Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

C16NZ сякаш се дави при висока околна температура

ddimitrov снимка ddimitrov 10 юли 2012 - 16:29

Карам Вектра А 93-та, на багажника пише 1.6i, мотора е 1.6 моно с блок бобина. Не съм сигурен дали точно C16NZ се води, номерата са пренабивани. Колата има сложена газова Волтран, втори собственик съм с газовата, проблеми никакви с нея. Винаги се пали на бензин има емилатор на сондата. Проблема е на бензин и то само при околна температура над 20 градуса. Когато навън е над 20 градуса колата пали нормално и си държи ниски обороти, опитам ли да тръгна обаче почва едно придърпване, подскачане, все едно се дави или не и стига горивото. Ако успея да я изфорсирам и държа високи обороти се движи. При температури под 20 градуса този проблем го няма. Зимата например си я карам на бензин докато задуха топло парното и тогава пускам на газ. Изобщо от трите коли който съм имал тази я карам по всички правила за газ. От какво може да е този проблем с бензина? Майстори ме пратиха да сменям темературен датчик, а проблема НЕ се влияе дали двигателя е загрял или не е. Температурен за околната температура не намерих. Давайте съвети какво да човъркам, че така свърши ли ми газта и става атракция с придвижването до газстанцията.
Отговори

swetla777 снимка swetla777 10 юли 2012 - 16:58

Публикувано изображение
това е ц16нз, диагностика правена ли е.
Отговори

ddimitrov снимка ddimitrov 10 юли 2012 - 19:27

Значи моя не е такъв. Отстрани не е с делко, а с блок бобина и датчик на шайбата на коляновия вал за оборотите. До колкото разбрах си намерих едно ръководство за самодиагностика на ЕКУ-то, но не съм я правил.

 swetla777, на 10 юли 2012 - 16:58, каза:

Публикувано изображение
това е ц16нз, диагностика правена ли е.
Отговори

greenhorn снимка greenhorn 10 юли 2012 - 22:00

Колега, мотора на моята Астра е X16SZR, моно, 1,6 , 75 к.с. и имам 100% същия проблем , който го имаше и преди да сложа газта , но след като сложих газта стана почти нетърпимо положението като при теб. Зимата няма ядове , обаче лятото при температура над 15 - 20 градуса навън е почти невъзможно да се тръгне на бензин , оправията е само форсиране , като покараш малко на бензин нещата се пооправят . Решение на проблема търся сам от 2 години или откак съм сложил газта, смених ламбда сондата , чистих ЕГР клапана, тествах си датчика за температурата на охл течност - работи си добре до ден днешен не съм намерил решение на проблема , дано ти успееш !
П.П. По майстори и диагностики не ходя - няма смисъл в случая , според мен !
Отговори

ddimitrov снимка ddimitrov 11 юли 2012 - 09:28

То май и моя мотор е x16sz или zr, не съм сигурен. Лошо, че номера е нестандартен пренабиван някакъв и по него неможах да видя кой точно е. Това като се покара на бензин и че се оправя не съм го пробвал освен зимата. Може да го пробвам на дълго пътуване, че в града е абсурд. Или при тази цена на бензина май положението ще си остане такова.
Отговори

swetla777 снимка swetla777 11 юли 2012 - 10:18

Температурния датчик можел да се тества с мултицет, сложи си снимка на мотора поне да разпознаят какъв е. Лично аз недоумявам как може да се твърди без диагностика си правя колата и две години имам проблем, но няма смисъл от майстори и диагностика.
Отговори

greenhorn снимка greenhorn 11 юли 2012 - 21:40

 swetla777, на 11 юли 2012 - 10:18, каза:

Лично аз недоумявам как може да се твърди без диагностика си правя колата и две години имам проблем, но няма смисъл от майстори и диагностика.

1. Жълтата лампа с ДВГ в нея не ми свети -> едва ли има грешка записана в паметта на ЕКУ , какво ще покаже стандартната диагностика?
2. Някои неща си ги направих сам - вместо да тествам Л.сонда с осцилоскоп, направо я смених с нова като за моя ДВГ - чиста работа, елиминирах този заподозрян.
3. Температурния датчик си тествах сам с мултицет (щото си имам мултицетче и майстор пак не ми потрябва) :)
4. До сега не съм ходил на майстор който да ми вдъхне доверие че ще ми орави колата , без да смени абсолютно ненужно куп неща които великият му ум е измислил че са възможния проблем ( както се случва с много колеги в форума).
5. Проблема е изключително специфичен и не вярвам че някой майстор може да ми помогне , в БГ-то на майсторите има дай да сменят шарнири,лагери и др. груби ремонти но опре ли работата до нещо "по така" - няма смисъл
--> Всичко дотук е лично мнение на понапатил се човек!
Със здраве колеги!
Мнението беше редактирано от greenhorn: 11 юли 2012 - 21:42
Отговори

swetla777 снимка swetla777 12 юли 2012 - 08:18

1. Жълтата лампа с ДВГ в нея не ми свети -> едва ли има грешка записана в паметта на ЕКУ , какво ще покаже стандартната диагностика?
Може да не ти свети и пак да не ти работи някой датчик коректно, само диагностика ще ти покаже грешката или трябва да мериш всичко наред.

3. Температурния датчик си тествах сам с мултицет (щото си имам мултицетче и майстор пак не ми потрябва) :)
Знам от колега който е минал по този път с температурния менте мери го и е в параметри, но в работа не работи коректно.

4. До сега не съм ходил на майстор който да ми вдъхне доверие че ще ми орави колата , без да смени абсолютно ненужно куп неща които великият му ум е измислил че са възможния проблем ( както се случва с много колеги в форума).
За тази точка няма човек който да не е минал по този път поне веднъж в живота си па дори и майстор да е.

5. Проблема е изключително специфичен и не вярвам че някой майстор може да ми помогне , в БГ-то на майсторите има дай да сменят шарнири,лагери и др. груби ремонти но опре ли работата до нещо "по така" - няма смисъл
Огрмната част са такива дори и в тази насока сменяват неща които се предполага, че са причина за тропане, а те не са.
Със сигурност има и такива които ти намират проблема и не ти говорят врели некипели само да ти вземат парите нека не слагаме всички под един знаменател.
Отговори

greenhorn снимка greenhorn 12 юли 2012 - 21:34

Прав си колега swetla777! Нещата които пишеш са адекватни и аз съм съгласен с теб, просто си се оправям по мой си начин с нещата в живота и много трудно се доверявам на някого, ама да не обръщаме темата на колегата в крива посока! просто исках да споделя мнение и ако може да е от полза дори и малко ще е добре :)
Мнението беше редактирано от greenhorn: 12 юли 2012 - 21:35
Отговори

Toto2 снимка Toto2 13 юли 2012 - 16:52

Здравейте,колеги.Преди малко ми хрумна нещо,но няма да ми се смеете,ако сметнете,че е глупаво.Опитайте,когато е горещо,над 20 градуса,преди да запалите да отворите капачката на резервоара,за да излезе налягането,ако го има.Предполагам,че вече се досетихте,какво имам в предвид.Смешна идея,но удавникът се хваща за сламка.Успех.
Отговори

Arwen снимка Arwen 13 юли 2012 - 22:33

Здравейте колеги!

Вчера и аз писах подобна тема. Моята кола има абсолютно същия проблем. Аз съм със ц16нз двигател и като покарам малко колата започва да се дави и да пука през гърнето ужасно много, случва се примерно над 70 градуса температура на двигателя, иначе при палене на студено няма ядове. Мислех, че е от гърнето, защото се скъса една тръба и я заварих, но явно и други имат такъв проблем. Ще чакам развитие по вашата тема и дано се намери решение.

Поздрави!
Отговори

ddimitrov снимка ddimitrov 16 юли 2012 - 11:54

Не ти е точно същия проблема. При мен това поведение не се влияе от температурата на двигателя, а от околната. И на студен и на топъл двигател пак е същото. Ще пробвам това с резервоара, може да се окаже чудо :)

 Arwen, на 13 юли 2012 - 22:33, каза:

Здравейте колеги!

Вчера и аз писах подобна тема. Моята кола има абсолютно същия проблем. Аз съм със ц16нз двигател и като покарам малко колата започва да се дави и да пука през гърнето ужасно много, случва се примерно над 70 градуса температура на двигателя, иначе при палене на студено няма ядове. Мислех, че е от гърнето, защото се скъса една тръба и я заварих, но явно и други имат такъв проблем. Ще чакам развитие по вашата тема и дано се намери решение.

Поздрави!
Отговори

ddimitrov снимка ddimitrov 19 юли 2012 - 09:48

Публикувано изображение

Ето го мотора. Какъв е според вас като точен модел и код?
Мнението беше редактирано от ddimitrov: 19 юли 2012 - 09:50
Отговори

Vankoo снимка Vankoo 29 август 2012 - 18:51

 ddimitrov, на 19 юли 2012 - 09:48, каза:

Публикувано изображение

Ето го мотора. Какъв е според вас като точен модел и код?

Колега на моята Вектра е същия и се води ц16нз.
Отговори

Hristianp снимка Hristianp 29 август 2012 - 19:01

Според мен това е X16SZ..
@Vankoo - Ако твоят мотор изглежда така, то явно не е C16NZ :mhihi: . Забележи че ЕГР клапана на този двигател не се управлява с вакум, а е електрически ;)

EDIT : ddimitrov - Колега, когато пак забележиш проблема, обърни внимание дали от ауспуха има миризма на неизгорял бензин (поради богата смес). :)
Мнението беше редактирано от Hristianp: 29 август 2012 - 19:05
Отговори

samolet75 снимка samolet75 16 септември 2012 - 10:44

При мен същите сиптоми (на метан ) ;при изключване на акумулатора преди стартиране всичко се оправя, някъде бях чел, че компа се приучава на 100 октана гориво при каране на газ и т.н., ако се зареди колата със високо октанов бензин проблема изчезвал ,така че при свършване на метанеца рестарт на компа и газ на бензин....
Мнението беше редактирано от samolet75: 16 септември 2012 - 11:47
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg