Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

2 въпроса по основен ремонт на X20XEV

OmegaManiak снимка OmegaManiak 29 април 2012 - 21:32

И така момчета, реших да си направя основен ремонт на новата ми омега, с X20XEV.
Свалих главата за ревизия и видях че сегментите са с 1мм ключ, и затова реших направо и надолу да си го ревизирам.
Сега няколко въпроса:
-1во, продава ли се отделно гарнитура за маслената помпа? също и гарнитура за онзи детайл, който стои отзад на главата, на която стоят бобините и ЕГР-а. праз него се разпределя също вода. Ако ги има отделно откъде мога да ги взема и колко струват?
Ако ги няма, надеждно ли е със черен силикон? Щото ако не е, предпочитам да не свалям маслената помпа.

-2ро.Как да я позная дали маслената помпа е ок? има лек шум от нея когато е студена колата.

коляновия вал и лагерите на биелите са перфектни, буталата също. това много ме зарадва:)

Аз малко избързах и купих нови бутала със сегменти на MAHLE. И сега реших да сменя само сегментите, всъщност бих сменил и буталата, но немога да извадя буталният болт. Ако някой даде акъл как да го направя-да пише. пробвах на менгеме, ама не помръдва от мотовилката мамка му...
Отговори

kalin09 снимка kalin09 30 април 2012 - 08:12

Буталните болтове излизат с много бои :icon_wink2:
Имаме в сервиза трупче с формата на бутало и с дупка да излезе болта и бои с точен дорник.
При слагането на новите биелата се нагрява доста,и болта почти на ръка влиза.
Отговори

OmegaManiak снимка OmegaManiak 30 април 2012 - 17:10

това ок, ами за гарнитурата на маслената помпа? никой нищо ли незнае?
Отговори

OmegaManiak снимка OmegaManiak 02 май 2012 - 01:46

Смених буталата с нови. Това беше ад, с пренабиването на буталните болтове.
пичове, никъде я няма шибаната гарнитура за маслената помпа... от булвариа ли да я взимам?

и още 2 въпроса, според вас, възможен ли е теч на масло от датчика на коляновия вал, който е заврян на най-шибаното място от цялата кола, под стойката за серво помпата и клима компресора ?? имало ли е друг с теч от там? при е омаслено всичко отляво, още от главата до долу, и се чудя дали може И от там да тече. И най важното, датчика с О-пръстен ли е? или с гарнитура?

2ри въпрос, едната тапа на мотора е видимо по навън от другите 3. Имах теч на антифриз от термостата, ама се замислям да не се окаже че и от тапата е текло. понапънах я, ма не мърда на никъде. е естествено че е първата, демек трябва да махна серво помпата+ стойката. някой пипал ли е тия тапи? яко ли са набити?
Мнението беше редактирано от OmegaManiak: 02 май 2012 - 01:51
Отговори

Kireto_Burgas снимка Kireto_Burgas 04 май 2012 - 21:48

Колега,датчика на коляновия вал е с един тънък опръстен.
Отговори

OmegaManiak снимка OmegaManiak 05 май 2012 - 00:07

бал съм му мамата, не го смених. Бахти, тва е идиотски измислен мотор. Върховно усложнен. Неможе за да стигнеш до тоя датчик да са нужни 8 часа разглобяване.. и още 9 за сглобяване. Дано да не тече, щото ще откача.
Нестига че откачих с чистенето на 16сетте отвратни за разглобяване хидравлични повдигача.. Поне измислих система за разглабянето им, без да ги блъскате като луди в продължение на часове. Скоро ще публикувам снимки как ги разглабям с обратен чук и чираци

Гарнитура за маслената помпа намерих в магазин "Олимпия" за 9лв. Имат всичко. Но трябва да отбележа, че и са "леко" нелюбезни и нервни към клиентите си, определено БЕЗ да съм ги провокирал, Както и да е, тва да е проблема ;)

На финала на събирането на мотора съм. И ме озари велика идея:
За чйй ху* ми тази сложна ЕГР+ЕКО система? мога ли да я премахна, без да има записани грешки и без да има негативни последствия, а напротив, дори положителни. Като например леко понижаване на разхода, вдигане на мощността и най-вече разчистване на коша от поне 10кг ненужен скрап?
Ако някой го е пробвал метода, моля да сподели.
Или има някъде тема за това? надали само аз съм се сетил..


PS: В момента ОМЕГА А с С20NE, ми се вижда като най-добрата, най-измислената и най-правилната кола на света!!!!
Имал съм 2 омеги А, и първа Омега Б (като служебна ще ми е, но аз ще се грижа напълно за нея). Омега А е 100%товата истинска кола.
Мнението беше редактирано от OmegaManiak: 05 май 2012 - 00:15
Отговори

WILLY снимка WILLY 05 май 2012 - 09:18

Темата за EGR ето как съм подходил аз Моята тема Накратко : ако искаш да опростиш мотора направи като мен и реши комплексно проблема , махаш EGR , "прахусмукачката" , двупътния всмукателен колктор , и за да е пълна идилията салгаш еку (Simtec 56.0) което не управлява всичките тези неща. Крайния резултат е - по малко железа , повече свободно пространство около мотора ,което води до по добро охлаждане. По добро и равномерно ускорение - става по еластичен мотора. Към днещна дата само еку то не съм сменил но го имам налично. В момента откъм разход съм много доволен. Последно с 4 човека Бургас-Варна-Бургас 7,4л/100км.
Само с изолирането ма ЕГР ,не се постига кой знай какво като ефект , при мен се усети и покачване на разхода.
Мнението беше редактирано от WILLY: 05 май 2012 - 09:20
Отговори

Jivko87 снимка Jivko87 05 май 2012 - 12:39

Специално за егр...самото му затапване подобрява динамиката на мотора,като че ли 1 идея по-бързо се развърта,поне при мен така се получи на Астрата от аватара,без да махам другите шитни по екото.
Отговори

OmegaManiak снимка OmegaManiak 06 май 2012 - 01:51

абе доста четох за този ЕГР.
Излиза че ако затапим вакуума, прецакваме ГВС-то и от там аванса не е точен.
Каточе ли Willy, казва правилно- да сменим ЕКУ-то с такова, което не управлява ЕГР и ЕКО.

Ок, относно ЕКО компресора, чета, че ако го махнем, скъсяваме живота на катализатора и ламбда сондата, демек нищо май неможем да махнем ?
аз мисля да пробвам как ще върви и харчи със запушен вакуум на ЕГР.

Мисля да сменя ламбда сондата, че колата май-доста харчи. 16-17 градско. Всъщност първо мисля да я замерят, да видим дали и е бавен сигнала. Къде да извършим операцията?
Отделно, гледам че се продават доста евтини в ebay, обаче навсякъде пише че са за мотор 2.2 ??? не са ли еднакви? и моята е с 4 кабела, като на 2.2 ????
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg