Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

C20NE - висок извънградски разход с АГУ Lovato

p_c20ne снимка p_c20ne 09 август 2011 - 12:32

Здравейте колеги,

Имам следния проблем: Вектра А C20NE с обикновено АГУ Ловато ми гори 11/100 извънградско (със съвсем кротко каране - 90 - 110км/ч), а в същото време гори 12/100 градско в София. Колата е прегледана съвсем скоро с газоанализатор (същия възд. филтър) и там всичко излиза наред, също така работи и върви съвсем добре. Консумативите са на няма и 3000 км. Разхода ми е така още откакто е монтирана газовата. Сменил съм свещи, кабели, възд. филтър - колата е регулирана с газоанализатор с новите консумативи и пак същото. Единственото проблемно в поведението на мотора на газ е бавното сваляне на оборотите на свободна. Друго, което ми направи впечатление е, че извънградския разход е някак константен - няма никакво значение дали я газиш или я галиш - винаги 11. Моля накой ако има идеи да дава, че на мен взе да не ми го побира акъла вече.

Поздрави и благодаря предварително!
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 09 август 2011 - 12:50

Бих те пратил при човек,който знае какво да и направи на колата но лошото е,че вече не се занимава с газови уредби.Аз съм със същият мотор на по-тежко купе от вектрата и разхода ми е доста добър за моите критерии.Вярно на газ не върви както на бензин,но в никакъв случай не липсва динамика на мотора.Градското ми е около 10.5 - 11/100км а извънградското е 7/100 със скорост 100км/ч на темпомат по магистралата.
Със същата газова уредба Ловато и е обикновенна не е газов инжекцион.Даже е с вакуумен изпарител.
Моя съвет е да направиш "сверка" с още един газов анализатор.
Газта се влияе много от запалителната система.Казваш,че си сменил свещите....с какви?
От 2 години си карам само с Оригиналните свещи на GM.Не са скъпи а дават оптималните резултати за този мотор.Кабелите също са от значение за разхода.Лоши отзиви за въздушни филтри от Шампион...поне по мои наблюдения.От около година карам с въздушни филтри на MANN и съм много доволен.Вярно по-скъпи са но качеството си има цена.
Щом си от София ако искаш отиди и пробвай в кв.Хаджи Димитър на гърба на Хлебозавода.Има малко сервизче.Там работеше Мишо но както казах той вече не се занимава с този вид деност.Останалите обаче са си в сервиза.За тях нямам наблюдения как работят.До сега диагностиката и настройката на газовата ми я е правил само Мишо.(2 пъти за 2 години!!!)
Но нищо не пречи да опиташ там на техния газ анализатор.
Повярвай ми от калпав стенд може да ти изкарва какво ли не,че всичко е наред с газовете а в същото време или да не може да отлепи колата или да има зверски разход....
Опитай в Хаджи Димитър и виж дали ще има разлика.
Телефон немога да ти дам защото го изтрих и си записах новият на Мишо.
Ако искаш пиши ми на Л.С. да ти пратя и карта от бгмапс къде точно се намира сервиза.
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 09 август 2011 - 12:52
Отговори

p_c20ne снимка p_c20ne 09 август 2011 - 14:08

Много благодаря за отговора, колега. Свещите ми са Шампион, кабелите Тесла - разхода беше същия и със старите, обаче. Филтъра не съм сигурен какъв е, честно да си призная.
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 09 август 2011 - 15:01

Възможно е да е от филтъра но пък щеше да имаш разлика в разхода при смяната на филтъра.Ако нямаш разлика при стар и нов филтър значи не е той проблема.
Както ти казах виж ако можеш да направиш някъде другаде диагностика с газ анализатор.
Другото което е както пишеш,че бавно смъква оборотите на празен ход.Провери дали не смуче въздух от някъде след дебитомера.Почисти си ако е необходимо стъпковият мотор за оборотите на празен ход.От газта се получават налепи.При мен го имаше този момент и или сваляше трудно оборотите по светофарите или ги държеше на 1500 оборотра приблизително.
Чисти се лесно със спрей за почистване на карбуратори а аз нямах такъв и използвах спрей за почистване на електрически контакти.Той пак разтваря всякакви гадости.
Невярвам обаче да има кой знае какво отношение стъпковият мотор към извън градският разход.Виж при градско по-ще се отрази заради високите обороти,които държи по светофарите.
Доскоро бях с кабели Тесла и аз лично нямах кой знае какви оплаквания но има колеги от форума,които определено не са доволни от тях.
Щом са нови свещите е добре и Шампиона си е марка стига да не са ментета.За този мотор а и за работа на газ се препоръчват свещи с един страничен електрод.Тези "военните разработки" с по няколко странични електрода не са оптимален вариант за този мотор още по-малко за работа на газ.
Оригиналните свещи на GM не са скъпи (около 6.5 лева за бройка)и са с производител БОШ.Но поне знаеш,че като си ги купиш от официалният вносител на Опел(Който и да е от дилърите в София) ще са читави.
И като видиш,че на тях пише Made In Russia не се притеснявай не са ментета.От около година и малко на свещите пише,че са произведени в Русия по простичкият факт,че Бош изнесоха не малка част от производствата си там.Аз лично нямам оплаквания от тези свещи.
ПП:Имай в предвид,че смяната на въздушният филтър е препоръчителна да е по-честичко на около 5-6000 км пробег,защото се задръства много бързо в "чистият"въздух при градски условия.На бензин не оказва такова голямо влияние задръстеният филтър както при работа на газ.
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 09 август 2011 - 15:03
Отговори

p_c20ne снимка p_c20ne 09 август 2011 - 15:08

Свещите Шампион са ми по каталог за колата и са с 1 страничен електрод, както казваш ти. Филтъра е на 3000 км и си ги сменям редовно на 5к. Стъпковото е щателно изчистено, също така. Междудругото, оборотите се връщат перфектно ако откача кабела на стъпковото - уви тогава светва чека. Ще пробвам алтернативен газ анализатор, май друго не ми остава.
Мнението беше редактирано от p_c20ne: 09 август 2011 - 15:09
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 09 август 2011 - 15:17

според мене смуче въздух от някъде.....не е нормално да изключиш стъпковия мотор и да се нормализират оборотите.
Някакви оплаквания при работа на бензин?
Ако смуче въздух от някъде след дебитомера на бензин ще има отражение защото тогава стойностите на дебитомера не са реални и става бедна сместа.
На газ дебитомера не играе нищо в този случай.Можеш да му откачиш кабела спокойно при работа на газ и освен да светне лампата на чека нищо друго няма да се случи.
На бензин нестоят така нещата.Затова и ако смуче въздух ще имаш отражение при работа на бензин
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 09 август 2011 - 15:20
Отговори

p_c20ne снимка p_c20ne 09 август 2011 - 15:37

Ами на бенз е ОК на топъл мотор, но не и на студен. Сутрин като я запаля на бенз имам чувството че се дави колата - едва едва прокарва и имам чувството че всеки момент ще прегърми на бенз, на газ обаче няма никви проблеми с работата. Като качи някой и друг градус, става идеална работата на бенз. Иначе въздуховода след дебитомера до всмук. колектор е нов, както и гарнитурата на всмукателния колектор - сменени са на едно с монтажа на АГУ. Единственото което се сещам е, че както на газ, така и на бенз, празния ход е с малко по-ниски обороти от нормаалните (към 700 - 750).
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 09 август 2011 - 16:34

Ето ти една извадка от друг форум как се настройва Ловато! Междувременно премери колко е дифузьора(най тясната част на дупката) на газовата плочка, трябва да е 34-35мм а самата плочка не трябва да е по дебела от 1,5см! Не са ли спазени тези условия си похарчва! :icon_wink2:
Само за сведение омегата с обикновена газова ми харчи 8/100 извън града при 120-140 км/ч и 12/100 в града при нормално каране! :kinggrin:

1. Настройка на чувствителност(редуциране) От месинговия винт....
първоначално е напълно завит...(газта е спряна.)Ключа за запалване на автомобила е в положение"изключено", за по-сигурно се изважда и куплунга на превключвателя "бензин-газ". Взема се проводник (жица) свързва се (+) на електромагнитния клапан с (+) на акумулатора, клапана "прещраква", газта е пусната. Леко се развива месинговият винт, докато се дочуе леко "съскане" (изтичане) на газта. Това се получава при малко развиване (на около1,5 оборота) на месинговият винт.Премахва се проводника.

Другият винт на изпарителя (с накатка за въртене на ръка и шлиц за отверка)се развива също на около 1,5 оборота(от напълно първоначално завиване), а винта на тройника (на шланга към смесителя), почти напълно развит. След това се загрява дигателя на бензин и тогава се превключва на газ. Ако колата загасва при отнемане на газта (става въпрос за педала на газта), може да се прибегне до помощта на "асистент"

2. Настройка оборотите на "празен ход"
Като се подава "на ръка" газ, чрез завъртане лостчето на дроселовата клапа, се поддържат някакви обороти на двигателя и чрез едновременното бавно въртене на другия винт на изпарителя (с накатката ) в една или друга посока се търси "зона", в която оборотите на двигателя се стабилизират и регулират с изразен максимум...като при развиване оборотите намаляват (обогатена смес), при завиване пак намаляват (обеднена смес), поставям го в положение около максимума и обороти 850 +(-) 50

3. Настройка на динамиката (разхода) Тази настройка се прави от винта на тройника, завива се внимателно и на "стъпки" с по 1 оборот, като се подава рязко газ и се следи скоростта на нарастване на оборотите...значи...завърта се винта с около 1оборот, подава се рязко газ (на ръка от лостчето), после пак се завива, пак рязко подаване на газ и така ...до момента, в който двигателя сякаш почва да се "спъва", т.е. скоростта на нарастване на оборотите леко намалява...от този момент, се връща, леко се развива винта с около "1" оборот.
Това положение на винта на тройника е важно: при леко развиване, колата върви като "пушка", но и разхода нараства, при леко завиване, колата не върви, като "спъната" е, но и разхода малък.
Изправна ли е системата, дори и при напълно развит винт на тройника, разхода се увеличава най-много с около 1,5 пъти .
Също така с течение на времето (зависи и от условията на експлоатация на колата), поради замърсяване на въздушния филтър оборотите на "празен ход" почват да се променят, направо казано почват да намаляват поради преобогатяване на сместа. Тогава се вади филтъра поизтупва се от праха и после леко врътна винта за "празен ход" и така, докато си купите нов.
Обаче....при смяната на филтъра с нов, нов проблем, оборотите на "празен ход" пак нестабилни, пак се нуждаят от регулировка, т.е. да се нагласи първоначалното положение, защото вместо да сменя филтъра, сте направили корекция от изпарителя, т.е. .. "разстроили" сте го...казано по друг начин...във времето на експлоатация Lovato практически има една-единствена настройка "празен ход", а при своевременната смяна на филтъра...никаква.

Мнението беше редактирано от ОМЕГА: 09 август 2011 - 16:47
Отговори

p_c20ne снимка p_c20ne 09 август 2011 - 16:51

Благодаря за указанията, колега.
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 09 август 2011 - 16:58

И още нещо, никога коли настройвани на газ-анализатор не са ми харесвали как вървят! :newsm05_41:
Отговори

p_c20ne снимка p_c20ne 09 август 2011 - 17:02

Ами тя мойта ми харесва как върви, обаче не ми харесва как харчи. В интерес на истината не ми се прощава с вървежа - по добре да си харчи. От друга страна, колкото и хубаво да си върви, не е нормално извънградския разход да е почти равен на градския. Мен това ме озадачава най-много. 12 в Сф ми се струва напълно приемливо, но това че държи 11 извън града независимо от стила на каране си ме притеснява.
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 09 август 2011 - 17:24

Имах точно такъв проблем-разхода константа,оказа се, че плочката е малка! :icon_wink2:
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 09 август 2011 - 17:29

Щом бавно сваля оборотите на газ е богата горивната смес(ако няма проблем със стъпковия мотор) на тихи обороти.
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 09 август 2011 - 21:11

 ОМЕГА, на 09 август 2011 - 16:58, каза:

И още нещо, никога коли настройвани на газ-анализатор не са ми харесвали как вървят! :newsm05_41:
Незнам защо си с такова мнение....или от стенда или от работещият на него е крайният ефект.
Мишо ми прави настройките по стенда и съм много доволен от съотношението разход/мощност
току-що минах 250 км извън градско и разхода е 7.2/100 км със средна скорост за целия маршрут 80 км/ч като на магистралата несъм вдигал скорост по-висока от 120 при изпреварванията.
Това за плочката и аз не го знаех.В интерес на истината никога несъм гледал каква ми е плочката.Тя си дойде от донора с мотора и останалите дреболии.

 p_c20ne, на 09 август 2011 - 17:02, каза:

Ами тя мойта ми харесва как върви, обаче не ми харесва как харчи. В интерес на истината не ми се прощава с вървежа - по добре да си харчи. От друга страна, колкото и хубаво да си върви, не е нормално извънградския разход да е почти равен на градския. Мен това ме озадачава най-много. 12 в Сф ми се струва напълно приемливо, но това че държи 11 извън града независимо от стила на каране си ме притеснява.
нали се сещаш,че нисък разход и мощност са две несъвместими неща.
При газта има и друга заигравка,която не сваля разхода но пък подобрява до известна степен динамиката на мотора.
Аванса върши тази работа.За работа на газ се искат около 15 -16 градуса изпреварване а мотроник 1.5 таботи на 10 градуса +- 2.Демек от 8 до 12 градуса. :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 09 август 2011 - 21:13
Отговори

p_c20ne снимка p_c20ne 09 август 2011 - 22:32

Мерси за идеята с аванса, колега. Аз като казвам че ми върви добре колата, имам предвид че няма осезаема разлика между газ и бензин. Твоята с разхода който посочваш по-мудно ли набира отколкото на бензин?
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 10 август 2011 - 10:01

Значи щом нямаш осезаема разлика между газ и бензин разхода си ти е нормално висок.
Определено има разлика между динамиката на бензин и на газ при мене но не чак като да е вързана на газ и да и се моля да набере скорост.Естествено е,че при нисък разход на газ да има разлика от бензина.Но всичко зависи кой какво търси.Идеята с бегачка на газ ми звучи меко казано абсурдна и смешна.Като искаш мощност и динамика си караш на бензин.Когато 2.6 лева за литър ти се виждат в повечко си караш кротко на газ за 1.27 на литър и си кротуваш.
Това поне е моето мнение по въпроса.
А аз конкретно търся икономичен разход на гориво и достатъчно мощност от мотора за нормална експлоатация.
За сравнение като мощност давам 1.6 мотора,който имах преди време и градско под 14/100 разход трудна работа а извън градското ми беше около 10-11/100.
Сега с по-добра динамика на мотора имам по-нисък разход,което ме устройва идеално :icon_wink2:
Отговори

p_c20ne снимка p_c20ne 10 август 2011 - 11:46

Колега, прав си за комромиса вървеж/разход. Но все пак мен най-много ме озадачава минималната разлика в разхода градско/извънградско. Мен не ме плаши градско 12, дори и 13, но все си мислех че при такова положение извънградското не би трябвало да е повече от 9, 9 и малко (чиста аритметика съотнесено с градския разход). Ето, например при теб и двата разхода са по-ниски от моите, но си имаш разликата от 7 и нещо извън града до 10 и нещо в града, а при мен не е така - 11 и нещо извън града и бетон 12 в града.
Отговори

fero_91 снимка fero_91 06 септември 2011 - 21:14

Колеги и моя разход не е добре и последно като я карах на газ-анализатор от тройника единия винт беще развит 6 оборота а другия 4..това не ми харесва, има ли някакво значение дали си с тройник с един реглаж или два, че аз мойта немога да я настроя като хората.
Отговори

fero_91 снимка fero_91 11 септември 2011 - 00:53

по добре ли е да си с тройник с 2 реглажа или 1 :unsure:
Отговори

fero_91 снимка fero_91 12 септември 2011 - 19:55

:confused:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg