Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Нов проблем (може би).... филтър антифриз?!

doolettle снимка doolettle 07 юни 2008 - 10:53

След като няколко дни си карах колата с вода (някакъв микс от чешмяна пряснохлорирана и девинска минерална :mhihi: ) вчера реших да си налея антифриз. Та промих с-мата и налях 4л концентрат ("Петрол" ако има значение). Междувременно смених и разширителното казанче което беше лепено и доста мръсно като новото (2ра ръка) го поизмих с вода и веро щото 3-4 г е стояло отворено. Плакнах го доста време и уж се изплакна но при наливането на антифриза още при обезвъздушаването (след 1-2мин) се получи някаква "влакнеста" мътилка която след още няколко мин се превърна в някаква гъста жълтокафява гадост която е по-лека и плува отгоре. (незнам как да кача снимки та да я видите) :mhihi:
Незнам какво е и защо е но е доста. Опитах се да го почистя но немога да бръкна навсякъде по казанчето а се сваля доста криво щот изпаритела му пречи. Само да кажа че преди два дни налях студена вода на топъл мотор(75-80*) но бавничко.
От доста време ми се върти една идея за филтър на антифриза който ще представлява подходящ съд с памук например или нещо подобно който да се постави към някой по-маловажен маркуч като на парното или нещо такова. След няколко часа или "според зависи" се подменя пълнежа на филтъра докто спрат да се отлагат разни гадости. Знам, че ще ми кажете да си сменя антифриза но за последната година е сменян 3 или 4 пъти и пак е много мътен. Целта на филтъра е да убере главно твърдите частици (ръжда и котлен камък) които да не се утаяват по радяторите.
Кажете какво може да е това гадното и какви спънки могат да се получат от един такъв филтър?
Отговори

sauber снимка sauber 07 юни 2008 - 11:31

Тва гадното мое да е сякъв шит. А от филтъра спънката е да не пречи на въртежа. Но ако се направи както трябва, би било добре ! Обаче все пак трудна работа ми се вижда...то са едни проби-грешки...едно чудо :mhihi:
Отговори

doolettle снимка doolettle 07 юни 2008 - 11:54

 sauber, на Jun 7 2008, 12:31 PM, каза:

Тва гадното мое да е сякъв шит. А от филтъра спънката е да не пречи на въртежа. Но ако се направи както трябва, би било добре ! Обаче все пак трудна работа ми се вижда...то са едни проби-грешки...едно чудо :mhihi:

идеята ми да е монтиран временно т.е. докато се поочисти с-мата и после пак след 7-8 месеца за ден два и така. Току що ходих да я нагледам и част от "тва гадното" се е разтворила и си плува като някви власинки из антифриза. Не мирише много сладникаво като на антифриз но се долавя. По скоро не мирише на нищо или леко на стомана.
виж тук
и още една
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 07 юни 2008 - 12:29

Цялата тази Гняс е от сипвана във времето добавка за спукан радиатор :mhihi:
И при мен беше така като купих колата, впоследствие след старателна промивка (с H2O и ябълков оцет :blink: ) ми прокапа радиатора и аз прибегнах до добавка за течове :mhihi:
Отговори

doolettle снимка doolettle 07 юни 2008 - 12:35

 siegfrid, на Jun 7 2008, 01:29 PM, каза:

Цялата тази Гняс е от сипвана във времето добавка за спукан радиатор :blink:
И при мен беше така като купих колата, впоследствие след старателна промивка (с H2O и ябълков оцет :kuku: ) ми прокапа радиатора и аз прибегнах до добавка за течове :mhihi:

Не са слагани никви добавки за спиране не течове или прочистване а е чистена с оцет 2 пъти но това се получи след като сложих новия антифриз и новото казанче. Със старото нямаше нищо подобно. :mhihi:
Отговори

valio_78 снимка valio_78 07 юни 2008 - 14:23

на мене ми прилича на смес с масълце-дано да не е, как е нивото на антифриза мени ли се ?
Отговори

doolettle снимка doolettle 07 юни 2008 - 14:50

 valio_78, на Jun 7 2008, 03:23 PM, каза:

на мене ми прилича на смес с масълце-дано да не е, как е нивото на антифриза мени ли се ?

аве то и аз си го помислих но маслото си е добре. Незнам дали се мени нивото щото откакто се получи съм навъртял няколко км и постоянно я отварям да изтича по малко и да почиствам квото мога та дано се изчисти ама. Където е капнало и е изсъхнало остава жълта прах която според мен е ръжда и още нещо. Незнам дали ще се отложи по системата но отивам да свалям казанчето и да го почистя, и ако пак се получи значи идва откъм мотора.
Отговори

FANTOMASCHO снимка FANTOMASCHO 07 юни 2008 - 15:47

Пробвай първо да промиеш системата с вода по възможност и двата кръга и тогава виж дали има лайна,
но на топъл двигател студена вода не се сипва /пукане на блок и други гадории/ най вероятно се е оттърсила утайка. Ако губи течност или масло трябва да следиш двигателя. :mhihi:
Отговори

doolettle снимка doolettle 07 юни 2008 - 16:30

 FANTOMASCHO, на Jun 7 2008, 04:47 PM, каза:

Пробвай първо да промиеш системата с вода по възможност и двата кръга и тогава виж дали има лайна,
но на топъл двигател студена вода не се сипва /пукане на блок и други гадории/ най вероятно се е оттърсила утайка. Ако губи течност или масло трябва да следиш двигателя. :mhihi:

системата беше добре промита преди да налея антифриза. То това беше целта на карането ту с чиста вода ту с вода и оцет. Сега забелязах, че разширителното казанче е разделено на 3 камери в които може да е останала малко пяна от верото и да се пресича по някакъв начин с антифриза. Интересното в случая е, че ръждата и другите боклуци си плуваха по повърхноста и ако казанчето не беше разделено, можеше лесно да се отстранят от с-мата. Дали пък не съм си помогнал без да искам като по този начин е закарала повечето боклуци в казанчето:mhihi: ?
Филтър ще правя към вторник или сряда който ще представлява затворен метален цилиндър Ф55 със заварени в двата края тръбички ф15 които ще се вържат към маркуча за парното (като дори да се запуши самия филтър, последствията ще са липса на парно). Вътре в тоя цилиндър ще има мрежа от обикновена цедка за чай която да не позволява на парчето вълнена вата да влезе в маркуча (памука според мен ще се сплъсти доста бързо и ще спре потока от антифриз през джаджката). Предполагам, че за 20мин работа на мотора поне един път ще е преминал целия антифриз през парното т.е. през филтъра.
Отговори

Minkov снимка Minkov 08 юни 2008 - 07:52

Няма нужда да се завираш чак в маркучите на парното. Течностт така или иначе се върти през казанчето, но след като термостата се е отворил. Маркучът, който връща течност в казанчето се намира най-отгоре на това казанче (с въртрешен диаметър 10-12 mm мисля). Ако покараш с отворена капачка, след като двигателят загрее, ще видиш откъде се влива течност в казанчето.
А на първо време и специален филтър не ти трябва, просто изваждай от време навреме този маркуч от към разширителния съд (например след като се прибереш и двигателят е топъл), изливай течност в някакъв съд и след филтрация през няколко слоя марля я връщай обратно. Ако няма "генеретор" на утайки, би следвало, след известно време, течността да се избистри.
Макар, че щом предварително си правил промивки, значи "има нещо".
Отговори

doolettle снимка doolettle 08 юни 2008 - 10:41

 Minkov, на Jun 8 2008, 08:52 AM, каза:

Няма нужда да се завираш чак в маркучите на парното. Течностт така или иначе се върти през казанчето, но след като термостата се е отворил. Маркучът, който връща течност в казанчето се намира най-отгоре на това казанче (с въртрешен диаметър 10-12 mm мисля). Ако покараш с отворена капачка, след като двигателят загрее, ще видиш откъде се влива течност в казанчето.
А на първо време и специален филтър не ти трябва, просто изваждай от време навреме този маркуч от към разширителния съд (например след като се прибереш и двигателят е топъл), изливай течност в някакъв съд и след филтрация през няколко слоя марля я връщай обратно. Ако няма "генеретор" на утайки, би следвало, след известно време, течността да се избистри.
Макар, че щом предварително си правил промивки, значи "има нещо".

съгласен съм но там нямам място и игла да сложа. Просто капака пречи, а аз този филтър с два маркуча вързани последователно с парното мога да го закарам където си искам виж

по последни данни въпросната субстанция не се увеличава а снощи я поразходих с прекъсвач. Това най-вероятно е реакция с остатъците от веро. Ще пусна снимки на въпросния филтър като го направя. :mhihi:
Отговори

doolettle снимка doolettle 25 юни 2008 - 17:03

ето и обещаните снимки на въпросния филтър макар и със закъснение <_<
външен вид
едър метален филтър
филтрираща вата
Още не съм го свързал понеже вътрешните гуми са мноо кът и немога да намеря подходящо уплътнение. След като го монтирам ще дам инфо как бачка :mhihi:
Отговори

doolettle снимка doolettle 18 август 2008 - 23:01

Чак вчера монтирах въпросни филтър и след 5-6мин работа на място се усетих, че съм го сложил наопаки. Разглобих го и резултата беше това. Естествено подмених му карантийките и обратно под капака. След 10-15км градско реших да вида кво става и вижте сами.
Сега отново е с нови вътршности и утре пак ще ги сменя и така докато почти спрат да се отлагат. Няма проблеми с движението на антифриза щото го вързах преди педуктора на ГИ и засега не му е падала температурата под необходимото. Незнам дали си въобразявам но ми се струва, че терчноста в разширителния съд е по-бистра. Със сигурност ще потвърдя по-натам. :dance:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg