Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Температурен датчик

ezdra снимка ezdra 02 ноември 2016 - 10:17

Привет колеги .Става въпрос за Вектра Б 97г х20хev Въпроса ми е къде се намира температурния датчик даващ инфо. на компютъра за температурата на входящия въздух ? Проблема който ми прави колата е ,че студена и топла пали на бензин и веднага гасне и не задържа обороти на празен ход. На газ няма никакви проблеми. Смених 3бр. МПХ , гуфрираните маркучи на дросела , кабели , свещи 2пъти датчик колянов вал ,и проблема си остава .Сега наред е температурния датчик.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 02 ноември 2016 - 17:52

Здравей, колега ! Преди да сменяш датчика те съветвам на студен мотор ако имаш възможност да провериш каква е температурата на входящия въздух. Сравни я с околната и ако няма прекалено голяма разлика (+/-5 градуса) значи няма проблем.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 02 ноември 2016 - 19:23

Щом веднага ти гасне..........замери си налягането на бензина! След, като на газ нямаш проблеми, то остава съмнение за неизправна работа на захранващата система.....
Отговори

ezdra снимка ezdra 02 ноември 2016 - 21:27

Не мисля ,че е бензиновата помпа . Като паля подавам газ и след около 2 минути работа на място за държа оборротите след което върви нормално и си се фордира до 6к обороти
javor_bg Предполагам ,че подобнаа проверка за температурата на входящ въдух мога даа направя само с диагностика .
Мнението беше редактирано от ezdra: 02 ноември 2016 - 21:31
Отговори

bojjko снимка bojjko 02 ноември 2016 - 21:42

Да с op com можеш да видиш и доста други данни.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 02 ноември 2016 - 21:53

 ezdra, на 02 ноември 2016 - 21:27, каза:

Не мисля ,че е бензиновата помпа . Като паля подавам газ и след около 2 минути работа на място за държа оборротите след което върви нормално и си се фордира до 6к обороти
javor_bg Предполагам ,че подобнаа проверка за температурата на входящ въдух мога даа направя само с диагностика .



Така си го написал, че ми е трудно да отгатна и поради тази причина съм предположил само. Аз чета, че запалваш и веднага гасне колата. Не може ли в едно мнение да напишеш всичко, което се случва, а не да се гадае част по част?
Отговори

ezdra снимка ezdra 02 ноември 2016 - 22:01

 IvailoM, на 02 ноември 2016 - 21:53, каза:

Така си го написал, че ми е трудно да отгатна и поради тази причина съм предположил само. Аз чета, че запалваш и веднага гасне колата. Не може ли в едно мнение да напишеш всичко, което се случва, а не да се гадае част по част?

Написал съм ясно -паля и веднага гасне , ако подам газ докато паля и задържа газта около 2 минути стабилизира оборотите това го прави независимо от околната температура , и независимо от температурата на мотора .
Отговори

i.petrov снимка i.petrov 03 ноември 2016 - 06:23

И на мен ми прави същата мизерия с тази разлика че не само мени оборотите ами и направо работи като на 2 цилиндъра до момента в който прехвърли и двигателя направо заспива.Свещите са ми на 4 месеца НЖК подходящи за модела.Вчера даже в следобяда където температурата беше около 13 градуса ми го направи и направо ме изуми.Това което забелязвам при мен е че когато покарам ден два на бензин всичко се оправя (ако искаш пробвай и ти така ще елиминираш проблем по бензиновата система) в момента в който превключа на газ и на следващата сутрин вече е ужас.Преди време пак ми правеше така при проблем с времената на бензин и на газ-имаше голямо разминаване днес съм на диагностика и ще видим какво ще кажат.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 04 ноември 2016 - 00:00

 ezdra, на 02 ноември 2016 - 10:17, каза:

Смених 3бр. МПХ , гуфрираните маркучи на дросела , кабели , свещи 2пъти датчик колянов вал ,и проблема си остава .


Жалко, че си сменил всичко това след като на газ няма проблеми. Ако някое от тези беше дефектно щеше да има. Може и от настройка на газовата да е както е писал колегата.
Отговори

ezdra снимка ezdra 10 ноември 2016 - 15:06

 i.petrov, на 03 ноември 2016 - 06:23, каза:

И на мен ми прави същата мизерия с тази разлика че не само мени оборотите ами и направо работи като на 2 цилиндъра до момента в който прехвърли и двигателя направо заспива.Свещите са ми на 4 месеца НЖК подходящи за модела.Вчера даже в следобяда където температурата беше около 13 градуса ми го направи и направо ме изуми.Това което забелязвам при мен е че когато покарам ден два на бензин всичко се оправя (ако искаш пробвай и ти така ще елиминираш проблем по бензиновата система) в момента в който превключа на газ и на следващата сутрин вече е ужас.Преди време пак ми правеше така при проблем с времената на бензин и на газ-имаше голямо разминаване днес съм на диагностика и ще видим какво ще кажат.

И при мен се получава същата аномалия като карам на бензин и нещата се подобряват осезаемо , но въпреки това продължава да не иска да пали студена.
Днес смених,и регулатора на налягането на горивото-ефект никакъв. Проверих и клапана за налягането на рейката , хвърля здраво бензин .
Отговори

Seeker@ снимка Seeker@ 11 ноември 2016 - 18:21

 ezdra, на 02 ноември 2016 - 10:17, каза:

Привет колеги .Става въпрос за Вектра Б 97г х20хev Въпроса ми е къде се намира температурния датчик даващ инфо. на компютъра за температурата на входящия въздух ? Проблема който ми прави колата е ,че студена и топла пали на бензин и веднага гасне и не задържа обороти на празен ход. На газ няма никакви проблеми. Смених 3бр. МПХ , гуфрираните маркучи на дросела , кабели , свещи 2пъти датчик колянов вал ,и проблема си остава .Сега наред е температурния датчик.

Пишеш че няма проблем на газ.В смисъл като превключи, или си я палил на газ, и си работи нормално
Ако при палене на газ няма проблеми, склонен съм да се съглася с Иво че не ти стига бензин.
При мен, около месец, имах проблеми с работата на бензин, с променлива интензивност.Понякога като я изфорсирам се оправяше понякога не.Чаках с нетърпение да прехвърли на газ за да я ползвам.По друг повод, сменях,кабели,свещи бобина без ефект. Добавка за бензинови дюзи, малко по-добре.Почти се бях навил да сменям датчик колянов вал.
В крайна, сметка отворих бензиновата помпа и забелязах че на изходящия маркуч има съвсем малка дупка от която губеше бенз.
След смяната, пали без проблеми,не тресе, не гасне и т.н.

Разбира се, давам само предположение,и разказвам как беше при мен.

Чел съм по темите че бензиновия комп се успива/настройва по газовия/това ако си с ГИ/ и от там също има проблем.
Говорих с газаджия, който ми каза че е възможно но с моделите след 2000 година :unsure:
Мнението беше редактирано от Seeker@: 11 ноември 2016 - 18:25
Отговори

ezdra снимка ezdra 11 ноември 2016 - 18:48

[quote name='Seeker@' timestamp='1478881314' post='1252449']
Пишеш че няма проблем на газ.В смисъл като превключи, или си я палил на газ, и си работи нормално
Ако при палене на газ няма проблеми, склонен съм да се съглася с Иво че не ти стига бензин.
При мен, около месец, имах проблеми с работата на бензин, с променлива интензивност.Понякога като я изфорсирам се оправяше понякога не.Чаках с нетърпение да прехвърли на газ за да я ползвам.По друг повод, сменях,кабели,свещи бобина без ефект. Добавка за бензинови дюзи, малко по-добре.Почти се бях навил да сменям датчик колянов вал.
В крайна, сметка отворих бензиновата помпа и забелязах че на изходящия маркуч има съвсем малка дупка от която губеше бенз.
След смяната, пали без проблеми,не тресе, не гасне и т.н.

Разбира се, давам само предположение,и разказвам как беше при мен.

Чел съм по темите че бензиновия комп се успива/настройва по газовия/това ако си с ГИ/ и от там също има проблем.
Говорих с газаджия, който ми каза че е възможно но с моделите след 2000 година :unsure:
[/quot
Колата е с обикновена газова уредба. На газ пали нормално държи си празен ход,и върви добре без да забива или да играят обороти. На бензин пали само с подадена газ , и задържа празния ход чак като загрее -пусна ли климатика гасне. Топла също не иска да пали на бензин без принудително подаване на газ.Ако изключим проблема с паленето и празния ход,в движение колата върви много добре на бензин .Не би ли трябвало ако има проблем с бензиновата помпа, дюзи ,рейка ,филтър колата да забива във високите обороти ?
Отговори

ezdra снимка ezdra 11 ноември 2016 - 18:48

[quote name='Seeker@' timestamp='1478881314' post='1252449']
Пишеш че няма проблем на газ.В смисъл като превключи, или си я палил на газ, и си работи нормално
Ако при палене на газ няма проблеми, склонен съм да се съглася с Иво че не ти стига бензин.
При мен, около месец, имах проблеми с работата на бензин, с променлива интензивност.Понякога като я изфорсирам се оправяше понякога не.Чаках с нетърпение да прехвърли на газ за да я ползвам.По друг повод, сменях,кабели,свещи бобина без ефект. Добавка за бензинови дюзи, малко по-добре.Почти се бях навил да сменям датчик колянов вал.
В крайна, сметка отворих бензиновата помпа и забелязах че на изходящия маркуч има съвсем малка дупка от която губеше бенз.
След смяната, пали без проблеми,не тресе, не гасне и т.н.

Разбира се, давам само предположение,и разказвам как беше при мен.

Чел съм по темите че бензиновия комп се успива/настройва по газовия/това ако си с ГИ/ и от там също има проблем.
Говорих с газаджия, който ми каза че е възможно но с моделите след 2000 година :unsure:
[/quot
Колата е с обикновена газова уредба. На газ пали нормално държи си празен ход,и върви добре без да забива или да играят обороти. На бензин пали само с подадена газ , и задържа празния ход чак като загрее -пусна ли климатика гасне. Топла също не иска да пали на бензин без принудително подаване на газ.Ако изключим проблема с паленето и празния ход,в движение колата върви много добре на бензин .Не би ли трябвало ако има проблем с бензиновата помпа, дюзи ,рейка ,филтър колата да забива във високите обороти ?
Отговори

Seeker@ снимка Seeker@ 11 ноември 2016 - 19:12

 ezdra, на 11 ноември 2016 - 18:48, каза:

Колата е с обикновена газова уредба. На газ пали нормално държи си празен ход,и върви добре без да забива или да играят обороти. На бензин пали само с подадена газ , и задържа празния ход чак като загрее -пусна ли климатика гасне. Топла също не иска да пали на бензин без принудително подаване на газ.Ако изключим проблема с паленето и празния ход,в движение колата върви много добре на бензин .Не би ли трябвало ако има проблем с бензиновата помпа, дюзи ,рейка ,филтър колата да забива във високите обороти ?

Щом палиш на газ без проблеми, не би трябвало да търсиш проблеми в датчиците които си споменал.
Самия дросел, чистил ли си го?
Отговори

ezdra снимка ezdra 11 ноември 2016 - 19:36

 Seeker@, на 11 ноември 2016 - 19:12, каза:

Щом палиш на газ без проблеми, не би трябвало да търсиш проблеми в датчиците които си споменал.
Самия дросел, чистил ли си го?

Чистил съм го няколко пъти,няма нагар няма луфтове,и ефект няма.Забравих да напиша,че и дебитомер сменях само за проба без резултат. И 4 пъти на диагностика ходих , грешки няма. Само от време на време записва грешка на кислороден датчик заради симулатора на газовата.И през ден правя диагностика с кламер,и там няма грешки.Май нещата пак отиват до купуване на поредното МПХ
Отговори

Seeker@ снимка Seeker@ 11 ноември 2016 - 20:00

 ezdra, на 11 ноември 2016 - 19:36, каза:

Чистил съм го няколко пъти,няма нагар няма луфтове,и ефект няма.Забравих да напиша,че и дебитомер сменях само за проба без резултат. И 4 пъти на диагностика ходих , грешки няма. Само от време на време записва грешка на кислороден датчик заради симулатора на газовата.И през ден правя диагностика с кламер,и там няма грешки.Май нещата пак отиват до купуване на поредното МПХ

Не би ли трябвало, дросела и МПХ, да играят роля, при образуването на сместа, и на газ
Мнението беше редактирано от Seeker@: 11 ноември 2016 - 21:45
Отговори

ezdra снимка ezdra 11 ноември 2016 - 21:23

 Seeker@, на 11 ноември 2016 - 20:00, каза:

Не би ли трябвало, дросела и МПХ, да играят роля, при образуването на сместа, и на газ
Мисля че дроселите на 1.8 и 2.0 са еднакви.Отстрани трябва да имат 2 щуцера.През единия минава антифриз, през другия бензин.
Май бях чел някъде че ако се запуши бензиновия също може да нямаш празен ход. :confused:

Да определено дросела и мпх играят роля при образуването на горивната смес и на газ. Имам дълга сага със стъпковото моторче , и съм сигурен ,че и то е част от проблема .
Като купих колата след 3 месеца се появи проблема ,че при температура под 10 градуса не искаше да пали на бензин при студен мотор, паралелно с това започна да държи 1700 оборота на място.Свалих мпх разглобих го почистих го,а след това почистих дросела,и дебитомера-ефект никакъв! Взех друго мпх от мегапартс което в последствие се оказа от лагуна .С него нещата станаха още по зле,пак не пали под 10 градуса при студен мотор (при топъл си пали нормално)но започна да вдига 4000 оборота на място.
Отидох и купих ново мпх от известен форумен магазин .Новото моторче изобщо не работи-с него съм и в момента Именно с него са гореописаните проблеми. С предишните мпх като запали (при темп над 10градуса) вдигаше 1200 оборота и постепенно ги сваляше . С последното ново моторче и това не се случва вече. Това ме навежда на мисълта ,че и то изобщо не работи.Днес мерих съпротивление и на 3 те мпх според аутодата трябва да е 10,5 ома Мойте и трите са 9,5-9,7.9.4 -не знам дали е в норма В аутодата няма даден импеданс дадена е твърда стойност 10.5 Поне с това моторче не е вдигала обороти , но пък за да има някакъв празен ход съм регулирал дросела.
Забравих да спомена ,че лятото си гръмнах компютъра (дадох на късо)В последствие се се оказа ,че компа си е здрав , а е гръмнал някакъв скрит бушон. И с новия комп нещата си останаха същите .Сега карам пак със стария контролер
Мнението беше редактирано от ezdra: 11 ноември 2016 - 21:37
Отговори

Seeker@ снимка Seeker@ 11 ноември 2016 - 22:04

Това със щуцерите съм те заблудил :icon_sad2:
Във втория, влиза тънкия маркуч, от капака на клапаните,за картерните газове. Сигурно на теб ти е ясно.
Не знам какво да ти кажа човек.
При мен понякога имам проблем с регулатора на празен ход/клапан му викат някой/. Мисля че при 20XEV и 18XE са еднакви.
Играят оборотите,ту ниски, ту високи. Чистя го и се оправя, за сега. Прави го обаче и на бензин и на газ. :unsure:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 11 ноември 2016 - 23:26

Виждам, че колата е с обикновена газова уредба. Колега, случайно да си проверил потенциометъра на дроселоват клапа ? На бензин в твоя случай играе голяма роля.

Публикувано изображение

Щом имаш мултицет проверката е лесна. На един от пиновете на TPS-а ще излезе маса, на втория 5 волта, а на третия изходния сигнал за степен на отваряне на дроселовата клапа. Изходния сигнал е от 0.3V до 4.5V грубо в зависимост от натискането на педала на газта и съответно отварянатео на дроселовата клапа. На празен ход е на долната граница, при натиснат докрай отива към 4.5 волта. Важното е да се провери на запален мотор и при рязко или плавно отпускане на педала на газта изходния сигнал да е приблизително еднаква стойност.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 13 ноември 2016 - 23:53
Отговори

ezdra снимка ezdra 11 ноември 2016 - 23:36

 javor_bg, на 11 ноември 2016 - 23:26, каза:

Виждам, че колата е с обикновена газова уредба. Колега, случайно да си проверил потенциометъра на дроселоват клапа ? На бензин в твоя случай играе голяма роля.

http://drive.bg/images/30/164534.jpg

Щом имаш мултицет проверката е лесна. На един от пиновете на TPS-а ще излезе маса, на втория 5 волта, а на третия изходния сигнал за степен на отваряне на дроселовата клапа. Изходния сигнал е от 0.3V до 4.5V грубо в зависимост от натискането на педала на газта и съответно отварянатео на дроселовата клапа. На празен ход е на долната граница, при натиснат докрай отива към 4.5 волта. Важното е да се провери на запален мотор и при рязко или плавно отпускане на педала на газта изходния сигнал да е приблизително еднаква стойност.

Не съм мерил TPS- а Днес вид,че в датата има дадени стойности , утре ще го премеря макар и да се съмнявам ,че там е проблема .Имах една друга кола с изядени писти на TPS-а и проблемите бяха съвсем различни.
Мнението беше редактирано от ezdra: 11 ноември 2016 - 23:40
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg