Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

тунинг на газ

ivanovbg снимка ivanovbg 06 март 2010 - 18:18

:icon_wink2:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 12 януари 2012 - 21:40
Отговори

oci снимка oci 06 март 2010 - 18:59

Освен октан коректора нещо друго пипаш ли по колата? Да речем елементарни неща - въздушен филтър изпускателен колектор и т.н.?
Отговори

TORQUE снимка TORQUE 06 март 2010 - 19:15

ivanovbg,доколкото съм в час октанкоректора е за 95 и 98 октанов бензин.Когато караш на газ трябва да се превключи на 98,защото газта е около 105 октана и искрата от свеща трябва да се подава с по-голямо предварение.Причината е по-бавната скорост на горене на високооктановото гориво
Мнението беше редактирано от TORQUE: 06 март 2010 - 19:17
Отговори

gas666 снимка gas666 07 март 2010 - 15:11

 TORQUE, на 06 Mar 2010, 19:15, каза:

ivanovbg,доколкото съм в час октанкоректора е за 95 и 98 октанов бензин.Когато караш на газ трябва да се превключи на 98,защото газта е около 105 октана и искрата от свеща трябва да се подава с по-голямо предварение.Причината е по-бавната скорост на горене на високооктановото гориво


Ако не се лъжа самия октан коректор представлява два резистора с различно съпротивление... в зависимост дали е на 91 или 95 веригата към еку-то се затваря през един от 2 та резистора и съответно еку-то си отчитайки съпротивлението си задава определен аванс. Според мен колегата ivanovbg връзва резистори със съвсем различни стойности и така кара еку-то да дава по-голям аванс. Ако е така нека колегата ivanovbg да потвърди защото ми се въртят едни работи в главата.....
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 08 март 2010 - 09:10

:icon_wink2:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 12 януари 2012 - 21:40
Отговори

gas666 снимка gas666 09 март 2010 - 09:37

И мойте скромни наблюдения са че на газ доста аванс понася и наистина до към 3000 - 3500 оборота дърпа... ама после почва да тъпче.. също по грешка бях върнал аванса обратно.... тогава едвам потеглях... до 3000 оборота беше като заглъхнала обаче нагоре се изстрелваше.... Явно на който не му се занимава да си ръчка по еку - то този аванс процесор с тази функции за задаване на аванса при определени обороти е точното нещо.
Отговори

iwanov снимка iwanov 09 март 2010 - 09:49

Здравейте,
Как да разбера моя октан коректор на колко е настроен ? Той попринцип е за 95 и 98. Кое число трябва да е нагоре т.е. да се вижда отгоре за да работи на 98. Аз карам само на ГАЗ и ако ми е на 98 смятам че ще е по добре.
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 09 март 2010 - 19:01

 iwanov, на 09 Mar 2010, 9:49, каза:

Здравейте,
Как да разбера моя октан коректор на колко е настроен ? Той попринцип е за 95 и 98. Кое число трябва да е нагоре т.е. да се вижда отгоре за да работи на 98. Аз карам само на ГАЗ и ако ми е на 98 смятам че ще е по добре.


Kоето число се вижда отгоре така го възприема компютъра. На газ е по добре на 98,но още по добре е ако се пипнат малко и картите
Отговори

iwanov снимка iwanov 09 март 2010 - 20:18

Начи ще си го направя на 98, а за тия карти нищо не ми е ясно ...
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 09 март 2010 - 21:31

:icon_wink2:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 12 януари 2012 - 21:41
Отговори

vladata снимка vladata 10 март 2010 - 10:56

Аз също карам само на газ(паля на бензин и карам на газ) и по принцип съм заинтересован доста от темата, но още не са ми ясни достатъчно нещата за да премина към интервенция, доколкото попрочетох в тази и в други теми разбирам че при настройка на октан коректора на 98 колата ще подобри динамиката си в ниските обороти при каране на газ(до към 3500) ако може така да се каже. Но неразбрах как така пада разхода като всички други колеги които са пробвали САМО тази операция с пренастройването на октан коректора(без каквито и да е др. корекции), споделят че разхода на газ се вдига, при някои дори драстично,а колегата ivanovbg споделя че разхода пада??? Също така ме интересува да кажем че не съм доволен от резултата може ли да се върнат нещата отново в изходно състояние(демек без промяна на файла) ..... Извинявам се предварително за неуместния въпрос но както споменах по горе не съм на Ти с нещата но се интересувам, би ли ми разяснил какъв е този програматор с които четеш и записваш файла и къде се намира чипа?Не е лошо ако имаш и разни снимки да подплатиш темата за да добие малко нагледен вид :moderator: а и мисля че така ще привлечеш доста ентусиасти, а те определено не липсват :hahaha:
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 10 март 2010 - 18:58

Oктан корекцията ше подобри динамиката навсякъде но после трябва да се пипнат малко и настройките на изпарителя иначе много вероятно поради увеличения вакум в колекторите да се увеличи разхода.След интервенцията трябва и да се регулира и притока на газ естествено. Ето и малко инфо какво ножеш да правиш с октан коректора http://www.topbuzz.c...s/ron_plugs.htm
Ако колата ти е C14SE имаш 3 карти:91-без октан коректор,95 и 98.Също така в зависимист от съпротивлението на самия октан колектор имаш възможност да промениш малко и настройките.
Картата която ще променим я избираш ти -примерно91 така че когато си сложиш коректора на 95 или 98 си остават оригиналните настройки,защото тази карта няма да я чете.
Програматора е такъв който може да записва 27C256 -с ултравиолетово изтриване защото твоят е такъв.
А сега точно не съм подготвен с снимки но ще кача.
А ето и малко инфо какво горедолу имам предвид:Абе нещо не мога да се преборя с тези снимки.не мога ли да ги кача направо от моя компютър?
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 11 март 2010 - 13:16

Следя темата с интерес, и моят двигател е същия като на автора и би било интересно да се види как е извършена процедурата. А иначе снимките не можеш директно от компа, трябва да ги качиш в снимка.бг например и да дадеш линк, или да ги качиш тук. Ето и тема с описание как става:
качване на снимки

Сега по темата - правилно ли разбирам, но ако промениш карта 91, промяната ще се усеща само ако караш с такъв октан коректор, тъй като при 95/98 си остават оригиналните стойности? В смисъл, коя според теб карта е най-удачна за промяна? Предполагам си пробвал няколко пъти преди да достигнеш желания резултат...
Отговори

speedo снимка speedo 11 март 2010 - 16:59

http://www.topbuzz.c...s/ron_plugs.htm
Надявам се,че от този лик става ясно,че предварението може само да се върне с 5 градуса. Различните стойности сменят и картата но ако се кара с с плочка това изобщо не влияе. Другото което може да се направи е да се променят оборотите на празен ход +100оборота. Това е за Ц20НЕ. За други двигатели не пише. Аз съм с 2200ома жълт 95октана. Исках и аз да дам повече предварение тоест да си направя безплатен октан коректор ама нестава.
Отговори

vladata снимка vladata 11 март 2010 - 18:25

моят октан коректор е бял 95 октана, 2200 ома - преди малко го обърнах на 98, но на пръв поглед няма разлика в работата на двигателя на празен ход(стоят си на 900 оборотите), утре ще пиша дали има някаква разлика в вървежа евентуално
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 11 март 2010 - 20:43

:icon_wink2:
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 12 януари 2012 - 21:41
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 11 март 2010 - 20:51

 vladata, на 11 Mar 2010, 18:25, каза:

моят октан коректор е бял 95 октана, 2200 ома - преди малко го обърнах на 98, но на пръв поглед няма разлика в работата на двигателя на празен ход(стоят си на 900 оборотите), утре ще пиша дали има някаква разлика в вървежа евентуално

Намери си съпротивление 470 ома и го сложи наместо октан коректора при изгасен автомобил.После пали и я пробвай на газ и на бензин и пиши за резултата
А ето и малко инфо http://dox.bg/files/dw?a=5ad8b3c1bf не можах да се справя със снимките много ми е дълго ще ги качвам в там.Докато някой чете темата не мога да пиша модераторите да го оправят
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 11 март 2010 - 22:10
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 11 март 2010 - 21:56

 ivanovbg, на 08 Mar 2010, 9:10, каза:

Значи само картата на 91 или на 95 я променям като 112 октана и се съобразявам с особеностите на горене на газта.Когато октан коректора е на съответната позиция колата работи под газ перфектно,има повече мощност в ниските(субективно усешане) и харчи по малко.На диното показва по голям въртящ момент до 3000 об. и загуба само на 1 кон при максимална мощност.Мерил съм само моята -наместо 100кончета- 99.Горе долу става същото като с аванс процесор(от скъпите) ,на които можеш с лап топ да променяш аванса при различни обороти.Пипа се самата карта в чипа а не съпротивленията.Октан коректора го пипам само ако се наложи да карам дълго време на бензин а не всеки път.Все се каня да сложа и реле но не остава време.
Сега искам да вкарам и една дюза от газов инжекцион да се управлява от компа за по добра корекция на газовата смес и да се управлява пак от компа и ламда сондата.


Това, което разбрах е, че не обръщаш само октан коректора (това и аз съм го направил и не се усеща разлика, пак субективно мнение), а се "пипа" в ЕКУ-то. Въпроса ми беше според теб дали е по-добре да се промени 91 картата или 95 картата, в смисъл къде мислиш, че се усеща по-голяма разлика?
Отговори

vladata снимка vladata 11 март 2010 - 22:06

Ще последвам съвета ти и утре ще направя пробата ...но при слагането на такъв резистор от 470 ома на мястото на октан коректора няма ли да стане все едно октан коректора е само за 98?
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 11 март 2010 - 22:14

владата-да така е само на 98 но в момента си с 5 градуса закъснение .пробвай ще кажеш как е утре.и внимателно с газта :)
тонката -А картата ми е все едно ти сам можеш да избереш коя да ти остане.Ефекта е еднакъв,А при тебе са три картите имаш и за 91- без октан коректор.За да възприеме кодировката това се прави на изгасен двигател.Ако не го изгасиш все едно нищо не си променил и няма да има ефект
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 11 март 2010 - 22:26
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg