Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Пропуснат срок

toni2 снимка toni2 17 ноември 2010 - 12:40

Здравейте колеги. Въпроса ми е: Знае ли някой колко лв. е глобата за пропуснат срок за деклариране в НАП. Пропуснатия срок, е почти една година. Благодаря.
Отговори

Dyado_Pras снимка Dyado_Pras 17 ноември 2010 - 12:53

Не си казал какво си пропуснал да декларираш...
Ако е покупка на автомобил - не е в НАП, а в местни данъци и такси, но отивай преди да е минало година. Мен ме глобиха с 20лв, също като теб ня бях отишъл навреме и оставаха дни до навършване на година. Глобата по спомен е 20-200лв или нещо такова. Споменаха, че не било толкова голям проблем, по-страшно ставало като мине година....
Мнението беше редактирано от Dyado_Pras: 17 ноември 2010 - 12:55
Отговори

toni2 снимка toni2 17 ноември 2010 - 13:14

 Dyado_Pras, на 17 Nov 2010, 12:53, каза:

Не си казал какво си пропуснал да декларираш...
Ако е покупка на автомобил - не е в НАП, а в местни данъци и такси, но отивай преди да е минало година. Мен ме глобиха с 20лв, също като теб ня бях отишъл навреме и оставаха дни до навършване на година. Глобата по спомен е 20-200лв или нещо такова. Споменаха, че не било толкова голям проблем, по-страшно ставало като мине година....

Благодаря колега. Мое недоглеждане, с няколко дни (14) съм минал една година.
Отговори

Mery81 снимка Mery81 17 ноември 2010 - 13:17

напротив, по добре е да минат две години за да се позовеш на изтекъл давностен срок...говорим за обявяване на МПС-то в общината, отдел "Местни данъци и такси".
Отговори

fanatic снимка fanatic 17 ноември 2010 - 13:29

Недекларирането на автомобил няма давност обаче....
Отговори

Mery81 снимка Mery81 17 ноември 2010 - 13:33

необявяването му относно налагането на глобата има давност!
Отговори

toni2 снимка toni2 17 ноември 2010 - 13:39

 Mery81, на 17 Nov 2010, 13:33, каза:

необявяването му относно налагането на глобата има давност!


Колеги, да смятам ли, че ако изчакам още една година, нама да плащам глоба ?
Отговори

Dyado_Pras снимка Dyado_Pras 17 ноември 2010 - 13:42

А как ще минаваш през техническите прегледи, като искат бележка за платен данък?
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 17 ноември 2010 - 13:45

Следя с интерес темата.При мен ситуацията е следната- смених си личната карта с постоянно местожителство друг град.Трябва да отида до Местни Данъци и Такси и да си отпиша колата и след това да ида в Местни Данъци и Такси по новото местожителство и да я запиша.Какво се случва ако не я запиша, не плащам данъци ли?
ПП. За годишен преглед на много места не ми искат платен годишен данък, тъй че там не е проблем.
Нека ако някой има опит с тея неща да сподели.
Отговори

Mery81 снимка Mery81 17 ноември 2010 - 13:51

 Dyado_Pras, на 17 Nov 2010, 13:42, каза:

А как ще минаваш през техническите прегледи, като искат бележка за платен данък?



Плащаш си данъка разбира се, превеждаш си го по сметката на общината към която ти е постоянният адрес, като сумата я изчисляваш приблизително /с платежното минаваш навсякъде където ти е нужен платен данък, както казва и Божката/! След като мине давностния срок относно налагането на глобата, вследствие на неизправното поведение на собственика, отиваш и си я обяваваш...така или иначе данъка си го превеждал и от графа неразпознати го пренасочват към партидата на обявеното МПС.
Мнението беше редактирано от Mery81: 17 ноември 2010 - 13:59
Отговори

Dyado_Pras снимка Dyado_Pras 17 ноември 2010 - 13:59

Интересно, в момента сменям постоянен адрес, водят се два автомобила на мое име. Единия е със смешен данък и не ме притеснява, но за корсата от профила на досега плащах 288 лв, но като я прехвърля в Стара Загора ми споменаха за около 450 лв.
Да разбирам ли, че няма проблем да изчезне по трасето и аз да продължа да си плащам по-ниския данък, колкото да минавам прегледите? Притеснява ме момента с въвеждането на общи системи къде ли не, все ще лъсне в някой момент... Особено сега, както се опитват да изсмучат пари отвсякъде...
Отговори

Mery81 снимка Mery81 17 ноември 2010 - 14:01

виж сега колега, варианти много има, всеки сам си преценява да бъде ли изряден или не!
понякога се случва да забравиш някоя процедура, тогава ползваш вратичките, но когато знаеш и си осведомен по добре бъди изряден!
Отговори

toni2 снимка toni2 17 ноември 2010 - 14:02

 Dyado_Pras, на 17 Nov 2010, 13:42, каза:

А как ще минаваш през техническите прегледи, като искат бележка за платен данък?



Ами, вече минах и не ми иснаха бележка за данък.
Отговори

toni2 снимка toni2 17 ноември 2010 - 14:08

 Mery81, на 17 Nov 2010, 13:51, каза:

Плащаш си данъка разбира се, превеждаш си го по сметката на общината към която ти е постоянният адрес, като сумата я изчисляваш приблизително /с платежното минаваш навсякъде където ти е нужен платен данък, както казва и Божката/! След като мине давностния срок относно налагането на глобата, вследствие на неизправното поведение на собственика, отиваш и си я обяваваш...така или иначе данъка си го превеждал и от графа неразпознати го пренасочват към партидата на обявеното МПС.


Meri81, а как да изчисля колко, е данъка. И още, две години ли, е давностния срок.
Мнението беше редактирано от toni2: 17 ноември 2010 - 14:49
Отговори

Dyado_Pras снимка Dyado_Pras 17 ноември 2010 - 14:12

 Mery81, на 17 Nov 2010, 14:01, каза:

виж сега колега, варианти много има, всеки сам си преценява да бъде ли изряден или не!
понякога се случва да забравиш някоя процедура, тогава ползваш вратичките, но когато знаеш и си осведомен по добре бъди изряден!


Процедурата по прехвърлянето и срока ги проверих, не мога да кажа, че не ги знам, тея 450 лв на година - на са малко, но не е и кой знае какво. Не искам обаче да ги плащам, щото ме е яд на идиотите писали закона, не съм съгласен данъка да е толкова, а на старите барутници - 2 пъти по-малко. Не виждам разумна причина - по-екологични са? По-малко място заемат или не правят толкова трафик из града?

Един въпрос към Божката - това платежно само се размахва, където питат за него или ти го прибират/ксерокопират?

П.П. Тони2 - звънкаш до местни данъщи и такси и питаш, навсякъде данъка е различен. Другия вариант, ако е по-голяма общината - влизаш в сайта им и си пише каква наредба са приели за текущата година.
Мнението беше редактирано от Dyado_Pras: 17 ноември 2010 - 14:13
Отговори

Mery81 снимка Mery81 17 ноември 2010 - 14:17

или проверяваш в местни данъци и такси на съответната община или ползваш няколко калкулатора в интернет и си изчисляваш приблизителна сума!
платежното за платения данък обикновено се представя само, оригинала си е в теб!
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 17 ноември 2010 - 15:10

Аз имам две забележки - ако не декларираш колата няма как да тече какъвто и да е срок - подлежиш на санкция за самото закъснение, а то се оформя като период чак след като декларираш колата - следователно нищо не ти тече, но си потенциално заплашен от глоба, която расте колкото повече време мине. Естествено, това е ако те хванат. За самото деклариране няма давност - иначе никой няма да деклалрира нищо.
Втората е за промяната на местожителството - начислените данъци се дължат по ЕГН, а не по адрес - и на луната да идеш, при първата справка ще излезе какво дължиш. По адрес се определя само ставката. Това, че си сменил адреса няма да ти смени ЕГН-то, та да се отървеш от данък.
Може да бъркам, ако е така някой ще ме поправи...
Отговори

Dyado_Pras снимка Dyado_Pras 17 ноември 2010 - 15:32

 AlexMav, на 17 Nov 2010, 15:10, каза:

начислените данъци се дължат по ЕГН, а не по адрес - и на луната да идеш, при първата справка ще излезе какво дължиш. По адрес се определя само ставката. Това, че си сменил адреса няма да ти смени ЕГН-то, та да се отървеш от данък.
Може да бъркам, ако е така някой ще ме поправи...


Не знам местни данъци и такси да имат единна система, не вярвам и да го направят скоро. Вярно - плащаш по ЕГН, но плащаш в съответната община и там те търсят, ако някой въобще се сети да те потърси. Досега плащах данъка за апартамента в една (по адрес на имота) и данъците на колите в друга (по постоянния ми адрес), нямаше вариант да отида на едното място и да платя и двете неща, не бяха в състояние дори да ми кажат какво дължа на другото място.

Едит: Пропуснах върха на сладоледа, така да се каже - толкова им е тъпа системата, че трябва сам да се отписваш от едното място и да се записваш на другото. Нямат вариант да отидеш в новото примерно, да покажеш, че ти е сменен постоянния адрес и те да си ги прехвърлят служебно... така, че не е нужно да ходя до луната, от Чирпан до Стара Загора е напълно достатъчно да изчезна по трасето :helpsmilie: Вярно, някой ден ще разберат за изобретяването на компютъра и на интернет и ще ме хванат, но се съмнявам да е скоро :helpsmilie:
Мнението беше редактирано от Dyado_Pras: 17 ноември 2010 - 15:42
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 17 ноември 2010 - 15:40

Затова казвам потенциално заплашен - ако решат, ще те хванат. Но може и да не решат...
Отговори

toni2 снимка toni2 17 ноември 2010 - 16:44

 Dyado_Pras, на 17 Nov 2010, 15:32, каза:

Не знам местни данъци и такси да имат единна система, не вярвам и да го направят скоро. Вярно - плащаш по ЕГН, но плащаш в съответната община и там те търсят, ако някой въобще се сети да те потърси. Досега плащах данъка за апартамента в една (по адрес на имота) и данъците на колите в друга (по постоянния ми адрес), нямаше вариант да отида на едното място и да платя и двете неща, не бяха в състояние дори да ми кажат какво дължа на другото място.

Едит: Пропуснах върха на сладоледа, така да се каже - толкова им е тъпа системата, че трябва сам да се отписваш от едното място и да се записваш на другото. Нямат вариант да отидеш в новото примерно, да покажеш, че ти е сменен постоянния адрес и те да си ги прехвърлят служебно... така, че не е нужно да ходя до луната, от Чирпан до Стара Загора е напълно достатъчно да изчезна по трасето :helpsmilie: Вярно, някой ден ще разберат за изобретяването на компютъра и на интернет и ще ме хванат, но се съмнявам да е скоро :helpsmilie:


Едно време (тошовото), щом регистрираш кола в КАТ, от там по техни канали пращаха данните в данъчното. Не беше необходимо да декларираш в МДТ, че вече имаш кола. А сега го направиха за такива като мен, да плащат глоби.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg