Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Почистване на MAP сензор

loudnes снимка loudnes 13 март 2009 - 21:16

Може ли да се разглобява MAP -а на моноинжекциите.Проблема е ,че изведнъж започна да дава грешка 34 ,а от скоро и 35 като последната върви и с екстра 1600 оборота на празен ход.Стъпковото моторче категорично е изправно ! И няма пропуски маркуча към map -а.Отивам да се дупя в тъмното да замеря дава ли необходимия волтаж които посочват в autodata.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 14 март 2009 - 09:14

Зачисти клемите,дано е от тях
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 14 март 2009 - 09:49

МАП Сензор

На снимката ясно се виждат стопените пластмасови нитове, с които е сглобен. И да успееш да го разглобиш едва ли ще има нещо кой знае какво за чистене, а после най вероятно няма да може да се сглоби. Вътре има само една мембрана, която може да се пробие. Пробвай да го смениш с друг, за проба, преди да купуваш. На Рено Клио моноинжекциите са със същия.

Поздрави,
Отговори

zandor снимка zandor 15 март 2009 - 00:17

Мапа на всички опели е еднакъв, става и от кадет, а също така много рядко се разваля, така че от морга ще си го намериш за стотинки според мен.
Отговори

loudnes снимка loudnes 17 март 2009 - 09:03

Смених го с мап от вектра .Същата история високи обороти , грешките не съм чел ама честно казано очаквах да се оправи.Проверих ECT(датчик за температура на антифриза ) в границите е ... Даже разглобих целия дросел няма запушване никъде. За мен не остана вече сигурно гълта въздух от някъде или TPS -a , него ще пробвам да го симулирам с резистори в режим празен ход .
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 17 март 2009 - 10:05

 loudnes, на 17 Mar 2009, 09:03 AM, каза:

Смених го с мап от вектра .Същата история високи обороти , грешките не съм чел ама честно казано очаквах да се оправи.Проверих ECT(датчик за температура на антифриза ) в границите е ... Даже разглобих целия дросел няма запушване никъде. За мен не остана вече сигурно гълта въздух от някъде или TPS -a , него ще пробвам да го симулирам с резистори в режим празен ход .



TPS-а може да се провери грубо с мултицет, в Аутодата има описани стъпките и данните.
Отговори

loudnes снимка loudnes 17 март 2009 - 11:45

Дам TPS -a работи идеално 1.2 килоома на затворен дросел и 6 килоома на пълно отоворен захранването по буксата също идва .Май остава само да взима въздух от някъде или моторчето за празния ход което сравнително скоро е чистено (изцяло разглобено истинско почистване).Иначе пък си върви нормално колата.Май остава да пробвам с друго моторче, а същевремено моя си map работи идеално на вектра c16nz :icon_razz2: .
Може ли да лапа въздух през оста за TPS вече почвам да измислям какви ли не странни неща :icon_wink2: .
Отговори

aan_astra снимка aan_astra 17 март 2009 - 11:51

Същият проблем при мене беше от моторчето за празен ход. Чисти се не само моторчето и вътре дупката в която влиза и също провери и гуменият пръстен на моторчето как е , ако е прецакан от него взима въздух.
При прецакан мап сензор ще ти играят оборотите или ще гасне не и да държи високи обороти.
Мнението беше редактирано от aan_astra: 17 март 2009 - 11:52
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 17 март 2009 - 11:52

Обикновено в такива случаи е най-елементарното и това, което не допускаш като вероятно. На мен ми се е случвало да има разхлабен холендер на вакуума за сервото. Огледай внимателно всичко.
Отговори

VanVan снимка VanVan 17 март 2009 - 13:50

Ослушай около сервото дали не "издиша", но то по принцип веднага се усеща, че педала на спирачките е втърдил...
Замери налягането на горивото, може да имаш проблем с регулатора и гарнитурките около дюзата...но това по принцип е съпроводено със видимо богата смес - ауспуха почернява и изкарва тъмен дим.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 17 март 2009 - 22:08

МАР сензора може да се разглобява, но смисъл от това няма. Вътре е залято с една подобна на желе смес и електронните елменти не са дискретни за да може да се работи с тях. Самият датчика е капсулован и е още по- трудно да се прави каквото и да е по него.

 loudnes, на 17 Mar 2009, 11:45 AM, каза:

Дам TPS -a работи идеално 1.2 килоома на затворен дросел и 6 килоома на пълно отоворен захранването по буксата също идва .............


А провери ли по време на въртене на оста на този потенциометър как се изменя съпротивлението? Възможно е да имаш износен съпротивителен слой и/или напуквания примерно и точно тогава когато премине пластината по нещо такова да ти се губи информация за положението дроселовата клапа. Това най-лесно се хваща със стрелкови уред защото при цифровия смяната на показанието е доста "бърза".
С уважение,
Русин Атанасов
Мнението беше редактирано от rusin atanasov: 17 март 2009 - 22:23
Отговори

loudnes снимка loudnes 17 март 2009 - 22:59

 aan_astra, на 17 Mar 2009, 11:51 AM, каза:

Чисти се не само моторчето и вътре дупката в която влиза и също провери и гуменият пръстен на моторчето как е , ако е прецакан от него взима въздух....

Това е ясно по принцип сегментите са доста изтъняли и праща мазничко горе в дросела през вентилацията и конуса беше мазничък но естествено че съм изчистил и леглото.

 rusin atanasov, на 17 Mar 2009, 10:08 PM, каза:

А провери ли по време на въртене на оста на този потенциометър как се изменя съпротивлението? Възможно е да имаш износен съпротивителен слой и/или напуквания примерно и точно тогава когато премине пластината по нещо такова да ти се губи информация за положението дроселовата клапа. Това най-лесно се хваща със стрелкови уред защото при цифровия смяната на показанието е доста "бърза".
С уважение,
Русин Атанасов


Горедолу проверих това ,но не точно и все пак го завъртях бавничко мереики го с цифров мултимер но дори да има прекъсване :
Би лъснало като грешка ,а и на празен ход си има 1.2 килоома което твърдо си е затворен дросел тоест празния ход трябава да работи.

Днеска времето беше гадно ,но когато имам време и условията позволяват се ровя под капака и опитвам да разреша проблема остава да търся друго моторче и ми хрумна идея за онази клапичка дето контролира засмукването на пари от резервоара макар ,че маркучите изглеждат здрави даже не искат да се вадят.

За капак на всичко си сложих газова :icon_wink2: сега обаче трябва да карам на бензин докато изистя грешката и чак тогава да регулирам изпарителя които пък се държи учудващо добре с заводската настроика.

Четенето на грешки дава пак 33 и 34 map voltage high и low отбелязано е също и като късо в окабеляването това не съм засичал трябва да вадя еку то .Лошото е че дават и възможност за дефектно еку :icon_razz2:
Мнението беше редактирано от loudnes: 17 март 2009 - 23:08
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 19 март 2009 - 21:38

Виж в аутодатата как се проверява датчика, макар че е не е нормално да ти дава такива грешки в двете крайности. Мой колега, който на C16NZ му даваше такива странни стойности и не само на МАР сензора. Абе старнна работа, не се сещам как оправи проблема иначе си взе нов сензор и тази грешка не му я отчете, но имаше и други подобни. За това бих те посъветвал да прегледаш датчиците по мотора и тяхното окабеляване, Ако имаш познат с този мотор за да сменяш сензорите ще си спестиш доста време. Все пак това е адски много работа.
С уважение,
русин Атанасов
Отговори

loudnes снимка loudnes 21 март 2009 - 15:10

Когато се окъсят клеми А и Б на диагностиката и колата е на контакт стъпковото моторче започва да се движи напред назад .Та по тоя начин го фиксирах много пъти на определени положения с много проби уцелих 900 об мин и му изкарах кабела зада си стоят обороите на около 900 и да не мърдат е да ама не след малко от 900 пак се вдигнаха на 1500 на празен ход на бензин и то БЕЗ ПРОМЯНА в положението на стъпковото моторче.
Въздуха запушвам с ръка дебелата дупка и тази на вентилацията на картера и изгасва > тоест не взима въздух от някъде другаде.

Накрая опитах без стъпково моторче = около 4000 об/мин като запушвам вътре дупката с пръст си се свалят и ги държах ниски поне 1 минута с пръст , стояха си стабилно , даже ги задържах около 600 об/мин пак за 20 секунди и работи без да гасне .....

Е как може при константен въздух и то достатъчен за 900 об/мин да вдигне 1500 :mhihi: .

Останалите датчици не съм ги сменял трудно ми е да намеря някои с същата кола навит за проби.Май трябва да опитам поне с друго стъпково моторче.
Отговори

boykos снимка boykos 22 март 2009 - 20:06

........продължавам с подобен проблем като твоя.Да питам при грешка 33 ,трябва ли да се сменя този датчик за high voltage и къде се намира той?Ако някой подскаже много благодарности :mhihi:
Отговори

loudnes снимка loudnes 22 март 2009 - 21:43

Да възможно е да е прецакан както е възможно и да ти е прецакана буксата или да е окъсил активния краи към захранването което в случая е 5 волта най добре да опиташ с друг мап ако имаш на лесно.
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 22 март 2009 - 22:01

При мен имаше същите симптоми, високи обороти на празен ход.
Минах през проверка на стъпково моторче, МАП, термодатчика,
маркучи, чак ЕКУ-то закачиха на тестер и го обявиха за дефектирало,
в крайна сметка се оказа дроселовата клапа - не затваря добре, има лек
просвет и пропуска въздух. Смениха я и се оправи положението.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 22 март 2009 - 22:06

 loudnes, на 21 Mar 2009, 03:10 PM, каза:

Когато се окъсят клеми А и Б на диагностиката и колата е на контакт стъпковото моторче започва да се движи напред назад .Та по тоя начин го фиксирах много пъти на определени положения с много проби уцелих 900 об мин и му изкарах кабела зада си стоят обороите на около 900 и да не мърдат е да ама не след малко от 900 пак се вдигнаха на 1500 на празен ход на бензин и то БЕЗ ПРОМЯНА в положението на стъпковото моторче.
Въздуха запушвам с ръка дебелата дупка и тази на вентилацията на картера и изгасва > тоест не взима въздух от някъде другаде.

Накрая опитах без стъпково моторче = около 4000 об/мин като запушвам вътре дупката с пръст си се свалят и ги държах ниски поне 1 минута с пръст , стояха си стабилно , даже ги задържах около 600 об/мин пак за 20 секунди и работи без да гасне .....

..........




Стъпковото ти моторче има ли много луфт при леко разклащане на оста?
Тъй като движението на оста трябва да е точно, се ползва стъпков мотор с възможност за прецизно управление от компютъра. Ако има луфт, то при команда от Еку-то полезното движение на оста ще е едва след като е преминал луфта, по този начин командите ще се разминават с реалното им изпълнение.
С уважение,
Русин Атанасов
Мнението беше редактирано от rusin atanasov: 22 март 2009 - 22:10
Отговори

loudnes снимка loudnes 23 март 2009 - 07:43

Все още не съм пробвал с друго моторче , моето има малко лифт наляво надясно но напред назад (което е и важното) няма луфт ако трябва да вярвам на километража е на 315 000 км :mhihi:
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 23 март 2009 - 19:50

Добър вечер,

Публикувано изображение

ротора на моторчето е кух и заедно с оста образуват винтова предавка. Като на оста има "външна резба" а в роторчето е "вътрешна резба". Освен това оста има и надлъжни канали и в тях има две зъбчета, когато се завърти ротора, оста и тя се стреми да се завърти, но тъй като радиалното и движение е ограничено от двете зъбчета, тя се придвижва аксиално и по този начин затравя/отваря притока на въздух. За да се движи в някоя посока/луфт/ то трябва винтовото съединение да е износено, ако е така то няма да има прецизно движение на оста. Самото роторче е на лагерче и там проблем няма освен ако не са износени неговите канали. Лошото е че оста е метална а роторчето е пласмасово и се изнтосва затова почистването и смазването е наложително ако не е твърде късно. На кратко - не трябва да има луфт на оста.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg