Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Еко стандарт и новите данъци

Kovardeil снимка Kovardeil 01 февруари 2019 - 22:40

Забравете вече за т. н. понятие малък данък. От 01.01.2019 г. данъка ще се определя по нов коренно различен начин, като голямо влияние ще оказва автомобила каква ЕВРО категория е, кога е произведен и каква ставка ще определи местната община. Понятието "работещ катализатор" отива в миналото и няма да е определящо за стойността на данъка. Ще се окаже, че коли с над 100 к. с. на определена възраст /между 15 - 20 г. с ЕВРО 4/ в някои случаи ще имат по - нисък данък от такива, които са до 100 к. с. и имащи категория до евро 4 в някои общини. Затова колеги ако имате автомобил произведен от края на 2004 г., независимо колко к. с. е хубаво да си направите справка в голения талон, дали ви е нанесена евро категорията. В моя случай автомобила ми е Евро 4, но не беше нанесен в талона при първоначалната регистрация в КАТ. Изкарах си сертификат от вносител на Опел, с който си смених регистрационните талони в КАТ срещу 20 лв. и след което ще се възползвам от облекчението през 2019 година при определяне на данъка. Хубаво е да се направи и проверка в местната община, дали е нанесена ЕВРО категорията в декларацията на автомобила, защото обикновено когато автомобилите надвишаваха 100 к. с. съответната категория не се нанасяше, защото не беше от значение за определяне на данъка.
Други промени :
Товарните автомобили до 3.5 т. /категория N 1, това са леки автомобили с данък до момента от 10 лв./ се приравняват към леките и те ще плащат високи данъци.
Въз основа на това е необходимо човек да разбере, че го лъжат когато вижда обяви в които се ползват словосъчетанията "малък данък" или "категория N 1 - 10 лв. данък".
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 02 февруари 2019 - 10:17

 Hotblooded, на 01 февруари 2019 - 20:24, каза:

звъннах, оказа се че ако дам номер на шаси - ще ми дадът това което искам


Първоначално писах на дилъра в България, а не на Даймлер в Щутгард, но като видях цената за това удостоверение писах и на немците. Дадох им ВИН, пък ще видим какво ще ми отговорят. Дано не са като нашите кожодери. Но проблемът се корени в нашия КАТ, понеже в големия талон не са ми отбелязали евростандарта.
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 02 февруари 2019 - 14:50

Zdravkop, и аз имам същия казус с един Бенц - евро 4 е, но в кат са оставили звездички в талона...
Отговори

V. Petrov снимка V. Petrov 02 февруари 2019 - 17:23

 CyberTod, на 24 януари 2019 - 17:07, каза:

Току що си проверих големия талон и в поле V.9 си е вписано EURO 5.
Но не знам колко ще ми е данъка, защото община Велико Търново няма онлайн данъчен калкулатор, а и се славим като общината с едни от най-високите данъци.

Данъка трябва да можеш да си го изчислиш и сам, ама не е излязла още наредбата за местни данъци в Търново. На сайта на общинския съвет още е старата наредба. С нетърпение чакам да излезе, че ме боли сърцето с тия 508 лева до сега.
Мнението беше редактирано от V. Petrov: 02 февруари 2019 - 17:23
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 02 февруари 2019 - 18:31

 Hotblooded, на 02 февруари 2019 - 14:50, каза:

Zdravkop, и аз имам същия казус с един Бенц - евро 4 е, но в кат са оставили звездички в талона...

И какво правим в такъв случай, ако от централата нямаме отговор или и там струва майка си и баща си? :unsure:
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 02 февруари 2019 - 18:40

Завеждаме колективен иск срещу КАТ за каквото се сетим, включително и за сумите за тия удостоверения ли са какво ли.
А мотива ми е в това, че в оригиналните документи на колите, които са внесени втора ръка отвън тази информация обикновено присъства и при регистрацията тук се изпарява. Или поне по талоните, които съм виждал винаги е била там.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 02 февруари 2019 - 18:51
Отговори

tarikataaaa снимка tarikataaaa 04 февруари 2019 - 11:23

Звънях в София Ауто. 30 лв ми казаха струва документа за Екостандарта.
Звънях в КАТ София. След като взвема документа от официалния представител отивам в КАТ за смяна на талона. Само че трябвало да се минава и на канал :moderator:
Изрично ги попитах не става ли само през гише. Не! Задължително канал. Някой минавал ли е процедурата?
Колеги от други форуми пишат, че с удостоверението от представителството директно в общината. Попълва се някакъв документ по образец и ти преизчисляват данъка. :confused:
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 04 февруари 2019 - 13:22

А кво правим ако в документите за внос е написано ЕВРО 4/5 и т.н. а КАТ не са го отразили?
Отговори

Жоро снимка Жоро 04 февруари 2019 - 13:39

 zdravkop, на 01 февруари 2019 - 14:08, каза:

Че аз кога ще си ги избия тия 132 лв от данъка на колата???


Може да си ги избиеш още на първата година. Едната ми кола е ноември 2017 и данъка за 2018 е 532.53 а за 2019 е 139.75лв. На ОПСи за 6м мин. год съм платил 204.44 а сега е 322.85, което пак са 80лв надолу...
Отговори

ufer снимка ufer 04 февруари 2019 - 16:17

В канала ще проверяват кой е без катализатор... :icon_razz2:
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 04 февруари 2019 - 16:29

 ufer, на 04 февруари 2019 - 16:17, каза:

В канала ще проверяват кой е без катализатор... :icon_razz2:


И как точно ще разбере, дали имам или нямам?
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 февруари 2019 - 17:58

 ufer, на 04 февруари 2019 - 16:17, каза:

В канала ще проверяват кой е без катализатор... :icon_razz2:



И защо му е да проверява, след като вече това изискване за данъка отпадна? А то беше само до 74 kW и до евро3. Вече няма такова нещо, така че не виждам какво ще проверява.
Отговори

sathv снимка sathv 04 февруари 2019 - 18:21

Ще забият сондата в ауспуха и ще проверяват вредните емисии. Ако не отговарят, знаете какво следва след новите промени в закона.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 04 февруари 2019 - 19:38

 sathv, на 04 февруари 2019 - 18:21, каза:

Ще забият сондата в ауспуха и ще проверяват вредните емисии. Ако не отговарят, знаете какво следва след новите промени в закона.


Това вече е съвсем вярно, но няма общо с катализатора :beer:

Ще спомена само, че всяка втора/трета кола дето минава през каналите на КАТ и сега няма катализатор, а тия дето имат са с 2 годишна нафта вътре и пишат като счупени кюмбета. Мойта астра като я изкарах след първата регистрация, първите 3 светофара не можеше да се види нищо зад мен, въпреки дпф-а и катализатора и. Пък на канала нищо не ми казаха.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 04 февруари 2019 - 19:45
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 04 февруари 2019 - 21:48

Както обичам винаги да казвам, при съвременните системи за регулиране на горивото и въздуха, пушенето означава че нещо не е наред. Я много гориво, я малко въздух, я скапана дюза, я подобно.


Оставям настрана "гаражни лаптопери", които не са знаели какво регулират и са "тунинговали" много яко да върви.

Но отдавна пушенето означава проблем. Независимо какъв двигател е. То и затова колкото по-нагоре отиваме в тия "евро стандарти" уж, толкова по-добре са оптимизирани количествата. И от там все по-добро изгаряне.
Отговори

ufer снимка ufer 05 февруари 2019 - 09:05

Много ясно, защо ще проверяват за наличието на катализатор - "за да ни е пълна мъката", пък и някой лев могат да измъкнат... :icon_wink2: Зад всяко добро намерение се крият скрити желания! Всички тези закони и регулации започват да ме настройват прекалено философски... :drinkin2:
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 06 февруари 2019 - 18:11

Нищо и половина от това че писах на немците в Щутгард- препратиха ме към представителя в България и пак същото- 132 лв. Как може в представителя на Опел да е 30 лв тоя сертификат, а за Бенца- 132!!!???
Мнението беше редактирано от zdravkop: 06 февруари 2019 - 18:12
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 06 февруари 2019 - 19:06

- Пе*ерасти, милорд :(
Отговори

CuMo снимка CuMo 06 февруари 2019 - 19:53

 zdravkop, на 06 февруари 2019 - 18:11, каза:

Нищо и половина от това че писах на немците в Щутгард- препратиха ме към представителя в България и пак същото- 132 лв. Как може в представителя на Опел да е 30 лв тоя сертификат, а за Бенца- 132!!!???


Сам си си отговорил - в единия случай караш кошница, в другия - "Най-доброто или нищо" :) и аз откакто си взехме лексус все приравнявам цените за всичко с астричката, ама в момента в който седна в японския лукс и забравям за по-високите цени. Между другото нашия лексус е вкаран преди близо две години, ние го взехме от частно лице септември миналата година, т.е. преди около пет месеца и евронормата му е вписана в големия талон :)
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 февруари 2019 - 22:21

 CuMo, на 06 февруари 2019 - 19:53, каза:

Сам си си отговорил - в единия случай караш кошница, в другия - "Най-доброто или нищо" :) и аз откакто си взехме лексус все приравнявам цените за всичко с астричката, ама в момента в който седна в японския лукс и забравям за по-високите цени. Между другото нашия лексус е вкаран преди близо две години, ние го взехме от частно лице септември миналата година, т.е. преди около пет месеца и евронормата му е вписана в големия талон :)


Човече, защо сравняваш Астра Г с Лексус ? Пак отиваме на моята приказка в една друга тема. Среден клас с висок клас няма как да бъдат сравнявани. Разбира се че като се качиш в Лексус, ще забравиш как беше в Астрата. От това по-логично няма накъде :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg