Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Как да си направим Тавана "като НОВ" евтино!

Globe снимка Globe 21 септември 2010 - 18:00

Сега ще споделя как реших проблема с тавана или по-точно казано с тапицерията !

(след като пробвах да залепя старата тапицерия на ново като ест. махна стария дунапрен.. се оказа ,че става много грозно понеже се виждат всички неравности) и за това си купих НОВ плат за тапициране на таван!

След доста търсене в интернет отностно претапициране на таван стигнах до следната следа:
Отидох в Ауто Текстил (София) Намира се като тръгнете по околовръсното посока църна маца.. ,та на Самоковско шосе (на светофара (поста на кат)) правите десен завой посока Панчарево.. и след около 1,5км в дясно има 1 хотел Галант Срещо него се намира една ГАЗ Станция.. Та влизате направо в паркинга на хотела Магазина се намира Вътре в двора на хотела ! В Магазина има всякакъв Авто текстил... от мокет до каквото се сетите !

Аз взех от там това:
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Питах за плюш казаха ,че това се води като най-близко.. Цената е 12 лева метъра.. като широчината е 1.40 !!! не знам другите платове колко струват..

Попитах за лепило и ми дадоха направо това:
Публикувано изображение
Струваше 10 лева и стотинки.. ,но на мен ми стигна АБСОЛЮТНО точно като се има предвид ,че на калибрата тавана е много малък.. 1.10 на 1.20 някъде.. т.е за по-големи тавани може да се наложи 2-ра кутия !!


След което трябва да приготвим кората за новото лепило.. понеже на калибрата е като от шперплат.. направо я изпрах по грубия начин на пароструйка;
Публикувано изображение

след като сме готови.. прибърсах за всеки случай тавана с кореселин леко.. и се започна филма:
С четка нанесох лепилото на тавана в един средно дебел слой.. и после пак с тази четка намазваме и плата .. (ест от към дунапрена) оставяме ги 5-10 мин раздалечени и после стартира филма:
Хванах сестра ми за сътрудник да държи плъта във въздуха на 90 градуса спрямо кората.. като аз го лепнах от зад напред на тавана (понеже отпред има много детайли) като лепнах първо във средата и започнах да го тегля навън (от средата навън.. и така постепенно на малки хапки докато стигнах до другия край! НО не е хубаво с пръсти..,а със цяла длан или ВАЛЯЧЕ (аз ползвах такова) да лепим плата.. понеже може да се напрвят като дупки ако се натиска с пръстите (на места да попие повече лепило и да се вдлъбне) (хубаво е където има отвори да направите няколко цепки по дължина и ширина на мястото с дупката за да може околу нея като теглите плата да си компенсира от дупката) след като завършихме цялата процедура започнах в продължение на 5-10 мин постоянно да го тегля натискайки в различни посоки .. да няма въздух и да се изпъне хубаво.. след като го оставих през 10-20 мин пак ходих 2-3 пъти да го натискам..Чак на сутринта изрязах стърчащия плат и околу дупките с макетно ножче ! така го оставих цял ден.. и ето го крайния ефект:
Публикувано изображение

Чак на сутринта изрязах стърчащия плат !
Като го кача на колата ще покажа по-хубави снимки , но като цяло става повече от задоволително !!

п.с надявам се да съм бил полезен :fire:
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 21 септември 2010 - 18:11

Браво колега за темата.Идеална е :) По нея ще си направя моя таван че и той взе да висва на места . :fire:
Отговори

besnik снимка besnik 21 септември 2010 - 19:30

Лъчо пак те е ударила съчмата
Отговори

Globe снимка Globe 21 септември 2010 - 20:09

 t_g_stoev, на 21 Sep 2010, 19:11, каза:


За това все пак сме в този форум с каквото може да си помагаме ;) Ако имаш въпроси и мога да ти отговоря ще се радвам да бъда полезен :) Като цяло не е сложно ,но подобна процедура при автотапицер струва доста добра сума пари която в някой случай за съжаление не е оправдана

п.с във въпросния магазин както споменах се продава само автотекстил т.е има и кожа.. всякъкви видове вкл кожа с дунапрен и прочие която може да се ползва за таван. До колкото съм запознат магазина си е верига и има и в други градове тяхни представителства от където могат да се купят тези материяли
Мнението беше редактирано от Globe: 21 септември 2010 - 20:09
Отговори

dj_miro снимка dj_miro 22 септември 2010 - 09:44

Здравейте колеги :) Да кажа и аз малко информация за мераклийте да си правят тавана които са от Пловдив.Аз също правих моя и стана точно като на колегата - все едно от завода е така :) Такъв подплатен с дунапрен плат може да намерите в едно магазинче зад гиганта, който е зад бензиносанция Лукойл преди надлеза на Ален мак :) Спирате си зад блока и ще търсите магазин за тапицерий, цената пак е 10-12 лева за линеен метър, а ширината е 1.4м.За лепилото жената там ще ви каже откъде да вземете ( някаде около стадион Ботев беше ).Чисто нов таван излиза от порядъка на 30-35лв :) Няма смисал да пълните гушите на тапицерите.На мен ми искаха 130лв за комбито, а аз за 30 си го направих естественно с много мерак :)
Отговори

Mery81 снимка Mery81 22 септември 2010 - 11:50

Лъчко бравооо :) трябва да го видим на живо и да оценим разбира се :)))
пп. само да вметна, че на баща ми на голфа миналия месец му се отлепи тапицерията на тавана и плати на автотапицер да му го направи...стана невероятно добре, като излязъл току що голф от завода, ама срещу 150 лв. :)))
Отговори

iwanov снимка iwanov 22 септември 2010 - 12:35

Перфектно е айде чакаме снимки след като го монтираш :fire: :fire: :fire:
Отговори

gsimania снимка gsimania 23 септември 2010 - 09:57

Много добро изпълнение.Браво :fire:
Отговори

jiggeee снимка jiggeee 23 септември 2010 - 10:22

:fire: и на мене ми предстой ремонт на тавана и тази тема ще ми е от голяма полза!
Поздравления за темата и положения труд!
:fire:
Отговори

Ник.опел снимка Ник.опел 23 септември 2010 - 11:08

Колега, поздрави и от мен :fire: Ей тая тема чаках :fire: :fire: Още утре запрятам ръкави да си направя и моя таван.
Отговори

dj_miro снимка dj_miro 23 септември 2010 - 14:00

Колеги няма смисъл да хвърляте толкова пари за тапицери.Тавана се прави лесно.Всеки може да си го направи сам за доста по малко пари, разбира се с малко мерак и сръчни ръчички :)
Мнението беше редактирано от dj_miro: 23 септември 2010 - 14:01
Отговори

ARES снимка ARES 23 септември 2010 - 14:34

Някои знае ли,откъде да си закупя алкантара,дали има в същия магазин които колегата е описал,ако някои знае къде и на какви цени са,да сподели......иначе към Автора на темата,Колега тавана поне от тази снимка изглежда заводски,Браво!
Отговори

Ник.опел снимка Ник.опел 25 септември 2010 - 22:20

Да се похвала, благодарение на темата на колегата Globe и на dj_miro за информацията, която ми даде за магазин в Пловдив, сега и моя таван е като нов. Тапицерията, която аз намерих е подплатена с вата, но и с нея ефекта е поразителен и то само за 36лв. всичко. Благоваря Ви колеги :mhihi: :drinkin:
Отговори

Globe снимка Globe 26 септември 2010 - 00:31

толкова.. на мен даже ми излезна към 26 лева.. ,но на калибрата тавана е по-малък и..

п.с за хората с калибра чудещи се колко да вземат парче 1.20м е напълно достатъчно !! (широчината на плата е 1.40 по дефаулт)
Отговори

t_g_stoev снимка t_g_stoev 26 септември 2010 - 00:33

Колега,препоръчайте и други лепила че такова няма тук.Или поне не можах да намеря
Мнението беше редактирано от t_g_stoev: 26 септември 2010 - 00:33
Отговори

Globe снимка Globe 26 септември 2010 - 00:36

аз лично това лепило не мога да го препоръчам понеже за пръв път се сблъсквам с него. Просто попитах дали могат да ми препоръчат лепило и те направо ми дадоха и аз го взех Надявам се да е добро.. иначе там където продават такъв плат 100% ще имат идея с какво може качествено да се залепи
Отговори

krakacil2 снимка krakacil2 26 септември 2010 - 08:59

Здравейте колеги, първо да поздравя автора на темата Браво, много е полезна за всички. Когато на мен ми се отлепи аз отидох до магазина за дамаски и от там си взех плат и лепило Момент кутия. При залепване плата за дамаски не толкова еластичен и малко зор видях на сгъвките. Затова си трябва такъв какъвто колегата си е взел. На мен ми стигна кутия и нещо за Астра Ф единствено трябва да се намаже кората и да се изчака 10-15 минити и след това е бетон. Вече 5 години държи и няма и намерение да пада :) Тази манипулация съм си замислил и за новата ми кола, която тавана е много мръсен. Не се сещам какво са правили тези шваби на този таван :)))
Отговори

Ник.опел снимка Ник.опел 26 септември 2010 - 10:20

Така стана моя таван, има и няколко снимки след монтажа на колата. Много съм доволен. При мен ми дадоха някакво наливно лепило от магазина от където купих тапицерията, даже и името не му разбрах. Отиде ми по-малко от 1л. но колата ми е с люк. Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение
Мнението беше редактирано от Ник.опел: 27 септември 2010 - 10:42
Отговори

summe снимка summe 27 септември 2010 - 17:41

Вместо лепило за плат става също и обикновен силикон.
Отговори

vectra_rules снимка vectra_rules 27 септември 2010 - 20:48

AAAaaa, със силикон съвсем не!!! Правихме на един приятел колата със силикон, от този който е за стъклопакетите - около 30лв. му излязоха двата "салама", които бяха някакво немско по произход. Въпроса обаче не е в парите - от перфектно опънат таван, на другата сутрин имаше вече провиснал и с много "мехури" и "джобове" по него. Просто много трудно се втвърдява и плата бяга от сгъвките. Да не говорим това чудо как смърди и въобще не се измерисва - около месец му трябваше, за да се диша в колата. Затова по-добре да не се рискува - или лепилата описани по-горе от колегите или професионално(двукомпонентно, на основата на епоксидна смола - само профи тапицерите ги използват, защото е над 40лв. литъра) - гаранция, че плата няма да мръдне. Смесва се преди употреба и се ръси с пищов.Времето за активация му е 15-20 мин, но има мн малък "отворен" период - около 5 мин. Така че всеки да си преценява, но горе долу това са опциите, които "пренаситения" ни пазар прередлага. За колегите които търсят алкантара - да обиколят и тапицерските ателиета - в повечето случаи предлагат - цената е от около 14-18 лева/метъра.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg