминаваме 130, а астра H при 3000 тамън начева 100те - много тъпо. Затова тоя ЛЕЛ ми е много симпатичен но ме шубелее от някакъв сериозен ремонт на ДВГ, защото никой не взима такъва мотор, за да го жали.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 12 януари 2018 - 00:30

Така - колега малко да те приземя с тия "хилядарки" че си се отнесъл или си чел цени от преди 5-6 години и нагоре.

Турбото при дизела се прави за има няма 250 лева като се вземе цяла "средна част" и я подменяш директно - все едно имаш ново турбо (не се знае дали някога ще го правиш ако си караш нормално).

Дюзите при Z19 моторите са рециклируеми - тъй че тия 4000 лева не знам кой ти ги е казал.

После ремонтът на дизел ама изобщо не се различава от ремонт на бензин - и там има същите карантии, но при бензините най-често компютрите им дават фира.

И още нещо - тоя така прословут двумасов маховик за H-ка е ПО-ЕВТИН с 200-300 лева от този на Y20/22 моторите при Astra G и Zafira A след 2003-та година. Има ги и за 650-700 лева. А ако си го поръчаш от Еbay, може и още надолу да иде - например 229 долара как ти звучи? Като хиляди ли ? А и колко пъти ще го сменяш тоя маховик - (евентуално) един път и край. Това значи че ако първия е издържал 15 години (да кажем, пак казвам не е ясно дали ще го смениш някога) - то втория може да надживее колата. Ще се жениш ли за нея в крайна сметка?

Тъй че не се шашкай толкова с тия 4000, 10000. А това с маховика ако си караш нормално, може и никога да не го правиш. В други теми са ми казвали че съединител на Вектра е на път да удари 500 000 км и му няма нищо (нищо че е с едномасов маховик). Това може да важи и за другите. Тъй че ако си имал мерак за дизел преди това - не се колебай да си убиваш мерака с приказки за милиони в ремонти. Дизелът като конструкция(ако не знаеш) е направен по-масивен - тъй че спокойно , караш ли си нормално, нямаш грижа. Само трябва да гледаш хубаво преди да купиш.
Нали знаеш че дали бензин или дизел - караш ли като умопобъркан - няма кой да ти спаси двигателя, какъвто и да е той.

Послепис: А ако ще вземаш бензин, само за да го правиш на газ ... по-добре го забрави тоя филм. Така най-много да докараш двигателя до ремонт още по-бързо. При някой даже става светкавично. Не си слагай таралежи из гащите - че да ги мислиш и тях.
Винаги казвам на хората - ако автомобилът е направен от завода за бензин - карай си го на бензин. То ако било така - още там щели да сложат "газова".
Да - има и заводски газови уредби. Ако е такова-ОК. Но ако ти ще "префасонираш" туй -онуй, по-добре от сега се "запри" :)
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 12 януари 2018 - 12:54
Отговори

benzy снимка benzy 12 януари 2018 - 15:20

Цените в първия пост са събирани от различни теми и коментари из форума, да вероятно не са много нови, хубаво е че ги ъпдейтваш - това беше идеята на поста. Да може бъдещите собственици да се ориентират по-лесно какво да очакват и какво ще им струва.

Що касае моя избор аз подобни ремонти никога не съм правил, моя досегашен мотор е железен така или иначе, просто няма купе, което да го изкара :icon_wink2:
Винаги съм предпочитал бензин - по-тиха работа и когато ти се прииска, кефа да вкараш стрелката на оботомера в червеното.

Вероятно си прав за газта, че коства проблеми, но в парично изражение (смятам) може да покрие бъдещите ремонти и да осъществиш определени икономии в дългосрочен план. При дизеловия спестеното не е толкова голямо и бъдещи ремонти произтичащи от спецификата на двигателя по-скоро няма да бъдат покрити. Приемам плюсовете на дизела при наистина големи годишни пробези... но не съм много убеден в конструктивната масивност така да се каже на дизела - да старите чугунени дизеларки са вечни, но новите по-скоро не...
Мнението беше редактирано от benzy: 12 януари 2018 - 15:22
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg