Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Мнение по въпрос с мойта зафира

aleksandar снимка aleksandar 27 септември 2009 - 16:10

Колеги здравейте, искам да попитам мойта Зафира е 1.8 16V 125 коня БЕНЗИН 2001 година. Та проблемът е следния от скоро забелязвам че когато съм на 3та или 4та предавка между 1000 - 1500 оборота леко прекъсне и се оправи, много рядко го прави това нещо, 1 път даже като прекъсна за малко ми светна лампата на мотора и угасна. Никога не ми го прави проблема ако съм на 1ва или 2ра скорост и няма значение дали е топъл или студент двигателя. Гори извън градско 6.8/100 км.(при нормално каране 100 - 120 км/ч) градско кам 9-10/100км., маслото си ми го харчи в нормите около 100 грама на 10 000 км. От какво може да се получава това прекъсване. Сменил съм абсолютно всички филтри, масла, ремъци, накладки и т.н. със оригинални части. Та проблема не е от горивния филтър или друг. Благодаря ви предварително за мненията.
Мнението беше редактирано от aleksandar: 27 септември 2009 - 16:31
Отговори

vectra_rules снимка vectra_rules 27 септември 2009 - 16:23

Виж си стъпковото моторче - най вероятно му е зацапана клапата. Свали го и го почисти с ВД 40 или нещо подобно, но без да го разглобяваш на съставните му части - просто му пръскаш в двата отвора. Иначе може да е свещ или палец и дистрибуторна капачка / кабели. Погледни ги тези неща и пак пиши!
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 27 септември 2009 - 16:28

Колега моя мотор е със автоматизирана дроселова клапа и няма стъпков мотор. Няма и жило в смисъл като дам газ без да е запалена колата не се движи клапата. А относно свещите съм ги сменил преди 1000 км. със чисто нови оригинални на GM. Отностно кабелите тя няма, всичко е направено заедно бобината е капсолована и неможе да се разглобява, но не мисля че е там проблемът. Благодаря все пак за мнението, очаквам още коментари.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 27 септември 2009 - 23:52

Диагностика? На 5-та прави ли го?
Отговори

froluti снимка froluti 28 септември 2009 - 11:06

Колега,

И аз имах подобен проблем от начало ми го правеше от време на време, но после почна постоянно на всички предавки м/у 1000 и 1800 оборота. Свалих бобината и я смених със същата от Зафира на приятел и колата заспа. После обаче му я върнах и пак си сложих моята, и трябваше да си купя нова обаче... познай колата и с моята бобина пак беше на шест. Оказа се че е имало патина или не е правила хубав контакт с кабелите, та проблема от сериозен стана нулев! Пробвай да вкараш и изкараш няколко пъти буксата и може да ти се реши проблема. :love_opel:

Поздрави
Отговори

outlive снимка outlive 28 септември 2009 - 11:39

И аз имах подобен проблем. Понякой път записваше грешка - ЕГР. Но в крайна сметка се оказа бобината. Не я лови никаква диагностика. Аз просто рискувах - купих си нова и сега всичко е ок вече една година. Най-добре пробвай с бобина от друга кола да видиш дали и твойта не се е прецакала.
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 28 септември 2009 - 12:35

Колегата който ме пита дали на 5та го прави, искам да му отговоря че и на 2ра, 3та, 4та и 5та скорост го прави от време на време, но не мисля че това може да бъде съединител. А за бобината ще пробвам да я почистя и ще видя дали пак прави проблема. Само да ви питам то ако е от бобината не трябва ли и на празен ход като давам между 1000 1500 оборота да прекъсва мотора. И другото което е ако е на байр или го натовара мотора не ми прекъсва само ако леко потеглям и сменям между 1000 - 2000 оборота скоростите тогава се проявява проблема.
А какво ще кажете да не би пък някой датчик на коляновия вал или пък някой за оборотите да ми прави проблем? Абе то се е видяло че ще ходя на диагностика но не мисля че ще открият точния проблем.
Мнението беше редактирано от aleksandar: 28 септември 2009 - 12:51
Отговори

outlive снимка outlive 28 септември 2009 - 14:16

На празни обороти нямах никакъв проблем - то май трудно може да се усети леко прекъсване на празни. Но не само при тръгване. Случвало ми се е и в баир да по прекъсне за момент. А ако е бобината - надали ще помогне почистване. До колкото знам се прецаква схемата в нея заради високата температура с времето. Но проблемът може да не е бобината. Просто е добре да тестваш с такава то друга зафира или астра, че да потвърдиш или да я изключиш.
Отговори

blagom снимка blagom 28 септември 2009 - 14:28

пробвай с друга бобина по възможност и тогава я сменяй. и при мен беше това проблема. а за баира - надали караш с 1500 об. иначе при мен при студен мотор си беше ок. хванаха ми е на 2 път в оторизиран сервиз - на тест драйв, в сервиза няма как да я хванат.
Мнението беше редактирано от blagom: 28 септември 2009 - 14:29
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 28 септември 2009 - 14:59

Значи аз по байр само съм го тествал, не че карам с 1500 оборота, и като я настъпа си дърпа както трябва няма да прекъсне няма нищо. Ако си беше бобина по всяко време щеше да прекъсва или пак така от време на време. Искам да знам преди да отида на диагностика дали ако е някой датчик компа ще го хване или няма смисъл да ходя като не прекъсва постоянно и не ми свети нищо по таблото.
Отговори

froluti снимка froluti 28 септември 2009 - 15:38

 aleksandar, на 28 Sep 2009, 01:35 PM, каза:

Само да ви питам то ако е от бобината не трябва ли и на празен ход като давам между 1000 1500 оборота да прекъсва мотора. И другото което е ако е на байр или го натовара мотора не ми прекъсва само ако леко потеглям и сменям между 1000 - 2000 оборота скоростите тогава се проявява проблема.


Колега,
При мен нямаше никакво прекъсване при форсиране на място. Не е задължително да го прави постоянно ако е от бобината, но най усезаемо беше прекъсването както ти каза на баир и смяна на скоростите м/у 1000 и нещо и 2000 оборота. Това, което забелязах бе, че колкото повече галех педала на газта - толкова повече прекъсваше. На високи обороти никак не се усеща и не ми повлия на извънградския разход до морето и обратно, но в града като че ли качи с 10% разхода. Дано да са връзки на бобина, защото цената на нова е 290 лв за твоя мотор.

Успех! :love_opel:
Мнението беше редактирано от froluti: 28 септември 2009 - 15:52
Отговори

Hevy снимка Hevy 28 септември 2009 - 18:55

Колега, като ти е светнала лампата е трябвало да направиш самодиагностика, ако е минало много време, грешката може да се е самоизтрила. А за диагностиката - такива мистерии може да ги хване само някой голем спец, например сам да ти предложи да седи до тебе с компа докато караш, не ти ли предложат това хич не влизай само да си даваш парите да ти се учат на колата разни "диагностици", дето ще ти намерят поне три неща за смяна още с първия поглед...
Отговори

blagom снимка blagom 29 септември 2009 - 07:52

не е задължително да прекъсва по всяко време. пак казвам при мен прекъсваше при работна темп., при здраво натискане на педала при ниски обороти. при високи няма как да прекъсва поради простата причина, че да речем при 3000об. - това е 50 об. в сек. - даже и да пропусне да хвърли искра на някой оборот няма как да го хванеш. и при мен нямаше никаква грешка, така че само с четене на грешки нищо няма да направят на диагностиката. първият път нищо не направиха при мен - остави колата и ще ти се обадим. обадиха ми се след 8 часа и ми казаха, че колата е перфектна. на другият ден като им е закарах пак - след час ми се обадиха и казаха, че е бобината. ходи в оторизиран сервиз да ти е тестват докато караш, че ей така на вятъра не се хвърлят 300 кинта.
Отговори

FRYER снимка FRYER 29 септември 2009 - 08:29

Колега ,имаш ли проблем с оборотите като запалиш колата сутрин?Имам в предвид при запалване на студен двигател те са около 1100 ,после трябва да стигнат до 860-890.Въпросът ми е при падането на оборотите има ли неравномерна работа на двигателя?И най-добре е да отидеш на сервиз според мен.
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 29 септември 2009 - 13:16

Колега FRYER какво следва ако има неравномерна работа на двигателя сутрин докато падат оборотите??? Питам защото при мен е така и имам и други проблеми а не мога да хвана от какво се получава?
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 29 септември 2009 - 13:45

Значи колега случвало ми се е колебаене на оборотите сутрин, НО преди това съм махал акумулатора и по моята логика следва че мойта дроселова клапа (пак казвам че няма стъпков мотор) е автоматизирана и вързана с компа на колата та като го махна акумулатора и го сложа пак на другия ден(примерно съм го зареждал), запалвам колата и първоначално държи 1100 оборота започват след няколко секунди да падат плавно и като стигне примерно 700 - 800 леко ги качва кам 900 така няколко пъти и се оправя. Та от там следва, че дроселовата клапа се инициализира от компа на колата и се оправя всичко. Както със стъклата като си махнеш акумулатора те си губят паметта и трябва после наново да ги инициализираш (обучиш) за да се свалят и вдигат автоматично. Та тука с мойта дроселова клапа е същото след като се обучи така да се каже нямам никакви проблеми. Дори и да не паля колата 4-5 дена ако не съм и махал акумулатора нямам никакви проблеми с оборотите след запалване.

Четох за самодиагностиката и малко не разбрах някой неща (по точно ме объркаха) за моята Зафира 2001 година, че е със 16 пинова букса това ми е ясно. Но може ли да се прави самодиагностика или неможе, ако може някой да пообесни как но специално за Зафира или за същите букси не за 10 пиновите.И как се четат грешките аз съм с бордови компютър ако има значение.
Мнението беше редактирано от aleksandar: 29 септември 2009 - 17:53
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 29 септември 2009 - 17:55

Stefan_suny почисти си дроселовата клапа със спрей без да я сваляш ама лекичко защото е много деликатна работата и виж дали ще ти прави пак проблем с оборотите аз така оправих една астра Г.
Отговори

Hevy снимка Hevy 29 септември 2009 - 19:21

На тоя мотор е педалска, вкарваш ключа, натискаш газта и спирачката, даваш контакт без да палиш, лампата само си мига ако нямаш грешки, ако имаш дава кода...
Отговори

FRYER снимка FRYER 30 септември 2009 - 07:11

Прекъсването може и да идва от дроселовата клапа/TPS (throttle positioning sensor). За това най-добре е диагностига иначе така само си говорим,а частите не са евтини.Z18XE е с електронно управление на газта.
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 30 септември 2009 - 15:22

Направих самодиагностика както Hevy каза, ама може ли някой да ми каже какво означава, понеже немога да я разчета каква е грешката. Значи като започна да я правя лампата мига 10 пъти спира после мига 4 пъти спира после мига 3 пъти спира и пак 10 пъти мига. Помогнете да я разчета каква е тази грешка.Според мен така ли се чете P0430 и каква е грешката на български ако може.
Мнението беше редактирано от aleksandar: 30 септември 2009 - 16:47
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg