Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем с вектра б

Martin 3965 снимка Martin 3965 06 април 2014 - 15:39

Здравейте колеги от известно време ми се яви следния проблем с моята Вектра Б с двигател Х18ХЕ.Проблема се састои в това че като я запаля и започва да държи 2000 оборота а понякога и повече и като поработи около минута ,две и оборотите се нормализират а и да допълня чека не свети а и не винаги го прави този проблем.Но от известно време започна все по често и се чудя от какво може да е.Дросела и стъпковия мотор са изчистени всички вакумчета са по местата си.Благодаря предварително.
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 06 април 2014 - 21:52

 Martin 3965, на 06 април 2014 - 15:39, каза:


Проблема ти се дължи или на температурен датчик или на 'тръгнало' стъпково моторче. Пробвай да откачиш буксата(синя на цвят, до бубината), напръскай я с контактен спрей и я щтракни. Ако няма промяна може да пробваш с друг температурен датчик или да смениш степ мотора. :icon_wink2:
Отговори

Martin 3965 снимка Martin 3965 07 април 2014 - 17:07

Благодаря колега ще опитам но се учудих че вчера смених маслото и от като го смених не ми е правило проблем дали може да е било от гадно масло.Бях с ГМ но беше някакъв боклук най вероятно не е истинско но когато ми го продаваха твърдяха че е истинско но и двигателя работеше по шумно а и го гореше почти като бензина а преди да го налея нямах проблеми с горене на масло.Та се чудя дали може да има нещо общо с проблема ми.
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 07 април 2014 - 17:59

От кофти масло можеш си прецакаш мотора, но дори и без масло ще запали, ако всичко му е наред. Може обаче като сте сменяли маслото да сте поразместили някоя лоша връзка и да се е наместила и да не ти прави проблем, докато пак не се размести. В ред на тези мисли провери и за хлабава маса или ръждясъла :confused:
Мнението беше редактирано от ^_fenixa_^: 07 април 2014 - 18:00
Отговори

Martin 3965 снимка Martin 3965 07 април 2014 - 18:56

Мерси колега като се позамислих разкачвах и ланда сондата и може да е от нея.Ще я напръскам с контактен спрей и ще видя дали ще се оправи.Благодаря
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 07 април 2014 - 20:39

Огледай тръбите на маслената вентилация от капака на клапаните до дросела за запушвания от маслен конденз, при нужда почисти тях, дроселната клапа и моторчето на празният ход.
Отговори

npace снимка npace 08 април 2014 - 08:45

 Martin 3965, на 07 април 2014 - 18:56, каза:

Мерси колега като се позамислих разкачвах и ланда сондата и може да е от нея.Ще я напръскам с контактен спрей и ще видя дали ще се оправи.Благодаря


Не прави такова нещо, направи диагностика и виж дали ти работи сондата.След като си я закачиш обратно и тя си работи, повторна грешка за сонда няма да имаш.Грешката при по новите ЕКУ-та се записва в паметта но не остава в следващия работен цикъл ако не се повтори.

Най-добрия вариант:
1.Изчистваш стъпковия мотор и мястото на което стои.
2.Монтираш си го обратно и откачаш акумулатора за 10 мин.
3.Закачаш акумулатора и даваш на контакт без да палиш.
4.10 секунди минимум след като дадеш на контакт - палиш.

След като изпълниш това условие ще си калибрираш стъпковия мотор за празен ход.Ако продължаваш да имаш високи обороти без други грешки в ЕКУ - стъпковия е за смяна.
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 08 април 2014 - 12:56

X18XE няма стъпков мотор, а соленоиден клапан, който изпълнява функциите на стъпков мотор но механизмът и начинът на работа на двата са коренно различни. Поради тази причина т.н. калибрация няма как да се направи.
Отговори

npace снимка npace 08 април 2014 - 20:56

 ivanov_km, на 08 април 2014 - 12:56, каза:

X18XE няма стъпков мотор, а соленоиден клапан, който изпълнява функциите на стъпков мотор но механизмът и начинът на работа на двата са коренно различни. Поради тази причина т.н. калибрация няма как да се направи.

Прави си, не е стъпков мотор а позиционен клапан без обратна връзка.В интерес на истината соленоиди имат X18XE1 а X18XE са с друг клапан за ПХ.Нищо не пречи да опита с това което съм написал, понякога помага.
Отговори

Martin 3965 снимка Martin 3965 09 април 2014 - 17:39

Мерси колеги ще направя всичко и ще пиша какво е станало.
Отговори

Martin 3965 снимка Martin 3965 14 април 2014 - 14:23

Здравейте колеги направих всичко което ми казахте но проблема остана почистих пак дросела и моторчето за ПХ,проверих отдушниците на картера ,проверих всички вакуми,всички букси в двигателния отсек са почистени и напръскани с контактен спрей но проблема още го има.Най интересното е че чека не свети за а проблем има а и само да добавя че опитвах и с друг температурен датчик но проблема си остана.Ако някои може да помогне ще сам му много благодарен.
Отговори

LEVSKIMEN снимка LEVSKIMEN 15 април 2014 - 17:10

Датчик за позицията на дроселовата клапа.Ето за твоя мотор къде се мери и какви стойности трябва да има според аутодатата

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от LEVSKIMEN: 15 април 2014 - 17:13
Отговори

Martin 3965 снимка Martin 3965 21 април 2014 - 16:58

Колеги проверих и датчика за позицията на дроселовата клапа но няма проблем датчика е в стойностите на ауто дата Ще тарся от къде е проблема.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg