Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Хелп за Смяна на гарнитура на глава !

ivan todorov снимка ivan todorov 16 ноември 2010 - 14:08

Значи колеги тия дни ще свалям главата и искам да попитам че да знам дали е правилно това което ще направя ,значи мотора е ц20не ,и да попитам преди да сваля главата нали си докарвам валовете на белези свалям ангренажа ,но после искам да знам като сваля шайбата на разпределителния вал трябва ли да я бележа или то си има засечка и после при поставянето пак си докарвам на белези и слагам ангренажа .
2Другото което е значи от това което аз знам е с хидравлични повдигачи и после няма нужда от напсаване ,след като изчистя клапаните и с шлаиф паста почистя и леглото ,после няма нужда от напасване нали .(или се бъркам)
3 и друго да попитам след шлайфа на главата ,и сичките други процедури ще трябва и нови болтове за главата или не , и нещо по специфично да ми кажете което незнам за да не допусна грешка тъй като ми искат некви цифри които направо :helpsmilie: :helpsmilie: и като знам че ще мога и сам просто да помогнете .
4.А смяната на гумичките трудна ли след като е разглобена главата или става много лесно като клапаните са вън .
Благодаря много
Мнението беше редактирано от ivan todorov: 16 ноември 2010 - 14:08
Отговори

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 16 ноември 2010 - 14:32

Има много мануали свали си от нета и ако си наясно с английски език ще разбереsh. Започни от Аутодата.

И никой да не ме обвинява че не обяснявам. Щото тия неща не стават да се обяснят с 3 изречения...Някой се учат години. Не за 3 мимнути айде главите на конвер...


И колега ако я правиш свясно пак ще ти легне пари и няма да минеш евтино....

Колко ти искат за труд?

Това което ще направиш или се опитваш да направиш сам ще е по скоро компромис от колкото решение на проблема! Та колко искат за труд?
Отговори

ivan todorov снимка ivan todorov 16 ноември 2010 - 14:53

за труд ми искат 150 лв и то в видин и свищов ебаси аз да не съм в софия или варна или нз къде майната им що пък да не мога и сам да я направя ,а в аутодата нищо не намирам за това как да си направя главата просто питам да ми кажете ако има тънкости но ок ,аз не казвам че се учат за 3 мин но се пак колега колко ще ми стъпи а
гарнитура - 40 лв хубава
шлаиф глава -30 лв
гумички - 8л
е кое му е скъпото на това ?
но извинявай че просто питам щото не секи знае сичко като вас нали ....... а искам да се науча сам щото ги виждам майсторите ..... не случайно искам сам да го направя просто попитах ако можете просто да кажете щом е лошо че искам да мога не за да искарвам пари а да съм сигорен за мен си .
и кое ще е компромис че искам да си поправя колата като си сменя гарнитурата за да наред сичко това ли е компромис ако беше нямаше въобще да ми пука и да си пърпоря ..
Мнението беше редактирано от ivan todorov: 16 ноември 2010 - 14:54
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 16 ноември 2010 - 15:00

Ей така само от любопитство да те попитам имаш ли нужните инструменти за ремонта, който си замислил?
Отговори

vladkata снимка vladkata 16 ноември 2010 - 16:52

Трябва си доста инструмент най-вече скоби за клапаните сметни и гарнитури на смукателя и испускателя болтове на главата няма нужда да взимаш карай с тия главата се натяга по определен начин от средата по малко с динамометричен ключ мен ако питаш дай си 150 лв. и ги остай да са цапат :helpsmilie: .
Мнението беше редактирано от vladkata: 16 ноември 2010 - 16:56
Отговори

speedo снимка speedo 16 ноември 2010 - 17:07

По-добре да отделиш кинти за да си платиш услугата. Замисли се, ако не си го правил колко нерви ще скъсаш и как ще трепериш дали правиш нещата правилно. Консултирай се с колегите от Плевен. Магазини и майстори колкото искаш...
Отговори

ivan todorov снимка ivan todorov 16 ноември 2010 - 17:26

значи имам динамометричен ключ ,имам и скобите ,за гарнитурките ще се измисли нещо ще намеря ако тия не стават , но добре аре някой колега от плевен може ли да каже колко върви там че свищов плевен е на 70 км и ако може да ми препоръча майстори на които може да се има доверие щото просто 150 лв не са си малко само за труд и да каже къде и при кого да отида и ценичката да е прилична .щото аз си имам сичко нужно но просто исках някой да каже дали трябва да внимавам сено по особенно което трябва да знам . но съм си решил ако на меря къде си го правя сам .а скобата за клапаните се прави доста бързо с рамото от ножовка така че сичко вече е до това ако можете помогнете и кажете с какво да внимавам ако го правя сам ако ли не в плевен ако някой каже за кви пари и къде та да видим
Отговори

kalin09 снимка kalin09 16 ноември 2010 - 23:28

Трябва да внимаваш за:
1-Правописа
2-Повдигачите да са празни при монтажа
3-Дупките за болтовете във блока да са празни при монтажа
4-Кобиличките да са "коя къде е работила"
5-Положението на делкото
6-Момента и реда на стягане
7-Ангренажни белези
8-Поставянето на новите гумички
9-Да не пълниш маслото с неизточена вода/антифриз
10-Правилното опъване на ремъка
и още много неща,които се научават с практиката.
Успех
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 16 ноември 2010 - 23:31

Незнам, мене ме е шубе да се занимавам с клапаните и гумичките. Сега се сещам, че една профилактика на главата е между 120 - 150 лева. Принципно ако имам парите бих я направил , защото после няма да си позная колата. Самата гарнитура на главата бих я направил. По-лесна ми се вижда като цяло, като изключим шпилките на колекторите, които може да се скъсат.
Отговори

Kondo снимка Kondo 17 ноември 2010 - 00:18

Аз на Ц16НЗ си я смених сам гарнитурата и пробленми нямам вече 3к.Нито съм шлайфал глава,нито нови болтове съм купувал,нито гумички,нито нищо.То като нищо не тропа и не гори масло за кво да го разбазиквам? Имаше леко омасление на едно място-по капка на месец се събираше:-).Та кво направих.
1.Свалих горното колело на ангренажа та после да не опъвам ремък с водна помпа (оригиналдъ си е помпата -не знам що препоръчват да се сменя с ангренажа,него пак сам си смених преди.
2. Източих антифриза. Набих един компресор в маркуча на казанчето който води към мотора малко налягане и изкара още поне литър и нещо антифриз.Оставих го да духа половин час докато пих бира.
3. Източих маслото.Компресора подуха в капачката за наливане докато пак пих бира:-)
4. Разкачих де що имаше маркуч и кабел по всмукателния колектор и моното и динамото също и делкото.
5. Отвих двата болта които държат тръбата излизаща от генерацията и я извадих.
6. Отвих по схема болтовете на кратуната и я извадих със се колекторите и капака с разпределителния вал като се стремях да ги не отделям,което изобщо не беше трудно щото все едно бяха едно цяло.
7. Поочегъртах парчетата от старата гарнитура и позатърках главата отдолу и блока с бензин докато се изчисти всичко.
8 Турих гарнитурата на блока с надписа нагоре и главата с колекторите и вала.
9.Завих болтовете по схема с импровизиран динамометричен ключ от гедоре с дълга дръжка от водопроводна тръба и кантарче 20 кила фанато с долната кука за дупка в края на тръбата :-)
10. Сипах маслото и антифриза, накачулих всички джаджи,палих,загря и дозатегнах.
Мнението беше редактирано от Kondo: 17 ноември 2010 - 00:20
Отговори

ivan todorov снимка ivan todorov 17 ноември 2010 - 11:51

Мерси много пичове процедура не ми се вижда сложна изобщо ,а и баща ми е с висше двг и той ще помогне ;) и научих още тънкости и вече не ме е страааа и само да попитам ако съм разбрал правилно ,значи за да се изхитря може само да сваля шайбата на разп. вал за да отглабвам от водна помпа ,и другото което е не трябва да има изобщо антифриз и маслото трябва ли да го източа или но мисля че не трябва . и другото доколкото знам на тая глава не се напасват клапани тъй като е с хидравлични повдигачи .А за болтовете е ясно как е последователноста то я има на гарнитурата на опаковката как и на колко кг да се натегне а само че забравих клапаните с какъв номер шкурка да има сваля нагара 220-240 или друга ,и бихте ли ми казали някоя прилична шлаив паста за да почиста леглото с клапана на главата
Отговори

ivan todorov снимка ivan todorov 25 ноември 2010 - 13:01

така пиочове един въпрос още тъй като предстои тази интерверизация , да попитам след като сваля клапните с каква шкурка кой номер да изчистя нагара по тях тое ясно как ще го направя ще ги сложа на дрелка да върти и с скурка леко ще махна нагара но кой номер да е тя за да няма ядове по спомен мисля че беше 220 -или 240 нз , другото което е една шлаиф паста за да оправя леглото на клапана посредством пак дрелка с маркуч на който слагам клапана и го намазвам с шлаив паста и въртя ,колко ще излезе тая шлаиф паста и добре ли е като решение щото ми искат пък и още по 5 лв на клапа за шлаиф и цифрата става космическа да еба и нереалните ремонти няма да им дам един лев ,за това разчитам на вас да помогнете ,ангренажа ясно за белезите но направо ще сваля шайбата на разпределителния вал като преди това съм я докарал на белези , а за делкото не разбрах какво да внимавам .
Мерси
Отговори

EXALIBUR снимка EXALIBUR 27 ноември 2010 - 13:21

И умната при набиването на гумичките.
На Опела не се набиват до упор както някога ги правехме на Ладите. Набиват се само на ръка със дорниче - камък от Гидорето, ще видиш кой пасва че не помня.
Задължително при поставен клапан, на водача има един улей в горната част, на вложката има един изпъкнъл ръб от вътре. Натискаш внимателно на ръка докъто усетиш как щраква и толкоз. Иначе ако си по-настоятелен се пренабиват и водачът къса маншета на вложката. В по-добрият вариант маншета не се къса, но се раздува по водача и не може да уплътни по стеблото на клапана!!!
Хайде успех!!!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg