Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Помпа Bosch на astra f x17dtl има три проводника?

opel1924 снимка opel1924 19 май 2008 - 11:37

Здравейте колеги!
Някой може ли да ми обясни за какво са трите проводника на ГНП на x17dtl на астра ф. Поначало си мислех, че този двигател е без електроника и би трябвало една жица за клапана на входящото гориво да му стига?
Благодаря предварително!
Отговори

Ваклин Христов снимка Ваклин Христов 19 май 2008 - 12:13

Клапанът е с вградена електроника, която се управлява от имобилайзера. Може да се замени с обикновен.
Отговори

opel1924 снимка opel1924 19 май 2008 - 15:41

 Ваклин Христов, на May 19 2008, 01:13 PM, каза:

Клапанът е с вградена електроника, която се управлява от имобилайзера. Може да се замени с обикновен.


Напълно съм съгласен с теб колега, но на колата няма имобилайзер, паля си я нормално само с ключ. Ако това е електроника на имобилайзера, следва, че по единия проводник трябва имобилайзера да вкара някакъв код в помпата при палене, а аз както казах си паля нормално с ключа. Благодаря!
Отговори

Ваклин Христов снимка Ваклин Христов 19 май 2008 - 16:20

Как изглежда според теб имобилайзера?

Пишете ме аут от темата, че сега ще настане една полемика...
Отговори

opel1924 снимка opel1924 19 май 2008 - 16:32

 Ваклин Христов, на May 19 2008, 05:20 PM, каза:

Как изглежда според теб имобилайзера?

Пишете ме аут от темата, че сега ще настане една полемика...


Все пак мисля, че имобилайзера е свързан с допълнителна манипулация при палене, не само със завъртане на ключа...Все пак да разбирам, че магнитния вентил на ГНП е един!
Отговори

БатГоико снимка БатГоико 19 май 2008 - 22:16

На имобилайзера много хора му викат "чип", и част от него обикновено се намира в ключа...Но това е една друга тема :whistle:
Отговори

petrovpi снимка petrovpi 19 май 2008 - 22:48

 БатГоико, на May 19 2008, 11:16 PM, каза:

На имобилайзера много хора му викат "чип", и част от него обикновено се намира в ключа...Но това е една друга тема :whistle:

След 1995година почти всички са с чип в ключа.
Отговори

opel1924 снимка opel1924 20 май 2008 - 15:02

Да , така е колеги за имобилайзерите, но все пак искам да знам , дали ГНП -то BOSCH на x17dtl на Astra F е с един магнет вентил с който се пали и гаси мотора и няма други електронно управляеми процеси?

Благодаря ви!
Отговори

Ваклин Христов снимка Ваклин Христов 20 май 2008 - 21:09

X17DTL на Astra F има само вакуумно управляеми процеси. Единствената електроника по отношение на помпата е тази на имобилайзера.
Отговори

opel1924 снимка opel1924 21 май 2008 - 11:24

 Ваклин Христов, на May 20 2008, 10:09 PM, каза:

X17DTL на Astra F има само вакуумно управляеми процеси. Единствената електроника по отношение на помпата е тази на имобилайзера.



Благодаря колега за информацията! Тъй като гледам, в ГНП -то влиза един вакуум, който вероятно се превключва там и управлява ЕГР клапана.
Отговори

Ваклин Христов снимка Ваклин Христов 21 май 2008 - 14:24

Да. Може да го махнеш. Само затапи тръбата.
Отговори

opel1924 снимка opel1924 21 май 2008 - 15:13

 Ваклин Христов, на May 21 2008, 03:24 PM, каза:

Да. Може да го махнеш. Само затапи тръбата.



Ясно. И пред помпата гледам едно серво, закрепено на нея, също вакуумно, което движи едно лостче -вероятно смукач ли е , обогатител ли е не знам, но някой преди мен е застопорил това лостче (с два болта) така, че да не се движи ни напред, ни назад и сервото си опъва лостчето (когато работи двигателя естествено), но без полза никаква!
Отговори

Ваклин Христов снимка Ваклин Христов 21 май 2008 - 15:31

Ускорени тихи обороти. Тези два болта на малкото лостче регулират тихите и ускорените тихи обороти.
Отговори

opel1924 снимка opel1924 22 май 2008 - 07:22

 Ваклин Христов, на May 21 2008, 04:31 PM, каза:

Ускорени тихи обороти. Тези два болта на малкото лостче регулират тихите и ускорените тихи обороти.



Извинявам се за любопитството, но вероятно в нормална ситуация единия от двата болта е развит и лостчето има някакъв интервал на движение - при ниски обороти вакуума е слаб и не може да задвижи серво буталото с жилото, а при високи вакуума е по-силен и сервото дръпва лостчето до колкото му е зададено от болтовете. Но как това лостче въздейства на ГНП-то? Повече гориво ли се подава на всеки ход на плунжера или момента на впръскване се регулира?
Отговори

Ваклин Христов снимка Ваклин Христов 22 май 2008 - 17:12

Вакуумът се управлява от превключвател на вакуума който следи температурата на охлаждащата течност. Или има, или няма. Лостчето има ход. Свързано е през пружина към многорежимния регулатор. Там е свързан и педала на газта.

Няма защо да се извиняваш. Даже е приятно, че има хора които питат за да научат, а не за да им се оправи таралясника за без пари.
Отговори

opel1924 снимка opel1924 23 май 2008 - 11:30

Е, разбира се,че от съображения за обща техническа култура са ми интересни тези неща. Тъй като гледам вакуума първо влиза и излиза от кожуха на термостата отстрани (може би това е вентилът който се отваря и затваря от температурата) и след това отива към ГНП -то, където се рзпределя за превклюватела на ЕГР клапана и за онова серво за което вече питах и което както гледам при мен не се ползва тъй като лостчето е застопорено с двата болта. Така, това би ли трябвало да означава, че само при достатъчно висока температура вакуумът се допуска до ГНП-то? Между другото забравих да спомена, че скоро имах следния проблем: не работеше клапата за външен/вътрешен въздухопоток в купето и освен нея и клапана на входната тръба на антифриза за парното.Тъй като двете неща се управляват от вакуум, се усъмних в силата на вакуума.И наистина като откачих от вакуум помпата тази шлауха която отива към термостата и ГНП-то и запуших с пръст дупката , нещата се оправиха. След това по маркучето, по маркучето установих че именно онова серво което дърпа лостчето отстрани на ГНП-то вдишва въздух и ми губи вакуума.(явно нещо се е пробило вътре).Откачих тогава маркучето от него, запуших го и това е. Сега няма кой да дърпа лостчето, но то както казах е фиксирано с двата болта, мисля че в дръпнато състояние защото има голям луфт м/у лостчето и застопоряващата втулка на жилото на сервото му.
Отговори

Ваклин Христов снимка Ваклин Христов 23 май 2008 - 13:57

ЕГР'а и тихите обороти се включват само при достатъчно висока температура.
Отговори

opel1924 снимка opel1924 23 май 2008 - 21:45

Само ако може колега, да разясниш какво означава "Тихи обороти" и " Ускорени тихи обороти", че с тези термини не съм наясно... Благодаря предварително!
Отговори

Ваклин Христов снимка Ваклин Христов 24 май 2008 - 02:25

Помпата трябва да осигурява два режима на работа по обороти на двигателя, когато не си натиснал педала на газта. В повечето коли те зависят само от температурата на охлаждащата течност, но например, при форд, по-високите обороти се използват и когато включиш на задна. Двата болта на малкото лостче определят колко да са ти обороти на двигателя без външно въздействие (ниска температура например) и с външно въздействие.
Отговори

opel1924 снимка opel1924 24 май 2008 - 08:46

Ясно, или да обобщим: При ниска температура вакуумът е спрян още до термостата, до ГНП-то не идва вакуум, лостчето е в отпуснато състояние (това му положение обуславя оборотите на празен ход при студен двигател -сигурно трябва да са по-ниски),ЕГР -а също е затворен.
При висока температура вакуумът се допуска до ГНП-то, лостчето вече е в дръпнато състояние (това му крайно положение обуславя оборотите на празен ход при загрято състояние -би трябвало да са по високи),ЕГР -а вече се командва през ГНП-то. Ако не съм прав, моля да бъда коригиран!
При мен вероятно бай италианец като е видял ,че сервото на това лостче е спукано и вдишва, взел и донавил единия ограничаващ болт, така че да няма положение "тихи обороти при ниска температура"(щото иначе все там щеше да седи лостчето) и при това положение още като запаля колата студена и отива веднага на 960-1000 оборота, които си ги държи все така, независимо от температурата на двигателя. Благодаря много колега!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg