Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Трудно палене на студен двигател

Ramiress снимка Ramiress 29 декември 2012 - 21:00

Здравейте колеги.
От скоро (от около месец) имам проблем с паленето на колата сутрин, когато двигателят е добре изстинал.
От седмица насам събирам информация и търся сходен проблем не само тук, но и в интернет, но не успях да открия такъв.
Общо взето изводът, до който стигнах след изчетеното е, че проблем като този може да е от почти всичко - дюзи, някой или някои датчици, бензинова помпа, блок-бобина, ЕГР-клапан, свещи, кофти компресия и какво ли още не.
Ясно е, че ще ходя на диагностика (записал съм си час), но все пак реших да попитам и вас, по-знаещите или сблъсквалите се с този проблем, за възможна причина.

Ето и по-подробна информация относно проблема:

Преди около месец, ей така изведнъж колата взе да пали по-трудно на студен мотор. (обикновено палеше на 3~4 оборота). Сега пали след няколко опита от по 5 секунди въртене.
Както съм описал в заглавието колата е Астра "G" 2000 г., мотор X14XE.
Акумулаторът е сменен преди няма и 10 месеца. (Varta), свещите са сменени преди 5 месеца (Beru, двуелектродни).
Както споменах колата пали трудно само когато е добре изстинал мотора (да речем сутрин). Иначе запали ли, няма проблем - пали от третия оборот и няма нито прекъсване, нито тресене на празен ход. Дори на място при позагрял мотор имам чувството, че е загасена :) .
Изчаках с диагностиката, тъй като в началото не го правеше постоянно, а от време на време без видими закономерности. Един ден пали без проблем, след това няколко дена не иска, после пак запали и т.н.
Забравих да спомена, че първото нещо, което направих е да взема една добавка за почистване на дюзите. Сложих малко повече от препоръчаното на опаковката: "Съдържанието е достатъчно за 50л. гориво." Аз сложих малко повече от половината, защото резервоара беше наполовина пълен.

Сега от около 10-ина дена проблемът се задълбочи и всяка сутрин треска ме тресе, като трябва да запаля.
Трябва да спомена, че колата е с Г.И. "Landi Renzo" - така си дойде от Италия.
Не съм убеден, че той може да е причината, защото както вероятно знаете, колата пали задължително на бензин, но кой знае?

Моля, ако има хора сблъсквали се с подобен проблем и евентуално отстранили го, да споделят.
Приемам и всякакви други предположения и разсъждения по темата.

Ако съм пропуснал нещо в дадената информация, казвайте.

Благодаря предварително за насоките.
Мнението беше редактирано от Ramiress: 30 декември 2012 - 11:33
Отговори

sathv снимка sathv 29 декември 2012 - 21:05

Свети ли ти MIL лампата?
Отговори

Ramiress снимка Ramiress 29 декември 2012 - 21:43

 sathv, на 29 декември 2012 - 21:05, каза:

Свети ли ти MIL лампата?


Абсолютно нищо не свети по таблото. Т.е. както си е нормално, преди да запаля датират и след като запаля няма светещи лампи.
Отговори

sathv снимка sathv 29 декември 2012 - 22:14

Я върни първо старите свещи и виж дали утре ще запали.
Отговори

Ramiress снимка Ramiress 29 декември 2012 - 22:54

Ами няма как да сложа старите, защото отдавна ги изхвърлих.
Всъщност, след като смених старите свещи, колата заработи и на газ, и на бензин много по-добре. Това беше преди 5 или 6 месеца и до преди около месец всичко беше ток и жица.
Дори и със старите (които едвам успях да развия, т.е. смятам, че не бяха сменяни доста дълго време), колата палеше без проблем.
Това ме навежда на мисълта, че може би не е от свещите, но нищо не ми пречи да ги сменя с нови. Не съм фен на почистването на старите.
И едно допълнение: старите свещи бяха "NGK" двуелектродни.

Онзи ден минах покрай газаджията, който ми поддържа ГИ-то, споменах му за проблема и го попитах дали е възможно да е от газовата, а той каза, че тази газова е с много емулатори и едва ли е от нея имайки предвид, че колата пали на бензин. Казах му и за свещите и той ми отговори, че NGK са с разстояние между електродите 1.1, а Beru 0.8, което според него е по-добрият вариант, когато колата работи на газ.
Истината е, че запали ли веднъж, няма проблем с работата на мотора нито на бензин, нито на газ.
Естествено, когато работи на газ има едва доловима разлика в мощността, което е разбираемо.

П.П.
Не знам защо, но нещо все ме гложди да си мисля, че е от блок-бобината. Може и да греша, не знам
Мнението беше редактирано от Ramiress: 29 декември 2012 - 22:56
Отговори

mnenkov снимка mnenkov 29 декември 2012 - 23:08

Може и да се изложа, но все пак...

не знам как е при бензиновите мотори, при дизеларките ако се появи подобно нещо, чувал съм, че проблема е в това, че засмуква въздух от някъде (някой маркуч например) и връща горивото в резервоара. Така на помпата ѝ е нужно много повече време и усилия да "качи" пак гориво до двигателя.

Ама пак да кажа - само съм чувал за това. Но все пак може да ти дам насока
Отговори

sathv снимка sathv 29 декември 2012 - 23:20

И аз не държа да съм коректен относно въпроса за свещите но само споделям пресен пример. Преди 2 седмици на едно митсубиши спейс вагон смених свещите с нови. По католог шампион девятки. Без да поглеждам за разстоянието между електродите напрово монтирах новите. /Държа да подчертая, че смяната не бе наложителна а профилактична. Колата със старите свещи си работеше добре . Бяха някакви БРИСК-Чешки./ Резултата беше: Колата палеше без проблем при минус 10 градуса, даже и на газ. Но загрееше ли нямаше палене. Намалих разстоянието между електродите на 0.7 и нямаше проблем нито топла нито студена. Продължих с експеримента. Намалих разстоянието на 0.5 и колата палеше перфектно топла , но студена кур*ц. Съмнява ме да не ти е малко разстоянието между електродите или свещите да са калпави.
Мнението беше редактирано от sathv: 29 декември 2012 - 23:31
Отговори

Ramiress снимка Ramiress 30 декември 2012 - 08:59

 sathv, на 29 декември 2012 - 23:20, каза:

… Съмнява ме да не ти е малко разстоянието между електродите или свещите да са калпави.

Всъщност, като се замисля и двете неща са вероятни, нищо че свещите са сравнително нови.
Въпросното Беру, което взех, визуално няма нищо общо с онова, което можете да видите на официалния сайт на BERU.
На моите пише Франция и то с размазан надпис за разлика от видяните в сайта.
Много е вероятно, когато са били нови да са работили добре и бързо бързо да са се износили… защото може би са ментак.
От друга страна, като се замисля, ако е от свещите защо след запалване колата работи, като излязла от завода?!
Не би ли трябвало и при топъл мотор поне да прекъсва или тресе?

Не знам с какви свещи да опитам. Дайте предложения.



Цитат

… бяха някакви БРИСК…


Бриск-а са едни от хубавите марки свещи.
Мнението беше редактирано от Ramiress: 30 декември 2012 - 11:35
Отговори

vis снимка vis 30 декември 2012 - 10:35

И аз имам подобен проблем. Засега съм сменил само свещи и друго не смятам да сменям, докато положението не стане неприемливо, защото не ми се играе на проба-грешка за по 50 лв. опита :) . Пробвал съм и още нещо, по съвет на един майстор, който се усъмни в бензиновата помпа - като дам на контакт, да напомпя 2-3 пъти педала на газта преди да пробвам да запаля. Но не помогна.
От няколко дни обаче дни ми прави впечатление нещо, което ме насочва към съвсем различна причина: колата е студена, давам на контакт да запали, започва да върти продължително и ако върна ключа милиметър в обратна посока, пали веднага. Имах подобен проблем с предишна кола, но там беше много по-ясно изразено и се оказа една джаджа в контактния ключ, наречена КЛЕМОРЕД. Намерих си го от морга за 10 лв. и работата заспа, колата започна да пали от половин оборот.
Мнението беше редактирано от vis: 30 декември 2012 - 10:49
Отговори

Ramiress снимка Ramiress 30 декември 2012 - 11:23

 vis, на 30 декември 2012 - 10:35, каза:

… Пробвал съм и още нещо, по съвет на един майстор, който се усъмни в бензиновата помпа - като дам на контакт, да напомпя 2-3 пъти педала на газта…


Доколкото знам тая процедура при двигатели с пълен инжекцион е напълно безмислена - няма никакъв ефект. Обясниха ми го преди време хора, които определено са в час с нещата, но не си спомням точно защо. Разговорът тогава завърши с: "Това имаше ефект при Жигулите, Москвичите и по-старите двигатели с карбуратори".

Явно майсторът не е бил много запознат.

Щях още сега да ида да сменя свещите, но за съжаление по празниците няма откъде да си купя свещи.
Ще пробвам начина с връщането на ключа, пък да видим.
Мнението беше редактирано от Ramiress: 30 декември 2012 - 11:27
Отговори

Cecko2.0 снимка Cecko2.0 01 януари 2013 - 03:56

Колега, ако караш предимно градско, пробвай да покараш на някоя магистрала с по-висока скорост. При мен имаше същия проблем - появи се без особено логична причина (заварявах спукан изп. колектор), след известно време излезна грешка на мид-а за изгоряла крушка на късите, помислих, че нещо дава на късо и мерих и гледах и като не открих нищо, сложих новата крушка и се оправи... след което се разходихме до Пловдив, като за около 10мин поддържах скорост 180км/ч.
За това предлагам, ако не си пътувал извънградско - да се поразходиш до някаде :)
Отговори

avramoff снимка avramoff 24 март 2013 - 21:55

Привет колега. Преди няколко години го имах този проблем и докато не започна да ми умира акумулатора от въртене не я закарах на майстор. Пръснаха я цялата и.... подпушени дюзи. След добро почистване на ръка, а не с добавки до ден днешен нямам никакви проблеми. Тогава ми казаха, че е хубаво от време на време да карам колата на бензин и то с по-висока скорост, да не се натрупват мръсотии по дюзите. Гледам, че са минали няколко месеца от публикуване на проблема ти и може да си го решил вече, но все пак..Поздрави.
Отговори

Дончев снимка Дончев 01 февруари 2014 - 11:52

при мене е абсолютно същия проблем първото палене е трудно върти около 10 пъти и пали после нямам проблеми дори веднага да я изгася после на 2 -ро завъртане пали и днес реших и отидох да направя диагностика като обясних какво прави колата .След направената диагностика се оказа грешка в ЕГР и ми казаха че трябва да се почисти след 2-3 дни ще го почистя и ще пиша дали има резултат.
Отговори

neopolitan снимка neopolitan 14 февруари 2018 - 08:32

Здравейте Колеги,
Притежавам Вектра Б х18хе1, проблемът е трудно палене след определен престой, най - малкия до момента който съм забелязал е около 4 часа. Друго яче казано след престой развърта стартера 3 - 4 пъти и запалва, след това няма проблем. Смених свещи и въздушен филтър, помислих си да неби да е от ключа (да не е свързано нещи с чипове в него) смених и батерията. До момента нямам успех. Също така имам и газов инжекцион. От тук нататък какво мога да търся като проблем: горивен филтър, бенз. помпа (все пак паля на бензин), налягане в горивопровода и т.н. Моля за малко помощ.

Колега Ramiress , какво се случи при теб. Какъв излезе проблема, че от 1 седмица и при мен се получи абсолютно същите симптоми.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 14 февруари 2018 - 12:11

Според мене трябва първо да видиш на контакт на студен мотор на диагностика каква е температурата на антифриза и евентуално на входящия въздух. Може и налягането на горивото да се премери също така и да се види дали системата държи налягане след време. Ако бяха дюзи все си мисля, че щеше проблема да не се изчерпва само с първоначалното палене. Също така може да пробваш да спреш газта от бутилката , да оставиш колата да изразходи останалата газ по тръбите докато изгасне и 2 дни да покараш само на бензин. Ако проблема се е появил веднага след слагането на газовия инжекцион то тогава е възможно и настройката на газовия инжекцион да е много различна от бензина.


Не мога да си обясня как, но при мене след изчистване на дросела колата взе да пали много лесно сутрин.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 14 февруари 2018 - 12:14
Отговори

neopolitan снимка neopolitan 14 февруари 2018 - 13:24

 javor_bg, на 14 февруари 2018 - 12:11, каза:

Според мене трябва първо да видиш на контакт на студен мотор на диагностика каква е температурата на антифриза и евентуално на входящия въздух. Може и налягането на горивото да се премери също така и да се види дали системата държи налягане след време. Ако бяха дюзи все си мисля, че щеше проблема да не се изчерпва само с първоначалното палене. Също така може да пробваш да спреш газта от бутилката , да оставиш колата да изразходи останалата газ по тръбите докато изгасне и 2 дни да покараш само на бензин. Ако проблема се е появил веднага след слагането на газовия инжекцион то тогава е възможно и настройката на газовия инжекцион да е много различна от бензина.


Не мога да си обясня как, но при мене след изчистване на дросела колата взе да пали много лесно сутрин.


Газовото е монтирано преи 4 години никакъв проблем. И това е само при първо палене. Проблема се появи преди седмица две.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 15 февруари 2018 - 11:10

Не е изключено и някое реле първоначално да му е трудно да направи контакт докато е студено.
Отговори

neopolitan снимка neopolitan 20 февруари 2018 - 11:13

Е ходих при газаджията, няма проблем с газта. На комп е закачахме никакви грешки. Пробвах сутришното натискане на клапанчето и дажа не просълзи. Явно се оказа мембраната или клапанче за задържане на налягането, незнам как да го нарека. От тук нататък какво следва, рециклация възможна ли е, нова или какво? Помагайте със съвети. Какво сте направили Вие, ако сте имали такава случка.
Отговори

neopolitan снимка neopolitan 22 февруари 2018 - 12:26

 javor_bg, на 15 февруари 2018 - 11:10, каза:

Не е изключено и някое реле първоначално да му е трудно да направи контакт докато е студено.


Колега, рових из нета да видя за схема на релетата, но никъде няма. Намирам само за бушоните там не ми е необходима има си легенда на капака им. Случайно да знаеш откъде може да се види някаква каквато и да е схема за да хвана кое реле евентуално дава дефект.

М/у другото трудното палене се проявява само когато е студено, т.е. предните 3 дни беше над 4 градуса и колата палеше от 1/4 оборот на стартера.
Мнението беше редактирано от neopolitan: 22 февруари 2018 - 12:27
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg