Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Ремонти по Кадет

Deian снимка Deian 07 април 2010 - 13:15

Здравейте, 

колата от профила ми - Kadett 1.6i 89 г с мотор C16NZ, внос от Германия (лично) преди повече от 10 години. Като цяло добре поддържана, гаражна, но вече на години. Искам вашето мнение какво ще ми струват ремонтите и дали си струва да се правят на 21-годишна кола. 

1) Ръжда по ляв и десен заден калник - точно ръба над гумата е целия прогнил и се рони. 

2) Предни амортисьори или ресьори, и аз не знам, но не са добре. Те и задните не са добре, но отпред ми е по-важно сякаш. 

3) Задни спирачки - това го нямах предвид, но на прегледа като бях в улея със задните гуми и ме караха да натискам, натискам докрая здраво и явно не спира достатъчно. Казаха, че трябва да ги оправя, но си минах прегледа де... 

4) Масло, филтър (то това просто си му е време, но искам да попитам) - какво масло за модела (сега е на пълна синтетика MOTUL мисля). И какво още се сменя, освен масло и маслен филтър? 

Ако може по всичко да дадете някакви ориентировъчни цени, за да преценя дали направата на всичко това си заслужава или да се оглеждам за нещо по-младо ;). Иначе от колата други оплаквания нямам, върви си, градско харчи 10, извънградско 5.5 - 6, но не се знае какво може да очаква човек предвид възрастта. 
Отговори

aan_astra снимка aan_astra 07 април 2010 - 14:06

Тия изброените неща са ти бели кахъри и няма да има смисъл да ги правиш ако купето ти е прогнило на носещите места както се случва с повечето кадетина тия години . Вземи я качи на канал или на повдигач и си огледай гредите отзаде над пружините на задния мост ушите на задния мост дали всичко там е здраво и също така и отпреде там където ти се захваща носача на колелетата за купето много гният и късат после носача от купето. Ако на тия места е добре и няма дупки или петна ръжда си струва да се прави , обаче има ли за вторичните е просто вече не си струва . За парите които ще налееи за изкърпване и за другите неща ще си купиш друга кола по-нова и по добра.
Отговори

Deian снимка Deian 07 април 2010 - 16:11

Благодаря ти, ще я огледам добре отдолу, може и фотосесийка да направя и да кача тук да си кажете мнението. Все пак, ако някой е запознат с евентуалните разходи по гореописаните неща, нека сподели, че да се подготвям. 
Отговори

NOVOBRANEC снимка NOVOBRANEC 07 април 2010 - 16:17

... не "може", а е задължителна "фотосесията", поне така и другите (които искат да ти помогнат) ще ти кажат дали си заслужава, че има и неща, които на теб не биха ти направили впечатление, но да са важни :flag: ... успех!
Отговори

becinko снимка becinko 07 април 2010 - 16:39

Добре де колега,нещата които си написал са предимно чарколяци които са към графа "Консумативи" няма кола която да не иска ново масло,или да й изпуснат амортисьорите.Накладките е съвсем нормално "някога" да свършат...
В крайна сметка говорим за Опел,така ,че ръждата не е нищо необичайно.Но ако няма ръжда по ключовите места оправи си веждите и си ти... според мен макс.500 лв ...
Отговори

Deian снимка Deian 11 април 2010 - 18:39

Ето ги и обещаните снимки, май не са много добре, ще пробвам пак ако трябва. 

Публикувано изображение


Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение


Публикувано изображение


Публикувано изображение




Публикувано изображение




Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Deian: 11 април 2010 - 18:40
Отговори

Deian снимка Deian 11 април 2010 - 18:45

Публикувано изображение


Публикувано изображение


Публикувано изображение


Публикувано изображение




Е, какво е положението?
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 11 април 2010 - 21:46

Аз поне не виждам нищо страшно. Купуваш си два прага и две задни вежди и отиваш на тенекеджия и се разбираш с него за парите. Ръждата я изшкури или с телена четка, или където е достъпно с ракета, после грунд, боди и си готов. Аз миналата седмица смених на Кадета праговете и я изкърпих основно, така че кадетчето ще кара поне още 2-3 години, пък след това- я камилата, я камиларя.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 11 април 2010 - 21:55

И аз не виждам нищо страшно.Преди две години кърпих моето кадетче и цялата процедура заедно с боята ми дойде 250лв.Спирачките трябва да знаеш какво им е,за да питаш за цена,може само нови челюсти да искат.Амортисьорите отпред и отзад са около 200лв +50лв труд,може и сам да ги смениш.
Поздрави!
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 11 април 2010 - 22:02
Отговори

Di4o снимка Di4o 13 април 2010 - 22:12

Колега тези автомобили са железни затова моят съвет е постегни я и карай още като същевременно се оглеждаш за нещо по ново. Задни вежди и прагове зависи какви ще вземеш но аз на моя вежди и прагове купих по двадесетина лева. Предните амортисьори стават и от вектра А, на моите им преправях резбите за лагер-тампона но не си спомням защо се наложи да го правя.
Ако купиш друга кола ще имаш като начало повече разходи за задължителните консумативи като ремъци, ролки масло филтри и по всяка вероятност поне две гуми.
Отговори

Deian снимка Deian 18 април 2010 - 08:23

Мерси, колеги. Ще се прави Кадетчето. Поне с двигателя грижи нямам, да чукам на дърво. 

Някой може ли да ми обясни накратко как протича подмяна на прагове и вежди? Не, че ще го правя аз, но обичам да съм наясно. Всъщност май първо ще потърся във форума, сигурно е писано.
Отговори

Жорко снимка Жорко 18 април 2010 - 08:49

Здрасти, колега!
Ето и моят съвет, базиран на личен опит: Ако другите части по колата са здрави и ремонтите можеш да ги направиш сам, без да даваш пари на майстор, действай!
На такава стара кола- кокошарник(без да се обиждаш), като и пресметнеш дължимите неща, които се плащат по закон - преглед, гр. отг, данък и винетка и какво се получава?
Излиза по-голяма сума отколкото струва цялата кола! По-рано имах ПЕжо 205 дизел, набор 88. Железен двигател! Обаче все нещо друго и се разваляше от старост. Накрая катастрофирах (не нарочно разбира се) и ремонтът щеше да излезне доста повече отколкото струваше колата. Замина на скраб и 3 седмици след това си купих Опелчето.
Отговори

Deian снимка Deian 18 април 2010 - 13:44

@Жорко, 

започнах я аз. На първо време свалих кората на тавана и ще претапицирам. Каквото мога ще правя сам, за другото ще си плащам. 

Иначе колицата нищо, че е 89-ти набор. На напълно реални 140 000 км е (взета е на 75k km), седан, сив металик  :61: . Купувана е от магазин на Opel в Германия лично като втора ръка, при което онези ми ти немци бяха сменили всичко, което е имало нужда и ти дойде на ум с протокол. Като нова беше. 
Мнението беше редактирано от Deian: 18 април 2010 - 13:45
Отговори

Deian снимка Deian 20 април 2010 - 21:50

Така, днес ходих за смяна на масло + филтри и тест на ходова част. Задните спирачки се оказа, че държат, въпреки казаното на ГТП. Амортисьорите все още работят, задните са малко по-зле, но не е наложителна смяна. По-хубавото е, че я огледаха добре - окачване и т.н. и казаха, че е здраво и няма изгнило или ръждясало. Ето резултата от теста и малко снимки както беше вдигната:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение



Нещо, което ме притесни - на излизане от сервиза усетих някакво придръпване за няколко секунди. После изчезна и сякаш вървеше нормално. От какво може да е? Може ли още маслото да не е било достигнало навсякъде?


Ако виждате нещо по снимките, споделете, че аз много не разбирам. Също и по теста.
Отговори

Vladko снимка Vladko 20 април 2010 - 22:13

Колега това което се вижда много ясно от снимките които си направил е омасляването на амортисьорите, както предните така и задните. Това от своя страна означава, че е добре да ги смениш скоро, все пак пътното поведение е от голяма важност за безопасността. Иначе другите неща изглеждат добре.
Отговори

Deian снимка Deian 20 април 2010 - 22:52

Всъщност колата я мих преди това, а и валеше дъжд, та някои неща са мокри от вода. Иначе вероятно си прав, просто допълвам информацията. 

А за въпросното прекъсване или придръпване? Трябва ли да ме притеснява?
Отговори

Deian снимка Deian 02 май 2010 - 21:17

Колеги, бихте ли ми изяснили някои неща по моя двигател C16NZ. Колата няма климатик, мисля, че и серво няма. Интересува ме какво трябва още да и сменям или проверя, за да няма изненади.

Ремъци:

1) Ангренажен ремък - кога се сменя за този модел? Мога ли да сваля капаците и да проверя сам състоянието му?

2) Ремъкът, който е към динамото го смених. Той ли е т.нар пистов ремък или бъркам (четох из форума)?

3) Изобщо други ремъци има ли този двигател? Ролки, нещо трябва ли смяна и как се разбира?

Течности и филтри:

1) Сменил съм маслото на двигателя и маслен и въздушен филтър.

2) Трябва ли да се сменя охладителната течност (преди 5-6 години е сменян радиатора и тогава е сменена)?  

3) Гледам има още едно малко резервоарче с някакво масло - то за кое е? :newsm05_41:

Други:

1) Свещи - ако работи ОК, трябва ли да пипам нещо? Сменяна е капачката на делкото и кабелите преди няколко години. 




Изобщо всякакви напътствия ще са ми от полза. Като цяло може и за двигателчето да ми кажете нещо - проблеми, впечатления?
Отговори

bat_nas снимка bat_nas 02 май 2010 - 21:37

Kлега ако ти харесва тази кола стегни си я и си я карай-за мен Кадета произвеждан между 85 и 91 год. е най-здравия опел правен някога-наврвмето като по4наха да ги вкарват в БГ карах такси-взех го на 280 хил.км. и му навартях o6tе 370 хил.пове4ето в града и ремонтите се свеждаха до обслужване и консумативи
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 02 май 2010 - 21:48

 Deian, на 02 May 2010, 22:17, каза:


1. Да, спокойно можеш да свалиш капака на ангренажа и ще видиш как е.
2. Не, не е пистов ремък, нямаш серво, обикновен ремък е.
3. Други ремъци няма. Да, има ролки- на водната помпа.
4. Антифризът може и да не го смениш. Пише, че трябва да се сменя периодично, но това у нас го правят много малко хора.
5. Какво е това малко резервоарче? Да не би да гледаш казанчето на спирачната течност или пък имаш серво на волана и гледаш неговото казанче? Снимай го, за да ти кажа какво е.
6. Ако двигателят работи добре, няма нужда да сменяш свещите.
И за последно- това е двигател, който е вечен. Правен е с много ум и мисъл. Стига да не го караш само в лютеницата, ще те изкара дълго време.
Отговори

Deian снимка Deian 02 май 2010 - 22:10

Май е точно казанчето на спирачната течност, чак се засрамих. Намерих снимката в нета, точно като на моята е:

Публикувано изображение

Мерси, zdravkop :). Тази спирачна течност подлежи ли на смяна или само се долива при необходимост? Виждам, че и ти си с този двигател. Значи ще проверя как е ангренажния, утре сменям задно гърне и да се надяваме, че приключвам. 
Мнението беше редактирано от Deian: 02 май 2010 - 22:10
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg