Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Клапа за циркулация на въздуха

PalmRunner снимка PalmRunner 30 септември 2013 - 17:28

Някой може ли да ми кажа как функционира клапата за цирклулация на въздуха. Имам чувството че работи на обратно. Когато бутончето "max" е натиснато и свети, клапата е в положение да вкарва външен въздух. Като си сложа ръката на черната пластмасова скара, където са чистачките, съвсем ясно се усеща че засмуква въздух оттам.
Когато бутончето не свети клапата затваря външния въздух. А, според описанието трябва да е точно обратното. Явно при мен е проблемът, но къде точно бъркам.
Отговори

boyko1975 снимка boyko1975 30 септември 2013 - 18:15

Здравей колега,има такава тема потърси я. Имаше нещо от сорта на: Изключваш от контакт и натискаш копчето max и пак даваш на контакт и би трябвало да се е обърнало.Ако не стане точно така потърси темата,аз съм я чел и я има със сигурност. Поздрави!
Отговори

PalmRunner снимка PalmRunner 30 септември 2013 - 22:12

Мерси колега. Поразрових форума и намерих това за което говориш. Ще пробвам дали работи като ми остане време към края на седмицата.
Ето процедурата още веднъж:



Публикувано: 17 юли 2010 - 10:31
Hevy, на 05 Feb 2010, 15:29, каза:
По принцип може - режеш и ги свързваш на кръст...но първо виж там какво е положението, може да са рязани вече, щом така работят на обратно...


Не е необходимо рязяне.
Смяната на полюсите става по следния начин :
1. Изключваш от контакт/запалване/
2. Изключваш клемата на моторчето
3. Включваш на контакт
4. Паоставяш копчето за циркулация на положение изключено
5. Изключваш от контакт/запалване/
6. Влючваш клемата на моторчето
7. Влючваш на контакт/запалване/

Копчето работи при светещо положение - циркулация и обратно
Ако не стане от първия път повтаряш - проверил съм го - МЕТОДА РАБОТИ 100%

Мнението беше редактирано от iliyaal: 17 юли 2010 - 10:42
Отговори

PalmRunner снимка PalmRunner 03 октомври 2013 - 18:48

Жалко, но методът не работи. Пробвах и така и инак, но ... без успех. Това обаче вече не е толкова важно, защото клапата така или иначе започна да работи когато си поиска и аз реших да и дръпна кабелчето и да я оставя постоянно в положение да вкарва въздух отвън. Като четох какви мурафети са прилагали колегите за да накарат пустата клапа да работи надеждно ... Аз нямам нерви за това. Ще се лиша от тази екстра, и без това почти не съм я ползвал.
Отговори

kobra414 снимка kobra414 03 октомври 2013 - 19:14

Здравейте колеги,
за да не отварям нова тема реших да пиша във вече създадената /дано автора не се сърди /, та при мен проблема е следния: До онзи ден всичко си работеше нормално и изведнъж клапата спря да работи. Та въпроса ми е имали някакъв отделен бушон за това чудо, че нещо нищо не видях като ги преглеждах.
Благодаря предварително на отзовалите се и отново извинения към автора на темата.
Поздрави.
п.п. Колата е Астра Г 2000г. с климатик.
Мнението беше редактирано от kobra414: 03 октомври 2013 - 19:15
Отговори

boyko1975 снимка boyko1975 03 октомври 2013 - 19:54

 kobra414, на 03 октомври 2013 - 19:14, каза:

Здравейте колеги,
за да не отварям нова тема реших да пиша във вече създадената /дано автора не се сърди /, та при мен проблема е следния: До онзи ден всичко си работеше нормално и изведнъж клапата спря да работи. Та въпроса ми е имали някакъв отделен бушон за това чудо, че нещо нищо не видях като ги преглеждах.
Благодаря предварително на отзовалите се и отново извинения към автора на темата.
Поздрави.
п.п. Колата е Астра Г 2000г. с климатик.




В 99% от случайте се оказва моторчето дето,чрез червячна предавка движи клапата.И при мен беше така и колега от форума ми даде без пари друго моторче и вече 2 години нямам проблем.Има обширна тема-потърси я.Ако не ти се занимава,удължаваш лостовия механизъм дето движи клапата и от краката на пасажера я командваш ръчно. Успех в начинанието.
Отговори

PalmRunner снимка PalmRunner 03 октомври 2013 - 22:55

Не съм чувал да има бушон. Колегата май е прав, моторчето се скапва (по-точно засича нещо) и като го почукнеш с отвертката се оправя, но не за дълго - после пак може да спре. При мен се случи точно това, радостта ми беше кратка.

Ето я и темата в случай че искаш да си смениш моторчето или да го поправяш:
http://www.opelclub....showtopic=18120

Аз прецених че не си заслужава усилията и оставих клапата постоянно отворена.

Поздрави!
Отговори

kobra414 снимка kobra414 04 октомври 2013 - 06:12

Благодаря за информацията колеги.Ще видя какво ще го правя.
Поздрави.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 26 април 2017 - 19:05

А някой знае ли дали при климатроник на Астра Г, мястото, на което се намира и клапанчето(кутийката) е същото ?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 26 април 2017 - 19:21
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 26 април 2017 - 20:16

На същото място е. Има теми за това как се прави да не се затяга и да работи без проблеми.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 27 април 2017 - 00:16

Айде и тука да споделя, че по-лесно да се намира от търсещите....

Ето какво установих след близо 3 години мислене и опити с това моторче... confused.gif
Това ми е втората Зафира. И на двете клапите не работеха винаги. След много опити частични и от време на време, когато не ме мързи установих, че магнита на статора на моторчето не е залепен в правилното положение.Не е спазена геометрията на магнитното поле. Капачето-четкодържател е фиксирано към статора на моторчето. То работи с по-голям ток и малък въртящ момент. Как оправям положението: Махам капачето на моторчето с отверка. изпилявам фиксиращото чопче/не вадя капачето, а леко го изкарвам от статора/, пробвам капачето дали се върти както е сглобено. Пускам моторчето на празен ход-без редуктора и му меря тока. Въртя капачето до положение където е най-малкия ток.Това е геометричната неутрала на магнитното поле. Там моторчето работи най-безшумно и най-рипа като го пускам. Трудно се спира с ръка.Слагам моторчето в гнездото без да го прищипвам с ламаринките-няма да се отвори.....Правя схемата с изключвателите и диодите-моята си схема, и всичко работи перфектно....две съм направил вече.
Айде успех и не си търсете моторчета а си оправете вашите smile3560.gif
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg