Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Избор Астра или Вектра и още няколко въпроса

Гостangelllll_* 20 октомври 2013 - 01:34

Здравейте, "опелисти"! :) След продажбата на първата ми кола, Рено 19 1.4 80к.с., реших да се наема с избора на "новата" си кола. След преглед на различни марки, питане и писане в различни форуми, ми се струва, че тук ще бъде моето място. :) Спрял съм се на Астра Г Хетчбек и Вектра Б Седан, съчетание между сравнително евтина поддръжка, икономичност и не лош, даже приятен интериор и екстериор. Като извадим ръждата от уравнението (при тези модели) и добавим здравите двигатели, смятам че това ще бъде подходяща кола за мен. Бюджета ми е 4000лв., но тъй като ми е ясно какво следва след покупката на кола, не бих дал повече от 3000лв. за самата кола. Не знам дали защото досега съм бил на бензин с газ и знам каква е икономията, или твърде многото негативни писания за стар дезелов мотор и неговата поддръжка, но смятам и сега колата ми да бъде бензинова, затова съм се спрял на тези два мотора: X16XEL за Астра и 115к.с. 1.8 за Вектра. Гледайки и в сайтовете за продажби на коли, тези са двата най-газифицирани мотора.

Въпросите ми са, прав ли съм за поддръжката на Астра или Вектра, т.е. бюджетна ли е? Добре ли е, че съм се спрял на тези два мотора? При условие, че човек иска да заложи на сигурно, бензиновият ли е правилният двигател в този случай? Дори без вече инсталиран ГИ, според вас 3000лв. достатъчни ли са за прилична бройка, от някой от двата модела? Въпреки че се съмнявам, защото Астрите се ползват за патрулки :D, има ли някакви големи подводни камъни при тези модели? Честно казано е трудно да ме стресне нещо като мудна динамика, след това което съм карал :D, но все пак как са тези два мотора? Ами ако намеря 75к.с. мотора?

Знам че бях твърде описателен, но се надявам да успеете да ми помогнете. :) А забравих да кажа, че търся нещо след 1998г., поне. Надявам се, че ще има и прями и искрени хора, като някои от форума на Рено, които въпреки собственици на такова, не крият ни най-малко, ни една от слабите му страни. :D

МНОГО Благодаря! Лека вечер! :)

P.S. Моля да бъда извинен, но не бях видял, че има тема за помощ при избор на автомобил, в подраздел "Информация за конкретен модел Опел". Моля, темата ми да бъде преместена като мнение там. Благодаря. :)
Мнението беше редактирано от angelllll: 20 октомври 2013 - 12:14
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 20 октомври 2013 - 19:48

Значи колега Астра Г е първият автомобил на световният пазар с 12 години гаранция от корозия... Или си видял удряни и ненаправени бройки, че да имат ръжда, камули гнило или слушаш хорски простотии. Здрав е, не е скъп за поддръжка, има добро управление, въпреки малко 'дървеният' си интериор(конзолата). Виж Вектра Б има малко ядове с ръжда, но това до 2000г, след 2000г вече нямат ядове, по-красиви са(фейслифт), с екотек 2'ро и екотек 3'то поколение бензинови агрегати. Удобни са, също са надеждни автомобили, но те съветвам да видиш дали ти е удобно зад волата... Има чупещ волан, но не се издърпва и прибира, а само нагоре и надоло, ако не можеш да си наместиш седалката ще ти е вечно неудобно. Другото е -казват, че огледалата нямат мъртва точка, а черна дупка... Не знам колко е вярно... Аз лично ти препоръчвам или Астра Г с 1.8 бензинов агрегат или вектра б с поне 2.0 бензинов, като дизел според мен 2.2 - 125к.с. е най-удачен, приятен и БЕЗПРОБЛЕМЕН и за 2'та модела на марката! 1.8 го има в 3 варянта - х18хе - 115к.с. - екотек 1'во поколение, същият като 2.0 - 136к.с., но с по-малки бутала, монтира се до 1998'ма края или началото на 99'та. х18хе1 - екотек 2'ро поколение пак със същата мощност от по-горният - 115к.с. и з18хе с 125к.с., който е след средата на 2000г! Аз ти препоръчвам х18хе и з18хе. При 2.0 - е х20хев кода на мотора и е 136 конски сили. Доста е приятен за каране, има мощност поне след 3000об/мин те рита във врата ;) Бих ти го препоръчал и за астрата, но са рядки и по-скъпи. Х18хе и 20хев са доста лесни за мотаж дори и на обикновенна газова уредба, а и засилването им ако ти се сторят слаби не е толкова трудоемко, поне да се поотпушат малко :) Това са непретнциозни като цяло агрегати, без проблеми в електроника, харч на масло, ако са гледани качествено. Не са сложни и тежки за обслужване, разхода им е нормален за кобатурата и теглото на купетата... Масови са, части бол, а и форума за к'во е ;) При дизелите ти препоръчвам 2.2 мотора - вечен! Другите 2 пак са много добри, но трябва да се карат с качествена нафта, имат по-чувствителни ГНП'та(поне нискоомовите) и им горят кондензаторите. В опел те лъжат, че ти трябва нова помпа(над 1000лв), но във форума има един тип, които ги ремонтира ;) х16хел - 101к.с. не ти го препоръчвам, има проблем със сегментите, макар, че ако е гледан добре или проблема е отстранен не еслаб мотор за астрата. Въпреки това ти препоръчвам малко по-новият х16хе с 106к.с., няма ядове с течовете, а пъргавината му я има, лошото е, че всички са в големият данък. Поне всички, които аз бих избрал евентуално... За астра според мен - х18хе, з18хе и 20хев, за вектра - пак, ако не те притеснява данъка ;)
Отговори

doko снимка doko 20 октомври 2013 - 20:50

Колегата над мен се изказал повече от добре. Аз какво бих ти дал като съвет. Вземи си по-голям двигател от 1,6 (аз карам X16XEL и доливам не повече от 0,5 литра масло от смяна до смяна, икономичен и що годе балансиран за купето). Според мен 1,8 115/125 коня (X18XE, Z18XE) са оптимални, като динамика и разход. Хем ще изпитваш кеф от карането хем няма да вадиш повече за гориво от 1,6 (0,5 литра бензин отгоре). Като сложиш и газ ще се родиш. Трябва да знаеш че возията на астрата е малко дървена. Вектрата вози по хубаво. Принципно Вектрата се води и по-висок клас автомобил, с повече екстри за модела. По-лесно се намират разни "благинки" (кожени салони, спортни волани) за нея.
Отговори

Гостangelllll_* 21 октомври 2013 - 01:51

Еее, колеги, много ви Благодаря! :) В частност на теб Феникс, за желанието, за изчерпателен отговор и помощ. :) Потвърдих си това, което съм чел и си мислих за моделите. Сега ще отнеме известно време докато намеря моята бройка, но аз изобщо не бързам. Насочил съм се към Астрите повече, знам и какъв двигател да търся вече, и вероятно ще е или X18XE или Z18XE. Ползвам този сайт като автокаталог: http://cars2.auto.ru...tchback_5d/#all и по-принцип съм забелязал, че има всички модели, но не срещнах спецификации на мотора X18XE, а само на X18XE1.

Лека вечер! :)

P.S. Ако някой знае подробен англоезичен каталог за автомобили, да се чувства свободен да го сподели. :) Че на руски му разбирам, само там където думите съвпадат. :D
Мнението беше редактирано от angelllll: 21 октомври 2013 - 01:52
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 21 октомври 2013 - 15:47

Здравей, колега! Ето това е сайт с най- пълната и точна информация за Опел. http://www.opel-infos.de/ Можеш да видиш всичко, което те интересува и за астрите, и за вектрите. Насочил си се към Астра, но из бих те посъветвал да погледнеш и фейслифтовите Вектра Б- от 1999 година. Седаните са красиви и удобни коли, с по- хубава визия и возия от астрите. Наистина в Астра Г няма двигател Х18ХЕ, има го само при вектрите, и то при преди фейса, след фейса е Х18ХЕ1 и З18ХЕ. Много правилно си се насочил към бензинови двигатели с вече монтиран газов инжекцион. Аз карам четвърти поред Опел с вече монтирана инжекция и съм повече от доволен.
Отговори

Гостangelllll_* 24 октомври 2013 - 01:59

Привет. :) Реших на бързо да си извадя най-съществените за мен показатели, от спецификациите на моделите притежаващи двигатели: X20XEV, Z18XE, X18XE1. Първата таблица, са всички модели на Астра Г и Вектра Б с тези двигатели, както и реното ми :D, като база за сравнение. Втората са всички модели, без комбитата, които предпочитам. Таблицата е низходяща, като за подредбата ѝ съм използвал ускорението, като показател. Като гледам разхода, особено извънградския, е много сходен, от по-маломощните двигатели, до по-мощните. При градски разход нещата са по-осезаеми. Реално обаче, Астра Г Хетчбек X18XE1, не е толкова маломощна предвид теглото на колата. Въпреки това, може би ще се насоча към Z20XEV Астра Г Хетчбек, ако намеря прилична бройка. :)
Поздрави! :)

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 24 октомври 2013 - 12:49

Колега, поздравления за труда, който си си направил, за да събереш тези данни в таблици. Те ще са много полезни за всички колеги, интересуващи се от най- масовите модели и двигатели на Опел.
Отговори

rockstarr снимка rockstarr 24 октомври 2013 - 20:25

без някой да се сърди, давам мнение от днес - служебна астра Г - комби, 1,6 бензин - София - Стара Загора - София, доста бързо каране - яко шум, теснотия отзад, друсане, не особено стабилна, слизам като пребит....
качвам се в личната Вектра Б - все едно от москвич се качих на S-класа...дотук, да няма сърдити..
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg